Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Devam Etmeyenler

elesso

Öne çıkan mesajlar

Dark_Soul said:
pve yle pvp yi karşılaştırmakda ayrı bi güzellik olmuş

Kaede said:
Bir karşılaştırma yapmaya gerek yok

Güya böyle sivrilerin çıkıcağını önceden düşündüm de ona göre açıklama yaptım ama nerde

Ekmek said:
Kısa vadede wow pve si>war pvp si
uzun vadede tam tersi
ben katlanamıyorum o raidlere 4 5 defadan fazla

Aynı şeylere kimse katlanamaz raid kısmında da peki Tor Anrocu 5000 defa oynamaya nasıl katlanıyorsun diye sormazlarmı ?
Sosyal ağlarda paylaş

pvp'de karşında insan var. pve'de robotik hareket eden boss'lar var...

hayatımda winning eleven bilgisayara karşı toplam 10 maç yapmışımdır belki, ama multiplayer 5000 maç falan yapmışımdır muhtemelen. aynı mantık...

bir oyunu boss kesmek için oynuyorsanız diyecek birşeyim yok. ama oturup pvp de aynı şey falan demeye kalkmayın bi zahmet.
Sosyal ağlarda paylaş

ilginç tabii, wow gibi raid bosslarında zerre kadar yapay zeka barındırmayan, tümüyle trigger event ile çalışan mobların insan oyunculardan daha az tahmin edilebilir olmadığını savunmak için pes gibi yapay zeka bulunan bir oyunu örnek vermek. biraz "evet ilk defa bilgisayar oyunu oynayan 6 yaşındaki çocuk tahmin edilemez çünkü fatal1ty nasıl oradan oraya uçuyor biliyoruz" demek gibi olmuş. gerçi 6 yaşındaki çocuk her zaman için arthas'tan daha tahmin edilemez olacaktır.

pvp vs pve gibi komik bir tartışmaya dönmüş olay, wow için de böyle tartışmalarda bulundum. 2 yıldan uzun bir süre wow'da pve raid yapmış, tk sonrakiler hariç bütün instance'ları görmüş, r14 olmuş ve battlegroup 1 5vs5 arenasında 1950 yapmış biri olarak diyeceğim odur ki wow'daki ve bugüne kadar gördüğüm diğer bütün mmo'lardaki pve her zaman için 1000 hp'li adamların 1 milyon hp'li yaratıkları öldürmesinden ibaret. elbette ki böyle birşeyin mümkün olması için yapay zeka olmaması gerek. en gerizekalı insan oyuncu bile bir mob boss yönetecek olsaydı kimse lucifron'u geçemezdi. öte yandan her ne kadar bu gerizekalılar da gireceğin random pvp'de bolca görülse bile hiçbir zaman için deneyim sahibi ve iyi bir oyuncunun vereceği rekabetle boy ölçüşemez moblar. zira pvp yerine göre 1000 hp'li adamın 10000hp'liyi indirdiği yerdir. rakibin verebileceği tepkiler, hatalar sınırsız çeşitliliğe yolaçar.

öte yandan pve raid'e gelince, daha önce yazdığım gibi. ahmet boss'u ortalama 30 kere kes, sonra mehmet boss'u ortalama 30 kere kes. sıkılsan da kes, ihtiyacın olmasa da kes, istemesen de kes. çünkü zorundasın. her ne kadar bir heyecan ve merakla (çoğu zaman, bazen boss'un "hadi çılgın ve yeni birşey yapalım" düşüncesiyle yaratılan mekanikleri o kadar aptalca oluyor ki first kill bile istemiyorsunuz ama sürpriz! yapmak zorundasınız çünkü yolunuzu kapıyor bir sonraki boss'a) bulaşılsa da ilk kill için efora, bir yerden sonra farkediyorsunuz ki aslında dkp maaş, siz de çalışan memursunuz. o oyun gitmiş, iş gelmiş. ve insanlar iş gibi addedip devamlı gelmezse, öncesinde hazırlanmazsa ve yoğunlaşıp gayretini sarfetmezse tekrar tekrar dayak yiyeceksiniz. baysanız da, "yeter ben sıkıldım çıkıyorum arkadaş" diyemeyeceksiniz. şüphesiz ki işte bu nedenler wow oyuncu tabanının ezici çoğunluğunun aslında o şaşaalı introlarda gösterilen boss karakterleri oyun içinde hiç görememesiyle alakalı.

bu nedenlerle şahsen bir daha wow gibi everquest ekolünün (100 kişi senkronize yüzme takımı metodlu pve'nin engame olduğu) devamı mmorpg'lere bulaşmaktan kaçınacağım. ama wow'un popülerliği gittikçe daha çok mmo'nun benzer formüller denemesiyle sonuçlanacak muhtemelen. war'dan sonra pvp ekseninde dönen kalburüstü mmo önümüzdeki yıllarda bir daha bulabilecek miyim emin değilim hatta.

ha ayrıca r14 yapan 10 kişinin gelip de tor anroc'tan şikayet etmesi güzelmiş. kaç kere wsg/ab yaptılar acaba o rank'e gelene kadar? bundan hoşlanmadılarsa, şimdi ne yapacaklar? tümden bırakacaklar mı mmo olayını yoksa ring of trials/wsg grind'da cc/pillar kite fest'e devam mı edecekler? belki de bizim bilmediğimiz başka bir oyun veya?

bırakmak, eleştirmek hepsi normal bunların ama insanlar bundan sonra ne yapacaklarını da yazarsa daha bilgilendirici olur okuyucular açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ha ayrıca r14 yapan 10 kişinin gelip de tor anroc'tan şikayet etmesi güzelmiş. kaç kere wsg/ab yaptılar acaba o rank'e gelene kadar? bundan hoşlanmadılarsa, şimdi ne yapacaklar? tümden bırakacaklar mı mmo olayını yoksa ring of trials/wsg grind'da cc/pillar kite fest'e devam mı edecekler? belki de bizim bilmediğimiz başka bir oyun veya?

Nerde demişim onu ? Önce güzel bir okuyalım sonra eleştirme teşebbüslerinde bulunalım.

Bahsi geçen lvl grind (lvl40=>60 karşılaştırması), bunun tekdüzeliği, sıkıcılığı ve aşırı uzun olması.

Eski usul Rank 14 / Yeni usul Honor s2 / Arena s4 vs 80 level Renown karşılaştırması yapan yok. 80 rank renown kasmadım o yüzden bilemiyorum kaç ay alır o iş.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
Nerde demişim onu ? Önce güzel bir okuyalım sonra eleştirme teşebbüslerinde bulunalım.

Bahsi geçen lvl grind (lvl40=>60 karşılaştırması), bunun tekdüzeliği, sıkıcılığı ve aşırı uzun olması.

Eski usul Rank 14 / Yeni usul Honor s2 / Arena s4 vs 80 level Renown karşılaştırması yapan yok. 80 rank renown kasmadım o yüzden bilemiyorum kaç ay alır o iş.

o r14'ler o grind'ın eşi benzeri görülmemiş alasını yapmadılar mı? bundan sonra ne yapacaklar bunu sıkıcı buldularsa diye soruyorum. soruma da cevap alamadım hala.

wow'da 1,5 ayda 60 oldum, burada 1 ayda bir tane r31, bir tane de r34 karakterim var. sadece birine yoğunlaşsam çoktan 40 olmuştum kesin. 15 kedi/köpek tüyü getir x 10000 quest yerine 1000 tane serpent's passage bile daha dinamik, daha heyecanlı, daha eğlenceli. "r14'üm, pvp benim için önemli" diyen insan mob kesip lvl almayı mı tercih ediyor? bunu da cevaplayabilirsen sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

o r14'ler o grind'ın eşi benzeri görülmemiş alasını yapmadılar mı? bundan sonra ne yapacaklar bunu sıkıcı buldularsa diye soruyorum. soruma da cevap alamadım hala.

PvP grind yaptılar evet. Ondan kimse şikayet etmiyor. PvP grind. Oku bakıyım tekrar. PvP.

Sam said:
wow'da 1,5 ayda 60 oldum

Bende 1 haftada

Sam said:
"r14'üm, pvp benim için önemli" diyen insan mob kesip lvl almayı mı tercih ediyor? bunu da cevaplayabilirsen sevinirim.

Hayır tercih etmiyor. İstemiyor bile. O adam buraya o niyetle gelmiyor çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

ondan kimse şikayet etmiyorsa sen ne hakkında yakınıyorsun bunca mesajdır?

1 haftada 60 olan charın ilk charın mıydı? hangi yıl açtın?

hala "bundan sonra ne yapacaklar?" sorusuna cevap yok. güzelce oku bakayım tekrar. hatta altını çizip bold yapayım.

bundan sonra ne yapacaklar?
Sosyal ağlarda paylaş

Gördüğümü söylüyorum, her seferinde de kişisel düşüncem olduğunu belirtiyorum.

"Bence" şu an WAR daha iyi bir seçenek.

WotLK çıkınca işler değişebilir, kimse bilemez.

Aynı şeyi AoC çıktığında "Bu oyun iş yapmaz" dediğimde de söylediler, bilmemkaç kişi laf etti, ne oldu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...