Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Spider Man - Into the Spider-Verse

-Deno-

Öne çıkan mesajlar

Heh yazayım şimdi, dün geç gelmiştim.

Spoiler'lı olsun hadi, 9/10'u baştan belirteyim gene.

Spider Verse son dönem Spider-Man çizgi romanları arasında belki de en iyisi. Hikaye örgüsü, karakterler, çizimler gerçekten çok çok başarılı. Benim için hala 'The Other' Spider Man çizgi romanları arasında başka bir yere sahip olsa da, 'Spider-Man olmayı' en güzel anlatan hikayelerden biri bu Spider Verse.

Film ağırlıklı olarak Miles Morales'in bakış açısından anlatılmış, ama tabi ki Peter Parker başta olmak üzere diğer evrenlerden Spider Gwen, Spider Man Noir, Spider Ham, Peni Parker da mevcut hikayede. Aslında çizgi romanlarda daha da fazla Spider Man'e yer veriliyor paralel evrenlerden, ama hikaye için bu kadar Spider Man yeterli olmuş bence de.

Animasyon kalitesi gerçekten çoook iyi. Biraz ışık patlamaları falan fazla olmuş, daha baştan hatta epilepsi krizi geçirtebilir kimilerine, ama acayip insanı içine çeken bir tarzı var. Çizgi romanımsı bir hava da katmışlar bol bol, Marvel tarzı konuşma balonlarını ve çizgi roman efektlerini (Pow'lar, kabam'lar vs.) çok güzel kullanmışlar. Filmin yapım ekibi arasında orta okul ve liseden çok yakın bir arkadaşım da var, Ahmet Levent Taşel ismi. Sony Kanada'da çalışıyor uzun zamandır, epey bir animasyon filminde var Sony'nin. O da ayrı bir gurur, credits'de ismi çıkıyor filmin sonunda da.

Filmin konusu çizgi romanlardan biraz daha farklı ve açıkçası farklı olması iyi çünkü çizgi romanlara sadık kalınsaydı fazlasıyla karmaşık olabilirdi. Çizgi romanlarda baya bir farklı paralel evren var, haliyle baya da bir Spider Man var. Morlun, ki yukarıda bahsettiğim The Other serisinde ilk ortaya çıkan bir düşmandır kendisi, Spider Verse'de gene prime düşman. Bir nevi onu durdurmak adına Spider Man'ler bir araya geliyor denilebilir. Bu filmde ise ana düşman Kingpin. Kingpin'in ölen karısı ve çocuğunu particle accelerator ile geri getirmek istemesi sırasında Spider Man'in (Miles'ın olduğu asıl evrendeki Spider Man/Peter Parker) bunu durdurması, fakat tam olarak engeleyememesi, sonrasında da Kingpin tarafından öldürülmesi sonucu diğer evrenlerden Spider-Man'ler geliyor particle accelerator'ın yarım yamalak çalışması sebebiyle. Miles diğer Spider-Man'ler arasında en çömezi ve güçlerini kullanmayı bilmiyor. Diğer Spider-Man'ler de particle accelerator'ın içerisine yerleştirilmesi gereken bir USB'yi koyup kendi evrenlerine geri dönme amacında, çünkü o farklı evrenlerden geldikleri için Miles'ın evreninde kaldıkça glitch etmeye başlıyorlar ve çok kalmaları durumunda gg oluyorlar.

Miles bu sırada filmin başlarında Peter'ın başına geldiği gibi radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılıyor. Güçlerini kazanması benzer yani Peter ile.

Kingpin dışında filmde Octavius (kadın versiyonu), Scorpion (biraz daha mecha versiyonu) ve Tombstone da var. Bir de Prowler var, ki bu Prowler aslında Spider-Man: Homecoming'de tease edilmişti (Donald Glover olacak yüksek ihtimalle, Spider-Man'in interrogate ettiği) Filmde ise sonradan öğreniyoruz ki Prowler aslında Miles'ın amcası.

Konu biraz karışık olmasına rağmen farklı karakterlerin bakış açısıyla 'bir kez daha başa sarıyoruz' sahneleri çok mantıklı bir seçim olmuş konuyu anlatmak için. Çizgi roman ve paralel kültür konseptlerine aşina olmayan insanlar için bu kadar fazla Spider-Man görmek kafa karışıklığı yaratabilir haliyle, ama eğlenceli bir şekilde anlatmışlar bunun sebebini filmde.

Spider-Man'in önceki filmlerine göndermeler yakaladım, özellikle Sam Raimi'nin trilogy'sine yönelik. Filmin kendi içinde de göndermeler vardı. Benim yakaladıklarım;

1) Filmin başlarında Peter Spider-Man olarak yaptıklarını anlatırken orjinal trilogy 3. filmdeki Emo Peter'ın dansına gönderme yapıyor,

2) Filmin sonlarında Miles'ın düşen Gwen'i yakalaması %100 olmasa da şu,

https://www.youtube.com/watch?v=3U8VSrMoU2A

3) Filmin başlarında Miles'ın babası Jefferson oğlanı okula bırakırken 'Tie your shoes' diyor, sonrasında da birkaç kez Miles'a 'tie your shoes' dendiğini görüyoruz filmde.

Sonraları Peter öldükten sonra Miles güçlerini ilk kullanmaya çalıştığında bir çatıdan bir çatıya atlamaya kalkışıyor, fakat bağcıklarına basıp aşağı düşüyor, sonrasında da Pete'ın ona verdiği USB kırılıyor. Bu da bir gönderme muhtemelen.

Bu sahnede aşağıya düşmesinin hemen hemen benzeri sahne, güçlerini doğru düzgün kullanmayı öğrendiğinde aynı açıdan kendini yukarı fırlatırkenkiyle paralel. Bana öyle geldi en azından, aynı açı çünkü sadece biri düşüş, diğeri yükseliş,

4) Spider Ham filmin sonunda 'That's all folks' diyor, kendisi daha çizgi film olduğunu benimsemiş bir karakter olduğu için. Bu da Looney Tunes göndermesi,

5) Peni Parker ağır Overwatch D.va'dan esinlenmiş (Mecha'yı geçtim popcorn yemesi Mecha'nın içinde vs.) ama D.va mı önce yaratıldı Peni Parker mı emin değilim,

6) Yine filmin başlarında Miles yeni okuluna geldiğinde arkadaki ülke bayrakları arasında Türkiye var. Denk gelmiş olabilir, ama belki de yukarıda bahsettiğim gibi yapım ekibi arasında benim Türk arkadaşın olmasının da etkisi olabilir,

7) Stan Lee zaten çok iyi cameo olmuş, hatta en iyi 5 cameo'dan biri herhalde,

bişiler daha vardı da hatırlayamadım şimdi.

Son sahnede de Spider-Man 2099 var, taşak bir sahne ama çok güldüm. Bekleyin mutlaka.

Sosyal ağlarda paylaş

O daha eski o zaman D.va'dan. Arak olabilir mi lan acaba sdf.

Aklıma geldi bu arada kalan easter egg'ler,

- Tren'i durdurma sahnesi ve Doc Ock'ın Peter ve Mary Jane'in üzerine 2. filmde araba attığı sahne falan da var orjinal üçlemeden. Yine Peter'ın anlatımı sırasında,

- Son Spider Man oyunundaki ana kostüm de var, Peter'ın karargahındaki kostümleri gösterildiğinde sol taraftaydı sanırım,

Sosyal ağlarda paylaş

çohiyiymiş de

elektrik atması ve görünmez olması sonradan uydurulmuş element mi? öyleyse 7/10, değilse 9/10. alchemax'e sızma sahnesinde deus ex machina olmuş biraz.

gerçi örümceğin ısırma sahnesinde miles'a yaklaşırken bukalemun gibi bastığı zeminin rengini alıyordu örümcek. izlerken miles ilk görünmez olduğunda oraya bağlamamıştım da şimdi yazarken aklıma geldi. affettim tamam.

bi de peter'ın usb'yi sokarken "hep de ters geliyo :P" demesi sdkhgfj (tu)(tu)

Sosyal ağlarda paylaş

Film cok cok iyiydi. Bu sefer olmus bence. Tek kafami karistiran olay su:

Bu alet calistiriliyor ve peter kafayi iceri sokunca o ara diger spidermanler geliyor. Onun dnasi iceride diye yanlis anlamiyorsam cunku bir sonraki seferde Fiskin ailesinin dna sokuluyor ayni sekilde araya. E durum buysa tum spider personlar orj. Spidermanin oldugu eventte geliyor bu evrene. Nasil oluyor da gwen daha onceden okulda?

Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Film cok cok iyiydi. Bu sefer olmus bence. Tek kafami karistiran olay su:

Bu alet calistiriliyor ve peter kafayi iceri sokunca o ara diger spidermanler geliyor. Onun dnasi iceride diye yanlis anlamiyorsam cunku bir sonraki seferde Fiskin ailesinin dna sokuluyor ayni sekilde araya. E durum buysa tum spider personlar orj. Spidermanin oldugu eventte geliyor bu evrene. Nasil oluyor da gwen daha onceden okulda?

gwen daha önceden okulda değil. çünkü örümceğin miles'ı ısırdığı akşam peter parker'ın kafayı portal'a sokuyorlar ve o akşam geliyor spidey'ler. gwen de kafası çalıştığı için spider-sense'ini takip edip miles'ın gittiği okulu buluyor.

tabi timeline'da "bu akşam yeni boyut, literally yarın okul" gibi duruyor ama olsun. o kadar resourceful :P

(ya da miles ısırıldıktan sonra 3-5 gün kesintisiz uyuyordu galiba ya. sanki oda arkadaşı bikaç kere girip çıkıyor, time-lapse bi sürü gün doğup batıyordu. öyle galiba)

Sosyal ağlarda paylaş

Bence yanlis hatirliyorsun:

Soyle abi. Bu cocuk bir kere orumcek tarafindan ilk amcasiyla grafiti yapmaya gittiginde isiriliyor. Amcasiyla o geziye cikmadan once amcasi hic kiz yok mu hayatinda dediginde gwenden bahsediyor hatirlarsan ama ismini veremiyor. Hatta bahsettigi sahnede ilk einsteina gore zaman gorecelidir sahnesi.

Sosyal ağlarda paylaş

ha doğru lan.

ee niye öyle oldu ya. dfgsh

zaman/mekan üstü bi yoldan geldiği için (DORMAMMU I'VE COME TO BARGAIN :P) olacak her şey olmuş şekilde işleniyordur spider-sense'e.

silmarillion / güç yüzükleri / lotr'da gandalf'lı şey vardı lan hatta dur bulayım vidyosunu (same rules apply :P)

https://www.youtube.com/watch?v=6Yhannv4CQc

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...