Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

taziye nasıl dilenir?

Gizli

Öne çıkan mesajlar

deadwoll, 26.04.2023 23:39 tarihinde dedi ki:

Abi bu kadar kasmayin kendinizi. Bir toplumun kulturunde yerlesmis degerler/ifadeler vardir ve bunlar kulturu/dili olusturur.

Eger ateistseniz Allah rahmet eylesin, nur icinde yatsin, mekani cennet olsun falan dediginizde birileri cikip sen ne bicim ateistsin cik cik cik diye linclemeyecek sizi.

Zaten olen kisi ya da ailesi muslumansa (sekuler de olsalar) bu sozlerle ugurlanmasi daha guzel. Cunku hem olenin inandigi degerlere saygini gostermis olursun hem de ailesine inandiklari ahir yasami hatirlatarak acilarini hafifletmis olursun.

Ha ateist degilsen ve sirf cool degil diye bu ifadeleri kullanmak istemiyorsan gg no re. 

hiç bilmiyorsun ben sana biraz anlatayım.

ben bir ateist olarak toplum içerisinde nerede olursam olayım bu kadar geri kalmış cahilce kavramları ağzıma pelesenk etmekten kaçınan birisiyim. bu kabile toplumlarından kalma değerleri ağzıma almamam etraftaki insanlardan cik cik cik duymak değil, kendine olan saygı ve duruşla ilgili bir şey. allaaa allaa derim max. bir de inşallah çıkıyor bazen.

kimsenin inancına saygı duymak zorunda değilim. kimseye ahir yaşam hatırlatmak gibi bir görevim yok. üstelik bu durumlarda başın sağolsun gibi bi laf varken gerisine zaten gerek yok.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice, 29.04.2023 12:08 tarihinde dedi ki:

biri destek atsın diye 1 gün beklemiş 2 dakkada yapıştırmış asdas desteği atan da gold

Abi neyin destegini beklemesi. Sabah aksam forumu takip etmiyorum. Altinayinin yazdigi komik geldi.

Bilmiyorsun dediginiz adam kolay yerde yapmiyor ateistligi sizin gibi. Ona ragmen dedigimden farksiz dusunmuyorum. Saygi beklemek icin saygi gostermek gerektigini savunuyorum. Zor bir sey degil.

Hele gelip forumda baslik acacak kadar dert edindigin biriyse gonlunu hos tutabilirsin. 

Sosyal ağlarda paylaş

nişanyan sözlükte baş'a baktım: "Eski Türkçe baş “kafa, (mecazi) lider, reis” sözcüğünden evrilmiştir."

hürriyet comtrde falan başın sağolsuna çibanın iyileşsin demek falan diye girmişler, tdk demişler kaynağa da ama baktım baktım tdk'de herhangi bir şey bulamadım baş sağlığı'nın geldiği yere ilişkin. twitterda etimoloji diye bi hesap da yine çıbanlı açıklamayı yapmış, ama yine kaynak yok. Bana inandırıcı gelmedi. Bence baş sağlığı dilemek dümdüz liderimiz sağolsun demek. İtirazı olan dilekçe yazabilir, bi ara okurum sdfg

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 29.04.2023 16:11 tarihinde dedi ki:

Abi neyin destegini beklemesi. Sabah aksam forumu takip etmiyorum. Altinayinin yazdigi komik geldi.

Bilmiyorsun dediginiz adam kolay yerde yapmiyor ateistligi sizin gibi. Ona ragmen dedigimden farksiz dusunmuyorum. Saygi beklemek icin saygi gostermek gerektigini savunuyorum. Zor bir sey degil.

Hele gelip forumda baslik acacak kadar dert edindigin biriyse gonlunu hos tutabilirsin. 

yıllar sonra forumda bir tetik yedim mm 💯

rahatsız olduğum şey şu. gelip insanlara kasmayın knk fln gibi öneriler vermen, bu tavrının otomatikman bizde de olması gerektiğini düşünmen ve buna karşılık da toplumun oluşturduğu kültürü öne sürmen. insanlara saygı duyup duymama hakkımız olup olmadığı aklına bile gelmeden otomatikman onlara saygımızı göstermemizi salık etmen. cıkcıklanacağımızdan endişelendiğimizi varsayman vs. işte bilmediğin şeyler bunlar. kültür denen şey bir çöp de olabilir. belli kesimlerin değerleri hukuken suç olabilir. töre cinayeti gibi bir adeti, islami adetlerden ayıran nedir mesela. uygulayan kişi sayısı mı mesela. 

zor yerde yaptığın belli ateistliği. bence toplumun sana zerk ettiği kalıplardan çıkamamaşsın. sadece x milyon kişi inanıyor diye hukuğa, eşitliğe, medeni kanuna vs. ters düşen bir kitaba inananlara saygı göstermenin çok temel bir şey olduğunu düşünüyorsun. ben böyle düşünmüyorum.

burada anahtar nokta onlara karşı saygısızlık yapmayacak olmaktır sadece bu.  insanların inandığı şeye değil onların istedikleri şeye inanma özgürlüklerine saygı duyulması gerekiyor sadece. senin bahsettiğin saygı da aslında bu ancak farkında değilsin çünkü biliyorsun ki eğer bir ateiststen otomatikman inandıkları şeye saygısızlık eder bir pozisyondasın. olmayan bir şeye inandıklarını iddia ediyorsun. normal şartlarda senin cezalandırılmanı emreden bir kitaba inanan insanlara karşı, doğduğun andan itibaren sana öğretilmiş bilinçaltına yedirilmiş azınlık olmanın sana dayattığı bir şekilde bunu yapıyorsun. sorun yapman da değil bizden temel bir sorumlulukmuş gibi kasmayın knkssss diyip aynısını beklemen. ben kasıyorum abi. herkes benim gibi olabilse belki çok şey farklı olurdu. en basitinden herkesi otomatikman müslüman olarak kabul etme cahilliğinden bile kurtulurdu. derdimi anlatabilmişimdir umarım.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 29.04.2023 16:14 tarihinde dedi ki:

nişanyan sözlükte baş'a baktım: "Eski Türkçe baş “kafa, (mecazi) lider, reis” sözcüğünden evrilmiştir."

hürriyet comtrde falan başın sağolsuna çibanın iyileşsin demek falan diye girmişler, tdk demişler kaynağa da ama baktım baktım tdk'de herhangi bir şey bulamadım baş sağlığı'nın geldiği yere ilişkin. twitterda etimoloji diye bi hesap da yine çıbanlı açıklamayı yapmış, ama yine kaynak yok. Bana inandırıcı gelmedi. Bence baş sağlığı dilemek dümdüz liderimiz sağolsun demek. İtirazı olan dilekçe yazabilir, bi ara okurum sdfg

abi kelimenin öyle bir anlamının da olması sana kaynak yaratmıyor ki burada. diğeri de saçma geliyor bu arada bana, dediğin gibi düzgün bir kaynağı da yok. BİR DİLBİLİMCİ OLARAK (diploma başka işe yaramıyor yazmam lazım) yorumum oradaki başın kişiyi kastettiği yönünde, kelle gibi. mesela "baş eldeyken" diye bir tabir de var "yaşarken" anlamına gelen, konuyla yakın. onunla aynı doğrultuda olduğunu düşünüyorum. bunun gibi başın kişiye işaret ettiği çok sayıda başka tabir de var. baş bağlamak, başı daralmak... "başsağlığına gitmek" de biraz manasız kalıyor dediğin gibi olunca. "sen sağ ol" demek işte yani. 

PrudenT tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice, 29.04.2023 17:24 tarihinde dedi ki:

yıllar sonra forumda bir tetik yedim mm 💯

rahatsız olduğum şey şu. gelip insanlara kasmayın knk fln gibi öneriler vermen, bu tavrının otomatikman bizde de olması gerektiğini düşünmen ve buna karşılık da toplumun oluşturduğu kültürü öne sürmen. insanlara saygı duyup duymama hakkımız olup olmadığı aklına bile gelmeden otomatikman onlara saygımızı göstermemizi salık etmen. cıkcıklanacağımızdan endişelendiğimizi varsayman vs. işte bilmediğin şeyler bunlar. kültür denen şey bir çöp de olabilir. belli kesimlerin değerleri hukuken suç olabilir. töre cinayeti gibi bir adeti, islami adetlerden ayıran nedir mesela. uygulayan kişi sayısı mı mesela. 

zor yerde yaptığın belli ateistliği. bence toplumun sana zerk ettiği kalıplardan çıkamamaşsın. sadece x milyon kişi inanıyor diye hukuğa, eşitliğe, medeni kanuna vs. ters düşen bir kitaba inananlara saygı göstermenin çok temel bir şey olduğunu düşünüyorsun. ben böyle düşünmüyorum.

burada anahtar nokta onlara karşı saygısızlık yapmayacak olmaktır sadece bu.  insanların inandığı şeye değil onların istedikleri şeye inanma özgürlüklerine saygı duyulması gerekiyor sadece. senin bahsettiğin saygı da aslında bu ancak farkında değilsin çünkü biliyorsun ki eğer bir ateiststen otomatikman inandıkları şeye saygısızlık eder bir pozisyondasın. olmayan bir şeye inandıklarını iddia ediyorsun. normal şartlarda senin cezalandırılmanı emreden bir kitaba inanan insanlara karşı, doğduğun andan itibaren sana öğretilmiş bilinçaltına yedirilmiş azınlık olmanın sana dayattığı bir şekilde bunu yapıyorsun. sorun yapman da değil bizden temel bir sorumlulukmuş gibi kasmayın knkssss diyip aynısını beklemen. ben kasıyorum abi. herkes benim gibi olabilse belki çok şey farklı olurdu. en basitinden herkesi otomatikman müslüman olarak kabul etme cahilliğinden bile kurtulurdu. derdimi anlatabilmişimdir umarım.

Daha da tetikleyecegim belki ama ben benim dusuncemin dogru oldugunu ya da insanlarin olmayan bir  seye inandiklarini iddia etmiyorum. Bilimsel olarak kanitlayamayacim sey hakkinda kafami yorma geregi duymam.

Sasiracaksin belki ama azinlik psikolojisiyle ya da Stockholm sendromuyla yaklasmiyorum olaya. Gayet farkindayim soylediklerimin ve arkasindayim. Baskalarina saygi duymak bana saygi bekleme hakki taniyor. Uzun vadede ancak boyle ideal topluma ulasabilecegimizi dusunuyorum.

Dinler yasayan fenomenler. Zaman, cografya ve o dini benimseyen toplumlara gore sekilleniyorlar. Bu bakimdan da sureklilik arz ederek hem kulturu olusturuyorlar hem de kulturden besleniyorlar. Bu nedenle kulturle ilgili soylediklerin manasiz, verdigin ornekler de sig.

Istedigin sekilde inanmama hakkina sahipsin, buna bir sozum yok. Istemiyorsan basin sagolsun, huzur icinde uyusun falan der gecersin. Bunu dedigin insanlar da bu Allah demedi kafasini ezelim diye dusunmez. Dostlar sagolsun der, tesekkur eder. O kisi istedigi dine istedigi gibi inanmaya devam eder, sen de inanmamaya devam edersin. Zaten laik devlet duzeni bunun teminatidir ve otesi hakkinda on yargili ifadeler kullanmak da bence sakincali. Belki olasi gelmediginden tersini dusunme geregi duymadin ama ornegin ileride tipki senin gibi ateist oldugunu varsaydigimiz hipotetik esin oldu diyelim, taziyeye gelen ve muhtemelen cogu nonpracticing musluman olan insanlarin sana ne demesini isterdin? 

Bana cahil, bilgisiz vb. derken mesajimi tamamen konteksinin disina cekmen de ilginc. Bak cevap verdigim ve topic’i baslatan mesaj su:

Spoiler

Ölen kişinin yakınlarına nasıl konuşuyorsunuz? Bir yakını ölmüşken birine başın sağolsun demek aşırı kaba geliyor bana. Sanki bırak onu sen kendin ölmedin ya ona şükret der gibi. Allahlı mallahlı islami cümleleri de kullanmak istemem. Işık olsun vb. gibi new age gay shitler de hoşuma gitmiyor.

Bu işin yolu yordamı nedir, taziye nasıl dilenir?

Adamin bir cool gorunme kaygisi var yani, musluman olmadigini dahi soylememis ve Allah ifadesini kullandigina gore bas sagligi dileyecegi kisi de musluman olsa gerek. Mesaji okudunsa da adamin musluman olmadigini varsaydigindan mesaj diline dikkat etmedin bence.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...