Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ritalin

masa

Öne çıkan mesajlar

reampage said:

benim 20 yıllık bir hiperaktivite geçmişim var. hayatini mahveden bir hastalik ve bunun bilincine varman bu ulkede cok gec cereyan ediyor.

hala gerekli teshisleri ve gerekli egitimleri zamaninda yapmiyorlar.

normalde 0-25 yas grubuna receteli devletin odediği bir ilaç. Fakat dönem dönem yazdırıyorum aslında düzenli kullanmam gerekli ama tolera ediyor bünye ara vermek gerekiyor.

bileşkeni nöro-adrenalin ve dopamin salgılıyor. ihtiyacı olana zaten bi psikiyatrist trick soruları sorup yazıyor yani adamlar anlıyor hemen.

yanlış algı şu zaten ders calısma niyeti olmayan adama o isteği getirmiyor bu sadece calısırken ottan boktan nem kapıp hemen kopan adama faydalı. Onu da zaten anlıyorsun kendinde aksi halde ihtiyacı olmayan adama adrenalinden gelen ufak bi speed farklı geliyor.

Zaten ilk bir hafta ankisyete filan yapıyor onları toparlayana kadar yine çok efektif değil akut mu artık neyse.

Her konsantrasyon bozukluğu böyle tedavi edilmiyor yani.. türlü nedenleri olabilir.

Lan bu ben ☹

Bi işe başlıyorum, bi bakıyorum arifin m utdue attıgı gölü araştırırken buluyorum kendimi.

İş bitmiyor hiç tabi. En ufak iş mesele oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

konsantrasyonu arttiriyorsa ben de alayim amk.

dun yatak carsafini degistirmem gerekiyordu

once isigi degistirdim, cunku parlak beyaz sevmiyorum. daha yumusak 3200K falan herhalde isik taktim.
sonra elektrik supurgesi ile tavanda gordugum orumcek agini almak istedim.
ama supurgenin o dikdortgen kisminin fazla tikandigini gordum (donen fircaya sac falan dolanmis) onu sokup temizledim.
sonra orumcekleri temizledim.
sonra gidip yastiklarin boyutlarini olctum cunku yeni kiliflar falan almak istiyorum yastiklar ve de yatak ortusu vs.
sonra unuttum amk degistirmeyi, iki saat sonra falan ancak degistirdim.
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

benim 20 yıllık bir hiperaktivite geçmişim var. hayatini mahveden bir hastalik ve bunun bilincine varman bu ulkede cok gec cereyan ediyor.

aynen böyle, piç bu okumaz yaramaz, kafası haylazlığa çalışıyor diyip damgalıyorlardı.

ben kullanıyorum bana sorabilirsin bu arada
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
bana bugün, (yaş 31) DEHB teşhisi koyup ritalin verdi hayatımda ilk defa gittiğim psikyatr. hemde geçen hafta netflix te "take your pills" belgeselini izleyip, -vah vah amerikan gençliği ilaç bağımlısı olmuş derken.

Doktor bu öğlen başla bir ay kullan devamına bakalım dedi. şirkette öğlen yemeğinden sonra yuvarladım 1 tane. yan etkileri ile ileride uğraştırmazsa Tanrı bu ilacı keşfedeni korusun ve cennetine alsın.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Ninlempis said:

bana bugün, (yaş 31) DEHB teşhisi koyup ritalin verdi hayatımda ilk defa gittiğim psikyatr. hemde geçen hafta netflix te "take your pills" belgeselini izleyip, -vah vah amerikan gençliği ilaç bağımlısı olmuş derken.

Doktor bu öğlen başla bir ay kullan devamına bakalım dedi. şirkette öğlen yemeğinden sonra yuvarladım 1 tane. yan etkileri ile ileride uğraştırmazsa Tanrı bu ilacı keşfedeni korusun ve cennetine alsın.

abi selam,

tedavin nasıl gidiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

aramızda doktorlarda var yardımcı olurlar
bişi sorcam
bu dikkat etksikliği ne kadar süreden sonra bir hastalık oluyor
yine insandan insana değişir tabi de
atıyorum 10.dakika da dağılan bir dikkat, artık hastalık mıdır?

ben pomodoro yöntemi ile çalışıyorum genelde, 25 dak full focus, 5 dak ara, 3 seans bunu yapıyorum 2 kez.
2 seansi iyi götürürken, 3.seansta afallamaya başladım bu aralar
veyahut 2 seans sonrası sağlam 2-3 saatlik ara vermem gerekiyor başka bir 2 seans için.

dönemsel olduğunu düşünüyorum ama merak ettim, sanmıyorum ki aramızda kimse 5 saat full focus çalışabiliyorum diyebilsin zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFax said:

reampage said:

normalde 0-25 yas grubuna receteli devletin odediği bir ilaç. Fakat dönem dönem yazdırıyorum aslında düzenli kullanmam gerekli ama tolera ediyor bünye ara vermek gerekiyor.

bileşkeni nöro-adrenalin ve dopamin salgılıyor. ihtiyacı olana zaten bi psikiyatrist trick soruları sorup yazıyor yani adamlar anlıyor hemen.

yanlış algı şu zaten ders calısma niyeti olmayan adama o isteği getirmiyor bu sadece calısırken ottan boktan nem kapıp hemen kopan adama faydalı. Onu da zaten anlıyorsun kendinde aksi halde ihtiyacı olmayan adama adrenalinden gelen ufak bi speed farklı geliyor.

Zaten ilk bir hafta ankisyete filan yapıyor onları toparlayana kadar yine çok efektif değil akut mu artık neyse.

Her konsantrasyon bozukluğu böyle tedavi edilmiyor yani.. türlü nedenleri olabilir.

Lan bu ben ☹

Bi işe başlıyorum, bi bakıyorum arifin m utdue attıgı gölü araştırırken buluyorum kendimi.

İş bitmiyor hiç tabi. En ufak iş mesele oluyor

abi dün dikkat dağıtıcı etmenleri kaldırcan
ben telefonu bile çantaya atıyorum yanlışlıkla bakmayayım diye sdfsdf

ha meslek yazılımcılık olunca iş daha zor, web sitesine giriyorsu bişiyi araştırmak için, okurken mesela bilmediğin başka bir konuya gidip lan bu neymiş derken bi anda tamamen yapman gerekenden dağılmış bulabiliyorsun kendini sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Oğlum 2.5 yıl kullandıktan sonra bırakınca ÇOK FENA withdrawal krizler yaşadık. Üstelik tam da doktorun dediği gibi azalta azalta yavaş yavaş bıraktığımız halde. Ciddi bağımlılık yarattığını aklınızdan çıkartmayın lütfen.

Krizler sonrası her şey çok güzel oldu ama, kaybılan iştah döndü, uykular düzenlendi. Sabahın 5'inde salonda TV izlerken bulmuyorum oğlumu artık mesela. Umarım bir daha dönmek zorunda kalmayız ritaline.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Oğlum 2.5 yıl kullandıktan sonra bırakınca ÇOK FENA withdrawal krizler yaşadık. Üstelik tam da doktorun dediği gibi azalta azalta yavaş yavaş bıraktığımız halde. Ciddi bağımlılık yarattığını aklınızdan çıkartmayın lütfen.

Krizler sonrası her şey çok güzel oldu ama, kaybılan iştah döndü, uykular düzenlendi. Sabahın 5'inde salonda TV izlerken bulmuyorum oğlumu artık mesela. Umarım bir daha dönmek zorunda kalmayız ritaline.

Semptomatik tedavi degil mi, yani biraktiktan sonra 3 yil onceki sorunlar olmadi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...