Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Natural Selection 2

Xenocide

Öne çıkan mesajlar

Abi aggrolamışsın da, bir iki saat sonrasına gelin dersen, hele ki NS2 gibi sık takip edilmeyen bir konuda, kimseyi bulamaman normal. Ben bile mesajını gördüğümde 10.30'du.

Paticik'de oyun oynayanlardan sunucu kurmak zor olur, sayının 3-5'ten fazla olduğunu sanmam. O yüzden takıldığınız ve zaten insan olduğunu bildiğiniz bir sunucu varsa ona gelelim demiştim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Event açtım zaten. Steamde o an aktif olan 20-30 kişi vardı ama tık yoktu dediğim gibi.

Bıngıldak takılıyorum ya :)

Belki biliyorsundur yinede söyleyeyim.
http://www.ensl.org adresine girip kayıt ol. Oradan NS2 Gather kısmından clan maçı havasında maçlar dönüyor. Hoşuna gidebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Dün 8v8 bir public server'da marine commander'ken oyunu çok acı bir şekilde kaybettik. Harita summit, ana üssümüz Flight Control.

Flight control, sub access ve crossroads'u gayet iyi savunuyoruz. Resource'ların yarısı bizde. Tüm upgrade'ler ve silahları yaptım. Saldırıya başladık...

Exo'lar biraz dağılmış ama yavaş yavaş ilerliyor. Arkalarında mac'ler var. Bi baktım flight control'de iki üç skulk power node'u yemeye başladı. Mikrofondan söyledim gelin diye ve distress call çaktım. Kimse ışınlanmadı. Noluyoruz diye tab'e bastım. İki ölü var, kalan 5 elemen exo! Power gitti.

Ben noob commander, flight control'deki 2 infantry portal dışında başka IP yapmamıştım. Power node'u tamir etcek kimse yok. Dönen exo'larla tüm mac'leri (4-5 mac vardı) geri yolladım tamir etsin diye. Geri dönüş yolunda 1 mac dışında hepsi heba oldu. Kalan tek mac power node'u tamir etmeye başladı ama %70'te falan onu da patlattılar. Son çare kendim çıktım tamir etmek için ama ben de yattım.

5 exo hala yaşıyor ama power yok, infantry portal yok, mac yok, commander yok ve hepsi hasarlı durumda... Yavaş yavaş tüm exo'lar patladı. GG.

Özetle çok fazla exo'muz var diye kaybettik oyunu. Günün ana fikri: Oyunun ilerleyen bölümlerinde başka base'lere de IP çakmak lazımmış. Çok fazla exo varsa base'lere turret yapmak da iyi fikir gibin...
Sosyal ağlarda paylaş

aslında daha iyi fikir 8 kişilik takıma 5 exo almamak abi :). exo dediğin şey tam bir tuzak, max 3 exoya izin veriyodum ben takımda. ip de atmak iyi olur tabi, distress için; ama para yoksa çok da gerekli değil. başka yere distress atıp, pg'den geçirebilirsin takımı.
mesela 2 grup halinde geziyorsa takım; 2,3 jp ve 1 exo gayet yeterli bir grup benim görüşüm. ha savunulan bir yere saldırıyorsanız da, o gruba 2,3 tane arc vericeksin işte. çok ağırsa savunma, herkesi de arcları savunmaya yollayabilirsin.
ne olur böyle yaparsan, hive'a saldırdığında alien commanderının yapması gereken en basit şey bir kaç adamı senin baselerinden birine yollamak. eğer 5 exo olursa bil ki gitti o base. distress atarsan 2 kişi gidecek saldırılan base'e ki; düzgün bir takımsa en az bir iki alien olur o basede çünkü.
az exonun bir başka güzel yanı da daha sürdürülebilir bir taktik olması. bir rushta wipe yerse takımın, çok ağır darbe yersin 5 exoyla. ama herkes exo almazsa, almamış olanlar alabilir bu sefer.

ha takım exo alacaaaaaaaaaaam diye saldırırsa yapacak birşey yok tabi :).
Sosyal ağlarda paylaş

Valla çok mantıklı geldi yazdıkların. Takım aslında gayet iyiydi ama işte commander olarak söylemek lazım herhalde 3'ten fazla exo almayın diye. İyi gidiyoruz diye fazla serbest bıraktım ben elemanları. Elemanlar gayet çabalıyordu yani. Dediğin gibi bir taktik yapıp elemanlara anlatsam yaparlardı yani. Neyse artık bir dahaki sefere. :)
Sosyal ağlarda paylaş

ha tabi bu da toz pembe değil, distressi attığın anda exolar yalnız kalıyor bunda da. ben daldığım yerin yakınına pg kurmaya çalışıyordum, olmadı mac; hiç olmadı exolara güvenmek lazım, jp varsa yardım çok da geç gelmiyo genelde. ama zavallılar jpler gelene kadar canlı kalmaya çalışıyolar işte.
öteki türlü pati arası oynadığımız oyunlardan çok iyi tanıdığımız o aggro-gorge mı diyeyim artık, ne diyeyim bilemedim hayattan soğutuyo adamı. bir hive yıkıyosun 2 tane kaybediyosun. hele yanlarında bi skulk, hele allah korusun fade falan varsa, distress'siz durdurmanın imkanı yok. ah o gorgelar ah.
Sosyal ağlarda paylaş

2. base'e kesinlikle bir IP atılmalı. Gerek korumak açısından surekli biri spawn olur orda, gerek beacon için, gerek main base deki IP ler gidince bir alternatif durur.

Benim şu aralar, özellikle comm iken çektiğim tek sıkıntı elini silahı alan CS oynarmış mantığıyla alien aramaya gitmesi. Ne base'i korumalar ne structure kesmeler, ne build etmeler kimse sallamıyor. Bir oyunda 2. comm station'u gidip kendim yaptığımı biliyorum.Public felaket durumda. Yılbaşı indiriminde yığılan rookielerin oyunu öğrenmesi için bir süre geçmesi lazım herhalde..
Sosyal ağlarda paylaş

konu ile biraz alakasız ama merak ettiğim bir nokta var. oyuncuların tercihi hangi yönde oluyor?

ilk NS'e başladığımda farklı geldiği için sürekli alien oynuyordum. sonra sıkılıp marine tarafında takılmaya başladım. ki o dönem nedense marine portalında yığılma olurdu. şimdi de aynı durum var mı?

edit:

şimdi Aliens™: Colonial Marines geliyor. acaba onun multisi de keyif verir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

değişik ya, bazen marine'e yığılma görüyorum, bazen alien'a, bazen eşit dağılıyor vs.

Aliens'a gelince, onunla ilgili bi video izlemiştim ben, o videoyu izleyene kadar oyunu merakla bekliyordum. baya konsolize bi multiplayer yapısı var zaten, alien kamerası 3rd person, hiçbir derinlik görmedim combatlarda pötö pötö hoplaya zıplaya dalıyor sadece. AvP'deki gibi bi olay yok yani.

O yüzden aliens'dan pek ümitli değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla özellikle resmi UWE sunucularında düzgün oyunculara rastlamak zor geliyor bana. O yüzden bulursam klan sunucularına girmeye çalışıyorum. Ama düzgün sunucu bulmak zor geliyor.

Favorites'e eklediğinizdiniz, düzgün oyuncu kitlesi olan sunucular varsa paylaşın lütfen.

Ben genelde marine tarafında yığılma görüyorum. Ama bazen oyun bittiğinde marine tarafında oynayan takım, özellikle maçı kazanmışsa, aynı kadroyla alien tarafına hücum ediyorum. Bazen öyle yığılma oluyor o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

ben dün ilk defa yamuğa rastladım ya. Alman sunucusu, marine commander oldum, 4-5 kişi var marine'de. adam almanca konuşuyo ama arada infantry portal diyo arka arkaya. Dedim 2. infantry portal mı kurmamı istiyorsun? en sonunda Eject commander eject commander demeye başladı.

Gelişemedik sonra (adamlar 1 skulk'ı 3 kişi öldüremiyor) sonlara doğru başladı sövmeye alman değilsin commander oluyorsun, ikinci infantry portal atmıyosun bi kere falan diyor. dedim kardeş, alman serverında oynamak için alman mı olmak gerekiyor? ayrıca 5 marine'e 2 infantry portal nabıcan dedim, fök yu fök yu falan. Meh yani. Yine bile bikaç kişi destek çıktı ya almanlardan. Bizde olsa herkes sktir çeker asdfasd
Sosyal ağlarda paylaş

Başka FPS ler oynadıysanız Marine tarafı daha kolay görünür başta sonuçta silah alıp takılıyorsun ama COMM u dinlemeyip, map'i takip etmeyip kafanıza göre takılırsanız 5dk sonra alienlar sizi havada kapınca sıkılıp bayarsınız.

Yeni oyuncular için alien tarafında oynamak daha kolay çünkü agresif oynuyorsunuz, comm ile çok bir bağınız yok sadece mapi takip edip marine kovalıyorsunuz. Oyunu iyice çözene kadar bu şekilde keyif alınabilir.

Marine = Defansif
Alien = Agresif

size hangisi uyuyorsa ona girin.

Clan sunucuları tercih edilebilir ama ben daha çok iyi ping aldığım yerlere bakıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Dar yolları tıkayıp elemanların girişini zorlaştırabiliyorsun. Kötü tarafı alien'lar içinde de geçerli aynı şey. Skulk ve lerk için sorun olmuyor da fade ve onos için sinir bozucu olabiliyor biraz.

Daha güzel tarafı, onları merdiven şeklinde dizip normalde çıkamayacağın yerlere çıkabiliyorsun. Özellikle bazı haritalarda marine'lerin jetpack yoksa çıkamadığı havalandırma deliklerine girip bile bomb'la binaları patlayabiliyorsun çatır çatır.
Sosyal ağlarda paylaş

Gorge ile teke tekte nasıl rahat marine öldürüyorsun yav? Upgrade'leri varsa carapace olsa bile tek şarjörde inmiyo musun aşağı? Yoksa bile ikinci şarjörle ya da tabancayla alıyor. O süre içinde adama tükürcen tutturcan falan zor iş. Ya da ben çok beceriksizim bilemicem.

[hr]

Bu arada yine çok rezil bi oyun kaybettirdim marine commander olarak. Harita summit. İyi başladık. Üç command station kaptık. Dördüncüyü alırken birini kaybettik. Ama resource olarak eziyorduk, tüm upgrade'ler, jetpack, exo falan vardı.

Neyse saldır savun vs derken adamların tek hive'ları kaldı ve resource'ları yoktu. Üç tane arc yolladım. Dedim saldırın, hive'ı patlatın da bitsin. 3 arc, 2 exo, bi sürü marine zart diye iner zaten dedim. Bunlar saldırırken bi baktım ekran kırmızı oldu. Benim command chair'i patlatmışlar, farkında bile değilim. Nasıl olsa oyun bitiyor diye pek sallamadım herhalde.

Neyse diğer command chair'e girerim derken bi baktım diğer base'te 3 skulk ikinci (ve son!) command chair'i yiyor. Bizim süper marine'ler de saldırıyor ama hive'a değil, ortalığa ateş ediyolar. Başkaları etrafta geziniyor. Ben bas bas bağırıyorum command chair'i kurtarın diye. Adamlar da herhalde kavrayamadı bu halde bi oyunu kaybetme olasılığımızın olduğunu. Yavaş yavaş, acılı acılı yediler son command chair'i. Tek hive'lı, resource'suz alien'lar full upgrade'li max resource'lu marine'leri yendi böylece. Kendimden utandım valla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...