Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

Bu yeni patch performansı arttıracaktı güya ama tamamen öldürdü benim performansı. Cpu AMD 5900x. Bu yeni CPU ayarlamaları ile ne yaptılar ne ettilerse tamamen low ayarlar ile hepsi ultra ikisi de aynı odada 50fps veriyor. Ve dün o odada 70 civarı alıyordum. Bu Wyrmrock castle giden köprüde 25 lere iniyor daha dün oynuyordum böyle birşey hatırlamıyorum. Karakterlerin textureler bile geç yüklüyor npclere tıklayınca.

Test için new game yapip char creation ekranına geldim çok iyi hatırlıyorum o ekranda DLAA, DLSS ve TAA farklarını ve fps test ediyordum oyunu ilk aldığımda orada 110 fps alıyordum aynı ayarlar ile şimdi 89. Msi afterburner ile baktım CPU kullanımı sadece %25, ve önceden CPU 80-81 dereceye kadar ısınırdı, 70 dereceyi geçmio BG3 oynarken. Bu yaptıkları CPU workload ile ilgili değişiklikler bana ters yansıdı. Bu şekilde problem yaşayan var mı ?

AmoRPHouS tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

valla arttı mı, azaldı mı, aynı mı kaldı tam anlayamadım ben ama iddia ettikleri gibi çözülmüş değil sorunlar. objektif kıyaslayamadım ama oyun oynandıkça yavaşlıyordu, onu çözebilmişlerse o bile birşeydir. ama evet yamanın reddit'teki yorumlarına bakıyorum daha iyi diyen de, daha kötü diyen de, aynı diyen de var. umduğum gibi hafta bitmeden yetişti gerçi, bu hafta vitesi yükseltip bitireyim artık.

Sosyal ağlarda paylaş

act 2 bitti. Steam 82 saat diyor, oyun save i 62 saat diyor played time. Cohh haklıymış o son videosunda. Act 1 10/10 ise Act 2 8/10 olmuş. Bir de J.K Simmons normalde hep çok iyidir seslendirme işlerinde de ama burda hiç olmamış ya. Kethric Thorm'u sevmedim hiç. J.K. kasmamış hiç kendini monoton bi tonda okumuş sadece scripti gibiydi. Directiondan dolayı mı aktörden mi bilmiyorumda sarmadı hiç. Enver ve öbür manyak hatun öyle değiller.

act 2 spoiler

Spoiler

Thorm'un odasında kitap bulup Absolute'un Elder Brain olduğunu öğrendim ama hiç bi diyalog option, bi tepki, hiç bir şey çıkmadı. Jaheria ya filan söyleme seçeneği olsaydı bari. 

Son Thorm fighttan önceki konuşmada persuasion check seçince. Bi anda Ketheric REPENT diye bağırırken shane atlar gibi oldu attı kendini deliğe. O akdar anti climactic geldi ki öyle kendini atması 1 tane roll dan sonra, reloadlayıp normal dövüştüm bir daha sdf

Sosyal ağlarda paylaş

5600x hangi ayar olursa olsun cpu bottleneck act3'de. act2'de last light inn'de bunun provası var zaten. ama cpu da %100'e yakın bile değil, son yamada kullanımı arttı ama performansta bir rahatlama hissetmedim, artış olduysa da fazla olmamıştır. ciddi stuttering vardı ama 1-2 saat oynadıktan sonra, yamadan beri uzun soluklu oynayamadım halen, değişti mi emin değilim.

dynamic crowds devredışıyken %15 filan daha iyi gibi, o neyi etkiliyor tam anlayamadım gerçi. sokakta mülteciler gezmeye devam ediyordu kapalıyken de. o kapatılabilir eğer performans lazımsa belki.

Sosyal ağlarda paylaş

sorun act 3’te abi, o rakamlar yarıdan aza inmese eski işlemcilerde bile sorun yaşanmazdı. sf’de new atlantis, burada act3. bomboş dağlarda taşlarda geçen act1 benchmarkları yanılttı.

ama patch2 oynadıkça yavaşlamayı, leaki çözmüş en azından umduğum gibi. birkaç saat oynadım, yavaşlamadı daha öncesi gibi. oynanmaz hale geliyordu bir noktada. şimdi en azından bir seviyeyi yakaladıysanız onu koruyabiliyorsunuz aç-kapa yapmadan.

Sosyal ağlarda paylaş

kötüyken de oynanıyordu da şimdi bayağı daha iyi leak'i fixledikleri için. ama act1'deki gibi değil hiç bayağı ağır şehir. bir de loading süresi katlandı resmen ilerledikçe. savelere baktım iki katına çıkmış, herşeyi yerine koyması zaman alıyor olsa gerek. hatta save alması da biraz daha uzun. act3'ü ea'de değil release'de test etmiş oldular lol. neyse buna da şükür.

Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 03.09.2023 19:57 tarihinde dedi ki:

act3'ü ea'de değil release'de test etmiş oldular

aynen, oyun çıkmadan önce ea'de sadece act1'in olması nedeniyle "act1'in ötesi bu kadar polished olmayabilir, 45673892 tane early access'çi kadar farklı kombinasyonla (hem gameplay, hem pc specs açısından) test edemez hiçbir firma" deniyordu. büyük oyunların çözümü çok pahalı olan sorunları.

ama mesela artislik yapmayıp oyunu ilk duyurdukları tarihte (30 ya da 31 ağustosta) patch 1 built-in çıkarsalar, hatta o tarihe göre yetişecektiyse patch 2 ile, yetişmeyecektiyse de ikinci üçüncü (artık kaçıncıya denk gelecektiyse) gününde patch 2'yi bassalar daha iyi olurmuştu tabi. sonuçta act3'ün daha çok kastığını bilmiyor olma ihtimalleri yok, release'de oynayıp act3'e gelen 5758493 tane player'a ihtiyaçları yok bunu bilmek için. kısmet artık.

neyse yine de goty, beth'e kafam girsin lelelele 🙆🏻‍♂️

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Patch 2 geldiği gün benim ACT3 performansı yarıya inmişti.  Bug gibi bişi var şu an ve Zone değiştirince düzeliyor performans eski haline geliyor. Örnek vermek gerekirse Patch 2 geldiği gün Wyrmrock Fortress daki aldığım fps 40-45 lere düştü npclere tıklayınca 25-30 a iniyordu. Lower City ye girdim ve hemen geri döndüm. Ve fps 40-45 aldığım yerde 89fps ye cikti eski haline döndü. Şimdi Lower City de de ilerliyorum ve ilerledikçe yine şişti , Lower City girer girmez 110 fps idi aynı noktada 65lere indi. Ve tekrar Rivington tarafına gidip geldim , fps düzeldi.

Demem o ki, ACT 3 de belli bir süre geçirdikten sonra bir bug/leak nedeni ile süre geçtikçe az fps alıyorsunuz. Bu öyle PCye bir restart atıyım, oyunu açıyım kapatıyım da tekrar artsın şeklinde olan bir şey değil. Aynı savegame ile 20 gün devam da etseniz 200 saat de oynasanız farketmiyor .  Siz region değiştirene kadar (Camp gidip gelme işe yaramıyor) sürekli şiştikçe şişiyor. 

Lower Citydeyseniz Rivington tarafına, Rivington tarafındaysanız Lower City tarafına bir gidip gelin fps değerlerinizin zone a ilk girdiğiniz andaki değerlere döndüğünü göreceksiniz.

Umarım bunu bir an önce patchlerler, zone değiştirince quest progresinin etkilenebileceği bir durumda yapamayız sonuçta.

AmoRPHouS tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 kere reload ettikten sonra googleluyorum ve son yama quest itemı bozmuş lmao.

act3 blushing mermaid:

Spoiler

hag’e hag’s bane atınca çalışmıyor. nonlethal bayıltıp karnı kesilebiliyormuş galiba bir de onu deneyeyim.

ok işe yaradı orada sorun yaşayan olursa spoilera baksın.

zıplarken havadaki sarmaşığa takılıp chasma düşmek lmao.

bu arada level cacheleri silmek bende birşey değiştirmedi gördüğüm.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...