Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Arabalarda dokunmatik ekranlardan nefret ediyorum

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Ben de şu ghost display diye insanlara opsiyonel kakaladıkları aslında normal göstergeden daha ucuz ekranlara gıcıgım. Ama bunların hepsi aslında daha ucuz maloldugundan kaçış yok.

Mesela mercedesin yeni kamyonu:
https://i.ytimg.com/vi/-CvYyZORGHE/maxresdefault.jpg

Adamlar dingil kaldırmadan tut diferansiyel kilidine, retarder ayarından, park kaloriferine akdar bi ekrana sıkıştırmış, oh ne kadar ucuz..

Adamlar aynı ekranı hem dashboard, hem media ekranıi hem de dikiz aynası yapmışlar şmdi farkettim, yuh ya..
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Panel fiyatları daha uygun olmaya başladı. Tuşlu sistem bence maliyet olarak daha yüksek üreticiler için.

Benim favorim fiziksel tuşlar. Gözünü yoldan ayırmadan parmaklarla gerekli yere dokunabiliyorsun.

MMI olan tasarım bence daha iyiydi. Hem ekranın daha yüksekte olması daha güvenli sürüş sağlıyordu diye düşünüyorum.

https://i.pinimg.com/originals/4c/cb/5a/4ccb5ad65c5ace09cb2b9bcc21f2d31a.jpg

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Panel fiyatları daha uygun olmaya başladı. Tuşlu sistem bence maliyet olarak daha yüksek üreticiler için.

Benim favorim fiziksel tuşlar. Gözünü yoldan ayırmadan parmaklarla gerekli yere dokunabiliyorsun.

MMI olan tasarım bence daha iyiydi. Hem ekranın daha yüksekte olması daha güvenli sürüş sağlıyordu diye düşünüyorum.

https://i.pinimg.com/originals/4c/cb/5a/4ccb5ad65c5ace09cb2b9bcc21f2d31a.jpg

Saygılar.

Aynen abi. Ben de tam bunu diyorum. Tam bu model ideali bence. Maliyet düşürsün okey de premium markaların bunu yapması tam acziyet.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

https://productimages.hepsiburada.net/s/18/552/9795687383090.jpg

https://www.hepsiburada.com/prima-islak-havlu-temiz-ve-ferah-3-lu-firsat-paketi-192-yaprak-p-OYUNPG400517306

indirim de var depola

ayak kokulu çitoz yedikten sonra bunla silip dokunabilirsin ekrana

çok uygunmuş lan çapulcu gibi stoklayasım geldi :D :D
Sosyal ağlarda paylaş

ben genel olarak dokunmatik ekrandan nefret ediyorum. sırf bu yüzden hala analog telefon kullanıyorum hatta.

evet, ekranın boyutunun artması için gerekli bir inovasyon ancak göt kadar telefon ekranından da birşeyler izlemek bana çok keyifsiz geliyor.birşey izleyeceksem onu güzel güzel kaliteli bir şekilde tüketmeyi tercih ederim. bazısı ise sadece tüketmeyi seviyor, kalite önemsiz.
Sosyal ağlarda paylaş

guguklu kuş saat örneği çok kötü bir örnek olmuş. zira saat ile telefonun işlevselliği çok farklı. ki şuan halen analog saatler kullanıyoruz, dijital değil.

analog telefon ile dokunmatiği bir karşılaştıralım;

analag:
-ucuz
-dayanıklı
-küçük
-hafif
-bozulma riski daha az ( 10 yıllık telefonum daha tık demedi )
-yazması daha kolay
-şarjı daha fazla

dokunmatik:
-büyük
-ağır
*iphone x 7.5 milyar, xs'in 10 falan olacağını söylüyorlardı
-çizilme,parmak izi riski
-yazması daha zor
-şarjı az
-interneti kullanma ve birşeyler izleme
-oyun çeşitliliği
-kılıf-mılıf kendini tarz sanmacalar
-app'ler
-eski modellerinin firma tarafından kasten yavaşlatılması ve app tarafında desteklenmemesi

ben dediğim gibi ne mobil oyunları seviyorum ne de internetten ayrı kaldığımda internet krizine giriyorum. maddiyat ile de tarz yapmak ''tarzım'' değil. app'ler ise %99 oranında oldukça gereksiz ve kullanışsız bence. ama evet bir artı kesinlikle. yinede 5-10 milyar eder mi o artı, sanmıyorum.

onun için sevgili doruk, benim yazdıklarım naftalin değil ama senin yazdıkların beyaz yakalı kapitalist tüketim kölesi teri kokuyor. yaptığınız maksimum şey de sikimsonik mobil oyunlar oynamak o telefonda.
Sosyal ağlarda paylaş

Son mesaja ithafen sosyal medya kullanmayan, plazada çalışmayan ve mobilde oyun oynamayan birisi olarak yazayım,

- Gayet iyi kalitede müzik dinliyorum
- Scanner olarak kullanıyorum (çok sık olarak)
- Arabada sesli komut sistemi sayesinde her şeyi kontrol edebiliyorum
- Mail'lerim her an yanımda
- Yüksek kalitede konuşmalar gerçekleştirebiliyorum
- Görüntülü konuşabiliyorum
- Evimdeki bilgisayarı ve diğer akıllı cihazları kontrol edebiliyorum
- Uzun yolculuklarda film/dizi bilmem ne izleyebiliyorum
- Sırtımda DSLR taşımak zorunda kalmadan tatmin edici fotoğraflar çekebiliyorum.
- Gopro'mu kontrol edebiliyorum
- Gitar akord edebiliyorum
- Elektronik imza atabiliyorum
- Ofis uygulamalarını kullanabiliyorum (çok sık bu da)
- Gelişmiş hesap makinesi kullanabiliyorum (çok sık olarak)
- GPS olarak kullanabiliyorum ve fazlasıyla yeterli bu anlamda
- Bir mesaj yazmak için 8 saat harcayıp, askm nbr scs kib yazmıyorum sonunda
- Telefonumun pilini 3-6 ay arasında yenisiyle değiştirmek zorunda kalmıyorum
- ...

Akıllı cep telefonları yaşam tarzımızı ve kültürümüzü ciddi anlamda değiştirdi. Bugün akıllı telefon kullanmayan ve yukarıda saydıklarımı yapmak isteyen birisinin scanner, GPS, fotoğraf makinesi, ipod türevi (lol) falan bir sürü cihaz alması ve bunları yanında sürekli taşıması gerekiyor, ki yine saydıklarımın hepsini yapamayacaktır.

O yüzden akıllı cep telefonlarını boklamak saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

boklamıyorum zaten. bak senin ihtiyacın varmış, appleri hakkıyla kullanıyorsun. kullanma mı diyeceğim sana? hayır abi tabiiki kullan.

ama toplumun %99 u senin bu kullandığın şeylerin hiçbirini kullanmıyor bile. instagram-mobil oyun-dandik utube vidyosu-wtsup ekseninde gidiyor sadece.

onu diyorum bende. ayrıca ekstra olarak app'lerin bir avantaj olduğunu söyledim. ama senin o appler ile yaptığın şeyleri kendi makinasıyla daha ucuza ve daha verimli bir şekilde yapma şansın var.

benim en sevmediğim şeydir bir aleti kendi ana amacı doğrultusunda değil de farklı amaçlar doğrultusunda kullanmak. bir telefon benim için küçük, hafif ve cebimde taşımam dolayısıyla kaybolur,düşer diye her an panik atak geçirme riskiyle taşımamak istediğim ve sırf konuşmak için kullanmak istediğim bir alet.

amaç fotoğraf ise çok iyi bir fotoğraf makinesi 1.5-2 milyara bulunabilir. amaç müzik dinlemek ise çok iyi bir kulaklık 1-1.5 milyara alınabilir. amaç scan yapmak ise fotokopi makinaları yapıyor bunu. gps ise arabada var zaten. olmadı yol sormak zor/ayıp birşey değil.

hani ne yazık ki toplumu eleştirdiğim nokta ''iyiki akıllı telefon var noktası.'' toplumun çoğuna ihtiyaç duymadığı şeyleri temel ihtiyacı gibi ona yansıtılıp, yutturulması.

bu kapitalist tüketim kölesi oluyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Her bir makinayı üst üste koyduğunda fiyat telefonun 3-4 katı oluyor yalnız. Bir de hepsini bir arada elinin altında bulunduramazsın 7/24. Akıllı telefonları bu kadar cazip yapan da bu.

Teknolojinin kısıtlı kullanımı teknolojinin suçu değil bu arada. Ayrıca o cihazları boşuna alanlar sayesinde bu kadar gelişmiş cihazlara ulaşabiliyoruz. Oyun sektörü sadece delikanlı oyuncularla kısıtlıyken ne kadar kısıtlı bütçeler vardı, ne kadar kısıtlı hardware'e erişebiliyorduk bir düşünün. O gaming rig'ler, twitch'ler, steam, PS4 falan bizlerin hatrına yapılmadı. Parasını saçan ve aldıklarını kullanmayanlar sayesinde yapılmadı. Çünkü yekünü oluşturan ve firmaların gerçekten gelir elde ettiği kitle onlar.

Yani kızılan kitle sayesinde sahibiz güzel şeylere ve ne yazık ki kapitalist dünyada böyle olmaya devam edecek.
Sosyal ağlarda paylaş

mokoko said:

abi gidip "yaptığınız en iyi şey sikik mobil oyunlar" dersen buradaki özne "siz değil yahu %99 oyun oynayan salak tayfa" olmuyor.

toplum değerlendirmesi yaparken geniş konuşuyorum. sırf instagram-mobil oyun oynamak için kullanmayanlar alınmasın dediklerimden demek oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Liebe said:

abi sorry ama sanane insanların ne amaçla kullandıkları?

bana bir şey değil, mantıksız ve gereksiz bulduğumu söylüyorum. bu kadar.

ayrıca milletin krediyle 7.5 milyarlık telefon alıp onu ödeyemedip, sokakta adam dövmek için bahane arar şekilde dolaşması veya cinnet geçirip ailesini doğraması, trafikte benimle kavga etmesi ve doların cari açık sebebiyle artması beni ilgilendiriyor evet.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Her bir makinayı üst üste koyduğunda fiyat telefonun 3-4 katı oluyor yalnız. Bir de hepsini bir arada elinin altında bulunduramazsın 7/24. Akıllı telefonları bu kadar cazip yapan da bu.

Teknolojinin kısıtlı kullanımı teknolojinin suçu değil bu arada. Ayrıca o cihazları boşuna alanlar sayesinde bu kadar gelişmiş cihazlara ulaşabiliyoruz. Oyun sektörü sadece delikanlı oyuncularla kısıtlıyken ne kadar kısıtlı bütçeler vardı, ne kadar kısıtlı hardware'e erişebiliyorduk bir düşünün. O gaming rig'ler, twitch'ler, steam, PS4 falan bizlerin hatrına yapılmadı. Parasını saçan ve aldıklarını kullanmayanlar sayesinde yapılmadı. Çünkü yekünü oluşturan ve firmaların gerçekten gelir elde ettiği kitle onlar.

Yani kızılan kitle sayesinde sahibiz güzel şeylere ve ne yazık ki kapitalist dünyada böyle olmaya devam edecek.

abi işte demek istediğim her bir makinaya ve özelliğine senin hayatında ihtiyaç duymuyor olman zaten. sırf tüketmiş olmak için kendine ihtiyaç uydurmuyorsan olmaz en azından.

onuda bir telefondan daha iyi şekilde yerine getirecek kendi aleti var diyorum.

2.paragrafın konusunda hak veriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

İnsanlar, her türlü şansı, imkânı ve makinayı doğru veya yanlış, yeterli ve yetersiz şekilde kullanabilir.

Bu insan odaklı yaklaşımdan ötürü belirtilen hususların gerekliliğinin tartışılması bence yersiz. Damascus bıçak ile granit tezgah üstünde ekmek kesen biri yanlış yapıyor olabilir ama kendisini normal bıçak yerine bunu kullanarak daha mutlu hissediyorsa kullanmasında bir sakınca yoktur. Bu eylemden zarar görecek olanlar sadece bıçak ve tezgahtır. Heves ederek borç ile de almış olabilir, milyon limitli kredi kartıyla da almış olabilir. Bu kişinin kendi inisiyatifidir. Konunun uzmanları yetiştirilme şartları, toplum içindeki pozisyon arayışı gibi konuları irdeleyebilir ama dediğim gibi uzmanların yapacağı bir irdeleme bu.

Sonuçta her işi mükemmel yapan cihaz var ama benim o cihazların tümünü yanımda taşıyabilme şansım olmuyor. Tatmin edici sonuç veren donanım/yazılım benim için mobil durumda yeterli oluyor.

Tüketim odaklı yaşamın olduğu dünyada cihazları yargılamak yersiz olacağı gibi kişileri teste sokup ihtiyaçlarına göre cihaz dayatması yapmak doğru bir ütopya olmayacaktır.

Otomobil konusuna dönelim mi :)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...