Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

taziye nasıl dilenir?

Gizli

Öne çıkan mesajlar

taziye denen konseptin yakınını kaybeden kişi için olduğunu anlamak lazım önce. taziyeye giden kişinin divine favor ya da social favor toplaması için olmadığını. kendimiz için değil, o kişi için o anda neyin iyi olduğunu öncelik almak lazım.

• Tesekkurler 2
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT, 29.04.2023 17:16 tarihinde dedi ki:

abi kelimenin öyle bir anlamının da olması sana kaynak yaratmıyor ki burada. diğeri de saçma geliyor bu arada bana, dediğin gibi düzgün bir kaynağı da yok. BİR DİLBİLİMCİ OLARAK (diploma başka işe yaramıyor yazmam lazım) yorumum oradaki başın kişiyi kastettiği yönünde, kelle gibi. mesela "baş eldeyken" diye bir tabir de var "yaşarken" anlamına gelen, konuyla yakın. onunla aynı doğrultuda olduğunu düşünüyorum. bunun gibi başın kişiye işaret ettiği çok sayıda başka tabir de var. baş bağlamak, başı daralmak... "başsağlığına gitmek" de biraz manasız kalıyor dediğin gibi olunca. "sen sağ ol" demek işte yani. 

Eyv güzel yorum, biraz daha düşüneyim/araştırayım üzerine. Hala tam ikna değilim ama canla başla savunmam artık, okulunu okumuşun sonuçta sjdhsh

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Benim o an o kişinin yanında olmam onu iyi hissettirecek şey zaten, kurduğum cümlenin adamın inançlarına uygunluğu falan değil. Ben de kendi kültürüme, düşünceme uygun hareket etmek istiyorum. 

He ben yılan gibi şekilden şekile giriyorum, müslümana fatiha okur, hinduyla ganjda yıkanırım diyorsanız o sizin bileceğiniz iş 

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 30.04.2023 00:35 tarihinde dedi ki:

Daha da tetikleyecegim belki ama ben benim dusuncemin dogru oldugunu ya da insanlarin olmayan bir  seye inandiklarini iddia etmiyorum. Bilimsel olarak kanitlayamayacim sey hakkinda kafami yorma geregi duymam.

Sasiracaksin belki ama azinlik psikolojisiyle ya da Stockholm sendromuyla yaklasmiyorum olaya. Gayet farkindayim soylediklerimin ve arkasindayim. Baskalarina saygi duymak bana saygi bekleme hakki taniyor. Uzun vadede ancak boyle ideal topluma ulasabilecegimizi dusunuyorum.

konuyu sürekli dikkat çekmeye çalıştığım yerden uzaklaştırıyorsun. avukat falan mısın realda acaba.

Alıntı

Zaten olen kisi ya da ailesi muslumansa (sekuler de olsalar) bu sozlerle ugurlanmasi daha guzel. Cunku hem olenin inandigi degerlere saygini gostermis olursun hem de ailesine inandiklari ahir yasami hatirlatarak acilarini hafifletmis olursun.

benim tartışmamı başlatan cümlen; insanların inandığı değerlere saygı göstermek gibi bir zorunluluğumuz olduğunu varsayman oldu. çünkü bunu tartışmaya bile açmayarak "abi kasmayın başın sağolsun diyin saygınızı göstermiş olursunuz" gibi bir cümle kurdun. bilmiyorsun ki her insan bu tutumu göstermek zorunda değil. mesela ben. aklına bile gelmeden böyle bir iddialı cümle yazıyorsun. bilmediğin bu.

Sosyal ağlarda paylaş

zorunda değilsin demen ne zottirik bi araya giriş oldu ya. adam kasmayın abi böyle yapın saygınızı gösterirsiniz vs demiş işte onu tartışıyoruz. zorunda değilim tabi ki teşekkürler belirttiğin için neredeyse ben zorundayım sanacaktım. teori tartışmıyorum ben islami çöp kelimeleri kullanmıyorum hayatımda. 

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Avukat degilim de sunu anlamiyorum abi daha guzel olur dedim. Boyle yapmak zorundasin demedim. Daha guzel olma sebebi olarak da olenin inandigi degerlere saygiyi da ekledim oraya. Ben herkesin inancina ya da tanri inancsizligina saygi duyuyorum. Saygi duymam onlarin inanclarini paylastigim ya da saygi duydugum fikirlerle ayni yerde durdugumu gostermiyor. O inanci tasiyan kisiye saygi duydugumu gosteriyor. Saygi duymadigim insanin cenazesine zaten niye gideyim?

Sen anladigim kadariyla 3+2=7 diyen adamin fikrine saygi gostermekle bir muslumanin inancina saygi gostermeyi ayni sey olarak dusunuyorsun. Ben inanmak ve inanmamak kavramlarini mantik cercevesinde degerlendirmedigimden boyle dusunmuyorum. Inanc denen seyi yapisi geregi teste tabii tutmak, dogrulamak ya da yanlislamak mumkun degil. O yuzden bir insanin inancina yalnizca o kisiye saygi duydugun icin saygi duyarsin ya da duymazsin.

Sen sanki seni bir seye zorluyormusum, dogrusu buymus gibi dusunuyorsun ama oyle degil. Istedigin gibi davranmakta tabii ki ozgursun. Herkes benim guzel oldugunu dusundugum seyi guzel bulmak ya da ben sadece boylesi daha guzel dedim diye fikrimi uygulamaya dokmek zorunda degil. Zaten o yuzden de sunu yapmak zorundasin falan demedim, daha guzel olani dedim. Ifademe gore daha guzel olan da sizin acinizdan veya genel olarak degil karsinizdaki acisindan daha guzel olan.

Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice, 30.04.2023 01:53 tarihinde dedi ki:

insanların inandığı değerlere saygı göstermek gibi bir zorunluluğumuz olduğunu varsayman oldu.

japonya'da trende çanta sırtda durmak veya toplu taşıma aracı içerisinde konuşmak ses çıkartmak filan ayıp görülen kavramlar. ters ters bakarlar sana trende. veya italyada spagettiye ketçap sıkarsan döverler.

insanların yaşadığı ortamdaki kültüre, geleneğe göreneklere saygı gösterilmesi zorunludur. yani kanunsal bir zorunluluk değil tabii ki ama ketçapı dökdükten sonra beni niye dövdüler demeye hakkın yok bence.

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 30.04.2023 02:27 tarihinde dedi ki:

Sen sanki seni bir seye zorluyormusum, dogrusu buymus gibi dusunuyorsun ama oyle degil. Istedigin gibi davranmakta tabii ki ozgursun. Herkes benim guzel oldugunu dusundugum seyi guzel bulmak ya da ben sadece boylesi daha guzel dedim diye fikrimi uygulamaya dokmek zorunda degil. Zaten o yuzden de sunu yapmak zorundasin falan demedim, daha guzel olani dedim. Ifademe gore daha guzel olan da sizin acinizdan veya genel olarak degil karsinizdaki acisindan daha guzel olan.

of abi. nasıl aldın hemen "zorunda değilsin" demogojisini ya. 20 dakka önce yazmış adam hemen kapmışsın havada. lan tabi ki değilim.

bütün tartıştığımız senin tek seçenek bu olmalıymış gibi attığın o ilk post. abi kasmayın yha gibi bir tavırla bir de. ben de buna tepki gösterdim. sen bilmiyorsun ama başka seçenekler de var dedim. bunu anlamak bu kadar zor değil. bir post sonra ya ne bileyim öyle yazdım işte diyip fln hatanı kabul etsen yemin ederim gülücük atar ben eşşeğim olur giderdim.

Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 30.04.2023 02:31 tarihinde dedi ki:

japonya'da trende çanta sırtda durmak veya toplu taşıma aracı içerisinde konuşmak ses çıkartmak filan ayıp görülen kavramlar. ters ters bakarlar sana trende. veya italyada spagettiye ketçap sıkarsan döverler.

insanların yaşadığı ortamdaki kültüre, geleneğe göreneklere saygı gösterilmesi zorunludur. yani kanunsal bir zorunluluk değil tabii ki ama ketçapı dökdükten sonra beni niye dövdüler demeye hakkın yok bence.

abi sen hiç beceremedin bu mevzuya girmeyi ya. ne alaka mk asdas cvp bile vermiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice, 30.04.2023 02:26 tarihinde dedi ki:

zorunda değilsin demen ne zottirik bi araya giriş oldu ya. adam kasmayın abi böyle yapın saygınızı gösterirsiniz vs demiş işte onu tartışıyoruz. zorunda değilim tabi ki teşekkürler belirttiğin için neredeyse ben zorundayım sanacaktım. teori tartışmıyorum ben islami çöp kelimeleri kullanmıyorum hayatımda. 

Abi niye gazlıyorsun sen kendini bu kadar ya. Yani tabi ki zorunda değilsin bunu biliyoruz, bunu mu tartışıyorsun gibisinden yazdım. Sen de bana aynısını geri yazmışsın. Teşekkür ederim bildiğini bildiğimi onayladığın için. Ben de islami çöp kullanmıyorum diye yırtınmaktansa yakın bi arkadaşının annesi babası öldüğünde gidip mekanı cennet olsun dememeye kasmazsın herhalde demeye getirdim. Ne dersen de abi bana ne bu kafayla konuşulmaz ki.

Sosyal ağlarda paylaş

bi kere bunu hala yırtınmak olarak görüyorsun orada sıkıntı var. konu ölümlü olunca artık gözardı etmem gerekirmiş gibi geliyor ama bu bir kasma, yırtınma durumu değil benim edindiğim bi ağız alışkanlığı. kontext ne olursa olsun islami söylem kullanmıyorum. ister taziye evi olsun, ister mutlu bişey. dediğim gibi bi şaşırınca alla allaa diyorum arada. inşallah diyordum baya onu da körelttim. sen tartışmaları yeterince okumamışsın büyük ihtimalle konu bu değildi zaten.

Akhlaur, 30.04.2023 03:28 tarihinde dedi ki:

Abi niye gazlıyorsun sen kendini bu kadar ya. Yani tabi ki zorunda değilsin bunu biliyoruz, bunu mu tartışıyorsun gibisinden yazdım. Sen de bana aynısını geri yazmışsın. Teşekkür ederim bildiğini bildiğimi onayladığın için. Ben de islami çöp kullanmıyorum diye yırtınmaktansa yakın bi arkadaşının annesi babası öldüğünde gidip mekanı cennet olsun dememeye kasmazsın herhalde demeye getirdim. Ne dersen de abi bana ne bu kafayla konuşulmaz ki.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice, 30.04.2023 02:34 tarihinde dedi ki:

of abi. nasıl aldın hemen "zorunda değilsin" demogojisini ya. 20 dakka önce yazmış adam hemen kapmışsın havada. lan tabi ki değilim.

bütün tartıştığımız senin tek seçenek bu olmalıymış gibi attığın o ilk post. abi kasmayın yha gibi bir tavırla bir de. ben de buna tepki gösterdim. sen bilmiyorsun ama başka seçenekler de var dedim. bunu anlamak bu kadar zor değil. bir post sonra ya ne bileyim öyle yazdım işte diyip fln hatanı kabul etsen yemin ederim gülücük atar ben eşşeğim olur giderdim.

Okudugun seyleri uzerlerinde bir sure dusunup fanatizmden uzak bir sekilde anlami cercevesinde degerlendirsen haksiz olmadigimi ve demogoji yapanin ta en basindan beri sen oldugunu goreceksin. Akhlahur’un yazdigi seyi sana cevap yazmadan gordugumden dahi emin degilim. Senin soylemedigim bir seyi soyledigimi iddia etmen uzerine yazmistim o mesaji.

Ne diyim sana laf anlatmaya calisarak hata ediyormusum. Iyi ki internette haksiz birileri varken yatip uyuyabilen bir insanim sjfj

Sosyal ağlarda paylaş

Kişiliksiz misiniz arkadaşlar? Neden kendi değerlerinizi önemsemiyorsunuz? Kendi inancına uygun bir şekilde dilek dilemek ayıp bir şey değil. Bir de japonun trende ters bakması, italyanın ketçap sıkanla kavga etmesi örneklerini vermişsiniz şaka gibi. E bu bizim elimizi güçlendiren bir şey?? Adamlar turistlerimiz mutlu olsun diye kendi kültürlerini bırakıp olmadıkları bir şey gibi davranmamışlar işte? 

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 30.04.2023 02:25 tarihinde dedi ki:

ben de pilava ketçap sıkıyorum arada güzel oluyor baya. sürekli yoğurtla karıştırarak yemek sıkıyor bir süre sonra.

ikisini de yapmam. 😞

max karabiber

Black-ice, 30.04.2023 01:26 tarihinde dedi ki:

islami çöp kelimeleri kullanmıyorum hayatımda. 

gercekten onurlu bir gorev bu, biz de bir ara farsca ve arapca kelimeler yerine ozturkcelerini kullanmaya ozen gostermistik. ama o kadar cok var ki.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...