Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

deprem - inşaat kalitesi konuları

Bone

Öne çıkan mesajlar

Duygucuk, 01.03.2023 10:50 tarihinde dedi ki:

"mimarim kisminda sasirmadim degil"
Tipik mimar aşağılaması sanırsın bizim mühendisler atom parçalıyor.

"AAC K-value 0.12-0.16 W/mK"
Burada gazbetonun ısı iletim katsayısını vermiş.

"https://krrishblocks.com/ufaqs/what-is-the-k-value-for-an-aac-block/"
Üşendim bakmadım.

Neden ingilizce yazıyorsun? Isı iletim katsayılarını kopyala yapıştır yapmanın konuyla ne alakası var? Gazbetonun yalıtımı tuğladan düşük mü dedim? Demedim ya demedim!! Demediğim şeyleri demiş gibi gösterip ingilizce cevap yazmak nasıl bir şeydir (cümlenin devamını getiremedim şey yazıverdim)

"elemanin bahsetmeye calistigi sey ise tamamen farkli, surekli gunes alacak bir yere dedigi bir malzemeyi koyarsaniz passive house gibi bir seyde kullanabilirsiniz vs. ama thermal conductivity icin matematik yetmemis bariz."
Yorum yapamadım. Pes

"dear para, iyi bir mimar ile calisin abi..."
Aynen gazbeton değil aac desin haklısın bizim ülke böyle bir yer işte.
Not: Çalışmıyorum. İyi bir mimar hiç değilim.

Kendimi bir tartışmanın içinde bulacağım hiç aklıma gelmezdi genelde haklısın der geçerim ama yazdıklarınız çok hakaret barındırınca cevap vermeden duramıyorum.

welcom to paticik. forumun 2 en sıkıntılı adamına çatmışsın. büyük ihtimalle dediğin mevzunun da katsayıyla alakalı ve dediğinin tersi bir sonuç veriyor olduğu için katsayı atıyorlar. ben katsayısı yüksek demedim diyorsun ama iddia ettiğin şeyler zaten tamamen onunla ilgili. tavırlarına bişey diyemem ama. fistan'a alışılır, postları hızlı çok ciddiye almadan yazar ama dasaaa direk evlerden ırak. iyi esprisine denk gelmedin.

tuğlaya dönersek, ben de mimarım. 10 senedir de aktifim. hiç böyle bir kullanıcı geri dönüşü almadım. 

delikli kırmızı tuğlanın iyi olduğunu iddia ettiğin tüm bu özellikler zaten tuğlanın iç delik hacmi sayesinde olan şeyler. gazbetonun iç delik hacmi daha yüksek. dediğinin tam tersi olması gerekiyor bu düz mantıkla. mesela son bi kaç yıldır en popüler tuğla izotuğla. bildiğin kırmızı tuğlanın daha da delikli versiyonu. baya iyi performans veriyor.

internette nereye bakarsan bak gazbetonun daha iyi ısı tutma ve nüfuz etme yeteneği olduğu yazıyor. eğer kendi deneyiminden yola çıkarak yazdıysan ilk postu belki bir iki tesadüf üstüne algıda seçicilikle yaşadıklarını genel geçer gibi kaydetmiş olabilirsin gibi geldi bana bilemedim. ben yine de bi makinecimle konuşucam bu mevzuyu merak ettim.

Sosyal ağlarda paylaş

Anlamamış olamazsınız ya yine vocaroo ile anlattırmaya çalışıyorsunuz diyeceğim ama yani kaç yaşında adamlarsınız. Mesela dasaaa çok bariz anlayıp anlamamazdan gelmiş. Black-ice hadi bir daha anlatsana demiş. Fistan başlatmış sırayla tekrar tekrar anlattırıyorsunuz.

Gerçekten anlamayan varsa son kez yazayım bölük pörçük olunca belki anlaşılmadı. Örnekte 10-12cm taşyünü mantolama geçince yalıtımı artık daha fazla abartmayıp duvarda gazbeton yerine ısınan ve çabuk soğumayan tuğlayı tercih edersen cam açtığında ev hemen soğumaz diyorum. Yani bu örnekte tuğlanın ısı iletimi uzun süre içeri giren soğuk havayı ısıtır. Bu enerji tasarrufu değil sadece böyle bir konfor sağlayacak. Çok mu gerekli hayır. Kimse tuğlayı bu etkisi için dış duvara önermez. Çünkü kimse 12cm mantolama yapmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Duygucuk, 01.03.2023 11:50 tarihinde dedi ki:

tipik mimar aşağılaması sanırsın bizim mühendisler atom parçalıyor.

yok be, mimar asagilamasi degil. mimarlar iyidir de cahil insani ovecek degiliz.

hatali seyler yaziyorsun, sonra "ama beni disliyorlar" lol.

yazdigin sey hatali.

dediginin tam tersine mimarlari seven birisiyim, bu yuzden mimar olarak calismiyor olmana sevindim.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice, 02.03.2023 12:00 tarihinde dedi ki:

ulen ben nerede tekrar anlat dedim

gayet iyi anladım ben ne güzel de yazdım ohooo böyle olmaz ama duygujuk

abi kiza yuruyecegim diye bana saldirmissin yaw.

gel discord'dan konusalim guzel guzel. ne sikintin var benimle, anlat. (bu arada "iyi esprisine denk gelmedim" demissin de abi buradaki yazilarin hicbirisi espiri degildi yahu. bildigin kiz bilimi ezmis. bu ne bilimsizliktir dedik)

Sosyal ağlarda paylaş

Ben dasaa'ya gülüyordum ya, artık espri kasmıyor da eskiden komikti yani 

dasaa'nın karakter arc'ını tam çözemedim zaten ben. En başta komikti baya espriler şakalar falan sonra bir ara inanılmaz agresifti, hey hey hey heyleri üstündeydi. Sanırım rus ve azeristanlıların etkisiydi o. Sonra şimdi yine daha sevimli

Gizli tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

miyaw33, 28.02.2023 11:30 tarihinde dedi ki:

Şuan ağır çelik evin metrakare maliyeti ne kadar bilen varmi? Tek katlı 

Selam,

Geçen hafta bir firma ile görüştüğümüzde 40₺/kg fiyat veriyorlardı ağır çelik için. Malzeme fiyatları sanırım +10% oynadı, yeni fiyatları bilmiyorum.

Bu firmada boy kesimler, 3 eksen delik delme işlemleri falan hep CNC ile yapılıyor. Deliklerdeki tolerans +2mm sadece, oval delik yok.

Saygılar.

paramecium tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Duygucuk, duvardaki malzemeyi ısı aküsü olarak düşünmüş olarak anladım ben. Zaten zemin kaplaması, ev eşyaları gibi materyaller ortamdan ısı çekip denge sıcaklığa kadar ısı transferi gerçekleştiriyor. Duvardaki malzemenin de bu transfer zincirine katılması aslında ısıttığın ortam havası haricinde ısıttığın eşyalar kümesine bir de duvarı malzemesini ekleyecektir. Daha fazla enerji harcayacağım ve daha uzun sürede rejim sıcaklığa ulaşacak ortam. Bu da gereksiz bana göre. Hani çok soğuk bir iklimde olsam, güneş gören kısımların ısıyı tutup akşama doğru da ortama vermesini istesem hani o zaman mantıklı derim ama şuan için bana mantıklı gelmiyor.

Çizimler sonrasında mimari konuda bilgi alabileceğim forumdaşlar kimler var acaba?

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...