Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yıllık izinde C.tesi günü sayılması saçmalığı

applev0dka

Öne çıkan mesajlar

bizde de şey var, dükkan 7/24 açık olduğundan vardiyalı gidiyoruz falan. dolayısıyla off günlerimiz random oluyor biraz.

7 gün üst üste shift yazamıyor, max 6 gün shift. atıyorum yıllık izinden 10 gün kullanırken "çalışıyor olsaydın o 10 güne en az 1 off illa ki gelecekti hacı" deyip, aylık off'lardan düşüyorlar bi tane. aylık off dediğim de 15 gün x 2'lik çıkıyor shift'ler, 15'te 4 gün off'uz şu an. yıllık izin olan shift'ten bi off düşüyorlar (ama başına sonuna double off verdiriyoruz falan filan, biz mi kardayız onlar mı karda anlamıyorum bazen sdf)

hani baktığın zaman 15/4 --> 30/8 off vermek gibi bi zorunluluğu yok yasal olarak. 7 gün üst üste getirmese yeter. ama gıcık olsam mı olmasam mı, o off'lar 8 gün değil de 6 gün kuralını karşılayan minimum sayıda olsaydı da aynısını yapmaya hakları oluyor mu yasal olarak "illa ki bi tane denk gelecekti hacı" diyerek falan filan... hani shift'i döndürmek için mi yapıyor, yoksa "yasal hakkı var" diye mi yapıyor onu merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Özel sektör (has sector) çalışanı ve patronu olduğum kıvamda bir iki şey yazayım bende o zaman. Formüller hizmet "bi s...ktirli" verilmiştir)

* Yönetici iken haftada 60+ saat çalışman gerekebiliyor. Nasıl yaaaa? Demeyin. Yönetici iseniz yardımcınız yıllık izinde iseniz "seve seve". Eb ben ouun yerine fazla çalışmıştım ama? (......doldurmak serbest)

* Satış Danışmanı (tezgahtar) ne derseniz bunun adına min haftada 45 saat. (Komple yalan satış danışmanının yemeği 30 dk yı geçemez.) Arada 10-15 dk dinlenme süreleri (ho ho ho). 50 Saati rahat bulur (AVM çalışanları)

* İzin meselesinde ise ne yazık ki Cmtsi hatta ve hatta Pazar bile formüle katılır. E hafta da 1 gün zaten "iznim" vardı, e buyur halkıjn evi olan "Beyaz Saray" a demek işverenin hakkı. Max 14 gün Cmtsi-Pzt dahil.

* 10:00 AM-02:30 AM çalıştığımı biliyorum. İZİNSİZ. FULL AKSESUAR. 45 gün. Özel sektör de dava dahi açsan "Has Sector."

* Birileri iş sözleşmesi diyecek? Onu okuyup-anlayabilen kesim?

Biraz drail oldu ama, genel yazdım ama böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

ha pardon calısanların kardan pay alıyodu dimi.

böle patronla calısan arasında karsılastırm yapmak falan cok komik.

kariyeri olan insanlar düz işci arasınra karsılastırma yapmakta abzürd

@Cuce
Kariyer hizmet sektöründe çok başka bir mesele. Diplomanın "nitelik" olarak bir önemi yok. Adam ne sattığına bakıyo. Öte yandan TR koşullarında senin öngördüğün-niteleyebileciğin CV zaten yok. Ordan oraya zıplamış lise mezunlarından bahsediyoruz burada. Nadir ki çok enteresandır erken kaza geçirmiş sporcular-kısmi engelliler çok başvurur bu sektöre. İnglizce yazışabilen, stok kontrolü kuvvetli (nerden bilecek alaylı arıyo işte), O ise "gerçekten mağazacılık meselesine hakim gavurlar ile çalışıyo".

Yoksa bu ülkede beğenmediğin "gavur" (mango,zara, M&S, H&M vs vs) hakettiğini veriyo zaten. Ayrıca bende veriyor-DUM:P Kişisele inmeden, bu sosyalist kafa ile vermemem "omurgasızlık" olurdu zaten ama verdim. Bunu allah-din iman için değil, çalışanının "hakettiği" için yaptım. Naçizane, ama battım. Bunun için çok şükür çalışanlarımdan özür dilemem gerekmiyor. Ama TR de hizmet sektörü dediğinde bunun kaçısı yok, formül bu. Hem çalışan hem de, işveren olarak deneyim etmiş biri olarak yazdım zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

yazim ve anlatim seklin boktan.

ben de alayim seni min 10saat santiyeye. tersten gor bir, sonra en azindan mutlu mesut devam edersin hayatina.

Sen niye triggerlandın ki bana? Lul. Ben tersten birşey leri çok deneyimledim merak etme. Gayet işin içerisini bilen biri olarak, çalışma hayatımın tamamı hizmet sektöründe geçtiği için paylaştım. Senin inanıp inanmaman gerçeği değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

babasi hayati ameliyata girecek isciye yarim gun izin verildigini gordum valla herkes tutabildigini somuruyor memlekette.

la ben sununla ovunen adam taniyorum bilader.

adam sirketin sahibinin sag kolu ama ortaklik falan yok. elemandan izin istedi bi mudur (adam ingiliz la, turk olsa zaten sikisik durumda izin sormazdi herhalde) acil durum icin.

bizimkisi "ne acili lan? benim babam ameliyat gecirecegi zaman ben 1gunlugune gittim tr'ye!. ertesi gun kalktim geldim" diye anlatiyor iste.

ingiliz eleman da "senin hayat tercihlerinin ve oncelik siralmanin kotu olmasinin beni neden etkilemesini bekledigini anlamiyorum" dedi dogrudan.

bizimkisi "e ne onceligi? ameliyati ben mi yapicam!! :)" diye siritti uzun uzun.

hayvansin diyip devam ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
  • Genel Yönetici

Emsal karara gerek yok bu konuda, çok açık bir şekilde personel cumartesi çalışmıyorsa yıllık izne cumartesi katılamaz. Boş bir haber olmuş, zaten böyle.

Geriye dönük olarak izinlerini kullanabilirsin, ama işten çıkmadan ücretini isteyemezsin. İşten çıktıktan sonra da 12/10/2017'den sonra çıktıysan 5 yıllık, önce çıktıysan 10 yıllık bir zamanaşımı var.

Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, GERGE dedi ki:

Emsal karara gerek yok bu konuda, çok açık bir şekilde personel cumartesi çalışmıyorsa yıllık izne cumartesi katılamaz. Boş bir haber olmuş, zaten böyle.

Geriye dönük olarak izinlerini kullanabilirsin, ama işten çıkmadan ücretini isteyemezsin. İşten çıktıktan sonra da 12/10/2017'den sonra çıktıysan 5 yıllık, önce çıktıysan 10 yıllık bir zamanaşımı var.

Biz cumartesi çalışmıyoruz ancak cuma izin alırsan cumartesiyi de yazıyorlar. Bunun için de çalıştığın şirket dava etmeyeceğine göre realitede çalışmıyor. Keşke dediğin gibi olsa. Ancak ayrılırken kavgalı ayrılıp dava açarsan onunla birlikte peşine düşersin. 

Luriel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, GERGE dedi ki:

5 sene boyunca bizden 

5 gün izin alıp haftayı kapatıyorsak

5,5 gün kestiler

bunları geri istiyrbiliyor muyuz teorik olarak

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...