Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

7000 TL'ye masaüstü bilgisayar önerisi

Zyrobod

Öne çıkan mesajlar

selamlar. malum dolar yükseliyor, fiyatlar artıyor falan. bir şey alacaksın, 15 gün geçiyor daha fazla ödüyorsun.

3000-4000 arasına güzel bir masaüstü alabilirken şimdi çok arttı bu rakamlar.

sizin var mı tavsiyeniz, bütçe 7000 tl.

sadece kasa değil, ekran vs. her şey değil.

ekranı 27 inç olarak tercih ediyorum. bilgisayar oyun bilgisayarı temelli olacak.

çok fazla marka ve model var. 

bazı sitelerde hazır kombinasyonlar var ama sadece kasası 7000 e veriyor. kafa karışık. neyse yazmak isteyen dinlenir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

En ucuz burası: https://www.gamegaraj.com/ Güvenilir de. Ben aldım, başka alanlar da oldu forumdan. Kendin toplayınca buradan daha pahalıya geliyor.

7000TL diyorsan ama 27" geç bence. 1080p çalıştırsın o fiyata ancak ve 27" ile çamur olur o.

Tavsiyem monitör olarak bu, daha iyisi çok ama f/p olarak iyi: https://www.amazon.com.tr/VIEWSONIC-VX2458-C-MHD-SPEAKER-CURVED-MONITOR/dp/B07H5GNR18/

Üzerine bir de UPS: https://www.amazon.com.tr/FSP-FP800-UPS-Kesintisiz-Kaynağı/dp/B07D7LM7TN/

5000TL kaldı geriye de. Şunu alabilirsin mesela: https://www.gamegaraj.com/urun/neo-5a/

Oyunsa olay şunu da tavsiye ederim; mekanik klavye, düzgün fare, Xbox One kolu filan var ama %80 bunu kullanıyorum: https://www.shop4tr.com/nintendo-switch-accessories/8bitdo-sn30-pro-plus-gamepad-sn-edition-for-nintendo-switch

Sosyal ağlarda paylaş

aynı bütçelerde ben de bakıyordum. inanılmaz 2-3 aydır bakıyorum ve sadece hisse senedi gibi ağzım açık izliyorum, her gün daha da artıyor. 

bir de isteğim şu; çok hardcore oyuncu olmasam da 2-3 sene sonra ekran kartı yenilemek istediğimde her şeyi baştan yenilemeyeyim ? anakartı değiştirmek lazım, hoop ram değişmesi lazım gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

en temizi amd tabanlı bir sistem toplamak. zaten yeni çıakcak ryzen işlemcilere destek vereceklerini de söylediler. en azından bir sonraki nesilde soket yapısı aynı kalacak, işlemci upgrade yapsan bile anakart değiştirmen gerekmeyecek.

monitörlü 7k işi çok zorluyor, monitörsüz 7.3'e söyle bir şey topladım. ssd olmazsa olmaz diye koydum 7k'yı geçti biraz fiyat. bir kaç parça ekle/çıkar yapılarak fiyat optimize edilebilir

https://www.itopya.com/VG5wQmVFMUVXWHBPVkVrek1UZzEzODQ=.share

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
1 saat önce, applev0dka dedi ki:

en temizi amd tabanlı bir sistem toplamak. zaten yeni çıakcak ryzen işlemcilere destek vereceklerini de söylediler. en azından bir sonraki nesilde soket yapısı aynı kalacak, işlemci upgrade yapsan bile anakart değiştirmen gerekmeyecek.

monitörlü 7k işi çok zorluyor, monitörsüz 7.3'e söyle bir şey topladım. ssd olmazsa olmaz diye koydum 7k'yı geçti biraz fiyat. bir kaç parça ekle/çıkar yapılarak fiyat optimize edilebilir

https://www.itopya.com/VG5wQmVFMUVXWHBPVkVrek1UZzEzODQ=.share

Bu fiyata Game Garaj'da daha iyisi oluyor, örneğin:

Neo 5A - 7,018 TL

AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
PowerColor RX5600 XT 6GB 192Bit GDDR6
2x Crucial Ballistix 8GB 3200MHz DDR4 CL16
Netac N930E 1TB 2130/1720 MB/s NVMe M.2
GameGaraj 650W 80+ Bronz

CPU Zen+ 2600'dan daha iyi performans veriyor. Ram epey iyi. 1TB NVMe var. GPU da RTX 2060'dan daha performanslı, 1080p'de şu anda 70-80 arası vermediği oyun yok ultra ayarlarda. 100TL daha versen anakart MSI oluyor.

7000TL'ye çok düşünmeden bu alınır bence.

Temmuz'da ben aynısının Ryzen 5 3500X'li ve MSI B450M-A-PRO-MAX'lı olanını 6400'e aldım, o ayrı tabii =(

PS. En önemli tavsiyem abi anakart en kötü B450 olsun. Zen 3'e güncellersin böylece, ömrünü uzatırsın bilgisayarın. Çıktığında değil de, 3-4 sene sonra ucuzladıklarında üst seviye bir Zen 3 takmak ömrüne ömür katar.

PPS. Game Garaj fanboyluğu olsun diye söylemiyorum da, cidden aynı makineler Inventus'da filan 2k daha pahalıya geliyor bazen. 7k vs 9k günümüzde çok büyük fark. Bir asgari ücret. Game Garaj sattığı ürünlerin distribütörü, yurtdışından kendisi getiriyor sonra burada Inventus gibi firmalar satıyor. Ek olarak kasa, fanlar ve PSU'da ithal ettikleri kendi fason ürünleri. Bunlardan dolayı daha ucuza geliyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, GERGE dedi ki:

Bu fiyata Game Garaj'da daha iyisi oluyor, örneğin:

Neo 5A - 7,018 TL

AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
PowerColor RX5600 XT 6GB 192Bit GDDR6
2x Crucial Ballistix 8GB 3200MHz DDR4 CL16
Netac N930E 1TB 2130/1720 MB/s NVMe M.2
GameGaraj 650W 80+ Bronz

CPU Zen+ 2600'dan daha iyi performans veriyor. Ram epey iyi. 1TB NVMe var. GPU da RTX 2060'dan daha performanslı, 1080p'de şu anda 70-80 arası vermediği oyun yok ultra ayarlarda. 100TL daha versen anakart MSI oluyor.

7000TL'ye çok düşünmeden bu alınır bence.

Temmuz'da ben aynısının Ryzen 5 3500X'li ve MSI B450M-A-PRO-MAX'lı olanını 6400'e aldım, o ayrı tabii =(

PS. En önemli tavsiyem abi anakart en kötü B450 olsun. Zen 3'e güncellersin böylece, ömrünü uzatırsın bilgisayarın. Çıktığında değil de, 3-4 sene sonra ucuzladıklarında üst seviye bir Zen 3 takmak ömrüne ömür katar.

PPS. Game Garaj fanboyluğu olsun diye söylemiyorum da, cidden aynı makineler Inventus'da filan 2k daha pahalıya geliyor bazen. 7k vs 9k günümüzde çok büyük fark. Bir asgari ücret. Game Garaj sattığı ürünlerin distribütörü, yurtdışından kendisi getiriyor sonra burada Inventus gibi firmalar satıyor. Ek olarak kasa, fanlar ve PSU'da ithal ettikleri kendi fason ürünleri. Bunlardan dolayı daha ucuza geliyor. 

Kasa ve psu çöp ötesi. 5600XT en sorunlu kartlardan birisi. SSD markasını daha önce duymadım bile hiç. Ramler iyi, anakart idare eder. Biraz araştırmayla benzer fiyatlı hazır sistem bulunur bence.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Benzer fiyatlı bulunmuyor bu arada, aramış ve bakmıştım tüm firmalara bu işi yapan. Parça parça toplayınca zaten olmuyor.

5600XT niye sorunlu ya, daha hiç sorun yaşamadım ben, sürekli %99'da sorunsuz, çok ısınmadan çalışıyor. 3 aydır kullanımıyorum gerçi ama daha bir tane hata almadım GPU kaynaklı.

Game Garaj kasa ve PSU en iyi değil tabii ama çöp de değil abi, abartma o kadar. En azından bendeki kasa düzgün, hava akımı, gürültüsü filan iyi. Yukarda verdiğimi bilmiyorum.

PSU hakkında bir şey diyemiyorum. En fazla 350W çeker benim sistem, sorun yaşamadım daha. PSU'yu ve AMD'Nin stock CPU soğutucusunu değiştireceğim ama. Gerçi Zen 3 işlemci alacağım, o zaman değiştiririm soğutucuyu. PSU'yu da üzerinde açma-kapama tuşu olmadığından sevmedim.

Ama aynı donanımı yeni ucuz kasa ve düzgün PSU ile yaptığımda Inventus'da 2k filan artıyordu fiyat. Düşük bütçede pek seçenek yok, kötü değil bunların ürünleri. Sonra güncellersin işte gerektikçe.

Sosyal ağlarda paylaş

abi pc'de belirli parçalarda 200-300 fazla ödeyip kaliteyi gözetmek lazım. 

evet totalde bakınca 1.5 2k fark yaratıyor parçaları biraz kaliteli almak, ama hem performansını hem de ömrünü uzatıyor pc'nin.

yoksa herkes ventus 2080 alırdı GPU'ları ucuz diye. kaçarak uzaklaşmalarının bir nedeni var

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

amd islemci cikardi yeni

intel kendilerini tokatlayana kadar

core sayisi thread sayisindan onemli farzedecegiz

taaki intelin dayak babinda bekledigimiz yeni teknolojisi gelene kadar

i9 larla kedni extreme serisi olduren intelden 1 yil icerisinde babayaro bir teknoloji cikarmasini bekliyorum.

yamulmuyorsam amd, islemci ve ati ekran kartlarinin kopruleyen araci kaldirdilar.

intel bunu baska kanallardan yapmaya baslamisti ama amd konsol cularla calistigi icin gaming sektorune en uygun islemciyi suancaklardir.

hadi bakalim intel gorelim billurlariiiii

Sosyal ağlarda paylaş

nvidia dlss ile birlikte bence 3080 ve ust modelleri oyun oyanyacaklara gore urun degil.

3080 almak isteyen bence 4k gaming icin aliyordur. oda beklentini karsilayamacak birsey.

amma 2 sene icerisinde nvidia nin teknolojilerini kullanabilecek oyun yazilimcilari

bu avantajli kullanarak daha agir oyunlar gelistireceklerdir.

benim ongorum 2 yil kasa toplanmaz

toplasan mundar olacaklar.

benim beklentim 2 yil icerisidne butun alisageldigimiz sistemden cikacak olmamiz

yazilimlar donanimlarin evrimine gore evriliyor.

rtx mekanigi gercekten siradisi ve her gecen aylar yeni siradisi mekanik tanitiyorlar.

amd de kayigini cekti bu yola

intelin tokadini bekliyordur

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...