Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Disney+ Türkiye

Harvey

Öne çıkan mesajlar

Oce4n, 30.06.2023 18:39 tarihinde dedi ki:

gene netflix gibi saçma sapanlaştı bu da baya. the bear 2. sezon çıkmış piyasaya bile düşmüş. parasını verdiğimiz türkiye üyeliğinde 2 ağustos tarihinde anca gelecekmiş...

Yasa geregi mecburiyetten o 5 hafta sonra yayinliyabiliyorlarmis. Tam detayini bilmiyorum ama TR yasalarla alakali. Baska ulkelerde de benzer seyler var.

Sosyal ağlarda paylaş

Olay aslında platformda kaldıkça maliyet yaratan programlara ödeme yapmayı kesmek ve yatırılan büyük paralara kayıp gözüyle bakıp (impairment charge) muhasebe hesaplarından tek defada düşmek. Operasyonel bi karardansa direk finansal bi karar gibi görünüyor o yüzden. Ki bence mantıklıdır ya, disney hatırladığım kadarıyla çok büyük paralar verdi türk yapımlarına (verdiği idda edildi ya da) ve TRden o kadar gelir yaratamadı büyük ihtimalle. Yani allahın mersininde bile sıra sıra disneyin türk dizilerinin reklamlarını görüyordum ana yollarda, kimsenin de bunları izlediğini sanmıyorum recep ivedik harici.

Aynısı brezilyada da olmuş bi kaç ay önce, sadece trye has bi durum değil. İlerde de daha fazla örneğini görürüz gibi, çünkü platformlardan bi yapımı kaldırdıp bu şekilde değer kaybı olarak işlediğinde aynı zamanda gelir tablosuna da gider/zarar olarak yazabiliyorsun ve direk vergiden düşüyor. Bu tür platformlarda muhasebe ve gelir hesabı nasıl tutuluyor tam bilmiyorum ama büyük ihtimalle izlenme oranlarına göre bi paylaştırma yapılıyordur, haliyle ilk sezondan az izlenip iptal edilen diziler falan da çat diye sistemden atılabilir artık.

Sosyal ağlarda paylaş

BLUTV harici yerli içerik üreten her platform istisnasız tokatlama üzerine iş yapıyor bariz şekilde ya. Onlarda çok ekstrem bir kar söz konusu olmadığından kaliteli iş yapıyorlardır ya da kafası basan adamlar zaten bir tek oradan iş bulabiliyorlardır. 

Netflix, Disney vs. hiç yerli içeriğe yatırım yapmasa yeridir yani bir gram üzülmem...

Sosyal ağlarda paylaş

axedice, 03.07.2023 10:46 tarihinde dedi ki:

disney hatırladığım kadarıyla çok büyük paralar verdi türk yapımlarına (verdiği idda edildi ya da) ve TRden o kadar gelir yaratamadı büyük ihtimalle.

Disney+'da Bursa Bülbülü hariç aklıma gelen izlediğim Türk yapımı olmadı sanırım. En son bir dizi çıkmıştı herkes facia diyordu.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...