Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

monitör tavsiyesi

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

fiyat olarak ne kadar vermek istiyorsun ki? istediğin bir spec var mı illa 144 hz olsun diyor musun? yani alışında yüksek hz çok güzel bir deneyüm, competitive fps için bence must ama illa para harcamayabilirsin de. şu güzeldir mesela:

https://www.hepsiburada.com/viewsonic-xg2402-24-1ms-144hz-display-2xhdmi-freesync-fhd-gaming-monitor-p-HBV00000A1QCA?magaza=%C4%B0ntegra%20Teknoloji&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_medium=akakce&utm_source=pc&utm_term=k&v=1.42.5&wt_pc=akakce.c.k.pc
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-25-mx25aq-2k-hdmi-dp-ips-monitor.html#urun-ozellikleri

vs

https://www.hepsiburada.com/dell-s2417dg-23-8-1ms-165hz-hdmi-display-4xusb3-0-g-sync-wqhd-oyuncu-monitor-p-HBV000003WAHE?gclid=CNeO_PG539MCFYVAGwodF2MCkg&magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla

hemen hemen aynı fiyat. ips asus, dell tn. 144 hz vs 165 hz. 1070-1080 ekran kartı için hangisi daha iyi gider. oyun ağırlıklı kullanılacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben her zaman IPS derim. GTG (gray to gray) 4-5ms olur ama, renk derinliği, görüş açısı vs tartışılmaz. Ayıca Asus panelleri kendisi üretmesede DELL ile aynı kalitede ürünleri var. Hatta ROG kategorisi çok başarılı (pahalı). FPS ciyim, inanılma önemli 1 ms dersen zaten TN. Yok ise IPS.
Sosyal ağlarda paylaş

144Hz ve görüntü kalitesi için çözünürlük önemli. 1440p/1440p widescreen ve üzeri güzel mesela. 1080p widescreen'de gene pixel boyutu büyük/dpi düşük oluyor. 4K'da inci gibi oluyor görüntü ama fps çakılıyor GPUlar kaldırmadığı için ve refresh rate düşük oluyor panel olmadığı için. Muhtemelen bir sonraki nesil GPUların da performansı yetmeyecek 4K yüksek fps için çünkü 4K'da 2K'nın 2 katından fazla pixel var.

Ekran büyüklüğü tercihi kişiden kişiye değişebiliyor ama 27" çok büyük değil öyle ağzında diilse ekran.

Ha diyorsan sadece twitch shooter oynuyorum ben, o zaman 24" ekran da yeterli olabilir, 27" ekranı peripheral visionla aktif olarak kontrol etmek de zor olabiliyor.

Gene sürekli twitch shooter oynuyorsan TN panel doğru seçim, hiç oynamıyorsan IPS doğru seçim lakin IPS'in görüntü kalitesi daha güzel.

Input lag takıntın varsa benim gibi TN doğru seçim.

Bütçe sınırlıysa ve IPS'e çıkamıyorsan gene TN güzel seçim, IPS panellerde hala ciddi price premium mevcut.

İlla widescreen istiyorsan 1440p 100Hz birşey de işini görebilir ama sanırım 120Hz'lik modeller de çıktı piyasaya. 1080p widescreende gene jaggieler baltalarıyla geliyorlar ve bir de ekran büyük olsa bile çalışma alanı gene ufak oluyor.

Yani nedir, 2K çözünürlük artık görüntüsü çok daha güzel olduğu, ekran kartını yok etmediği ve CPU bottleneck'ten çıkardığı için en güzel seçim. Anti-aliasing vs. kapatıp gene fpsni yükseltiyorsun bir şekil, sıkıntı yaratmıyor. Yeni nesil ekran kartları daha da rahat besleyecek.
144 Hz ve üzeri zaten yıllardır standart CRT'nin erişim süresine çok daha yakınlaştırdığı için monitörleri.
IPS'ın görüntüsü ve renkleri daha güzel ama yeni nesil TN paneller de çok bir rahatsızlık vermiyor ilk nesiller gibi (bkz. VG248QE)

Bir de HDR IPS modeller var da onların fiyatları kol gibi oluyor genel olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsinde izlersin film ama dediğim gibi input latency çok dert değilse veya twitch shooter çok fazla oynanmıyorsa IPS, 1440p, 144Hz modellere bakabilirsin.

Fiyatlar sabit değil abi, takip etmiyorum alacağım zaman dışında ama sürekli bir yerde indirim bişi oluyor.

2000 civarına da IPS olmayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Hepsinde izlersin film ama dediğim gibi input latency çok dert değilse veya twitch shooter çok fazla oynanmıyorsa IPS, 1440p, 144Hz modellere bakabilirsin.

Fiyatlar sabit değil abi, takip etmiyorum alacağım zaman dışında ama sürekli bir yerde indirim bişi oluyor.

2000 civarına da IPS olmayabilir.

2500 altına yok gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Emre333 said:

HT model 285 ten 210 a düşmüş sdkhfsd. ebay de auction a girmiştim o gelmezse alacaktım iyi denk geldi.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00M913DVG/

geç gönderdiler diye 5£ indirim caktilar, bir tane de dead pixel cıktı 20£ daha indirim yaptılar. alet 180 £ a geldi ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...