Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dungeons And Dragons Online

BeIlow

Öne çıkan mesajlar

ya bırakın bence 5 para etmez ben hiç beğenmedim.

yaratık kesme yok ama ne öyle aynı questi 50 kere yap, parti bul diyo parti bulmak ayrı dert bilemiyorum ben beğenmedim. Eberronu da beğenmedim, oynamayı da düşünmüyorum. Loading süreleri sinirlerim i bozdu, taş gibi bilgisayar var hala daha 50 saat loading bekliyoruz...[signature][hline]WoW EU - Burning Legion
= Gaiseric Orc Hunter = Guild Hajnal
For The Horde!
Sosyal ağlarda paylaş

allah allah, oyunu oynamadım daha ama doğru oyunu oynadığından emin misin ? yaratık kesme yok olayını anlamadım, bir de oyun da her şey party üzerine kurulu bildiğim kadarıyla... daha stress test zaten, kesinlikle tüm bu sorunlar düzeltilecektir...[signature][hline]Makhaon
Level 44 Tauren Hunter - Kor'gall [EU]
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi, yarattı kkarakteri girdik, quest alıyosun quest yapıyosun, yaratık öldürme felan etkisiz. Zaten dedikleri gibi dışarda gezmek yok, sırf storreach içindesin, level yükseldikçe stromreach in yüksek yerlerine gidiyosun, sürekli ya bir lahımdasın ya bir evdesin, düzgün yer yok, yani gerçekçilik yok oyunda. Nebileyim masaüstü frp zevkini biraz olsun vermedi bana, sanki şehri öyle bir yapmışlarki 3-4 tane duvar var kalan yerler full level kasma, aynı questi 3-5 kere yapıyosun felan zırva şeyler. Grup bulamıyosun bazen. Hele savaşa bişi demiyorum karakterler tam bir kalas gibi savaşıyor. Ben 10 üzerinde en fazla 2-3 veririm şu oyuna.
hiç beğenmedim ki ben PvE aşığı birisiyimdir. Belkide Wowdaki rahatlığı bulamadım bu oyunda, wowdaki ciciliği, wowdaki rahatlığı arayüz kolaylığını bulamadım.
Ama şu şartlar altında fikrim tek bi konuda değişmez, şu oyunu masa üstü Kuralları içeriyor diye oynuyodum ama alakası yok 1 zerre eğlence vermedi bana.
NWN yi oynamayı tercih ederim :D

[signature][hline]WoW EU - Burning Legion
= Gaiseric Orc Hunter = Guild Hajnal
For The Horde!

[Bu mesaj Asphodel tarafından 15 Aralık 2005 19:28 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bende bakayım ben ilk günden beri takip ettiğim için gelen mailde closed betaya katılma şansımın en yükseklerde olduğu yazıyordu :P Bu ilk beta belirli bir yer içinde geçiyor ki sınırlar içinde pek bi zevk alabileceğini sanmıyorum :) . Ama çıktıktan sonra gerçek olayını görcez :P[signature][hline]naaK !!! öLDü !!!
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Asphodel 100de100 katılıyorum sana :), masaüstü frp yi zaten bir kenara bırak mmo olmaktan bile uzak bir oyun bence.Masaüstü frp tarzına yakın online oyun oynamak isteyenlere neverwinter nightsı tavsiye eder, 3-6 ay içersinde çıkacak olan nwn2 yi ise şiddetle öneririm :P

Ayrıca şunu eklemek istiyorum hayatımda bu kadar rezalet bir oyun oynamadım, deseler ultima online mı oynarsın, d&do mu vallahi uo derim.

@Soulless Ben betada oynadım, bence oyunu hiç merak etme hiçbir açıdan değmez.Oyunda tek bir şehir var Stormreach dışı YOK!Oyunda tüm dungeonlara ya lahım, yada kapı gibi yerlerden giriyorsun zindanların birçoğuda birbirinin kopyası zaten.Sadece bazı çok az sayıda görev açık alanda ve şehir dışında geçiyor.Ben oynadığım zaman bizim yurtdışı bağlantımızdanmıydı bilemiyorum ama müthiş lag vardı.Oyunda sadece ve sadece Tavernada dinlenip canını ve büyü puanını doldurabiliyorsun.Diyelimki zindanda sona geldin büyü puanın kalmadı ayvayı yedin o zaman bitiremiyorsun zindanı, ölüp tekrar yeniden başlamak zorundasın.Oyunda sadece 2 şeyi beğendim parti bulma ve arama sistemi ile dungeon masterın oyuna olan havası ve etkisi o kadar.Herhangi bir mmo bu oyundan iyidir.

[ Mesaj 02 Şubat 2006, Perşembe - 10:59 tarihinde, Arloth tarafından güncellenmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

oyun aslında güzel ama oyundan ne beklediğinize bağlı.

tek kişilik adventure oyunlarının multiplayer versiyonu gibi. dungeonlar sadece yaratıkları öldür en son bossu kes ve çık şeklinde değil. içinde bilmeceler var. labirent gibi zaten doğru yolu bulmak gerekiyor. gizli kapıları aramak gerekiyor bazen. gerçekten zevk almak için oynanacak bi oyun olmuş. öyle saatlerce mob kesiyim, item topluyum, über oluyum derdi yok. toplayacaksın 4-5 tane arkadaşını dungeonlarda macera yaşayacaksın. oyunun olayı bu.

betadan bende hemen sıkıldım çünkü ilk görevlerde dungeonlar hep aynı. denildiği gibi hep lağımlarda felan geçiyor. ama ilerki görevlerde dungeonların özellikleri, mekanlar ve grafikler değişiyodur mutlaka. sonra devamlı yeni dungeonlar eklenir. yeni yaratıklar felan. bence güzel olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne bilmecesi varmış abi. Her dungeon aynı.

1) İçeri girdin, düz gittin, bi kaç yaratık öldürdün.
2) Yol üçe ayrıldı, düz gittin.
3) Önüne kapı çıktı, yaratıkları öldürdün. Kapının yanında 2 run var, kapı açılmıyor.
4) Geri döndün sol tarafa gittin, yaratık öldürdün, yerde bi lever var, üstünde de bi run resmi. Lever'ı çektin, run yandı.
5) Geri döndün, şimdi sağ tarafı gittin, yaratık öldürdün, yerde lever var, üstünde başka run var. Onu da çektin ortadaki kapı açıldı.
6) Ortadaki kapıdan geçtin boss çıktı, öldürdün bittiiii...

Hepsi aynı hesap aşağı yukarı. Sadece süslemeler var, quest detayları var, gizli kapılar,, özel boss'lar falan eğlendiriyor bi derece. Ama nerdeyse 20-30 tane quest yaptım şu ana kadar, hepsi temel olarak aynı. Ana hedefe çıkan kapıyı bul, onu açmak için lever'dı, valve'dı, zarttı zurttu bul, onları kullan sonra kapıdan gir boss'u öldür falan.

Bana eğlenceli geldi, yeni oynadığım için.. hiç bir şey bilmeden bir şeyler keşfetmeye çalışmak güzel. Belki de rogue oynadığım için, grubun size ihtiyacı oluyor, trap'leri gizli kapıları buluyorsunuz, kitli yerleri açıyorsunuz falan, hoşuma gitti. Biraz da dnd sistemini sevdiğim için güzel gelmiş olabilir. Onun dışında oyun yaramaz. Bence fırsatınız varsa betada oynayın biraz, zevkini çıkarın, sonra da almayın. Benim planım bu, şimdilik zevkle oynuyorum. Karakter level 3 oldu (level 3 deyip geçmeyin level atlamak baya zor, başlarda bile). Beta bitmeden bırakır atarım bir köşeye, adam olmaz bu oyun bence.

edit:
Bunlara ek olarak bir de hiç oynamamış olanlar için genel bilgiler vereyim. Daha önce denildiği gibi oyun tamamen tek bir şehirde geçiyor. Şehrin bölümleri var, her bölümün belli bir level aralığı var. Newbie territory baabında bir bölüm var, 3 quest yapıyorsunuz sonra yeni bölgeye geçebiliyorsunuz. Yeni bölge level 1-2 için düşünülmüş genelde. Level 2'nin ortalarına doğru level 2-4 bölgesine geçebiliyorsunuz.

Bu bölümlerin her birinde (district diyor ingiliz amcalar) 2 tavern var, burda hp/mana dolduruyorsunuz, ölünce buraya ışınlanıyorsunuz. Bunlar dışında bir iki alışveriş yeri var. Geri kalan kapıların hepsi bir "adventure" girişi. Yani şehirdeki bi kapıyı açıyosun kobold dolu bi dungeon çıkıyor, yanındaki kapı undead dolu bi crypt, öbürü de human smuggler dolu bi mağra olabiliyor. Öyle şehir dışında çıkayım gezeyim falan yok, her şey aynı yerde.

Efenim bu adventure'lar tamamen instance sistemiyle yapılmış. Wow oynayanlar bilirler, bir çok mmo'da var zaten. Grubunuzla bir adventure'a girdiğiniz o dungeon'ın size özel bir kopyası yaratılıyor. Yani 3 arkadaş yolda bir mağraya girdiniz, sonra başkalarını gördünüz gibi bir şey söz konusu değil, sırf grubunuz varsınız. Oyunun nasıl mmo olduğunu anlayamadım valla. Social kanalını açıyorsunuz, grup buluyorsunuz sonra o grupla adventure yapıyorsunuz. Baldur's Gate'in bir questini 3 kişi IP'den oynuyormuş gibi...

Oyunun en hoşuma giden yanı "sanal dungeon master". Bir odaya girdiğinizde seslendirilmiş olarak dungeon master size odayı tasvir ediyor. "Karanlık bir odaya girdiniz, yan odadan sesler geliyor, şurda bu dikkatinizi çekti." gibisinden. Yani aslında zevkli olabilecek bir şey, ama her zaman gruptan biri çıkıp "ehe ben bu questi 3 kere yaptım, bak şurda trap var, şurda boss var, burda 3 kobold çıkcak meuheuheuh" deyip oyunun 2 gıdım olan zevkini de batırıyor. Bize de "Ali Sami" demek kalıyor.

Grafikler, ses efektleri, müzikler ve dungeon yapıları güzel sayılır, atmosfer hiç fena değil bence. Ama savaş sistemi kötü, çok dan dun oluyor. 1 saniye 2 round mudur nedir, hiç bi şey anlamıyorum yaptığımdan.

Oyun şöyle zevkli olur. 3-4 kişilik (yada kaç kişi zevk alırsanız) sabit bir gurup kurulur. Tıkıp masaüstü frp'de yapıldığı gibi sabit saatler belirlenir şu saatte oynicaz diye, o saatlerde gidersiniz, sanki campaign oynuyomuş gibi adventure'a girersin. Rogue'un, cleric'in, zartın zurtun olur.. yavaş yavaş tadını çıkara çıkara oynarsın masaüstü oynuyormuş gibi.. gayet de zevkli olur bence. Ama yani oyun mmo'dan çıkıyor bu durumda da.

[ Mesaj 06 Şubat 2006, Pazartesi - 18:05 tarihinde, Mirage tarafından güncellenmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bende bu oyundan baya umitliyim..adı,icerigi falan hosuma gitti..betasını oynama sansım olmadı oynamakta istemiyorum sahsen..ama gordugum kadarıyla betasını oynayanlar oyunu acımasızca elestiriyor..arkadaslar bi oyunun betasının olmasının nedeni oyunculara oyunu tanıtmaktır..yani nasıl ilerliyecegi neleri icerdigini gosterir..oyun monoton gibi gorunebilir ama bilgim olmasada yanlıs seyleri elestirdiginizi dusunuyorum..

mesela ben bu oyunun betasını oynasam sunlara dikkat ederim..

oynanabilirligi nasıl? gm ler oyuncularla ilgileniyo mu?oyunun gelisebilecegi 1-2 yıl sonra bile oyuna eklenebilecek seyler var mı?forumlarında oyunu iyi bi sekilde tanıtıyolar mı?sorulan sorulara duzgun cevaplar veriliyo mu? vs vs..

ama cogu kisinin yaptıgı wow da bole ddo da o yok cok kotu :/ 1-2 q yaptım baydı..oyunun beta asamasında bunlar sorgulanmaz..sole bisi olur derlerki bu final betadır 1 ay sonra oyun cıktıgında bole olucak ozaman acımasızca elestirebiliriz su sole bu bole diye..ama oyunu tanıtmak amaclı yapılan bi betada oyun baska oyunlarla kıyaslanmaz..

bi de son olarak sırf bu oyuna da degil yeni cıkacak her mmorpg e wow 2 swg 2 diye degil farklı bi oyun olarak bakmak ve ona gore elestirmek gerekiyo..cunku elestiriler ole bi hal alıyo ki bi sure sonra sole oluyor:

wow da niye jedi yok?

neyi aradıgımızı neyi istedigimizi bilmek lazım kısacası..
Sosyal ağlarda paylaş

Oncelikle ben oyunu oldukca begendim.Tabiki her oyunun bir eksigi olur ama rahatlıkla wow dan daha eglenceli ve gercekci oldugunu soyleyebilirim.
Ayrıca oyunun elestirdiginiz noktaların cogunun sebebi su an beta asamasında olması yani anlamsız elestiriler yapıyorsunuz.
Masaustu zevki vermiyor o konuda haklısınız ancak bunun olması icin artificial intelligence kullanması lazım oyunun yada 100 terabyte boyutunda falan olması lazım.Biraz mantıklı beklentileriniz olsun sonunda oyun bu.
Tabiki aynı questi yaparsanız sıkıcı olur ama kimse size gidin aynı questi yapın surekli demiyor hatta onceden yaptıgınız questlerden dah az xp alıorsunuz.
Fazla alanın olmaması yada 3-4 mob türü gorebilmenizin sebebi yine beta olusundan kaynaklanıyor.
Dungeon da baska party lere rastlamamanız sizi niye sasırttı anlamadım.Eger tersi olsa sacma olurdu.
Grup bulma sistemi cok guzel aslında ama en guzeli sabit bir grup yapıp her zaman beraber oynarsanız olur.
Ozetle sunu soyliyim fantasy tabanlı en iyi mmo budur kanımca.
Sosyal ağlarda paylaş

mirage:"Rogue'un, cleric'in, zartın zurtun olur.. yavaş yavaş tadını çıkara çıkara oynarsın masaüstü oynuyormuş gibi.. gayet de zevkli olur bence. Ama yani oyun mmo'dan çıkıyor bu durumda da. "

mmo nasıl olur onu acıkla o zaman cok merak ettim.

[ Mesaj 06 Şubat 2006, Pazartesi - 20:28 tarihinde, AzureSlayer tarafından güncellenmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

3 sayfa bir yazı yazdım. Yeni paticikten kaynaklı internal system error mesajı yüzünden yollayamadım. Hiç uğraşamayacağım kısa bir özet geçeyim.

Oyun uzun süre closed beta test yaptıktan sonra daha yeni free beta aşamasına geçti. Ve bu aşama artık beta test'in sonları. Oyunun ne olacağı belli. Şu an neyse oyun çıktığında da nerdeyse aynı olacak. Interface'de değişiklikler olur, bug'lar kalkar falan.. Ama oyun sistemi ortada, quest'ler ortada.. kısacası oyun ortada. Beta diye böyle ne demek ya, beta bitince oyun 180 derece dönecek değil ya. Bu katıldığım ilk beta değil, son da olmayacak.. Ama bu işler böyle yürümez. Oyunun yarım yamalak olduğunu, sonradan değişeceğini sanmayın. Alpha abidik gubidik versiyonu değil bu. Belli her şey.

Başka oyunlarla karşılaştırmamak konusuna da katılmıyorum. Yeni bir oyun/ürün (herneyse) genelde rakipleriyle karşılaştırılır, hangi tarafı daha iyidir, hangi tarafı daha kötüdür tartışılır. Gayet de mantıklıdır, fikir verir. Gidip de size doom3 mü daha zevkli futbol oynamak mı diye bir soru sormuyoruz sonuçta, mmorpg kıyaslıyoruz. Beta diye karşılaştırılmaz sözüne de katılamayacağım. Burda çıkıp da "DDO çok bug'lı, WoW'da daha az bug var" gibisinden bir şey demiyor kimse. Oyunun temeli belli sonuçta.

edit:
AzureSlayer: Dediğimi anlamadın sanırım. 3-4 sabit oyuncunun quest yapmasından bahsediyorum. Bu durumda başka oyuncular ile en ufak ilgileri kalmıyor. Ha 3-4 arkadaş IP ile bağlanıp normal bir RPG oynamışlar, ha bir MMORPG oynamışlar ne farkı var bunun? MMORPG'de dünyada herkes birbiriyle az çok etkileşimde olmalıdır. Ne bileyim ben şehir dışında bir mağraya giderken yolda başka bir player göremeyeceksem ne anladım MMORPG'den. 2 Dungeon arasında tavernada 100 kişi görmekle MMORPG olmuyor herhalde. Chat odası ve parti bulma sistemi olan bir normal RPG oyunuymuş gibi. Gamespy yada benzeri 3rd party programlar ile grup bulup baldur's gate türü oyunlar oynamakla aynı kapı.

[ Mesaj 06 Şubat 2006, Pazartesi - 20:52 tarihinde, Mirage tarafından güncellenmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

En azından bildiğim tüm rpg'lerin hepsini gezebildiğiniz bir dünya var, hepsinde az çok crafting var.

Ne bileyim, diablo'daki battlenet gibi bir sistem düşünün. Herkes bir kanal açıyor, şu bölüme şu class'tan adam arıyorum diyor. Kanala girip sonra başlıyorlar mob kesmeye. DDO'da da aynı bu şekilde, social ekranına gidiyorsunuz, şu queste şu level şu class adam arıyorum diyorsunuz.. sadece adam ararken ufacık şehirde gezip tozma imkanınız var. Sonra da ya bir lağım deliğinden yada şehirdeki bir kapıdan girip adventure'a başlıyorsunuz.

Hadi diyelim ilerde biraz emek verip şehir dışı yaptılar, orda ne olacak? Ağaç gövdesindeki delikten dungeon'a mı ineceğiz?

Dediğim gibi aslında kiminin hoşuna gidebilir. Grubunuzu kuruyorsunuz, sonra instance'ınıza giriyorsunuz paşa paşa quest'inizi yapıyorsunuz, sonra gidip dinlet/al/sat, yeni instance.. Level 10'a kadar aynı şey uzayıp gidecek yani. Quest'ler de iyi zevkli de bir yerden sonra tekrarlıyor kendisini, nereye kadar quest yazacaklar ki adamlar. Hep aynı. Arada değişik manzaralar çıkabiliyor, tamamen tuzak döşeli odalar uçurumlar, devasa boss'lar, labirentler falan..

En önemlisi senaryo çok yavan, her quest için 5-10 satır yazı geçiyor, sonra git şu kağıdı getir yada şu adamı öldür diyor. Madem quest'ten başka yapacak bir şeyimiz yok, bari onu yaparken rp yapabilelim, güzel bir senaryomuz olsun.. o da yok. Bilemiyorum yani, oyunun tek güzel yanı atmosferi. Çok kısa vadeli eğlenceli olabilir. Kendini tekrar etmemesi için ne gibi şeyler olacak ilerde bilmiyorum. Level 3'ün ortasına kadar geldim (ve günler sürdü), oyunun ilk yarım saatinde ne yapıyorsanız yine aynılarını yapıyorsunuz. Belki item'lar motifasyon verebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok uzun olmuş son sayfa okudum büyük bir kısmını, yanlış hatırlamıyorsam mirage ile wowun betasında ve çıkışındad beraberdik hatta horde orc/warriorun vardı önce selam vereyim sana :).Konuya dönersek,

Asphodelin söylediklerini mirage çok daha güzel ve detaylı anlatmış.Ben swg ve wowun betasında oynadım artık neyin ileride değişebileceğini, neyin değişemeyeceğini az-çok biliyorum.Bir arkadaş budaha beta bu kadar acımasızca eleştirmeyin demiş ama en son kontrol ettiğimde oyunun resmi çıkış tarihi bu ayın ortası idi, hadi önümüzdeki aya ertlendi veya ertelenmiş diyelim şuanki bulunan eksiklikler bu kadar kısa sürede 1.kapatılamaz, 2.oyun zaten oyun değil bana sorarsanız, 3. bunu oynayacağıma gider nwn2 yi bekler onu netten oynarım 100de100 daha fazla keyif ve düzgün d&d keyfi alırım hemde aylık ücret ödemeden.Zaten birde şöyle bir konu var biz burada buglardan fln bahsetmiyoruz bile buglar düzeltilir orda bir sorun yok ama oyunun nasıl bir şey olduğu artık belli.Tüm dungeonlar 5 aşağı 5 yukarı aynı, sadece bir kaçı gerçekten farklı olabiliyor o kadar.Oyunda tüm yaptığınız tavern - dungeon, tavern - dungeon, tavern - dungeon, crafting yok! düşmanlar loot düşürmüyor dolayısı ile ticaret yok! para kazanayım item alayım diyorsunuz çoğuda aynı pek bir fark yok, grafikleri ortanın biraz üstü, silahlar ve zırhların bir çoğu saçma sapan görünüme sahip.Anlat, anlat bitmez daha bir ton şey var benim sizlere tavsiyem bu oyunu almayın, almayada değmez.Gidin wow veya nwn oynayın daha eğlenceli.Hiç mi artısı yok? Var dm sesleri ve yazıları ama o da biryerden sonra kendini tekrarlıyor ve çok başarılı bir parti bulma sistemi var gerçekten çok beğendim.Birde şöyle bir şey daha var, spot skilli 0 olan karakter ile spot skilli yüksek(8 veya 9 du hatırlamıyorum) karakter açtım dm ikisindede aynı şeyi söyledi yani skillin hiç bir faydası yok, bu listen içinde geçerli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...