Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yilan seklinde bebek

unac

Öne çıkan mesajlar

yenı canlılar türüyor Mumu
ama bu sürec olkadar uzun süren bir süreçki, biz evrim teorsini ciddiye almaya başladığımız dan bu gune kadar gecen süre yenı canlı türemesinei imkan tanıycak kadar uzun değil (salında bakarsanız sen ben yenı canlılarız mesela ben annemden farklı bi canlıyım, ama fark az sınıflandırmak kolay olsun diye farklı bir tür olarak kabul edilmiyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

bu dediğim bu yüzden olmuyorsa, bir insanın ya da herhangi bir canlının durup dururken oluşması da olası değildir bu mantıkta değil mi?

yani hiç bir şekilde bir canlıyı yoktan varedemezsiniz. insan enerji değildir. daha doğrusu canlılar enerji değil. canlılar maddeseldir ve ruha sahiptir. denizde gezen ağzı gözü beyni kolu bacağı olmadan oradan oraya sürüklenen garip canlının bile ruhu var.
Sosyal ağlarda paylaş

ehe cümlemin sonundaki parantezi o yüzden koydum oraya özellikle. aynı şekilde bone, ben de birisi gelip neden o zaman mucize olmuş şimdi olmuyor, ben de görmek istiyorum diyen insanları gördüğümde "hassiktir ya" diyip uzaklaşmak istiyorum. o cümleyi de bunun için yazmıştım. neyse yani ben evrim teorisine inanmıyorum. bir insanın bir şempanzeden gelmesi de bana göre mümkün değil kusura bakmayın ama götümle de gülüyorum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi buraya bir mesaj yazıcam, ama okunur mu okunmaz mı, kaale alınır mı alınmaz mı bilmiyorum.
Yine de yazıcağım, en azından tartışmada kısır döngüye girdiğimiz şu zamanlarda, neyi tartıştığımızı az buçuk anlarız.

Raz'ın yazdığı mesajları gayet iyi anlıyorum.
Bu tip mesajları daha önceki evrim tartışma topiclerinde de çok defa gördüm.
Bu tartışmalarda her zaman şu olur: Allaha inanmaya çalışanlar bilimdeki kendi işine yarayan kısımları alır, kendi işine yaramayan kısımları kötüler, süslü kelimelerle laf salatası yapar. Bilimi doğrulamaya çalışanlar ise desteksiz iddiaları yalanlamaya çalışır.
Burdaki gidişat da aynen odur.

Şimdi, iyi dinleyin, önemli bazı şeyler anlatıcağım çünkü.

İlkokul matematik derslerimizde, bize hocalarımız, elmayla armutun toplanmayacağını söylemişti. Çünkü farklı iki meyvedir elmayla armut. Ancak sonuçta ikisi de meyvedir. İkisini de eline alıp yersin. Gece gündüz zıttır. Ancak ikisi de günün birer vaktidir. Siyah ile beyaz zıttır. Ancak ikisi de birer renktir.
Oysa din ile bilim arasında böyle bağıntılar yoktur. Bağıntı kurulamayacak kadar farklıdırlar.

Din nedir?
Din, insanın ahlak, ahiret, varoluş gibi sorularına cevap veren inanç biçimleridir. Dinlerde belirli kurallar vardır ve değişmez. Zamanında politeist inançlı mitolojiler birer dinken, şimdi kitaplı tek tanrılı dinler din olarak sayılmaktadır. Türkiye'nin halkının genel dini müslümandır. Müslümanlar müslümandır. Müslümanlar Allah'a inanır. Sen müslümansan sen Allah'a inanırsın. Sen müslümansan, sen Kuran'ı okur ve hayat biçimini ona göre ayarlarsın. Sen müslümansan sen ahlak kurallarını İslamiyet'in dediği biçimde ayarlarsın.

Bilim nedir?
Bilim, insanın dünyada yaşadığı sürece, çevresiyle etkileşimini kolaylaştıracak bir yöntemdir. İnsan günlük hayatında başına gelen olayları gözetler ve bunlara mantıklı açıklamalar arar. İnsanın kendi yarattığı şeydir bilim. İnsan gözetlediği ve düşündüğü için bilim vardır. İnsan gözetlemeseydi bilim olmazdı. Bilim insana dayalıdır. Bilim ahireti söylemez. Bilim Allah'ı söylemez. Bilim inançları söylemez. Bilim varolanı söyler. Bilim gözümüzle görebildiğimiz şeyleri söyler. Bilim göremediğimiz şeyleri söylemez. Kanıtlanabilir şeylerle bilim ilgilenir. Kanıt, elimizle tutup, gözümüzle görüp, kulağımızla duyup, burnumuzla koklayıp veya deney yapıp gözlemleyebildiğimiz şeylerdir. Eğer bunlar olmuyorsa, o şey kanıt değildir, kanıtlanabilir değildir. Kanıtlanabilir olmayan şeyler bilim değildir.

Bilim ile Din farklı şeylerdir. Bilim, Dinin varlığını kanıtlamaz. Bilim Dini çürütmez. Bu yüzden bilimi Allah'ı kanıtlamak için kullanamassın. Kuranı da bilimi çürütmek için kullanamassın. Bilim kendini çürütür. Bilimsel bir teori, yeni kanıtlar çıktıkça değişir. Bilim, babalarımızın bilgisine kendi bilgilerimizi ekleyerek gelişir. Bilim, üstüste yığılan tuğlalar halinde ilerler. Bilim devamlıdır, Din durağandır. Din herşeyi zaten anlatmıştır, Bilim yeni şeyleri açıklamaya çalışır.
Din anlatır, Bilim açıklar. Din inançtır, Bilim araştırmadır. Din doğaüstüdür, Bilim doğadır.

Yani neymiş? Doğuşta anomaliye sahip olmuş bir bebek, "din 1 - bilim 0" gibi bir sidik yarışı için kullanılmaması gerekliymiş. Bilim gelmiş-gelecek herşeyi halihazırda açıklamak zorunda değilmiş. Bilim yeni çıkan şeyleri gelecekte de açıklayabilirmiş. Bilim herşeye mutlak bir doğru yanıtı vermek zorunda değilmiş. Bu yüzden "bilimin açıklayamadığı" şey yokmuş, "bilimin henüz açıklayamadığı" şey varmış. Ancak tıp biliminde adı geçen ve birçok örneği bulunan bir hastalığı dine bağlamak yanlışmış, hatalıymış. Bilim dinden ayrıdır, dinin anlattığı şeyler bilimsel kanıt olarak sunulamaz. Bilimdeki yenilikler ise dinin kanıtı olarak iddia edilemez.

Bilimsel bir olayda dini öne sürmek ve sayfalarca dini tartışmak yanlıştır.
Dine inanırsın ya da inanmassın. Bitmiştir. İnana "neden inanıyorsun" diye hesap sorulmaz, inanmayana da "neden inanmıyorsun" diye hesap sorulmaz. Dinlerin geçerliliği için bilimsel ispatlar gerekmez. Bilimin doğruluğu için de dinin ispatı gerekmez.

Bilim ile dini kıyaslamak, karşılaştırmak ve karıştırmak, tüm o Harun Yahya denen adamın suçudur.
STV gibi kanallarda ise dini sohbet olsun diye bilmediği konularda bilime burnunu sokar ve seyircilerin aklını bulandırır.

Siz siz olun, hangi dine inanıyorsanız inanın, bilimsel bir olayı, bilimsel bir kitaptan okumadıkça "bak bu din bunu anlatıyor" gibi iddialarla insanları boşuna yormayın.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sina toeride, sensıfırdan parcacık üretsen ben onlar cımbızla dizsem üst üste kedi yapsam eveya kedi tırt insan yapsam.

mümkün olmaması için bir sebep göremedim.

tamam ben hücreleri yaratıcam, sen de onları cımbızla dizerek görebilen bir göz, düşünebilen ve şu anda şu yazdıklarımı yazabilecek bir çalışan beyin oluşturacaksın cımbızla. cımbızı genel anlamda alıyorum neyle yapmak istersen onunla yaparsın ben karışmam. ama eğer 9 ay içerisinde bunların bir araya gelip te çalıştığını görmezsem yapabileceğimiz yok. ha bu arada bu cımbızla dizdiğin şey bir sıvının içerisinde olacak haberin olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ulan ben salak mıyım cok afedersiniz ama. insanın şempanzeden geldiğine inanmam dedim evet. ama evrim teorisi biz maymunduk sonra insan olduk diyor demek istemedim orada özür diliyorum sizden de. genelleme yaptım öylesine. uzun uzun dil dökmek istemiyorum yani evrim üzerine çünkü inanmıyorum açık ve net. harun yahya ile ilgili tek kelime de okumuşluğum yok bone ya yalancı ineğin teki kendisi zira.
Sosyal ağlarda paylaş

benım bunları 9ay da yapabilceğim gibi bir iddam olmadıki mumu,

sadece teoride mümkün dedim. hanı demişsinye sıfırdan insan yapabilirmisin ona cevap olarak bende diyorumki o süperlikte bir cımbız yaparsa japonlar benim elim cok incedir beceririm dizerim, ama ardeth harita cıkartsın bana. cok iyi bilmiyorum ben
Sosyal ağlarda paylaş

said:
tanrı'nın varlığını sana kanıtlayabilmek için ancak ve ancak gözünün önünde bir ölüyü diriltebilmem, dağları yarabilmem falan gerektiğinden ve bunları ancak tanrı'nın kendisi ya da izin verdiği birisi yapabileceği gerçeği de varolduğundan, özür dileyerek kendi bildiğin yolda devam etmen gerektiğini söylemek zorundayım. tabi ki benim de seninle hiç bir sorunum yok. din, inanç konuları siyasetten çok farksız aslında. bir tarafa mensup olabilirsin ama karşındakinin öncelikli olarak insan olduğunu unutmamak lazım. alay etmemek gerekli ayrıca. kendini kötü hissedebilir insanlar bu yolla çünkü.

yukarda yazdığım uzun yazıda olduğu gibi, tanrının kanıtlanmaya ihtiyacı yoktur.
sen çıkıp "bakın tanrıyı kanıtlayacağım" diye ölüyü diriltirsen, o bilim için tanrının kanıtı değildir, araştırılacak bir başka teoridir.
bu yüzden bilim ile tanrı kanıtlanamaz.
bir dine inanıyorsan, tanrı senin için vardır.
bir başkası başka dine inanıyorsa, onun için de tanrı farklıdır.
tanrının varlığı ve yokluğu dindedir, bilimde değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...