Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

gidiyorum

Bone

Öne çıkan mesajlar

vize işlemleri felan her şey bitti, yarın akşam isveç'e uçağım var.
"anca gidersin" demeden önce bi kaç sorum olcak.

yurtdışına gidip gelenler felan var, küçük küçük ipuçları ("küçük sürprizler yapın kendinize" gibi.) mesela...

- yurtdışından telefon aldığımızda türkiye'ye gelirken pasaporta kayıt ettirmekten felan bahsediyordu birileri. hiç uğraşmadım bunla o yüzden nasıl yapılıyor bilmiyorum. yurtdışına gidip yurtdışında telefonumuzu kullanacaksak bunu yine yapmamız gerekiyor mu? imei vs...

- gümrükten çıkarken vize kartı ve türk pasaportu yeterli olur herhalde. bavul ve para dışında başka ihtiyacımız var mı? "şunu al orda lazım olur" gibi konular. ingiltere'nin prizleri farklıydı ama avrupa ve isveç bizim prizlerden kullanıyorlar di mi?

- sık sık ülke gezenler bunu bilir düşüncesindeyim. bir ülkedeyken diğer ülkeye geçiş yapmak istediğim zaman o ülkenin kurallarına göre mi gidiyoruz yoksa bizim ülkenin kurallarına göre mi? mesela japonya'da 3 aylık turist olarak gidebiliyorduk vizesiz. isveç'ten japonya'ya gitmek istesem direk isveç'ten gidilebiliniyor mu yoksa önce türkiye'ye gelip burdan mı gitmek lazım. bi de japonyadan dönüşte illa isveç'e mi dönmek lazım yoksa türkiye'ye gelebiliyor muyuz?

- bu da steam'i kullananları ilgilendiren bir soru. avrupa'da satılmayan ama türkiye'de alabildiğimiz oyunlar varsa isveç'teyken daha önce aldığım bu oyunları oynayabilir miyim? ya da tam tersi, avrupa'da satılan ama türkiye'de satılmayan oyunları isveç'te alırsam, türkiye'ye döndüğümde oynayabilir miyim, yoksa erişim yokolur mu? vpn?

http://www.youtube.com/watch?v=bG6b3V2MNxQ
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

- gümrükten çıkarken vize kartı ve türk pasaportu yeterli olur herhalde. bavul ve para dışında başka ihtiyacımız var mı? "şunu al orda lazım olur" gibi konular. ingiltere'nin prizleri farklıydı ama avrupa ve isveç bizim prizlerden kullanıyorlar di mi?

- sık sık ülke gezenler bunu bilir düşüncesindeyim. bir ülkedeyken diğer ülkeye geçiş yapmak istediğim zaman o ülkenin kurallarına göre mi gidiyoruz yoksa bizim ülkenin kurallarına göre mi? mesela japonya'da 3 aylık turist olarak gidebiliyorduk vizesiz. isveç'ten japonya'ya gitmek istesem direk isveç'ten gidilebiliniyor mu yoksa önce türkiye'ye gelip burdan mı gitmek lazım. bi de japonyadan dönüşte illa isveç'e mi dönmek lazım yoksa türkiye'ye gelebiliyor muyuz?

- bu da steam'i kullananları ilgilendiren bir soru. avrupa'da satılmayan ama türkiye'de alabildiğimiz oyunlar varsa isveç'teyken daha önce aldığım bu oyunları oynayabilir miyim? ya da tam tersi, avrupa'da satılan ama türkiye'de satılmayan oyunları isveç'te alırsam, türkiye'ye döndüğümde oynayabilir miyim, yoksa erişim yokolur mu? vpn?

Prizler bizimkiler ile ayni.

Seyahat edecegin ulke senin nereden geldigine degil, vatandasi oldugun ulkeye bakar. Yani bir TC vatandasinin o ulkeye gitmesi icin gereken sartlari yerine getirmen gerekli; istedigin yerden seyahat edebilirsin. Bu sekilde Kanada-ABD arasinda gidip geldim mesela.

Steam konusundan emin degilim. Fakat Turkiye ile Isvec'de alinabilen oyunlarin farkli oldugunu sanmiyorum. Yalniz ulkeye gore fiat degisebiliyor. Mesela Kazakistan'da oturan bir arkadasim var, bazi oyunlarin Steam'deki fiati Turkiye'dekinden cok daha ucuz. Ornegin Dead Island dortlu pack bizim icin 150 dolar, onun icin 90 dolar. Isin komigi oradan alip bize hediye edebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Kalacağın yerin otel ise rezervasyon bilgilerini falan istiyorlar biri davet ettiyse davet mektubunu istiyorlar. Orada kaldığın süre boyunca günlük belli bi miktar parayı karşılayabilmen gerekiyor yani ne kadar paran olduğunu soruyorlar. Yurtdışına açtırırsan hattını orada da kullanabilirsin ama tavsiye etmiyorum baya cep yakar. Oraya gidince bi hat alırsan kendi telefonuna takıp kullanabilirsin her hangi bi sıkıntı çıkmaz o konuda. Tüm oyunlarını evde bırak çünkü almıyorlar geçerken gümrükten. Steam accountunu sorabilirler kimlik kontrolünde ne kadar çok oyunun var ise o kadar rahat geçersin yani sıkıntı yok senin için. Kişisel tavsiyem adı bilgisayarın b sine yakın olan birine bile yaklaşma hep A dan sonra Cye başla hatunlar da.. Öyle. ^_^
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...