Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

dinin kendisini, bazı insanların bunu yorumlayışı ve çıkar elde etmesiyle eş tutuyorsun.
gg

Anlamadığınız bir nokta var. Biz sonuça bakıyoruz. Din yanağını çevir diyor da insanlar bunu uygulayabiliyor mu? Allasen Bone bu dünyada dini öldürme amacı olarak kullanıyorsa insanlar ne anlamı var orda yazan şeylerin demek ki uygulanamıyor. İşinize gelince ne bileyim "sosyalizm iyi şeyler diyor ama uygulaması mümkün değil" diyorsunuz ama (bu örneği sana spesifik vermedim).
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

insanın içindeki vahşet duygusunu dinle sınırlandırarak küçültüyorsunuz.

arada ufak bir nuans farklılığı var
bir eğitim verirken , birisine iyi ve kötüyü öğretirken araya ilerde herşekilde kullanabileceğin bir din olgusunu sokmak var birde din allah vs hiç karıştırmadan eğitmek öğretmek var, doğru ile yanlış arasındaki farkları göstermek var.

ben geçmişten konuşmuyorum artık çünkü geçmiş zaten geçmiştir, ileriye bakmak lazım

yeni nesil de allah tanrı korkusu ile birşeyleri öğreniyorsa ve bunları uyguluyorsa bence bizler iyi insanlar yetiştirmiyoruz demektir, ve geçmişte neler olduysa gelecektede mutlaka bunlar nuksedecek demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanların o zihniyette olmasının sebebi din zaten. İnsana toplum düzeni nedir, diğer insanlara zarar vermek neden yanlıştır ı öğretmezsen onun yerine "kötülük yaparsan cehennemde yanarsın" diye tehdit ederek eğitmeye kalkarsan veya vicdanın iyiliğin ne olduğunu bilmeden, "iyi bir çocuk olursan hurileri bile......" diye yetiştirmeye kalkarsan o adamın iyilik kavramını da çıkar ilişkisi platformuna oturtuyosun. Sonra niye bu millet böyle? Çünkü adamı köpek eğitir gibi yetiştirmeye kalkıyosun, adamın kişiliğini geliştirmesini nasıl bekliyosun ki? Hayır hepsini geçtim bu yetiştirme ile insanları doğruya da yönlendirmiyosun, sadece dizginliyosun. Adam bir şekilde korkusunu yendiği/gözünü kararttığı anda kendisinin bir başkasına zarar verecek ne vicdani, ne insani bir dayanağı kalmıyo, ki evet, bu durumdaki bütün suç insanların yetiştirilme tarzında.

İnsanın iyi bir insan, kötü bir insan olmasından bahsetmiyorum yalnız, direkt kişilik geliştirmesinden, kendi başına neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabilmesinden, bir "birey" olabilmesinden bahsediyorum. Dinlerde en gıcık olduğum nokta da bu zaten: insanın kişiliğinin gelişmesi için bir birey olmayı bilmesi lazım. Dinler onun yerine inanları hazır kalıpta sıkıştırıp şekillendirmeye çalışan bi yapı. Sonuç olarak ta ahlak adındaki çakma bi kalıptan fırlama moronlar sürüsü elde ediyosun tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Bone said:

dinin kendisini, bazı insanların bunu yorumlayışı ve çıkar elde etmesiyle eş tutuyorsun.
gg

Anlamadığınız bir nokta var. Biz sonuça bakıyoruz. Din yanağını çevir diyor da insanlar bunu uygulayabiliyor mu? Allasen Bone bu dünyada dini öldürme amacı olarak kullanıyorsa insanlar ne anlamı var orda yazan şeylerin demek ki uygulanamıyor. İşinize gelince ne bileyim "sosyalizm iyi şeyler diyor ama uygulaması mümkün değil" diyorsunuz ama (bu örneği sana spesifik vermedim).

yok biz anlıyoruz da siz bizim anlatmaya çalıştıklarımızı anlamadığınız için sanki anlamıyormuşuz gibi zannediyorsunuz.

hadi sizin idealinizdeki dünyayı yarattık diyelim,
din olmasın, inananlar olmasın, felsefe olmasın,
insanlar sadece ateistliğe tapsın, ateist olmayanlar öldürülsün.

böyle bir dünya yarattığımızda ütopya mı gerçekleşir yoksa günümüzdeki dünyadan farksız bişi mi olur?
bunu düşünün bence.

ayrıca sam'in ateş örneği de güzel bir örnek
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

gelişen bilim nedeniyle fazladan kaç insanın ölümüne yolaçıldığını listeleyebilirseniz ben de din ile gelişen ahlak sayesinde kaç insanın yaşamının kurtarıldığını listelemeye çalışacağım.

haklı olmakla beraber aradaki önemli bir farkı atlıyorsun. dini insanları öldürmek için kullandıkları zaman din burda alet değil sebep oluyor. bilim ise alet oluyor. sebep olan şey alet olan şeyden daha önemli.

olası cevabına karşı cevap, hayır dini yanlış tanıtarak insanları kandırmaları dini bir alet yapmıyor. dini insanların içindeki vahşeti uyandırmak için ideolojik bir platform olarak kullanılabilmesi, dinin sebep olduğu ölümleri, bilimin sebep olduğu ölümlerden çok farklı kılıyor.

örneğin üzerine yeterince düşünmemişsin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

Raze said:

dinin olmadigi durumu yanlis tanimliyorsunuz(bence).

Diyorum ki insanligin buyuk cogunlugu (=hepsi-bir avuc) bilime, uygarliga hizmet etmiyor. Din sayesinde ( oldurme cehennemde yanarsin, iyilik yap huri verecek) dizginlenmis durumda. Yerine ne koyabiliyorsunuz bu kitleyi dizginleyecek? Dinin olusturdugu duzen sayesinde bir ust sinif yeserebiliyor.

abicim dedik ya eskiden lazımdı bu diye adam akıllı hukuk sistemin olsun hiçbir şey olmaz

o akilli hukuk sistemine bol sanslar
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

tamam ben de sonuca bakıyorum. oturup istatistik çıkarmam gerekirse hayatımda tanıdığım en medeni insanların hepsi dini inancı olan insanlar. dini inancı olmayanların arasından -orana vurulunca- çok daha fazla dengesiz çıktı.

tv'den izlediğimiz, net'ten duyduğumuz haberlerde zaten bilmiyoruz yanağı çeviren adam inanç sahibi mi değil mi. "ben bunu falanca kavram için yapıyorum" diyen adamın o kavramı ne kadar benimsediği de şüpheli. avrupa medeniyeti ve kültürü adına 100 tane çocuğu yarayan insan modeli de var.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

din de milliyetçilik gibi insanın zaten eksiklik çekmediği nefreti körükleyen ayırıcı unsurlar, aksini iddaa etmek çok komik

abi yapma iste
kur an da ayette dior ki
-hic bir ırk digerinden üstün degildir,zencisi,sarısı,beyazı,kadını,erkegi.hepiniz birbirinizdensiniz.

-Allah din özgürlügü getiriyor,dinde zorlama yoktur,isteyen istedigine inanır.

simdi bu ayetleri okuyup,düsünen bi insan neden ırkcılıga girissin neden din savası yapsın.

-haksız yere hic bir canlıyı öldüremessin.

bu da ayet,bu ayeti okuyup düsünen bi insan neden gitsin yesil agacı kessin,neden hayvanlara dogaya zarar versin.

mesele okumakta,mesele düsünüp analiz etmekte,sentez yapmakta.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

hadi sizin idealinizdeki dünyayı yarattık diyelim,
din olmasın, inananlar olmasın, felsefe olmasın,
insanlar sadece ateistliğe tapsın, ateist olmayanlar öldürülsün.

böyle bir dünya yarattığımızda ütopya mı gerçekleşir yoksa günümüzdeki dünyadan farksız bişi mi olur?
bunu düşünün bence.

ayrıca sam'in ateş örneği de güzel bir örnek

daha idealimdeki dünyanın bu olmadığını bile anlamamışsın. benim eleştirdiğim şey genel din kavramı değil bugün var olduğu haliyle dünyada bulunan dinler. ve de tabi ki benim pozisyonumun "din ortadan kalkar, herkes ateist olunca dünya süper olur" olduğunu sanarak yine hiç bir şekilde yazdıklarımı anlamadığını göstermiş oldun. tekrarlıyorum bugün var olduğu haliyle dinler (en azından bir kısmı, sanırım budizm o kadar sorun yaratmıyor) dünyada sorunlara sebep olmaktadır. Mesela bir budizme karşı böyle bir tepkiye sahip değilim. Önerdiği iyi huy ve ahlak kavramını hiç bir şekilde uygulattırmayı başaramamış hristyanlık ve müslümanlığa tepkiliyim daha çok.

Siz ise sığ bir şekilde benim sadece "din kötü ateistlik çok iyi herkes ateist olsun" pozisyonunda olduğumu sanıyorsunuz hala.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

din insanın manipule edilmesi icin kullanılan alet oluyor

o halkı manipule eden kişi için geçerli. kullanılan halk içinse ideolojik bir sebep tamamıyla dediğim de bu. birileri halkı din kullanarak manipule ediyor evet ama manipule olan halk din için öldürüyor, aradaki önemli farkı yaratan bu.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

Sparkcaster said:

din de milliyetçilik gibi insanın zaten eksiklik çekmediği nefreti körükleyen ayırıcı unsurlar, aksini iddaa etmek çok komik

abi yapma iste
kur an da ayette dior ki
-hic bir ırk digerinden üstün degildir,zencisi,sarısı,beyazı,kadını,erkegi.hepiniz birbirinizdensiniz.

simdi bu ayetleri okuyup,düsünen bi insan neden ırkcılıga girissin neden din savası yapsın.

bu da ayet,bu ayeti okuyup düsünen bi insan neden gitsin yesil agacı kessin,neden hayvanlara dogaya zarar versin.

kafirleri bulduğunuz yerde öldürün diye ayet yok mu
Sosyal ağlarda paylaş

Lutfen bir kisi suan buyuk dinlerden her hangi birinin kitabından bir ornek bulsunki dinin kotu oldugunu gostersin.. Dinde kotu birsey yok.. Eger kuran incil ya da tevratı okursanız icinde gayet insancıl ve mantıklı seyler var.. sorun inanan insanda.. kısaca sorun insanda..

Dunyada insanlar var olmaya devam ettigi surece bu sorun da devam edicek.. Niye cunku bugun dinle manipule eden arkadas din olmasa baska bi kavramla manipule edicek.. Bugun din kanunları olan arkadaslar yerine teror kanunları olanlar olucak.. Bugun din yuzunden yetistirilme tarzı dogmatik bilgiler olan adamlar din dısındaki anlatılan dogmatik bilgilerle yetistirilecek..

Sanıyor musunuz ki din olmasa insan baskasını manipule etmekten vazgecicek Guc Ego ve Elde etme isteklerinin otesine gecicek..
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

haklı olmakla beraber aradaki önemli bir farkı atlıyorsun. dini insanları öldürmek için kullandıkları zaman din burda alet değil sebep oluyor. bilim ise alet oluyor. sebep olan şey alet olan şeyden daha önemli.

olası cevabına karşı cevap, hayır dini yanlış tanıtarak insanları kandırmaları dini bir alet yapmıyor. dini insanların içindeki vahşeti uyandırmak için ideolojik bir platform olarak kullanılabilmesi, dinin sebep olduğu ölümleri, bilimin sebep olduğu ölümlerden çok farklı kılıyor.

örneğin üzerine yeterince düşünmemişsin bence.

ben de "din bir alet olarak nitelendirilebilirse" demişim ki dinin esası budur, insanlar için bir alettir. amaç olduğu düşüncesi bir yanılsamadan ibaret ki zaten bu din için terör olayları hep bu yanılsamadan çıkıyor.

paganizmden, budizm'e, islam'a kadar her dindeki temel olgu insanın bir fayda görmesi. ancak her din elbette ki aynı olumlu etkilere sahip değil, işte burada da insanların belli bir dine mensup olma, onu bilinçli olarak tercih etme durumu öne çıkıyor.

yoksa evet, "bütün dinler şahanedir" gibi birşey dediğim yok. ama din kabramı, içindeki bütün parçalar üstüste eklenip toplansa, bir alet olarak neden oldukları yıkım ve gerilemeden daha büyük miktarda olumlu etkiye yolaçmışlardır. bu benim genel kanım ve sadece 2-3 olayı değil, tarihin bütününü ele alınca bu noktaya vardım şahsen.

o çizelde "galaksiyi araştırıyorduk" tahmini gibi "ganimet elde etmek için nükleer savaşla ghoul olmuştuk" tahmini yapmak da mümkün. o kadar kolay değil teraziye vurmak yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

liberal said:

Raze said:

bilimi ilerleten bir avuç insan, toplam insan havuzuna oranla. Din olmadan o havuzdan o bir avuçun yeşermesini nasıl sağlayacaksınız? nasıl dizginleyeceksiniz o güruhu? Sizi neden dinleyecekler, dediğinizi yapacaklar?

zaman dilimi dediğim şey bu yüzden farkediyor işte. bu yazdığın 21.ci yüzyıl içinse komik, 16.cı yüzyıl içinse gayet doğru.

Din değil dinin sonuçları uygarlığı geri götürüyor. Karea'nın verdiği film ise dinin olup olmamasından çok dinin nasıl "kendine din" olduğunu gösteriyor ve dinin mantıkdışı yönleriyle dalga geçiyor. İzlemeye değer güzel bir yapımdı.

Ha bunu nasıl bağlayacağım, bilimi ilerleten bir avuç insan din olmadan nasıl bilimi yeşertecek dedin ya, o filmde merkezi Amerika olan dünyanın en saygın kurumlardan birinin (adını hatırlamıyorum şu an) içinde bulunan biliminsanlarının %93'ünün dine inanmadığı gerçeği var. O başta dediğin bir avuç insan, o dinsiz bir avuç insan zaten.

bu biraz bilinçsiz bir yazı olmuş. Pardon düzeltiyorum, bayağı bilinçsiz bir yazı olmuş.

16.yy'da da hıristiyanlık bilime karşıydı. Galileo bunun en güzel örneği işte, al sana 16. yüzyılda bilime destek veren din. Bir bak bakalım, ne zaman yaşamış Galileo? Ya da Floransa'ya kaçan bilim adamları ve sanatçılar. Tanrıyı ve dini öven eser bırakmayan herkese karşıydı din. İslam daha yeni bir din olduğundan bu karanlık çağlara daha geç ulaştı, ve hala da etkisinden kurtulamadı.

Hatta daha yüzeysel bakarsak, Ortaçağda dünyayı İngiltere yönetiyordu, çünkü Papalığa postasını koymuş protestan kilisesini kurarak papalık etkisinden ve onun gericiliğinden çıkmıştı. Daha sonra ABD yönetmeye başladı. Çünkü Avrupa'dan ve dinin etkisinden uzakta kendi kendine gelişebildi. Halka din gazını verdiler, ama papalığı ve kiliseyi çok karıştırmadılar, yetkilendirmediler. Ona rakip Rusya çıktı, çünkü komunizm vardı, din yoktu. Şimdiyse Çin var. Teknoloji olarak bakarsak bir de Japonya var. E açıklamaya gerek yok heralde.

Evet fazla yüzeysel oldu, binlerce farklı etken de var. En basidinden merkezi avrupadaki dünya savaşları liderliğin abd ve rusyaya geçmesinde birebir etkiliydi. Ama bu arada sıralamanın etkisi ve o fırsat ele geçtiğinde bu liderlik adımını atabilecek gücü toplamalarında bunun etkisi de yadsınamaz durumda.

"Din olmadan o havuzdan o bir avuçun yeşermesini nasıl sağlayacaksınız?" dediğinde ben dinin o dönem (16. yüzyıl ve sonrasında gelen rönesans ile aydınlanma) kullanılması gerektiğini belirtmeye çalıştım. Bunlar yapılmadığı taktirde aynen senin dediğin gibi Galileo gibi adamların iplenmeyeceği, hatta sırf zamanına göre iddia, günümüze göre gerçek olan şeylerin bir değer bulmayacağını kastetmeye çalıştım. Bu yüzden özellikle yüzyılları da vererek belirttim.

Bilinçsiz değil aksine konu hakkında yeterli bilince sahibim, fakat yazma şeklim anlam kargaşasına sebep vermiş olabilir haklısın.

ekleme: dinin o dönem bir araç oalrak kullanılması gerektiği gerçeğini vurguluyorum. Yoksa yüzyıllarca karanlık cağda kalıp bir de din olmasaydı avrupada bilim kalkınmazdı demek istemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Sam, bir senin yakın çevrendeki birkaçyüz kişi var, bir de 2000 küsür senelik tarihteki milyarlarca insan ve onların oluşturduğu tarihsel olaylar. Hangisi daha başarılı istatistik?

şimdiye dek birkaç kere dediğim gibi o milyarlarca insan üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri eksiksiz bir şekilde teraziye koyup, "evet sonuç şudur" diyemezsin.

aynısını bilim için de yapamazsın gene. ama bilimin olumlu mu olumsuz bir kavram olduğu konusunda şüphemiz yok. neden? çünkü olumlu yönde kullanabiliyoruz. böyle bir olasılık var ve yapıyoruz. din için de aynı şeyi söylemek mümkün. olumlu sonuçları olabiliyor ve bunu yapan insanlar da var.
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

hamsilipilav said:

Raze said:

dinin olmadigi durumu yanlis tanimliyorsunuz(bence).

Diyorum ki insanligin buyuk cogunlugu (=hepsi-bir avuc) bilime, uygarliga hizmet etmiyor. Din sayesinde ( oldurme cehennemde yanarsin, iyilik yap huri verecek) dizginlenmis durumda. Yerine ne koyabiliyorsunuz bu kitleyi dizginleyecek? Dinin olusturdugu duzen sayesinde bir ust sinif yeserebiliyor.

abicim dedik ya eskiden lazımdı bu diye adam akıllı hukuk sistemin olsun hiçbir şey olmaz

o akilli hukuk sistemine bol sanslar

e zaten doğru düzgün bir hukuk sistemin varsa yasaların varsa ve buna rağmen bu sistemi çökertecek işlevsiz hale getirecek kadar tüm insanlar kötülük yapmaya meraklıysa ve sadece hayali bir cehennemden korktukları için iyi gibi davranıyorlarsa direk uzaydan nukeleyeilm gezegeni insanlar fazla yayılmadan
Sosyal ağlarda paylaş

Sam "din alettir, amaç insanlığın fayda görmesi" demişsinde bu yanılgıyı ne zamandır yaşıyorsun onu merak ettim ben.

Din eski çağlarda toplulukları kontrol etmek, tek bir lidere bağlamak için kullanılan yanıltıcı bir alettir sadece. Din'in topluluklara ahlat getirdiği, düzenlediği gibi şeyler bir yalandır/yanılgıdır. Amacı ve yeteneği sadece kontroldür.

Artık insanoğlu değişti, bilgi erişilebilir, rahatlıkla paylaşılabilir hale geldi. Temel haklar ve yasalar yerli yerine oturdu çoktan. Artık din bu temelleri oynatmaktan, bu iletişimi engellemekten başka bir işe yaramıyor. İlerlemeye çalışan dünyayı durduran bir fren mekanizmasından öte birşey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

vivavale said:

Sparkcaster said:

abi yapma iste
kur an da ayette dior ki

kafirleri bulduğunuz yerde öldürün diye ayet yok mu

cok dogru su ayetin gelisini ardını bilmeden ortaya atarsan;

kur an inanmayanları öldürün,

diger yandan din de özgürlügü vermis ama iki ayet birbiri ile celisiyor diye cıgırtkanlık yapılabilir.

diger yandan da haksız yere insan öldürmeyeni dior yine kendiyle celismis dersin.

yani kesip bicme ile gercekler örtülemez.
o ayetin gelisini,izleyen ayetleri iyi okumak lazım.

kur an durduk yere insan öldürün demez nefsi müdafa vardır,verilen bi anlasmaya uyulmadıgında size bu ruhsatı verir.bahsettigin ayet tevbe suresinde tevbe sureside savas hukuku ve hac ile ilgilidir.

mesela kur an da namaza yaklasma diye de ayet vardır.ben de kesip bicme yaptım ve ayetin aslı cünüpken namaza yaklasma idi,ben yasaklı durumu kaldırıp namaza yaklasma dedim.

iste bu yüzden okumak lazım,nerede nasıl geciyor ayetler düsünmek,anlamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

Lutfen bir kisi suan buyuk dinlerden her hangi birinin kitabından bir ornek bulsunki dinin kotu oldugunu gostersin.. Dinde kotu birsey yok.. Eger kuran incil ya da tevratı okursanız icinde gayet insancıl ve mantıklı seyler var.. sorun inanan insanda.. kısaca sorun insanda..

Dunyada insanlar var olmaya devam ettigi surece bu sorun da devam edicek.. Niye cunku bugun dinle manipule eden arkadas din olmasa baska bi kavramla manipule edicek.. Bugun din kanunları olan arkadaslar yerine teror kanunları olanlar olucak.. Bugun din yuzunden yetistirilme tarzı dogmatik bilgiler olan adamlar din dısındaki anlatılan dogmatik bilgilerle yetistirilecek..

Sanıyor musunuz ki din olmasa insan baskasını manipule etmekten vazgecicek Guc Ego ve Elde etme isteklerinin otesine gecicek..

abi şunların

ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah’ın sana ganimet olarak verdiği cariyelerini, amcanın, halanın, dayının, teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği taktirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere degil, sirf sana mahsus olmak üzere helal kıldık.” (ahzab suresi,50.ayet)

“ey iman edenler! siz zamanını gözetmeksizin…peygamberin evine girmeyin. ancak davet edildikçe girin. yemeği yediğinizde de hemen dağılın. çünkü bu hareketiniz peygamberi üzmekte, ama o bir şey söylemekten çekinmekteydi. ama allah, doğruyu söylemekten çekinmez(…)”(ahzab suresi,53.ayet)

kutsal kitapta ne işi var?
Sosyal ağlarda paylaş

spark kutsal kitaptaki her maddeyi herkes uygulayacak diye bir kural yok ki?

sıradan kanun metni muamelesi yapıyorsunuz bazen. kuran'ın büyük çoğunluğu mesela geçmişte yaşanmış olayları anlatan hikayelerle dolu. eskiler nev-i şahsına münhasır der, öyle bir kitap.

şunun ne işi var bunun ne işi var diye bakmamak lazım.

din para gibi, akıl gibi, bilgi gibi bir araç sadece. iyi insanların elinde ileri götürür, kötü insanların elinde geri götürür.

dinler olmasaydı yerine başka bir şey konurdu hiç merak etmeyin. ahlak denirdi, etik denirdi, benim ahlak kurallarım seninkileri döver denirdi.

amaç iktidar, güç, daha iyi yaşamak her zaman için. araçlar her devirde değişmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...