Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yilan seklinde bebek

unac

Öne çıkan mesajlar

Dediğin doğruysa varlığın en küçük yapı taşından tutda insan olğlunu yaratılışına kadar herşey denererek oluşmussa ben ortada müthiş bir bilinç görüyorum. Bu bilinç varsa da denemeye gerek yoktur. Aynı sonuca çıkıyoruz

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 02:35 tarihinde, Razien tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

bilinc görmek için hiç bi sebep yokken, ben matematik görüyorum,

maetmatiksel olarak mümkün biiş sonucta.

sen neden bilinç gördüğünü acıklarmısın?

aynı sonuca cıkmıyoruz bu arada neden cıktınki benim yerime bi sonuca cıkma lütfen.

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 02:38 tarihinde, Cuce tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

insanların tesadüfi yaratıldığını savunan arkadaşlar, bir insanın üreyişini izlemenizi tavsiye ediyorum. bir bebeğin anne karnında gelişirken başından geçenleri, suyun içerisinde oksijensiz olarak bir bebeğin nasıl yaşayabildiğini, hücrelerin insan vücudunu oluştururken, nasıl da sadece kendi görevlerini yapmaya devam ettiklerini inceleyin. göz hücrelerinin her birinin bir saat intizamıyla hiç şaşmadan nasıl da dizilebildiklerini, görme dediğimiz duyunun nasıl oluşabildiğini, insanı "mükemmel" kılmaya yeten, duygu ve düşünebilme yeteneğinin nasıl oluşabildiğine, beynin yapısına bakın. ben sizden yalnızca bir insanın oluşumuna bakmanızı rica ediyorum, çok zaman alacak birşey değil. etrafınızda birşeyler aramanıza da gerek yok aslında, gece ile gündüzün nasıl da denge içerisinde oluştuklarına baksanız bile nasıl yüce bir kudret tarafından yaratıldığımızın farkına varmanız basittir. kâinatın düzeni asla tesadüfi değil. çünkü böyle bir düzen ancak çok büyük bir güç tarafından yaratılabilir.

dünyanın dengelerine bakın. arılara bakın, bitkilere bakın. oradan inip su dünyasına bir gözatın. karadaki yaşamdan ne kadar da zıt olduğuna bir bakın. fizik kurallarının nasıl da işlemediğine şahit olun. doğanın dengesine bakın tekrar. vahşi hayattaki yaşam döngüsüne, besin zincirine bakın.

söylemek istediğim önünüzde o kadar çok seçenek var ki. Allah hiç birinizden bilim ile uğraşmamanızı istemiyor, aksine bilim ile uğraşın diyor. çünkü kafanızın içerisinde duran o beyni size birşeyler öğrenebilmeniz için vermiş zaten. yani dinlere ve/veya Allah'a inanan insanlara alaycı tavırlar takınmayın. Biz inananlar değil, siz inanmayıp da "ti" ye alanlar küçük duruma düşüyorsunuz çünkü eğlendiğinizi sansanız da. her işin adabı var. kimse kimsenin inancına dil uzatamaz, dalga geçemez. hakkı yok kimsenin o yüzden dil uzatmayın gereksiz yere. ben şahsım adına çok rahatsız oluyorum çünkü.

saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

Matematik bir zar atma oyunu değil , hesaplamadır. Hesap varsa bilinç vardır . Uygun şartlara göre varlığın her yapı taşının denendiğini idda ediyorsan bu matematik bilincin kendisidir. Ayrıca şu an nefsin seni konuyu çekebildiğin kadar çekmeni sağlıyor .Birazdan da uzaylıları ortaya atarsan hiç şaşırmam.Gök yüzünde ışık hızında dolaşan meteorların olduğu bilimle sabitlenmiştir , en basitinden bu kadar hızlı nesnelerin birbirine hiç çarpmadan nizam içerisinde hareket etmeleri tesadüf mü ?

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 02:42 tarihinde, Razien tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman kendi inancın ile sana mutluluklar kardeşim. çünkü dünya üzerinde asla ve asla hiç bir zaman sonuca varmayacak bir tartışmaya girmek niyetinde değilim. şahsi olarak alma, ben genel düşüncemi söylüyorum. seninle hiç bir problemim yok, olamazda.
Sosyal ağlarda paylaş

Rziel benımle "uzaylıları ortaya atarsan" diye dalga geciyorsun lütfen seviyeyi bozmıyalım.

matematikte olasılık hesabi diye bir konu vardır, hiç dikkatini cektimi bilmiyorum, ama basittce hesaplama üşendiğimiz hesaplıyamacığımız (cok kücük olduğu ve ya uğraştırdığı için) ufak şeylerin sonucu değiştiriceğidir, ama hesaplıyamadığımız için olasılık deriz.

bunun blicçle ilgisi nedir lütfen acıklıyabilirmisin bana.
Sosyal ağlarda paylaş

benim içimde süphe yokki nerden cıkardın bunu?

dur daha düzgün anlatıyım,

bana atom var diyen adam yalan söylemişse? algı gercektir diyoruzy a bunu kastettim ben orda o ne demek istersen cooook uzun konumuz o değil, işleri basitleştiriyim.

süphem yok, atom var.

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 02:47 tarihinde, Cuce tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

doğa tam bir denge içinde değildir.
sadece bir döngü içindedir.
matematiksel olarak incelesen, aslında "mükemmel"likten bahsedilemiyeceğini görürsün.
ancak bazı kaoslar birikip bir uyum haline geliyorlar.

"tesadüf"leri savunmuyorum. zaten bilimi iki dakka incelemiş biri, ne evrimin, ne de başka bir bilimin tesadüfleri anlatmadığını görmüş olur.
"tesadüf" lafı, daha çok evrim karşıtlarının bilimsel teorileri kötülemek için kullandığı antitezdir.

bir uyum bir döngü olduğu için, "bakın bu mükemmelliği allah" yarattı diyorsunuz.
allah olmaması için uyumsuz, döngüsüz bir dünyada yaşamamız mı gerekliydi?
peki o zaman o dünyada uyumsuzluk da bir uyum olmaz mıydı?
hem uyumsuz, döngüsüz, yaşanılamayacak bir durumda canlılar da yaşayamazdı.
yaşanılacak uyumluluklar olmuş ki yaşanıyor.

sakın ha yanlış anlaşılma olmasın.
ben allah var veya yok demiyorum.
sadece bilimsel teorileri çürütmek için allah inancını sonuna kadar sündürmeye karşıyım.
tekrar yazıyorum, tekrar okuyun.
din inanmaktır, bilim araştırmaktır.
bilim, çevredeki olayları insan gözüyle inceleyip sonuca bağlamaktır.
isterseniz müslüman olun isterseniz ateist.
isterseniz allah olsun isterseniz olmasın.
şu anda gözlemlediğiniz şeyleri açıklar bilim.
olmayan şeyleri yoktan var etmez.
bu yüzden "allah var, o yüzden bilimdeki teoriler yanlıştır" gibi bir kanıya gitmek son derece yanlış ve hatalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

cüce, inanc'ıyla yı vurgulayarak yazman ilginç geldi, kendi mesajlarımı tekrar okudum da imla hatası yapmamışım allaha çok şükür, neyi vurgulamak istediğini de o yüzden anlayamadım.

kimsenin bilime laf uzattığı yok ama senin tek niyetin tartışmak. ben bilim ile uğraşın diyorum. benim bilim ile ilgili bir yeteneğim yok bilgisayar donanımından falan anlamak dışında o açıdan ben uzak durup izliyorum yalnızca. zaten herkes bilimle uğraşamaz. o yüzden sana yine başarılar dilemekten başka çarem kalmıyor o konu ile ilgili. ama sen benimle ve inancı olan herkes ile aleni bir şekilde dalga geçiyorsun. ayrıca konuya bu kadar da genelleme yaparak yaklaşamazsın. tesadüfen olmadığını kanıtlayamaz. sen de tesadüfen olduğunu kanıtlayamadığından dolayı susmanı tavsiye ediyorum çünkü benim her ne kadar dayanağım yoksa senin de o kadar yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle sevgili Cüce : Bİr denenme vardır. Yani yaratılış gerçekleşirken uygun şartlara göre şekillenmesi yani o denemelerden geçtikten sonra uygun olanı bu enerji parçalarının bulması ve bu cansız enerjilerin bir araya gelerek bir canlıyı oluşturması başlı başına bilinçdir .Deneme varsa sınama vardır , uygun şartlara göre şekillenme o şartların farkında olup diğerlerini eleme başlı başına bilinçdir
Sosyal ağlarda paylaş

yo şunu sölemek istiyorum, birisi gelip bana "senın sacın dökülüyo cunki günah işledin" derse bende ona hayır testestron fazla üretiliyo sorna değişip kafa derimde birikiyo derim oda bana "körsün sen" derse, bende tartışşırım,

büyük ölcüde sinirlendiğimden keza kör değilim, etrafıma bakıyorum yorumluyorum düşünüyorum taşınıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bone, zaten neden bu kadar yanlış anlaşılabildim onu çözemiyorum. ben bilime karşı olduğumu ya da bilime "tu kaka" muamelesi yapılması gerektiğini söylemiyorum ki hiç bir zaman. böyle birşeyi söyleyebilecek bir insan değilim bu bir, ikincisi allah vardır o yüzden bilim yalancıdır gibi salak saçma bir cümleyi kuracak insanlar ancak kenar mahallelerdeki yobazlardır insaf edin "çüş" demek istiyorum.

benim inancıma göre zaten eğer allah olmasaydı dünya var olamayacağı ve bizler de varolamayacağımız için bu tartışma konusu da benim için gayet havada kalıyor yani cevapsız bir kısıdöngüye dönüşüyor.

said:
Allah var - Dünya var, Canlılar var
Allah yok - Dünya yok, Canlılar yok

olarak açıklamak isterim bunu da. Bu da bir kapalı görüşlülük falan değil yani. İnancımın temeli bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Raziel, bak şunu anlamıyorum ben "deneme varsa sınama vardır" böle bi kural neden varki yok böle bi kural nerden cıkartıyosun bu kuralı.

veya enerji dediğin şey, canlı diye tabir ettiğimiz sanırım, "rastgele oluştuysa bu bir bilinçtir" kuralı nerden cıkıyor.

bu kuralları neden koyuyorsun neye dayanarak koyuyorsun.

sadece inanıyorum cunki inanmak istiyorsum dersen bana fazlasıyla yeter.

edit: cok saldırgan oldu sok cümle öle olsun istemedim daha düzgün anlatmaya calışıyım baştan yazıyorum:

inanıyorum cunki var dersen bana fazlasıyla yeter.

ama bunu mantıksız şekillerde kanıtlamaya calışma cunki bence böle inandığın kutsal şeyin mahremiyetini bozuyorsun.

[ Mesaj 19 Temmuz 2007, Perşembe - 02:54 tarihinde, Cuce tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Birazdan da uzaylıları ortaya atarsan hiç şaşırmam.Gök yüzünde ışık hızında dolaşan meteorların olduğu bilimle sabitlenmiştir , en basitinden bu kadar hızlı nesnelerin birbirine hiç çarpmadan nizam içerisinde hareket etmeleri tesadüf mü ?

konunun alakasıyla uzaylıların alakası nedir,
uzaylılarla gök yüzünde ışık hızında dolaşan meteorların alakası nedir.

gökyüzünde ışık hızında dolaşan meteorların olduğu bilimle sabitlenmiştir diyorsun da, böyle birşey hiç duymadım ve görmedim ben. bununla ilgili bir kaynak var mı?
yoksa:
1- gökyüzü dediğimiz, bizim dünyamızı saran atmosfer tabakasıdır. bu kadar küçük bir alan içinde ışık hızıyla giden cisimlerin hesaplamasını yapmak mümkün değildir. bir cismin ışık hızı hesaplaması için evrende geniş bir yeri ele almak lazımdır.
2- ışık hızında giden cisimler üzerinekesin bir şey yoktur. ışık hızı ve ışık hızında gitmek, halen bilimin üzerinde tartıştığı bir konudur.
3- bilimde tesadüf yoktur, bunu kaç kere daha söylemek gerek?
4- bu ışık hızında giden cisimlerin hiç çarpmadığını nerden biliyorsun? bizim görmediğimiz yerlerde birbiriyle çarpmış olması muhtemel olamaz mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...