Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yilan seklinde bebek

unac

Öne çıkan mesajlar

ardeth, evrim teorisi bilimin görmek istemediğim bir kısmı değil. inancıma aykırı bir şey. evrim teorisi gerçek olsaydı benim inancım da dinim de varolmazdı zaten benim inancıma göre yine. yani çok tutucu bir inanç değil ama malesef bi ara Allah'ın varlığı sonucu dünyanın canlıların varlığının oluşması gibi kısırdöngü yani orası. ha ayrıca atalarımın maymunlarla aynı olması benim açımdan hiç bir sorun yaratmasa da, yaratılan ilk insanların adem ile havva olduğunu bilmemden dolayı götümle gülüyorum diyorum. kedinin atası kaplan diye, karasineğin atası atlıkarınca diye benim de atamın olması gerekmiyor ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

heauhe @bone:

bilim mi ölüyü diriltmek =P yani ben kalp masajıyla bilmemneyle diriltmekten bahsetmiyorum. ölmüş gitmiş bir adamı tekrar canlandırmaktan falan bahsediyorum. mümkün değil ya zaten benim adıma neyse.

ayrıca o konuda da sonuna kadar haklısın. Allah kimseye varlığını kanıtlama zorunluluğunda değil. Herkese özgür irade vermiş isteyen inanır istemeyen inanmaz diye. Zaten diyor isteseydim herkesi bir yaratırdım diye. yani o kadar isteseydi seni beni de böcekler gibi yalnızca dünyaya görevini yapmak adına getirebilirdi. ama insan düşünebilme yeteneği sayesinde en "mükemmel" oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sen bir yerden okuduğun için götünle gülüyorsun, adamlar en azından mantıklı bir açıklama getirebilmek için uğraşıyorlar. Ama her neyse böyle sonu gelmeyecek bir tartışmaya girmenin manası yok. Kimsenin birbirine götüyle gülmesine gerek yok. Dinle bilimi, bilimlede dini yalanlayamazsınız.
edit: Cidden kasıttan değil ama o meteor işini ben gerçekten merak ettim. Uzunca bir süre araştırmıştım ışık hızı mevzusunu. Meteorla ilgili kaynak gösterirsen sevinirim.

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 03:42 tarihinde, Redeagle tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de evrime inanmıyorsunuz da ne kadar okudunuz da inanmıyorsunuz? Siz evrimi sadece türlerin arasında olan bir şey sanıyorsunuz. Bugün proteinlerin şekli fiziksel metodlarla (x-ray diff) bulunamadığı zaman işlevsel olarak kendine benzeyen protein ailelerinden geldiği var sayılıyor ve bilgisayarsal metodlarla şekli belirleniyor (zira bu bulgular daha sonra da bir çok kez doğrulanıyor). Onun dışında genetik algoritma denen şeyden haberdar mısınız? İnsanlar bir problemi çözecek algoritma nüfusları oluşturuyor ve her kuşak sonucu problemi en hızlı ve başarılı şekilde çözen algoritmalar arasında parça değişim, çiftleşme gibi evrimden alınma yöntemlerle yeni algoritma kuşakları oluşturuluyor ve sonunda en iyi çözüme ulaşılıyor. Bu dediğim şey robotikten ekonomiye kadar bir çok alanda kullanılıyor.

Bunları neden anlattım? Sizi evrime inandırmak gibi bir niyetim yok ama bilim adamları siz evrime inanmadığınız için depresyona girmiyor. Bugün evrim mekanizması kullanarak biyomedikal, bilgisayar ve en önemlisi TIP alanında bir çok yeni buluş ve fikir ortaya çıkartılıyor. Hani bunu bilin de ona göre inanmayın harun yahyayı ya da bilime inanmayanları sallayan yok ortada pek kusura bakmayın.

Ha ben bile bunları bu kadar okumuş halimle (bölümüm ve ilgi alanım itibariyle) evrim kesin vardır demeyi bilimsel etik açısından yanlış bulurum açıkçası, bunu yapan hocalarımı da eleştiriyorum. Ama sizin çıkıp evrim yok demeniz komik. Aslında değil, önemsiz.

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 03:42 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
o zaman neden sürekli olarak yeni canlı türleri oluşmuyor dünyada.
oluşmadığını nerden biliyorsun?

evrim denilen hadise, binlerce hatta milyonlarca süren bir süreçtir.
bu yüzden "2 yılda yeni bir ırk ortaya çıktı" gibi gözlenlenmesi mümkün değil.
ancak mevcut ırklarda küçük çapta değişiklikleri gözlemleyebilirsin. ki bu da, büyük evrim planının küçük parçalarını oluşturur.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mumu

ehe bone, göz kulak 0 dan yapılmıyor, kök hücre dediğin şey zaten gözün kök hücresi ve çoğaltıldığında göz oluşması gayet normal. yani olan bir şeyden aynısını yapıyorsun. yoktan varetmiyorsun. anlatabildim mi ?

ben kök hücreyi, vucudun butun organlarini olusturan ana hucreler olarak biliyorum. zamanla bazi ozelliklerini yitirmiş ya da farklilasmis hucrelerden farkli yani.
goz kok hucresi olayını acikcasi bilmiyorum, arastirdim biraz bulamadim. bildigim kadariyla yetişkin donemde bu hucrelerin daha sinirli sayida olduklari ve farklilasma ozelliklerinin de sinirlandigi.
Sosyal ağlarda paylaş

omnipotent (her türlü hücreye dönüşebilen) Kök hücreden kalp dokusu yapıldı ve sıfırdan yapıldı. Fakat kök hücrenin farklılaşmasını kontrol eden mekanizma daha tam olarak bilinmediği için bazı kısımları kemik dokusuna farklılaştı ve tam istedikleri saflıkta bir doku olmadı. Şu an kök hücre etiksel kısıtlamalar yüzünden çok gelişemeyen ve hücresel mekizması (özellikle hangi koşullarda hangi hücrelere farklılaştığı) tam olarak bilinmeyen bir olay. Ama o da baya hızla ilerliyor yine de herşeye rağmen. İlginç bir alan.
Sosyal ağlarda paylaş

ha şu tartışmaya kendi adıma son noktayı koymak amacıyla şunu söylüyorum ki, evrimleşmeye inanmıyor değilim. ama evrimleşmek bir canlı türünden yeni bir canlının oluşması bile olsa insanlar için geçerli değil. insanlar yalnızca küçük evrimler geçirirler. soğuk bölgede yaşayan insanların diğerlerine oranla "birazcık" daha kıllı olması, siyahi insanların kas yapılarının beyazlardan farklı olması falan gibi. benim inancım bu yönde en azından. insanın eskiden insan olmadığını söyleyenlere gülüyorum yalnızca. bunu da içimden yapıyorum o yüzden kimseyi rahatsız etmez sanırım.

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 03:47 tarihinde, Mumu tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth inan ki kök hücrenin ne olduğunu yaşadığım iğrenç de olsa bir deneyimle iyi biliyorum. Nerede nasıl kullanılabildiğini çok iyi biliyorum. Annemi Multipl Myeloma hastalığından 3 ay önce kaybettim ve tedavisinde günümüz teknolojisinde kemik iliği naklinden daha avantajlı olarak görülüyor kök hücre nakli. yani şu anda(yurtdışından tam olarak emin değilim) Türkiye'de kök hücre nakli yalnızca kemik iliği için yapılabiliyor ve o da tam olarak net sonuç veremiyor ne yazık ki. Yani annemde veremedi ama verebilme olasılığıda var. falan filan.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
evrimleşmeye inanmıyor değilim

bilimle inanmak farklı iki olgudur.
bilim dediğim gibi çevrendeki şeyleri inceler ve araştırır.
bu araştırmalar sonucu belirli teoriler çıkar.
evrim teorisine ister inan ister inanma, çevrendeki olan bitene en uygun teori şu an bu. inanıp inanmaman çevrende evrimin olmasına engel değil.
ha, olur da çıkar başka bir bilimsel araştırma, evrimin aslında farklı bir şey olduğunu kanıtlar, o zaman o teori geçerli olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ya iyide bone abartmadın mı biraz bu bilim işini. her söylenen şeye inanmak zorunda hissetmiyorum kendimi açıkcası. bana şu anın en doğrusu mantıklı gelmiyor ne yazık ki, umarım başka bir doğru bulunur o da mantıklı gelirse inanırım. bilimin önce bana mantıklı gelmesi gerekiyor ki inanayım ona değil mi? ki bu yalnızca bilim için geçerli değil. mantıksız gelen şeye inanmam. mantıksız gelen şey gerçekten doğruysa ben salağımdır kabul ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Yine eski konuya dönmek olacak ama aşağıdaki resim niye islam'ı sevmediğimi açıklıyor.

Hiç bir ateistin böyle bir davramış sergileyeceğini sanmıyorum. Öldürenler ve nefret edenler sadece inananlar, müslüman olsun, hıristiyan olsun.

Sosyal ağlarda paylaş

abi evrimleşme insanlar için geçerli diil ne demektir ya biz organizma değil miyiz, muhteşem miyiz ya, kimse yenemez mi bizi. biz mutasyon geçirmiyo muyuz sanıyosunuz, tabi ki geçiriyoruz, görünmez mutasyon deniyo bunlara hatta.
evrimi göremezsiniz ki, hiçbir canlı göremez evrimi, evrim milyonlarca yıla yayılır, çok uzun sürer; çat! diye üstün bi ırkın çıkmasını bekleyemezsin.

ayrıca yargı cümleleri oldu biliyorum ama isteyen inanır, isteyen inanmaz bilim bu sonuçta; tutarlı ve mantıklı olması gerekiyo, daha çürütülemedi de kimse çat diye gökten inip yanlıştır bu teori demesin, kimse de doğru huleyn diye atlamasın :p

bi de şu andaki en tutarlı en mantıklı yani en geçerli teori evrim teorisi valla ne derseniz deyin :)

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 09:57 tarihinde, Saykoleo tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...