Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun dünyasının karanlık tarafı

Yabgu

Öne çıkan mesajlar

gamedev sektoru asagi yukari her yerde boyle, diger yazilim islerine gore maaslar dusuk ve calisma saatleri tatsiz, cunku yazilim sektoru icindeki gorece talebi yuksek. ozellikle isci haklarinin olmadigi abd'de 'oyun yapmak isteyen' yazilimci bulmasi ve somurmesi kolay oldugu icin boyle tatsizliklar yasaniyor, ne koruyacak sendika var ne de devlet elinden tutyor calisanin.

'beyenmeyen calismasin gardasim, mayisi aliyorlardir tatli tatli' tam bir bes harfli yorumu, insanlar haftada 60 saat, hele mesai almadan, calismamali ve bir otorite bunu korumali, rockstar da gerekirse linc edilmeli.

ama cdpr'a dokunmayin, once cp2077 ciksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikada boyle bir sistem yok iste. Fazla mesai almak diye birsey yok. Deadline uzerine donen her is boyle. Ben 12 ay boyunca haftada 60+ saat calistiklarini sanmiyorum, yaniliyor olabilirim. Ama proje bitimine 2-3 ay kala diyelim sabahlamak gayet normal.

Finans, hukuk, programcilik gibi dallarda cok anormal degil amerika standartlarinda 60 saat calismak. Ha maasini/somurusunu bilmem. Finansta hukukta ciddi paralar kazaniliyor burada karin tokluguna mi calisiliyordur, sanmiyorum, ama bakmak lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen Redditte bi Valve çalışanı çok daha ağır şeyler anlatmıştı. Adamı transfer ederken emlakçı atayıp iş görüşmesinde sormaları ve öğrenmeleri yasak şeyleri (adamın kredi skoru vb gibi) emlakçı üzerinden öğrenip “bu adam borç içinde bize mahkum” diye maaş zammı pozisyon falan gibi değerlendirmelerde koz olarak kullanmaya kadar gitmişler. Başka fantastik anılar da vardı, “o pr ekibinin sözde leak ettiği ve biz developerların kıçıyla güldüğü yalan çalışan manuallarına kanmayın” falan diyodu.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi o kadar abarti olsa çalışan adam bulamazdi bence bu firmalar
Yazilimci zaten genelde simariktir, az paraya bol mesaili yazilimci calistiramazsin. Hele deneyimli olani, adam basar gider.

Ubisoft fln denmis bir de, Fransız firmasi degil mi? Hele fransada adami hic mi hic calistiramazsin o kosullarda. Sendika coker once kabus gibi firmanin ustune
Sosyal ağlarda paylaş

12 ay boyunca arada bı ıkı dusup tempo dısında 60+ saat sıra dısı bır durum degıl AAA studyolar ıcın.

haftada 60 saatta bısı degıl, crunch dedınmı 80+ saat oluyo zaten.

mıs gıbı ıs bulmulsr bıde laf edıyolar falan elbette denebılır, sonucta hıc bırımız tuz madenınde calısmıyo kımse ıs hayatı hakkında konusmasın o zaman.

sıfır sendıkalasmanın oldugu bırde romantıze edılmıs bır ıs kolu ıste.

fılm cekımı gıbı ıste ordada aynı bok var
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Abi o kadar abarti olsa çalışan adam bulamazdi bence bu firmalar
Yazilimci zaten genelde simariktir, az paraya bol mesaili yazilimci calistiramazsin. Hele deneyimli olani, adam basar gider.

Ubisoft fln denmis bir de, Fransız firmasi degil mi? Hele fransada adami hic mi hic calistiramazsin o kosullarda. Sendika coker once kabus gibi firmanin ustune

Nıye bulamasın? burda calısanalr nıye kacsın nasıl kacsın.

yapmak ıstedıklerı ıs bu, onlar ıcınde calısabılıceklerı en ıyı studyolar bunlar. Karıyerlerı bu ınsanalrın bu ıste.

Sen sanıyosunkı, eleman mass effect andromeda nın cruncha kalıyoruz dedıgınde cıktı ordan hop baska yerde ısmı bulacak? sormıyacaklarmı e neden projenın bıtımınden 5 ay once cıktın dıye? veya ben 80 yapmam 60 saat yaparım dıyecek, hop bu projede junıor kalacak. bır 3 yıl daha bekle, bı dahada ekıp lıderlıgı falan unut zaten.

sendı mendıka hıkaye gecın
Sosyal ağlarda paylaş

ıste burdakı durum dream job durumu.

Han ısın yıllarda pek ole degılde, cızgı roman dunyası mesela. son 10 yıla kadar marvelın cızerlerı gunda 14 saat calısıyolardı haftada 6-7 gun hanı bıseylerde kazanıyorlardı ama zengın olmuyolardı veya ellerı agrda gozlerı yorgunluktan telef olunca 50 yaslarında hayatları kurtulmus olmuyordu.

Japonyada mangakalar:
https://imgix.ranker.com/user_node_img/50071/1001400442/original/you-only-have-about-three-hours-of-free-time-a-week-_if-you-and-_39_re-lucky_-photo-u2?w=650&q=50&fm=jpg&fit=crop&crop=faces

ıste gonul vemıs calısıyo ınsanlar, bırılerıde bunu somuruyo bı yandada sopanı ucunu gosterıp korkutuyo.

yazılımcıları bazıları (kı aslında onlarında cıddı bır kısmı oyun konusunda uzmanlasmıs oluyor) sektor degıstırebılıyo az cok ama artıstler dırek yalan mesela

bunlarıda kısısel tecrubemden yazmıyorum ama orda burda bır suru studyoda var tanıdıgım ınsanlar artık. az cok heryerde hıkaey aynı. Trıple AAAlerde sorunda bu olcekte ıste
Sosyal ağlarda paylaş

amerikada senaristler greve gidince bbcnin yazarlaridami durdu?

global bır durumdan bahsedıyoruz.

al bu sene ıcınde konusu gecen sırketler hepsı buyuk ısımler. dice iskandinav, rockstar ingiltere, cdpr gulag, ubisoft dunyanın heryeri.

napıcan dunya capında grevmı yapıcan. aynı sehırde yasıyan 1000 kısını grevı degılkı bu
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yalnız hakikaten bizim forum 10 yıl önce gominisken, bugün "beğenmiyorlarsa pasta yesinler"e dönmüş topkek. benim ilk mesaj sosyalist kalmış bayağı ortalamaya göre ahah.

10 yil önce forumun cogu early 20lerde üni öğrencisiydi atıp tutmak daha bi kolaydi
su son 5 yılda alamadigim overtime totaliyle 5 tane indie game yapilir :3
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece turk degil dunyanin her kosesinden bu firmalara girmek icin cabaliyor insanlar bunu goz ardi etneyin.. inanilmaz bir yaris var bu firmalarda. Ulke birincileri okul birincileri manyak mangak tipler.

Tr nin memur kafasiyla anlamayabilirsiniz buradaki yarisi.

Edit : sert algilamayin memur kafasini bende gormeden once bilmiyordum. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Yabgu said:
Evet beyler, deli gibi oynadığımız, eğlenceli vakitler geçirdiğimiz oyunları geliştiren firmaların sadece cebimize two handed greate axe saplamadığı; işçilerini de bir hayli ezip sömürdüğü gerçeği var.

uzun yıllardır bilinen bir şey bu zaten. yeni bir şeymiş gibi bugün çıkmasına şaşırdım.

CDPR'in çooook uzun crunch dönemleri yapması da epey konuşulmuştu mesela. ülkeden kaynaklanan düşük maaş da eklenince işçilerini eşek gibi çalıştırmış oluyorlar.

Amerikan firmalarında da işin garanti değil mesela. sezonluk işçi alıyorlar. "inşaata gelsinler" denmiş mesela, bu adamların da ondan pek farkı yok. en uzun 1-2 sene çalışabiliyorsun bir firmada, postalıyorlar seni, yine iş arıyorsun. öyle Michael Morhaime gibi " 25 yaşımda bir şirkete gireyim, 50-55 yaşıma kadar orada çalışayım" durumu yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yalnız hakikaten bizim forum 10 yıl önce gominisken, bugün "beğenmiyorlarsa pasta yesinler"e dönmüş topkek. benim ilk mesaj sosyalist kalmış bayağı ortalamaya göre ahah.

memuriyet boyunca müdürün emirlerine itaate alışmaktan olsa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...