Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
serbest piyasa, ile göre de dr a göre de değişir fiyatlar. lingual (dişlerin dil ya da damak tarafına braket ve tel takılan) ortodontik tedavide dişe yapıştırılan braketlerin kişiye özel üretildiği sistemler de var, fabrikasyon olanları da var. buna göre bile değişir tedavi fiyatları. Ankara'daki ortodontist arkadaşlardan ve eşimden bildiğim kadarıyla 12-13k civarlarından başlıyor fiyat. ama anladığım kadarıyla sen daha önce de bir ortodontik tedavi görmüşsün ve sonrasında bir miktar (?) geri dönüş olmuş. arka dişlerde pek bir bozulma yoksa sadece ön dişlerin lingualine braketleme yapılarak düzeltilebilecek bir durumdaysan fiyat düşebilir (tedavi süresi kısalacağı için ve malzeme masrafı azalacağı için).
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben gerizekalı gibi gittim kanal tedavisi öncesi live doktor videosu izledim şimdi ufak bir sorum var sayın dişçi kardeşlerim. doktor abi dişin kanalına bir iğne yapıyor (interpurpal injection mı ne) tam uyuşma için fakat başka bir sunumda bu acı veren bir uygulama diyor. o doğrudan dişin içine yapılan iğne öncesi de bir uyuşturma yapılıyor değil mi? (doktor çocuğu)
Sosyal ağlarda paylaş

detayini bilmiyorum izlemedigim icin ama 4-5 kanal tecrubemde de tamamen uyusmustu igneler sadece en fazla 1sn lik bir irkilme yaratti.

1 den fazla kez igne yapiyor ama bir kismi foreplay sonra asil uyusturma mi bilmiyorum.

tldr; disci okuz degilse uyusturmadan cok aci verecek islem zaten yapmaz, aci hissettigin anda da durup yine uyusturuyor.

bu cevaplar acidan cekindigini baz alarak yazildi. arastirma icin soruyorsan cop tamamen sdf
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

detayini bilmiyorum izlemedigim icin ama 4-5 kanal tecrubemde de tamamen uyusmustu igneler sadece en fazla 1sn lik bir irkilme yaratti.

1 den fazla kez igne yapiyor ama bir kismi foreplay sonra asil uyusturma mi bilmiyorum.

tldr; disci okuz degilse uyusturmadan cok aci verecek islem zaten yapmaz, aci hissettigin anda da durup yine uyusturuyor.

bu cevaplar acidan cekindigini baz alarak yazildi. arastirma icin soruyorsan cop tamamen sdf

yok zaten doktor dersi gibi sunumda diyorki often acı veren bir olay hasta için haha kendi aralarında konuşuyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

kingpelvis said:

ya ben gerizekalı gibi gittim kanal tedavisi öncesi live doktor videosu izledim şimdi ufak bir sorum var sayın dişçi kardeşlerim. doktor abi dişin kanalına bir iğne yapıyor (interpurpal injection mı ne) tam uyuşma için fakat başka bir sunumda bu acı veren bir uygulama diyor. o doğrudan dişin içine yapılan iğne öncesi de bir uyuşturma yapılıyor değil mi? (doktor çocuğu)

Kabaca özetlemek gerekirse;

Kanal tedavisi yapılacak her diş için tedaviye başlanmadan önce anestezi yapılacak diye bir zorunluluk yok. Dişin semptomlarına ve muayeneye göre karar veriliyor. Örnekle açıklamak gerekirse; kanal tedavisi olacak olan dişin içindeki sinir canlılığını yitirmişse anestezisiz ve hasta hiç bir şey hissetmeden de tamamlanabilir kanal tedavisi.

Dişin kanalları içindeki sinirin halen canlı olduğu dişlere kanal tedavisi yapılacakken ise işleme başlamadan önce anestezi yapılır. Bir çok vakada bu anestezi işlemi yeterli olur ancak bazen tam uyuşmanın sağlanamadığı dişlerde (neden tam uyuşma sağlanamıyor nedenlerine falan da girersek uzar o yüzden girmiyorum) o sinirlerin olduğu "pulpa odasına" ulaşıldığında direkt olarak o bölgeye anestezik madde verilmesiyle tam uyuşma sağlanabilir (intrapulpal enjeksiyon denen budur) ve evet bir miktar acı veren bir uygulamadır.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben 3 tane 20 lik aldırdım . hepsini normal dişçi çekti ama adam 30 senelik dişçi. baya iyide bir dişçi hepsini sorunsuz aldı. tabi 20 lik bu cerrahın alması daha mantıklı yada benim gibi bildiginiz tanıdıgınız tecrübeli bir dişçi bulacaksınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de üç tane 20'lik aldırdım. Dördüncü hala gömülü ve röntgenden gördüğümüz kadarıyla 45 derece açıyla duruyor. Onu ağrı sızı olmadıkça çekmek riskli, daimi hissizlik, uyuşma yapabilir dediler. Sinirlere çok yakınmış. Çektirdiğim üçü de "çene cerrahisi"nde, ya da öyle sayılır. Tam çekiş öncesi öğrendiğim üzere çeken de öğrenciymiş daha, mezuniyet için belli sayıda diş çekmesi lazımmış. Ama çok güzel çekti. Bir tanesi bayağı sıkıntılıymış, onu hatta parça parça kırarak çekti. Sonuncusunda başka doktora gitmem gerekti yer itibariyle ve aciliyetten. O da normal dişçiydi, bi bakıp "bunu cerrah çeksin" dedi, o diş de yine parça parça çekildi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Doktor Hanım,

Diş beyazlatıcı olduğunu kendi kendine iddia eden diş macunlarını market raflarında sıkça görmüşsünüzdür. Hani tepe taklak, baş aşağı duran paketleri olan, kapakları paketlerinin altında altlık gibi duran, düşük mililitreli paketlerde satılan, ekseriyeti ingilterede üretilen, holywood smile gibi isimleri olan beyazlatıcı diş macunlarından bahsediyorum. Bunların diş minesine dişe diş etlerine zararı var mıdır? Diğer diş macunlarından farklı olarak zarar/fayda oranları ne olabilir?

Saygılarımla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...