Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vefat eden ebeveynlerin ardindan yapilacak islemler

Tim

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

sipeys'in actigi konudan biliyor olabileceginiz uzere Cuma sabahi annemi kaybettim, Cumartesi defnettim. Ogullari, kardesleri ve kalan yakinlari olarak yasini tutmaya devam ediyoruz ama olenle olunmuyor, geride kalan borctur, mirastir, aboneliklerdir, hepsiyle ugrasmak gerekiyor.

Hemen her gun basa gelen seyler degil bunlar. O yuzden ne yapacagimi cok da bilmiyorum. Sevgili pati ahalisi yapilmasi gerekenler konusunda beni yonlendirebilirlerse duzgunce bir liste olustururuz, benzer talihsizlikleri yasayacak patiler icin de hali hazirda bir rehber olur diye dusundum.

Simdiden sagolun varolun.

----

Mevcut durum;

Annem yillar once bosanmis oldugundan varisleri kardesim ve benim.

Sorular/Yapilacaklar etc;

1 - Annemin olum belgesini aldim. Koyde defnettik, o arada muhtari yakalayip yanimdaki fotokopileri asli gibidir diye onaylattim. 3 asil, 4 onayli kopyam var. Daha lazim olur mu?

2 - Veraset ilami cikarmam gerekiyormus. Noterden ya da Sulh Mahkemesi'nden yapilir denildi ama yurt disinda ikamet ettigim icin noter bunu vermeyebilirmis. Direkt noterlik yapan tanidiklar soyledi bunu. Ikametgahimi buraya aldirip noterden belge alicam, sonra geri tasiyacagim en kotu ama alternatif onerileriniz varsa seve sever dinlerim.

Bir de e-devlet'te veraset ilami sorgulama var. Bu da ayni sey mi? Buradan da alabiliyor muyuz bunu?

3 - Kalan abonelikler icin eskiden cok ugrastiriyorlarmis ama simdi olum belgesi ile hallediliyormus. Dogru mu?

4 - Annemin e-devlet'ine girebiliyorum hala. Buradan ciktisini alip saklamam gereken biseyler var mi?

5 - Annem emekli degildi ama yatirilmis harclari su bu var. Bunla ilgili bisey yapmamiz lazim mi?

6 - Annem dedemin emekli sandigindan maas aliyordu bi miktar. Ananem hala hayatta, anneme gelen kisim geri ananeme gidebilir. Bunun icin bisey yapmam gerekir mi? Ziraat bankasina gitsem bana bilgi verebilirler mi bunla ilgili?

Aklima gelenler simdilik bu kadar. Alakali alakasiz deneyimlerinizi ekleyebilirsiniz. Bu ilk mesajda toplarim ben yazilanlari elimden geldikce.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten konuştuk ancak burdan da bildiklerimi yazayım.

Elindeki belge ile aboneliklerin olduğu kurumlara genel bir dilekçe yazman yeterli. Dilekçeye TARİH, TALEBİN, ÜRÜN/PAKET İSMİ, İMZA ve İLETİŞİM bilgilerini mutlaka ama mutlaka yaz. Yoksa seni arayıp sinirlerinle oynar şerefsizler.

SGK konusunda ölen kişi emeklilik hak etmemiş ancak yatırılmış primleri var ise, SGK'ya giderek bunları nakit talep edebiliyorsun.

Veraset ilanı zaten ihtiyacın olan tek şey. Aylıklar kısmında da geride kalan bakıma muhtaç ya da gelirsiz kişilere devredilebiliyor diye biliyorum, ondan emin değilim, tekrar bilene danışmakta fayda var.

İki günlük dünya senin de dediğin gibi "Kendimize iyi bakmam"ız lazım.
Allah günahını affetsin, sevaplarını çoğaltsın. Huzura erer inşallah.

Yardımcı olabilceğim herhangi bir işlemde yanındayım. Ankarada elim kolum halen biliyorsun.

PS: Veraset için de noterler sana daha net bilgi verebilir. 5 dakika uğramanda fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

Başınız sağolsun. Ölüm belgesinden 4-5 tane yeter sanırım. Bir aslı muakkak sizde kalsın. Mezar taşı yaptırılırken vs. lazım olacak, mezarlık müdürlüğü vs.. Noter işini, yurtdışında yaşadığından pürüz çıkar mı bilemem ama 10 dk da hallediyorlar. Bankalar vs. hesapları ölüm belgesini verdiğin takdirde hemen kapatıyorlar. Yalnız bildiğim kadarıyla noterden alacağın pay belgesinin yanında olması şart. E-devlette veraset sorgulama denen bir şey var, ona da bir göz atmanı tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle başınız sağolsun, Allah geride kalanlara sabır versin.

Bildiğim, hatırladığım kadarıyla yapman gerekenleri aşağıda yazdım.
Değişmiş olabilir.

Tim said:

----

Mevcut durum;

1 - Annemin olum belgesini aldim. Koyde defnettik, o arada muhtari yakalayip yanimdaki fotokopileri asli gibidir diye onaylattim. 3 asil, 4 onayli kopyam var. Daha lazim olur mu?

Yeterli olur, 1 tane asıl sakla, gerekirse noterden onaylı kopyalattırırsın.

2 - Veraset ilami cikarmam gerekiyormus. Noterden ya da Sulh Mahkemesi'nden yapilir denildi ama yurt disinda ikamet ettigim icin noter bunu vermeyebilirmis. Direkt noterlik yapan tanidiklar soyledi bunu. Ikametgahimi buraya aldirip noterden belge alicam, sonra geri tasiyacagim en kotu ama alternatif onerileriniz varsa seve sever dinlerim.

Çevrende tanıdık avukat var mı? Ben dava usulü ile aldım birkaç kez. Daha uzun sürüyor tabi.

Bir de e-devlet'te veraset ilami sorgulama var. Bu da ayni sey mi? Buradan da alabiliyor muyuz bunu?

İlam çıktıktan sonra e-devlet üzerinden sorgulatabilirsin.

3 - Kalan abonelikler icin eskiden cok ugrastiriyorlarmis ama simdi olum belgesi ile hallediliyormus. Dogru mu?

Veraset çıkmadan işlem yapmayabilirler. Yasal varis olarak görünmeden kapama işlemi yapamayabilirsin. Call centerdan bilgi al derim.

4 - Annemin e-devlet'ine girebiliyorum hala. Buradan ciktisini alip saklamam gereken biseyler var mi?

Borç, devam eden dava, vb. resmi işlemlerle ilgili bildiğin bir konu varsa, site üzerinden sorgulatmakta fayda var.

5 - Annem emekli degildi ama yatirilmis harclari su bu var. Bunla ilgili bisey yapmamiz lazim mi?

Emekli değilse, yapacağınız birşey yok bildiğim kadarıyla. Bankada hesabı veya parası varsa veraset ilamı ile yasal varis olarak göründüğünde bankalara gidip işlem yapabilirsin. (Parayı çekmek, hesabı kapatmak, vb.)

6 - Annem dedemin emekli sandigindan maas aliyordu bi miktar. Ananem hala hayatta, anneme gelen kisim geri ananeme gidebilir. Bunun icin bisey yapmam gerekir mi? Ziraat bankasina gitsem bana bilgi verebilirler mi bunla ilgili?

Emekli Sandığı olduğundan eminsen, İstanbul Cahaloğlu'nda yerleri var(dı birkaç sene öncesine kadar) gidip burada vefat ettiğini beyan etmen gerekiyor. Bunu ACİL olarak yap. Eğer vefat ettikten sonra bankaya emekli maaşı yattıysa ve siz de çektiyseniz cezalı şekilde geri ödemek durumunda kalırsınız.

En önemli konu hızlıca veraset ilamı çıkarmak. Sonrasında Emekli Sandığı, Banka, Hizmet Aboneliği, vb. süreçleri kapatabilirsin.

Veraset ilamından eminde bolca olsun. Her gittiğin yerde isteyecekler. Eğer senin dışında yasal varis olacaksa (kardeş) işlemleri kimin yapacağına dair vekalet durumunu da konuşmanız lazım.

Aklima gelenler simdilik bu kadar. Alakali alakasiz deneyimlerinizi ekleyebilirsiniz. Bu ilk mesajda toplarim ben yazilanlari elimden geldikce.

Tekrardan başınız sağolsun.
Sosyal ağlarda paylaş

cenaze odenegi bu sene icin 595 liraymis..

Cenaze Ödeneği Nedir?

Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır.

Cenaze Ödeneğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Cenaze ödeneği;

-İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
-Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,
ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir?

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.
Cenaze ödeneğinin sayılan kişilere ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, onaylanan tarifeyi geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Cenaze Ödeneğinden Yararlanmak İçin Nasıl Başvurulur?

Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Veraset ilanı çıkartacan ve vekalet vermeyeceksen işlemlerde mirasçıların olması gerekiyor. Vergi dairesine gidip bir şeyler doldurman gerekiyor üzerine kayıtlı mal olmasa bile. 3 ay süresi var bu işlemin ben de son anda yaptırdım.

Onun haricinde banka işlerini bankadan öğrenmen daha sağlıklı kredi kartı vsler olan borçları sorgulatıp kapattır. SGK kısmı için de gene oraya gitmen daha sağlıklı. Otomatik olarak maaş geçiyor mu yoksa dilekçe mi gerekiyor öğren.

sabırlar dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle başın sağolsun, veraset ilamı çıkarıyorsun sonra veraset intikal işlemleri için beyanname vs onları tamamlıyorsunuz. Bu arada annenin vefat tarihi itibari ile 3 ay içinde mirasın reddi davası da açabilirsiniz eğer annenin borçları vs varsa. Yoksa siz yasal mirasçıları olarak her türlü borcundan kişisel malvarlığınızla da sorumlu olursunuz ek bilgi olarak aklınızda olsun.

Veraset ilamını noterden almaya çalış aynı gün veriyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Tim said:

Selamlar,

sipeys'in actigi konudan biliyor olabileceginiz uzere Cuma sabahi annemi kaybettim, Cumartesi defnettim. Ogullari, kardesleri ve kalan yakinlari olarak yasini tutmaya devam ediyoruz ama olenle olunmuyor, geride kalan borctur, mirastir, aboneliklerdir, hepsiyle ugrasmak gerekiyor.

Hemen her gun basa gelen seyler degil bunlar. O yuzden ne yapacagimi cok da bilmiyorum. Sevgili pati ahalisi yapilmasi gerekenler konusunda beni yonlendirebilirlerse duzgunce bir liste olustururuz, benzer talihsizlikleri yasayacak patiler icin de hali hazirda bir rehber olur diye dusundum.

Simdiden sagolun varolun.

----

Mevcut durum;

Selam Tim,

Öncelikle başınız sağ olsun. Tam olarak aynı gün ben de babamı kaybettim ve şu an bu işlerle uğraşıyorum İstanbul'da. Bildiklerimi hemen cevaplayayım, diğerlerini de sorarım kurumlara gidince.

1- Kimlik fotokopisi tuttuğun iyi olmuş ama çokça lazım olan belge ölüm belgesi, nereye gidersen git onunla işlem yapıyorlar. 3-4 aslı gibidir tutabiliyorsan tut.

2-Veraset ilamında dediğin doğru. Noterde 1. derece yakınlarına 400 lira civarı masrafla aynı gün veriyorlarmış belgeyi. Sulh Ceza masrafsız ama 15 güne kadar sürüyormuş belgenin çıkması.

3-Sen yurt dışında olduğun için max 6, tr'de kardeşin yapacaksa max 4 ay içinde veraset ilamını alıp, vergisini ödemek gerekiyor. Yoksa pay sahibi başına kaydadeğer ceza ve hal mahrumiyetimi(reddi miras vb.) durumları olabiliyormuş. Veraset ilamı çıktıktan sonra e devlete düşüyor anladığım kadarıyla, oradan başvuru yok.

4- Kalan aboneliklere daha başlamadım henüz ancak öğrendiğim kadarıyla çoğu hizmet sağlayıcının presüdürü hazırmış. Anne öldü ise babaya, veya tam tersi olacak şekilde hanede ikamet eden birine hızlıca aktarabiliyorlarmış. Ölüm belgesi + Üstlenecek kişinin kendisi + İkametgah gerekir kesin.

5- Benim babamın e-devletine girmiyor. Öldüğü gün nüfus dairesine bildirim yapmış hane. Sanırsam onla bağlantılı. Bununla birlikte, eğer kayıtlı olduğu ilçe nüfusuna gidip haneden kaydını düşürmediyseniz düşürün. Hatta ilk yapılması gereken işlerden birisi bu. Sanırsam sgk ve veraset ilamının ön şartı olabilir. Girebiliyorken tedbiren, maddi durumu olan her hizmete girip dökümünü al ve arşivle. Tapu,sgk,nüfus kaydı, sağlık sigortası,banka bilgileri ve hesap durumları artık ne geliyorsa aklına.

6- Annenin primlerini belli kesintilerden sonra geri iade ederler benim tahminim. Sgk'ya sormak lazım. Telefonla deneyin, olmazsa benim yolum düşerse yazarım buraya.

7- Annenin ölümü sonrası, emekli sandığında anneanne dedenin maaşının %75i almaya başlar. Annen büyük ihtimal %50 alıyordu. Bunu emekli sandığına gidip bildirimde bulunuyorsun, yeni bir evrak düzenlenip doldurup ankara genel müdürlüğe postalıyorsun. Nisan ayı maaşlarına dokunmayın annenin, maaştan fazla ceza kesiliyormuş aksi takdirde. Ankaradan 1 ay içinde yapılan yeni hesaplamayla kime ne kadar düştüğünü belirten yazı geliyormuş önce, sonrasındaki haftalarda da hesaba para yatmaya başlıyormuş. Tahmini iki ay sürer dediler bana.
ben bugün evrağı ankaraya postalayacam, sonraki gelişmeleri haberdar ederim.
Şimdi hatırladım, Anneanne'ye mayışla birlikte bir miktar ölüm yardımı da yatacaktır. Keza annenin hayat sigortası falan varsa, bildirin, bir miktar para oradan da gelir.

8- Daha önce denmiş, sen yurt dışında olduğundan kardeşin+teyzeler/dayılardan biri çoğu işi halledebilir. Yoksa avukata vekaletle de hallediliyor.

9- Annen üzerine kayıtlı vergi borcu vs. var mı bir kontrol et. Çöp vergisi, emlak vergisi ıvır zıvır ne geliyorsa artık aklına. Belki bir kısmı affediliyordur veya tam tersi varislere pay ediliyordur öğrenmek lazım. Ben de merak ediyorum bunu.

Şimdik bildiklerim bunlar, güncellerim yeni şeyler öğrendikçe. Cenaze/defin işlerinin de presüdürünü anlatayım bir sonraki mesajda. ihtiyacı olan olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Dilekleriniz için teşekkürler. Kimse yaşamaz umarım böyle durumları.

Yukardaki mesajlara ek birkaç ekleme daha yapayım.

Ölümden sonra hastaneden alınan ölüm kağıdıyla ilçe nüfus müdürlüğüne gidip bildirimde bulunduğunuzda haneden düşülüyor ve diğer kurumlara haber ediliyor. Bankalar veya diğer devlet dairesinde ilişkileri donduruluyor bu işlemden sonra.

Veraset ilamı Kartaldaki yeni adliye sarayında 200 lira kadar bir masrafla 15 gün içinde sulh ceza mahkemesinden alınabiliyor çekirdek aile üyeleri tarafından. Basit bir dilekçeyle başvurabilirsiniz.

Faturalar ve banka işlemlerinin hepsi için bu veraset ilamı gerekiyor. Sonra tek tek fatura kurumlarına gidip bu belgeyle ölen kişinin sözleşmelerini fes ediyorsunuz, varsa borçları verasetteki kişilere kalıyor bu arada. Sonra haneden birileri için yeniden sözleşmeler yapılıyor. Yani yeni başvuru yapar gibi masraflar çıkıyor. Veraset ilamından sonra mal mülk işlemleri için tapuya falan gitmek gerekiyor, devamında da bunların vergisi ödenmesi gerekiyor. Ölüm işlemini 3 ay geçmeden yapılması gerekiyor, yoksa kişi başı ceza işliyor. Henüz bu kısmı halletmedim, detayları sonra aktarırım.

Ölüm anından itibaren ise cenaze/defin işleriyle ilgili kabaca bilgi vereyim. istanbulda mezar bulmak/ mezar yeri satın almak işlerini hiç bilmiyorum. Biz memlekete götürüp defnettik.

Ölüm anından itibaren cenaze hastanede ise 1 haftaya kadar morgda tutulabiliyor, aile ve yakınları toplanabilsin. Bildiğim kadarıyla ücretsiz bir şey bu. Cenazeler müdürlüğü var Kartal'da oraya gidip mezarı nereye gömeceğinizi belirtmeniz gerekiyor. Oradan kefen ve sandık alabiliyorsunuz ücretsiz. Burdan alınan yazıyla belediyeye başvurup cenaze töreni için otobüs veya yarım otobüs talep edebiliyorsunuz. Belediye para almaz ama şöförleri bahşişlemek gerekiyor. Devamında cenazenin kalkacağı camii veya cemevine gidip gün saat için konuşmak gerekiyor. Burdan sonra cammii kısmını bilmiyorum. Biz cemevinden kaldırdık. Cemevinde morg, hoca ve aşevi var. Hastaneden alıp cemevi morgunda bekletebiliyorsunuz cenazeyi. Cemevinde kefen ve sandık da bulunuyor, parasını verip alabiliyorsunuz. Cenazeyi iki kişi yıkıyor ve aile üyeleri de katılıyor. Cenaze işleri için 300 lira civari bir masraf tutarken yemek için miktara bağı bir meblağ ödeniyor. Cenaze Namazı ve duadan sonra cenazeyi defnedilecek yere götürmek cenaze sahiplerinin görevi. Belediyenin otobüsleriyle il dışına götürebiliyorsunuz.Otobüslerin arka bagajı cenaze için ayrılmış oluyor. Defnedilcek yer ayarlandıktan sonra köy muhtarı falan devreye sokulup kazma ve defnetme işleri ayarlanabilir. Genelde görev başı 200-300 lira paralarla elden hallolan işler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

Ölümden sonra hastaneden alınan ölüm kağıdıyla ilçe nüfus müdürlüğüne gidip bildirimde bulunduğunuzda haneden düşülüyor ve diğer kurumlara haber ediliyor. Bankalar veya diğer devlet dairesinde ilişkileri donduruluyor bu işlemden sonra.

Veraset ilamı Kartaldaki yeni adliye sarayında 200 lira kadar bir masrafla 15 gün içinde sulh ceza mahkemesinden alınabiliyor çekirdek aile üyeleri tarafından. Basit bir dilekçeyle başvurabilirsiniz.

Devleti bilmiyorum ama özel hastanede vefat olduysa, hastane gönderiyor ölüm belgesini ilçe nüfus müdürlüğüne. Max 1 gün sürüyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra notere gidilip veraset ilamı (mirasçılık belgesi) alınabilir. 150 tl civarında ve 10 dk'lık iş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...