Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Sam

Öne çıkan mesajlar

arcane said:

Nedir peki daha zevkli kılan? Konsolunun gamepadine PC'deki gamepadinden daha fazla para vermiş olman nedeniyle daha kaliteli olması mı?

fizban said:

pc de konsol da aynı ekrana bağlı, 28" falan.

1. rahatlık gamepad
2. rahatlık: yine gamepad, yatarak oynayabiliyorum.
3. rahatlık: crack yok, ot yok dert yok. alt tab yok. çökme yok. bug yok. bug fix de yok lol. o yok bu yok.

ilk ikisi pc de var ztn ki arcanein mesajından sonra çok abes kaçmış bence.
3. için zaten diyecek birşey yok. korsan kullanıyosan kimi neye şikayet ediyosun?

alt tab yok nedir ayrıca :D
Sosyal ağlarda paylaş

crack yoruyorsa aynı oyunları daha ucuza almak mümkün zaten pc'de de, anlamadım orayı. :p

ha bir de bug yok diye birşey yok, bug gene oluyor ama yama yok genelde lol. fft'ye 30 pound verip slowdown'larla oynamak zorunda kaldım yama çıkarmadıklarından.
Sosyal ağlarda paylaş

pc'ye xbox ve ps3 dahil bi dünya gamepad takılabiliyor. ayrıca günümüz ekran kartları tv'lere rahatlıkla bağlanabiliyor.

haa konsolcular hiç uğraşır mı bunlarla? tabii ki hayır, yok program kurulacak yok ayar yapılacak, yok oyun install, yama mod falan. ha oyunlar da bu nedenle dumbed down yapılıyordu sahi. konsoldakiler rahata alıştığı için oyunlar da çok rahat oluyor artık.
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:

fizban said:
3. rahatlık: crack yok, ot yok dert yok. alt tab yok. çökme yok. bug yok. bug fix de yok lol. o yok bu yok.

3. için zaten diyecek birşey yok. korsan kullanıyosan kimi neye şikayet ediyosun?

şunu şeyediyim dedim, steam kullanıyorum, rahatım, her bişiyi otomatik yapıyor, oyuna tıkladığım an açılıyor.

ha ayrıca ps3 kullanıyorum, ne zaman açsam 1 saat yama indirip kuruyor ya. açasım gelmiyor artık o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

daha dogrusunu yazmak istersem su olur :

yeni nesil oyun oynayanlarin tercihleri son 20 yilda konsola kaydigi icin oyun firmalarida ister istemez bu kisileri ve gelecek nesilleri dusunerek oyunlarini konsolvari tasarliyorlar.

bizim gibi eskiden kalmis ve oraya cakilmis kafasini kumdan cikaripda eski oyunlarin golgesinden kurtulamamis, bu dogrultuda yeni cikan oyunlari begenmeyip eskilerle kiyaslayanlar olarak unutulmaya mahkumuz.. zaten normalide bu kimse cikipda 30+ olmus adami dusunmez, adami 10 yasinda kavrayacaksin 30 a kadar somureceksin. biz oyun zevkimizi degistiremedigimiz icin, oyunlarin bundan sonra eskiye donmesini cok bekleriz. arada 1 - 2 cikar sonra o firmalarda batar zaten.

olay "eskiye özlem duyan oyuncuları bir kenara itelemek" olsa sony ve nintendonun bir çok oyunu iptal olurdu. özellikle nintendo eski nes günlerinden kalma oyunları tekrar tekrar piyasaya sürüyor ve satışlarda epey yüksek rakamlara oynuyor.

esas sorun amerika'da bitiyor bence. nes'le büyümüş bir nesil var ortada, game review sitelerinde bunlar hakim. bir yandan da xbox ile büyüyen bir nesil var. böyle olunca oyun şirketleri en çok satacak kesime yöneliyor ve amerika'nın genel seviyesine hitap edecek şeyler çıkartıyorlar.

Kaede said:

hiç kasmasınlar konsola derin gameplay yapanda var, yıllar sonra dragon age gibi bir oyunu pc ye yapan da var

bu tip tartışmalarda bazı kişiler "KONSOLLARDA DA GÜZEL OYUNLAR VAR!" diyorlar. evet haklılar, güzel oyunlar var ama zaten bu oyunlar japon oyuncularına hitap ederek çıkartılmışlar. valkyrie, demon soul, metal gear solid gibi mesela. heavy rain ve darkness de var ama bunlar zaten temelde pc'de meşhur olmuş oyunları yapmış firmalardan gelme (neden pc'ye de çıkarmamış olmaları bir soru işareti).

"pc oyunlarını konsollaştırıyorlar" diye şikayet edenler metal gear solid'i, metal gear solid'i kastetmiyor zaten.

"press x to not die" oyunları kastediyorlar. oyunlarda içeriğe, taktiklere, hikaye derinliğine, değil de button mashinge, sade combatlara falan önem verenlerin pc oyunlarını etkilediklerini eleştiriyorlar.

mesela mass effect 1 halo'dan, mass effect 2 gears of war'dan özenmiş gibi gelir bana. hadi ilk oyun neyse de, ikinci oyundaki cover sistemi saçmaydı. (bir oyuna ekstra özellik olarak cover eklersin onu anlarım da, direk gears of war cover sisteminden ibaret bir oyun da olmasın).

Red said:

konsol düşmanlarına reçete yazıyorum

mgs oynuyorsunuz.demons soulsa en azbi 40-50 saat harcayıp dark soulsu bekliyorsunuz

gt5 ve direksiyonda alabilirsiniz.daha aklıma gelmiyen exclusiveleri alıyosunuz işte

you dident get the point
Sosyal ağlarda paylaş

masq/red

Masquerade said:

350 dolarlık konsolla, sadece ekran kartının tutarı o olan bir cihazı karşılaştıryorsun. daha kötü olursa zaten gidip taşlamaları lazım pc userların o firmayı, eşşek yüküyle para döktük hani nerde diye.

ayrıca xbox u bilmem ama ps3 exclusive oyunları teknik açılardan süper de kaliteli oluyor. uncharted 2, killzone 3, heavy rain, gow 3, gran turismo 5 gibi oyunları net bi şekilde 3 sene önce aldığın pc'de aynı kalitede oynayamazsın.

internette en sık karşılaştığım argüman bu, çok da aptalca. konunun geri kalanını bilmemekten kaynaklanıyor sanırım, her konsol vs pc topiğinde bunun yazılması.

masq şöyle diyim. PS3'de veya XBOX'ta grafikler -pc'ye kıyasladığımızda- medium/low arasında oluyor. konsoldaki oyunların kiminde ps3 versiyonu daha iyi kiminde xbox. buna karşın o 350 dolarlık ekran kartıyla (mesela radeon hd 6970) pc'de aynı oyunu 2-3 kere çalıştırıp very high ayarlarda oynayabiliyorsun. ayrıca 6970 gibi kartları kullananlar 3 monitör aynı anda 3d gözlükle birlikte felan oynuyor.

yani "aynı grafiklerde oynamak için konsol parasına anca ekran kartını alabiliyorsun" gibi bir durum yok ortada.

500 dolara her oyunu maximumda oynayabilecek bir pc toplayabiliyorsun, dert olmuyor. illa yüksek bir şeyler istediğinde 1500-2000 dolara çıkıyor tabii o ayrı.
ama sonuç olarak konsoldaki grafik kalitesini vercek bir bilgisayarı 250-300 dolara toplayabilirsin.

hah bir de şu durum var. bir popüler pc oyunu 25-30 euroya satılırken, bir popüler konsol oyunu 35-40 euroya satılıyor, hatta bazı oyunlarda fiyatlar 50 euroda seyrediyor. (avrupa)

şimdi bir tarafta 350 dolara alınan konsol, bir tarafta sadece ekran kartı 350 dolara alınan pc var.
fakat ayda 2 oyun aldığımızı varsaysak, yılda 24 (kolay hesap için 20 diyelim) oyun alıcaksın oynamak için. bir tarafta 500 euro maliyet, diğer tarafta 700 euro maliyet.

konsol oyunlarının daha pahalı olmasının bir sebebi, konsolu üreten firmanın bu oyunlardan pay alması. bu yüzden konsolu maliyetinin altına satıyor, nasılsa oyunlardan pay gelicek.
"350 dolar" olayı yazılırken bu durum da es geçiliyor.

Red said:

yok fps kesin konsolda oynanmalı demiyoruz.ama en az pc kadar rahat oynaması

zor. hatta imkansız.
bir tarafta bileğin ufak hareketleriyle hızlı hızlı hareket ettirilebilen bir mouse, diğer tarafta baş parmakla çevrilmeye çalışılan stick.

klavyenin ok tuşlarıyla direksiyon kadar rahat araba yarışı oynarım demek gibi bişi bu.

Masquerade said:

hani nerde 49 pound sam?

http://www.shopto.net/PS3/VIDEO%20GAMES/PS3CR02-Crysis%202%20Limited%20Edition.html

rrp demiş adam. shoptoda konsol için crysis rrp fiyatı 50 pound (shopto fiyatı 38 pound), pc için crysis rrp fiyatı 35 pound (shopto fiyatı 29 pound).

Masquerade said:

ayrıca 100 dolarlık kart teoride bölüyor katlıyor da pratik de malesef olmuyor işte o olay.

yoo oluyor. low/medium'da oynarsan aynen konsoldaki performansı alırsın oyunlarda.

hatta baktım da şimdi benim kullandığım ekran kartı 140 dolara inmiş:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121363&cm_re=5770-_-14-121-363-_-Product
powercolor versiyonu daha ucuz, 120 dolarmış:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131330&cm_re=5770-_-14-131-330-_-Product
daha önce defalarca dediğim gibi bu kartla oyunlarda hep maximum ayarda oynuyorum ^^

Masquerade said:

olay fanboyluk falan da değil, sidik yarışı yapmaya luzum yok.

96 yılından bu yana pc kullanıyorum.

89 yılından beri pc kullanıyorum :P

ve ondan önceden beri de konsollarda oyun oynuyorum. (pong aletim vardı lan!)

ah dur sidik yarıştırmıyorduk di mi 8-)

Sosyal ağlarda paylaş

abi konsol ve pc kavgasini bu kadar etmeye degmez ki
neden basit gamingin herkesin yaptigi bisi haline gelmesi tek sebebi bu
esiden bilgisayar onu oynamak zor bisidi installi driveri ems memorysi bilmemnesi
zarti zurtu bin tane ayari wardi
konsol dedigin televizyona bagla cd yi tak oyna oldugundan kolaylik sagladi heres oynamaya basladi
normalde belirli bi zeka seviyesi isteyen oyun oynamak ps3u acabilen herkesin eline gelince dogal olarak auto aimden tut irmizi ile kirmiziyi eslestir seklinde puzzle seviyesine indi

abi acik onusalim en son ne zaman kaliteli bi adventure oynadiniz
ben ki cok gec basladim gamingde
6 ay arayla fean
grimfandango monkey island 3 larry 7 cikmisti
catir catir oynadik
hele mesela larry 7 yi sinifca oynayip bi sonaki gun herkes yaptiklarini anlatiyodu bitirelim hep beraber diye
Sosyal ağlarda paylaş

pc'deki gamepad'lerin hicbiri xbox/ps3'teki gibi rahat kullanım sağlamıyor. xbox ve ps3'e de sürekli update çıkıyor, ama yapmayınca oyun çok şey kaybetmiyor. pc'de yapmayınca oyun direk çöküyor.

oyunlar gayet basit, evet. fakat ben böyle oyun oynamayı seviyorum. karmaşık oyun oynamam falan gerekirse girer satranç oynarım, ne biliyim. ağlamayın işte boşuna, siz de bir gün konsol alacaksınız. erken alın da bari güzel oyunların keyfini çıkarın.
Sosyal ağlarda paylaş

autoexec editlemek zeka mı istiyor allahını seversen
ilkokulda yapıyorduk be

ha demons souls da doğuda batıda sattığının 5 te 1 i kadar falan sattı bone. doğuda aldığı skorlardan çok daha fazlasını batıda alıp birçok dergide goty seçildi. japona hitap ederek yapılmadı, eski oyuncular için yapıldı

bizim dediğimiz yapan hala yapıyor. suçu konsola değil tüketicilere ve parayı seven oyun yapımcılarına atıcaksın
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

ayrica bone su gercegi goz ardi ediyosun
ben 2005 te mi 2006 da mi ne aldigim ps3 le hala catr catir her oynu hd oynuyorum
2005 te aldigim laptopla wow disinda yeni bisi oynayamiyorum
fark bu
yoksa mouse felan dediklerine kesinlikle katiliyorum

şuradaki error konsol'un yaptığı belli dönemlerde atılım yapıyor. pc ise daimi gelişiyor.
şu anki pc'm haliyle konsolu çok güzel döver mesela. e çünkü güncel alet. ps4'ün çıkmasını beklerken de güncellenmeye devam edicek.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

ayrica bone su gercegi goz ardi ediyosun
ben 2005 te mi 2006 da mi ne aldigim ps3 le hala catr catir her oynu hd oynuyorum
2005 te aldigim laptopla wow disinda yeni bisi oynayamiyorum
fark bu
yoksa mouse felan dediklerine kesinlikle katiliyorum

şuradaki error konsol'un yaptığı belli dönemlerde atılım yapıyor. pc ise daimi gelişiyor.
şu anki pc'm haliyle konsolu çok güzel döver mesela. e çünkü güncel alet. ps4'ün çıkmasını beklerken de güncellenmeye devam edicek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...