Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tsk uçakları şırnak uludere'de kaçakçılık yapan konvoyu vurdu.

Hao

Öne çıkan mesajlar

Ordunun kaçakcılara yol vermesi gibi bir durum yok arkadaşlar. Bende 5 ay bilfiil kaçakcı kovaladım. Bu işin nasıl yürüdüğünü gayet iyi bilirim. Kimin kaçakcılık yaptığını bilmenizin çok da bir önemi yok. Adamı suç üstü yakalamadığınız sürece.

Rüşvet var elbette ama mazota sigaraya kimse rüşvet vermez. Alanda çıkmaz, sigara kaçakcısı rüşvet verse nolur. Malı yakaladığında asker zaten kaç karton yakaladığını kendisi işliyor. Bunlar küçük işler. Bunların aga babaları ise direk pkk ile çalışıyorlar.

Bir iki üst rütbelinin göz yumması ya da rüşvet alması orduyu direk olarak bağlayan bir şey değil. Ki bunlar aleni değil gizli yapılan şeylerdir. Göz yuman adamların operasyondan haberleri olsa "Onlar kaçakcı ben izin verdim" diyebileceğini mi düşünüyorsunuz. Önceden de dediğim gibi rüşvetle oraya gidiyorsan başına olay geldikten sonra ama bize göz yumuyorlar demen ne kadar haklı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

@axedice

bir yanlışın yapılıyor olması onu devat ettirilmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Burada ki hatayı Başbakan anlattı zaten. Yanlış istihbarat, üzerine talihsiz bir şekilde o gün 50 kişinin orada toplanması. Normalde 10 ar kişilik gruplar olunca bişey demiyorlarmış, ama 50yi görünce evet bunlar muhtelemen baskın yapmaya giden bir grup diyerekten harekete geçmişler.

Eğer gerçekten böyle olduysa, baya talihsiz bir olay. Ve bu noktada ne tsk nın ne adamların suçu var.
TSK zaten mağaradaki adamı teslim almaya yönelen bir tarzı var, yüksek ihtimalle buraya bir baskın yapılsa çok zaiyat verileceğini ve bir sürü insanın onlara karşı "neden teknoloji" kullanmadınız diyeceklerini düşündüler, ki haklılar.

Burada suç terör örgütünün önceki olaylarda kaçakçıları kullanmış olması. Aslında üzerinde çok durulması gereken bir olay değil, bir trajedi evet ama yapacak bir şey yok.
Yani olayı "onlar kürt oldukları için zevkine öldürüldülere" getirmenin hiç bir alemi yok.

başka bir çaren olmuyor olması o suçu yapmanı gerektirmiyor. Tabi ki, benim onların halini anlamam zor ama yasalar belli, kimse bi mafya babasına "ama başka geçimi yok" diye, kimse bir hırsıza "ama başka geçimi yok" diye ceza kesmekten geri kalmıyor.
Esasen, adamların kaçakçı olmalarının olayla hiç bir alaksı yok. Sadece olayı sulandırıyor hepsi bu, kaçakçı olmasalarda sınırdan izinsiz bir şekilde giriş yapmaya çalışan 50 kişilik bir grubun vurulması söz konusu.

Yani demem o ki, o sınırdan geçmeye çalışanlar yahudi/ingiliz bir dansöz grubu da olabilirdi, ve aynı muameleyi görürdüler. Olayı "ama köyler çok varklısz o yüzden tsk vurduya" getirmenin manası yok.

Yine yapılsa, yine olur.
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

hal böyle iken ''oh iyi oldu, pkk da da bizim askerlerimizi ve sivillerimizi öldürüyor, onların zaten hepsi pkk lı, hepsi gebersin'' diyen zihniyet, terör örgütü zihniyetinden farklı mı sizce? beyinsiz olmayı gerektirmiyor mu?, biraz çok yönlü düşünebilmek, empati kurabilmek, her şeyi ak-kara olarak görmemek bu kadar zor mu? evet görüyorum, kimileri için imkansız bunları becerebilmek. fanatik kürt milliyetçisinden hiç farkınız yok . içinde hümanizm olmayan milliyetçilik, herhangi bir vatana ya da insanlığa nasıl bir yarar sağlar?

İnsancıllık her insanda olması gereken bir özellik. İnsana insan gibi davranmak kişinin kendine olan saygısından ileri gelen bir durum. İdeal şartlar altında düşmanı olan insana bile yeri geldiğinde merhamet gösterebilmek kişiyi yüceltir.

Ama kusura bakmayın, ne yazık ki ideal şartların içinde PKKnın ve onunla alakalı olanların bir yeri yok.

Açıkçası ben de bu olayın silahla çözülemeyeceğine inanıyordum ama durum öyle bir durum ki ne yazık ki şehirin günlük hayatında bir erdem olarak kabul edilen çoğu şey bu sorunun çözümünde ayakbağı olmaktan öteye geçmiyor. Doğruya doğru. Operasyonda yakalanan teröriste paltosunu veren asker resmini görmüşsünüzdür. Samimidir ya da propagandadır bilemeyiz, umursamamalıyız da. Samimi ise bireysel olarak o asker için iyi bir hareket. Ama ne yazık ki ben inanıyorum ki o terörist bir şekilde serbest kalırsa yine dağa dönecek ve herşey baştan başlayacak. Kusura bakmasın kimse, bazı insanlar en azından şu an için ikinci bir şansı haketmiyor.

Peki ne yapılabilir? Olaylara gerçekçi bir şekilde yaklaşırsak ve bu örgütün başının yakalandığındaki zoru gördüğünde "devletime hizmet etmeye hazırım" lafı ile ortam onların lehine yumuşayınca tekrar diklenmesini göz önünde bulundurursak ne yazık ki bu arkadaşların anca sıkıdan anladığını görebiliyoruz.

Ordu sert olmalı, önceden göz yumduğu birşey varsa artık demir bir yumruk ile önlemeli. Keşke o 35 kişi cahil cesaretinden gelen deli bir gözükaralık içinde olmasaydı da bu olay yaşanmasaydı.

İster faşist deyin ister militarist ben açık açık amiyane tabiri ile PKK ve Sempatizanlarının ağzı ve iradesi onarılmayacak biçimde kırılmadıkça bu olayın çözümü olduğunu düşünmüyorum. Demokrasi, insan hakları hayvanseverlik bu çözümde artık benim için bir rol oynamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

seyi merak ediyorum ben, Heronlardan gelen istihbarat hava kuvvetlerindemi mit'demi?

birde bombalama ardından hayatta kalanlar sınrı karokolunada gitmiş, izleniyoruz yardım edemeyiz demiş askerler gibi bir ifadede verildi, hayatta kalanlardan.

ya bi yerden vurun emri geldikten sonra, ordan sonraki askerin buna yok demesi söz konusu falan değil zaten. deki adam ypatı deki doğru secimdi, deki bide üstüne basına böyle yansıdı yine yetmez. hiç bir komutan şu dönemde, kendisinin ailesinin hayatını tehlikeye atıp böyle birşey yapmaz, yapamaz. leblebi gibi topluyolar askerleri.
Sosyal ağlarda paylaş

Demek ki bölgeden bölgeye değişiyor, çünkü tümen komutanının önünde esas duruşta bekleyen, aman ha bak silaha uyuşturucuya girmeyin denen kaçakçı da var. Öyle sadece bi iki astsubayın belki teğmenin hasıraltından yaptığı iş değil yani. Rüşvete gelince, askerde kaçakçı arkadaşımın bana anlattığı yine askere öyle ciddi bi rüşvet vermedikleri. Arada kamyonla mal taşıdıkları da olurmuş, rüşvet ancak gümrükte dönüyor derdi.

Neyse detaylar çok önemli değil, önemli olan asker canımızı değil en fazla malımızı alır diye düşünen kaçakçıların canlarından olması.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

seyi merak ediyorum ben, Heronlardan gelen istihbarat hava kuvvetlerindemi mit'demi?

Yanlış hatırlamıyorsam ntvmsnbc'de olaydan sonra mit ile alakalı "bizden giden istihbarat" yok gibi bir haber vardı.

Komplo teorisi, PKK propaganda amaçlı kendisi bir şekilde istihbaratı verdi.
Sosyal ağlarda paylaş

evet cuce sorulması gereken soruları sormus

belkide o 50 kişi oraya toplatıldı?
Mit vermedi dediler en son, kimin verdiğini bilmiyorum ama. Bu kadar rastlantının bir araya gelmesi çok zor,
belki pkk yaptırdı bir şekilde
belki içlerinde çok önemli biri vardı
belki baya kirli bişi var olayda, yani devlet-pkk işbirliği gibi
Bir şeyi göstermek istemişte olabilir devlet,
bütün ilgi acıtasyonlara yöneldiğinden, daha soruşturma bitmediğinden (lol) bişey demek çok zor
Sosyal ağlarda paylaş

sizin özgürlük savaşçıları gene saldırmış. bunkar da şehirde kaçakçılık yapamayınca enerjilerini atmak için saldıyorlar.
daha birine geçen gün yazdım bağcılar gazimahallesini falan gör diye bakalım korkucan mı ortamdan. al işte bağcılardan bir olay oldu bile. ortada bir neden bile yok adamın dükkanına saldırmak için.
http://webtv.hurriyet.com.tr/2/26453/19587358/1/cep-telefonu-bayisinde-dehset.aspx
Sosyal ağlarda paylaş

Kişisel silahlanma pandoranın kutusu gibi olur Türkiye'de. Önünü alamazsın.

Fazla laf etmeyin bu insanlara, forumda bazı arkadaşlarımız yazın Zeytinburnu'da yada Karagümrük'te benzeri olaylar yapıp dayak yiyen yavşaklar için baya üzülmüşlerdi. Tokat bile atılsın desek ağlarlar yine. Onların da hisleri var. Üzerlerine gitmeyin hisli patilerin.
Sosyal ağlarda paylaş

EVIL_DeaD said:

sizin özgürlük savaşçıları gene saldırmış.

Ne alakası var özgürlük savaşcısıymış, 3-5 tane soytarı, gaspçı. PKK ya özgürlük savaşçısı diyen bir tek kişi yok şu topikde, yani kime ithafen "sizin özgürlük savaşçıları" diye yazdın ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...