Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Arsa

reyou

Öne çıkan mesajlar

yatirim amacli veya kenarda dursun ilerde bakariz dediginiz arsa yatirimlariniz oldu mu?

tecrubeleriniz neler? sahibinden den baslamak mantikli mi veya es dost ile etrafa haber salmak en iyisi mi?

bir de diyelim 3-5 donum bir yer aldik, buraya ev dikme, ekin ekme veya kiraya verme gibi seyler icin izni olup olmadigini $ak diye gosteren bir sistem var mi yoksa her seferinde oranin belediyesine gidip sordurmak mi gerekiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Arsanın vasfına göre ev mi dikebiliyosun, kulübe mi yapabiliyosun(konteyner ya da sikko bi şey diyorlardı neydi adı unuttum lol) yoksa hiçbir şey yapamıyor musun belli oluyor. En yakın arkadaşım bu işlerle uğraşıyor ama şu aralar piyasa çok durgun diyor. Bu işte çok fazla çakallık dönüyor, güvendiğin birisinden konuyla ilgili biraz bilgi almadan sahibinden e düşersen tokatlanma ihtimalin yüksek. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR, 17.07.2024 09:31 tarihinde dedi ki:

Arsanın vasfına göre ev mi dikebiliyosun, kulübe mi yapabiliyosun(konteyner ya da sikko bi şey diyorlardı neydi adı unuttum lol) yoksa hiçbir şey yapamıyor musun belli oluyor. En yakın arkadaşım bu işlerle uğraşıyor ama şu aralar piyasa çok durgun diyor. Bu işte çok fazla çakallık dönüyor, güvendiğin birisinden konuyla ilgili biraz bilgi almadan sahibinden e düşersen tokatlanma ihtimalin yüksek. 

belli bir bolgeye mi bakiyor, yoksa genel danismanlik gibi mi?

web sitesi var mi duruma gore iletisime gecebilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

ben aldim. 6 ayda dolar bazinda 60% kazandirdi. 10 ayda neredeyse ikiye katladi. babam bu isleri yapiyor

bilgi, tecrube ve cevre isteyen bir is.

ihtiyacin olan is bilgisini bir kac ay icinde ogrenebilirsin (hangi aylar alinir/satilir, imar durumu, arsa egimi, arsa sekli, su kaynaklarina mesafesi, enerji hatlari vs)

cevreyi zamanla gezdikce, insanlarla konustukca, is yaptikca genisletirsin

fakat tecrubeyi ikinci elden kazanma sansin yok. illa alip satacaksin. bu isi yapabilmek icin o `arsam deger kazandi. imarin gelmesini bekliyim sonra mutahite veririm 50% daire alirim ve zengin olurum` kafasini kirman gerekiyor

Sosyal ağlarda paylaş

Geçen sene temmuzda gelibolu- Bolayır köyü ege kıyısına 300 metre yürüme mesafesinde arsa aldım, 210 metrekare kadar şirin bir arsa. şu anlık inşa izni yok. olsa da 300 m2 altına izin verirler mi emin değilim ama etraf kaçak göçek dikilmiş villa falan dolu yapan yapıyor. 

Bence saros kıyısı bu taraflar ilerisi için çok kıymete binecek gibi, mevsimi kısa sürüyor ama yeni yapılan yoldan gidince İstanbuldan 3 buçuk saatte oradasın, özellikle şirket arabası olduğu için köprü vs geçmediğim için yol maliyeti de sıfır oluyor. Güneyli diye çok güzel kum plajı olan bir kıyı kasabası var 5 dk mesafede, benimkinde plajı çok düzenli değil ama şezlong şemsiye dolu baya,  iskele falan var kıyı taşlık sadece çocuk için mükemmel değil.

Bir yandan sağım ve solum boş parsel, onları kovalıyorum 210metre civarı onlar da satılırsa kaparım hemen. Şansıma 2 yanım satışa çıktı 1.025k bırakıyorlar da almak mantıksız şimdilik bitişiği almadan.

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede, 17.07.2024 21:37 tarihinde dedi ki:

ben aldim. 6 ayda dolar bazinda 60% kazandirdi. 10 ayda neredeyse ikiye katladi. babam bu isleri yapiyor

6 ay sonra sattınız ve 10 ay sonra geri mi aldınız?

Arsa işinde arsa elden çıkmadan şu kadar para kazandırdı denilmez. Çünkü arsa bulunduğu yöreden aşırı derecede etkilenen bir yatırım aracı. Trump'ın başkan olup olmamasına bakmaz ama 2 yan parselinde taş düşse fiyatı oynar.

Bir de arsa alırken kısa dönemci ile uzun dönemci olmak arasında çok fark var. Kısa dönemde kar elde etmek istiyorsanız tanıdık birilerinizin olması ve arsayı alacağınız yerin yerlisi olmak çok çok önemli.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuda bizim kayınpederin güzel bir örneği var aslında, 2012 yılında hyundai i20 dizel aldı Manuel boş kasa, aynı paraya bir de tekirdağ gaziköyde 1.5 dönüm zeytinlik aldı. Senelerce oradan gelen zeytini ve zeytinyağını kullandı. 2 ay önce 1.1m tl ye sattı sanırım aynı paraya aynı arabayı 800e falan alabiliyordu o gün. Eşimle altın alsaydı diye baktık mesela o da 800 bin civarı edermiş. Borsaya koysaymış kaç kat olurdu tabi orası ayrı mesele ama yine iyi getirdi gibi arsa.

Bunun dışında dediğim gibi benim sadece 2 parsel yanım birebir aynı boyda 1milyona alınır pazarlıkla, ben geçen sene 700e almıştım nereden baksan hiç kar etmemiş hatta ben %50si işmende olan portföyümle aldım. Sattığımda 17 liraydı işmen şu an 42 lira mesela 🥲

Sosyal ağlarda paylaş

Aceace, 18.07.2024 01:23 tarihinde dedi ki:

Bir de arsa alırken kısa dönemci ile uzun dönemci olmak arasında çok fark var. Kısa dönemde kar elde etmek istiyorsanız tanıdık birilerinizin olması ve arsayı alacağınız yerin yerlisi olmak çok çok önemli.

uzun donem dusunuyorum ben de, en buyuk sorun oranin yerlisi olmasi durumu pek mumkun degil iste.

istanbuldan kacanlar belgesel serisi gibi bir durum olacak yani, tokatlanma olasiligi cok yusek de, hani aldik diyelim, salliyorum orayi otopark veya karavan parking alani, camping alani yapmak istiyorum, onu sadece parsel turune gore karar verebiliyor muyum, yoksa diyelim belediye, oranin 5 km cevresinde okul, hastane, cami vs var kardesimm yassak diyebiliyor mu? boyle seyleri her arsa icin tek tek bakmak mi gerekiyor?

Sosyal ağlarda paylaş

hayır. imarlı ve imarsız arsa vardır. imarlıya yapabilirsin imarsıza belli bir yüzdesine kadar (%5) yapabilirsin. bu kadar. ticari bir şey yapacaksan bungalov tesisi vs. onun için de kanunlar var. hatta yeni değişti o tiny ev kurcam işletecem ben diyenler için yasa. internette vardır. bir de nasıl tokatlanacağını düşünüyorsun ki bulursun bağımsız bir gayrimenkul değerleme, alacağın yer ne kadar eder diye bi rapor alırsın bitti gitti.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace, 18.07.2024 09:23 tarihinde dedi ki:

6 ay sonra sattınız ve 10 ay sonra geri mi aldınız?

Arsa işinde arsa elden çıkmadan şu kadar para kazandırdı denilmez. Çünkü arsa bulunduğu yöreden aşırı derecede etkilenen bir yatırım aracı. Trump'ın başkan olup olmamasına bakmaz ama 2 yan parselinde taş düşse fiyatı oynar.

hayir satmadim. deger kazanim cizgisi belli olsun diye soyledim. 1.4e aldim 3.5 civari su anda

Sosyal ağlarda paylaş

reyou, 17.07.2024 17:06 tarihinde dedi ki:

yatirim amacli veya kenarda dursun ilerde bakariz dediginiz arsa yatirimlariniz oldu mu?

tecrubeleriniz neler? sahibinden den baslamak mantikli mi veya es dost ile etrafa haber salmak en iyisi mi?

bir de diyelim 3-5 donum bir yer aldik, buraya ev dikme, ekin ekme veya kiraya verme gibi seyler icin izni olup olmadigini $ak diye gosteren bir sistem var mi yoksa her seferinde oranin belediyesine gidip sordurmak mi gerekiyor.

olmaz mi basgan gayrimenkul ve degerli madenler asla kaybettirmez

emlak borsasi genelde berberlerin elindedir elinden cikarmak istedigin varsa ya da yatirim amacli almak istiyorsan muhabbeti aciyosun tlfu birakiyosun bir hafta icinde geri donus olur en kotu

aldigin parselin vasfina dikkat etmen lazim tarladan arsaya gecisler oluyor ama belediye meclisi karariyla oluyor o isler takip etmen siyasi darlaman fln lazim

polatli yuxek hizli trene yakin imarli yerler arayanlar dm gelsin plx tskler

Sosyal ağlarda paylaş

Bizim şirketten ayrılan bir eleman girdi bu arsa alım satım işine. Heralde iyi de kazanıyor, çünkü bikaç sene içinde iki butik otel dikti Ege'ye üstüne. Arada hatta story'lerini görüyorum, zibilyon takipçili influencer kızlar gelip reklam yapıyor.

Bi ara biz de gittik kaldık muhabbet ettik o sırada, otel falan sezonluk işin kaymağı, esas para arsada diyordu.

Anladığım kadarıyla sahibinden'e falan düşünce zaten iş işten geçmiş oluyo, hem fiyat yükselmiş hem de herkes öğrenmiş oluyor. Adam "ben sırf bildiğim yerlerle çalışıyorum" diyordu, yerel halkla da içli dışlı, kimin ne arsası var kim alıcı, kim satıcı biliyo, mirasları falan öğreniyor (genelde mirasta paylaşma için satıyolar arsayı), erkenden gidip kapatıyo arsayı. Böyle böyle çeviriyorum, ama sürekli bağlı tuttuğun para var, değerlenmedi diye kenarda duran arsalar var diyodu. Ama dediğim gibi, yine keyfi yerinde heralde bikaç senede bordrolu beyaz yaka çalışandan çıkıp iki otel diktiğine göre.

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 19.07.2024 02:53 tarihinde dedi ki:

genelde mirasta paylaşma için satıyolar arsayı

Burasi baya bir key nokta galiba ya, bizim de gecmiste yok pahasina giden mirasin 234908'e bolunmesinden dolayi toptan satalim paylasalim durumlari olmus. Bunlar insider bilgi galiba, yani vefat ilanlarina ulasan birisi bunu inner join yaparak pek kolay parsel verisi ile birlestirip aninda etrafa bilgi satiyor olabilir 😄

sahibinden den arsa bulup almak ta tamamen no-no diye bir opsiyon oldugunu dusunmuyorum, en azindan emlakci ile yer ararken kendi buldugumuz yerleri onun uzerinden paslamicaz mi?

Sosyal ağlarda paylaş

Aynen mirastan giden çok oluyor ve genelde de çok ucuza gidiyor, hem mirastan gelen arsa/daire ekstra zaten deniyor daha bonkör olunuyor hem de akrabalarla kanlı bıçaklı olmama çabası. Bunları takip edenler erkenden kapatıyor işi.

Birkaç sene evvel ananem vefat etti, imam eve de dua okumaya geldi işte komşular falan önemsiyor diye. Adam direkt evi napacaksınız diye sordu, ben de kendime oturacak ev arıyorum dedi (cami hemen 2-3 blok ötede eve göre). Ama sonra çok lowball teklif yaptı. Hani atıyorum evin ederi 100'dür, sen zorlasan 110-120 alıcı belki bulursun, ya da uğraşmayıp deyip 90'a 95e satayım dersin, adam tutup 55-60 yaptı teklifi. Ya yok dur bi düşünelim falan derken sonradan uyardılar, adam imam, her ölenden ilk onun haberi var, direkt gidip böyle ailelerden işte imamım kendim oturacam diye de acındırıp parselliyormuş daha satılığa çıkmadan evleri, sonra kendisi yüksekten tekrar satışa çıkartıyomuş yıllardır.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Rew doğru demiş. Arsa işinde para var ama bağlayıp bekleyebilecek bir kapital ve dendiği gibi yerel bölgelerde kimin ne arsası var, potansiyel mirasçıları trackleyip hemen kapatmak gerekiyor. 

Aynı Rew'in örneği gibi asker emeklisi ve eski futbol hakemi (askerlerin hakemlik yapması yasaklanınca mecbur bıraktı hakemliği 2001 falan) bu işlere girdi daha sonra, tabi baya bir çevresi vs de olunca çok çok iyi paralar kazandı. 

Sosyal ağlarda paylaş

2004 yılında babam iflas etmişti, her şey gitmişti. O dönemden beri kirada oturuyorlardı. 3 ay önce biri telefonla aradı sizin arnavutköy'de 30m2 arsa var satın diye, babam yok falan edevlette de gözükmüyor sonra gittik araştırdık haciz gelmiş satılmamış kalmış üzerimizde sonra bir 300m2 daha çıktı aynı yerde. İkisini sattık epey para yaptı ev aldık direkt 😄 

• Like 5
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
bLackcha0s, 20.07.2024 13:51 tarihinde dedi ki:

2004 yılında babam iflas etmişti, her şey gitmişti. O dönemden beri kirada oturuyorlardı. 3 ay önce biri telefonla aradı sizin arnavutköy'de 30m2 arsa var satın diye, babam yok falan edevlette de gözükmüyor sonra gittik araştırdık haciz gelmiş satılmamış kalmış üzerimizde sonra bir 300m2 daha çıktı aynı yerde. İkisini sattık epey para yaptı ev aldık direkt 😄 

sevindim şu habere , inşallah gidip saatçi açmaz yine avm'de. Evi senin üzerine alsalar daha iyi olurdu  aslında

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 19.07.2024 19:40 tarihinde dedi ki:

Aynen mirastan giden çok oluyor ve genelde de çok ucuza gidiyor, hem mirastan gelen arsa/daire ekstra zaten deniyor daha bonkör olunuyor hem de akrabalarla kanlı bıçaklı olmama çabası. Bunları takip edenler erkenden kapatıyor işi.

Birkaç sene evvel ananem vefat etti, imam eve de dua okumaya geldi işte komşular falan önemsiyor diye. Adam direkt evi napacaksınız diye sordu, ben de kendime oturacak ev arıyorum dedi (cami hemen 2-3 blok ötede eve göre). Ama sonra çok lowball teklif yaptı. Hani atıyorum evin ederi 100'dür, sen zorlasan 110-120 alıcı belki bulursun, ya da uğraşmayıp deyip 90'a 95e satayım dersin, adam tutup 55-60 yaptı teklifi. Ya yok dur bi düşünelim falan derken sonradan uyardılar, adam imam, her ölenden ilk onun haberi var, direkt gidip böyle ailelerden işte imamım kendim oturacam diye de acındırıp parselliyormuş daha satılığa çıkmadan evleri, sonra kendisi yüksekten tekrar satışa çıkartıyomuş yıllardır.

vay şerro çakal vay 

Sosyal ağlarda paylaş

bLackcha0s, 20.07.2024 13:51 tarihinde dedi ki:

oha iyimiş, beleş ev yeriz sdfsdfdf

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...