Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diş macunu

Fransuxa

Öne çıkan mesajlar

op beyazlikla ilgilenmis ama saglikla ilgilenen herkes icin sunu soyleyeyim

dis fircasinin hic bir anlami yok, disleriniz hastalanmiyorsa genetiginiz iyi diyedir yani, hayati boyunca fircalamayip curugu olmayan da var

dis ipi, dis ipi, dis ipi

ben dis ipi kullanamiyodum ama sunlarin en ufagi baya isimi rahatlatti

https://www.google.com/search?q=zwischenzahnburst&oq=zwischenzahnburst&aqs=chrome..69i57j0l5.4096j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Sosyal ağlarda paylaş

genler önemli.
babam doğru dürüst diş fırçalamaz ama ne rengi sarımtırak ne de hayatında bi kere dişçiye gittiğini gördüm.
anam da tam tersi, daha lise zamanlarından başlamış dertleri.

ben tabi ki anama çekmişim. çünkü sülalede ne kadar boktan gen varsa bende toplanmış. son olarak kanser olup gebermeyi bekliyorum çilek niyetine.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Gargara için şunları karıştırıyorum:
Su
Sofra tuzu
Sodium Bicarbonate (kabartma tozu)

Aynı karışımı daha düşük tuz oranı ile nazal temizleyici olarak da kullanıyorum.

Beyazlatmak için:
Hindistan cevizi yağı
Sodium Bicarbonate

Bu yapılan işlem aslında fiziksel olarak ovmaktan ibaret, CİF ile yüzeyi temizlemeye benziyor. Çok sık yapılmamalı mineyi inceltmemek için.

Hidrojen peroksit'i seyreltip (Oksijenli su %3 oranında içerir) beyazlatanlar da mevcut. Diş etine gelirse azcık yakabilir :P Genelde macun gibi yapıp fırça ile uyguluyorlar. Denemedim, düşünmüyorum da.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

genler önemli.
babam doğru dürüst diş fırçalamaz ama ne rengi sarımtırak ne de hayatında bi kere dişçiye gittiğini gördüm.
anam da tam tersi, daha lise zamanlarından başlamış dertleri.

ben tabi ki anama çekmişim. çünkü sülalede ne kadar boktan gen varsa bende toplanmış. son olarak kanser olup gebermeyi bekliyorum çilek niyetine.

+1

zaten cok tip okuyan arkadasim oldu ne sorsam "gen" diyorlar hahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

mayonez gargarasını deneyen var mı? etkili mi?

mokoko said:

aa nası bişi mayonez gargarası biraz anlatsana belli ki seviyorsun

Rotweiler said:

Euthymol kullanmaya başladım ben bayaadır.
Bunca sene ağzımızı bokla fırçalıyormuşuz meğersem.

Biraz daha araştırınca diş macunlarının çoğunun ağızda tekrar koku üretmek adına pis çalışmaları olduğunu gördüm. Tavsiye ederim bulabilirseniz.

photographer said:

o araştırmaları okumak isterim varsa link mink?

sanssizsansli said:

dişçilik okuyan ve muyenehanesi olan dişçi iki arkadaşım var.
ikisinin de söylediği bu yönde. hatta hergün dişinizi fırçalamayın saçma bişey o iş diyorlar. senede bi bakımını yaptır, kirli görüntü oluşuyorsa fırçala 2 günde bir falan, gerisi genetik diyolar.

Lopeth said:

isimlerini de versen keşke, yanlışlıkla yolumuz düşmesin

sanssizsansli said:

Lopeth said:

isimlerini de versen keşke, yanlışlıkla yolumuz düşmesin

aksiyle alakalı bilgin varsa paylaşırsan sevinirim. bilgili birine benziyorsun.

görüldüğü üzere topic boyunca iddialar ortaya atılmış, ardından kanıt istenmiş ve arkasında durulmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

benim de duyduğum şeyler var

-mesela diş macununun hiçbir faydasının olmadığı, sadece su yardımıyla bile diş fırçalamanın yeterli olduğu.

-sürekli aynı macununun kullanılmamasının, mümkünse 1-2 haftada bi değiştirilmesinin gerektiği.

herkes bi şey sallıyor. sanssizsansli'nin diş hekimi arkadaşlarının dediği de doğrudur da kime doğru. genetik sebepli, kişiden kişiye fark eden bu gibi durumlarda genel bi öneri yapmak biraz saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben zaten yazmışım genetik diye. adamlar da bunu söylediydi.
yani günde iki kere fırçalamak her gün fırçalamak falan bir yerde diş minesine zarar verebiliyor, herkesin dişi aynı kalitede değil dolayısıyla her gün dişini fırçala diyenler atıyor diyolar.
böyle zararları minimalize edebilmek için 2 günde bir fırçalamanın gayet yeterli olacağı, çok kirli görünüyorsa yine fırçala keyfin bilir.

löpet çok merak ediyorsa gitmesin arkadasların ismi mehmet eltutar ve kazım soyutemiz. hatta kendisi de ismini söylerse ben arkadaslara iletirim kapıdan içeri almazlar. illa bi komiklik yapacaksınız yani kafalar liselilikten çıkmıyor bazılarının.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır alakası yok. yaptığın safsata bir analoji. gayet kafan basıyorsa bir zemine sürekli bir baskı aletiyle kazıma işlemi yapmanın aşındırma yaptığını ve bunun zamanla deformasyona varabileceğini şayet okumuş bir insansan bilmeni bekliyoruz. adanların söylediği atom mühendisliğiyle çıkarım yapılacak bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

bilmiyorum fakat bulamayacağına da eminim. güzel paralar dönüyor.

abi şu aşılar zarar veriyor büyük şirketler yüzünden ortaya çıkmıyor demekle aynı şey.

diş macunlarının mineye etkisinin üzerine yığınla araştırma varken nasıl saklamayı düşünüyorsun, sene 2019 artık şirketlerin kısıtlı sayıda doktoru satın alıp sektörlere yön vermesi pek mümkün görünmüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

photographer said:

o araştırmaları okumak isterim varsa link mink?

https://www.dailymail.co.uk/health/article-3290252/What-TONGUE-says-health-Leading-expert-reveals-causes-bad-breath-including-toothpastes.html

İçeriğindeki sodium lauryl sulphate dolayısı ile kötü kokuya sebep olan binlerce diş macunu var. Pahalısında da var ucuzunda da.
Sosyal ağlarda paylaş

sigara, kahve, çay, kola hiç içmiyorum ana beyazlatıcı macunlardan fayda görmedim.

öte yandan sensodyne bakım ve onarım hassas dişler için muhteşem. sıradan macunlarla sıcak soğukta sızlayan dişlerimi kutardı. çürüme başlayan yerleri bile yeniden kapattı siyahlık kalsa da. ayrıca waterpik d gene mükemmel diş araları için. kullanması kolay ve diş ipinin giremediği aralara bile girip temizliyor. hatta dişlerin tabanlarına tutunca inatçı plağı da söküp atıyor. üstüne de listerine zero basınca sabah ağzımda kötü tatla kalkma olayı bitti, yeni çürükler de çıkmıyor. keşke eskiden keşfetseymişim lu komboyu diyorum hep.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...