Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kahve makinası/makinesi

Tony_Stark

Öne çıkan mesajlar

aquila said:

ustune su ekleyince americano oluyo?

e evet işte çok içmek istiyor isen süt ile iç diyorum, sütsüz americano kadar o espresssodan yaparsan mideyi çizersin dedim.

çünkü onun 1-2 kişiliği de var 2-4 kişiliği de. onun içimlik boyutu sade haliyle şu kadar işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

ocak aç başında bekle falan bulaşığıydı ayarıydı ugrasılmıyo moka potla

istiyorsan yıkama sadece süzgecindeki kahveyi bir tıklatıp dök, içindeki suyu boşaltıp içini kurula bitti. bu kadar.

ocak başında da beklemiyorsun, kendi fokurduyor olduğunda 2 dakika içinde. sadece kirli tutmamak lazım. sırf üşengeçliğiniz yüzünden binlerce lira bayılmanız komik
Sosyal ağlarda paylaş

olm altına sıcak su mu koyuyoz moka potun? Adam videoda öyle yapmış ilginç.

Eve gelen kadın sanırım makinaya attı bizimkini, anası bellendi mat bir renk oldu. 4-5 yapıma kadar sökmenize gerek yok ılık suyla durulayıp atmıkları temizlemeniz yeterli. Sonrasında slikonu sölüp daha derine girersiniz.

ha bir de kahveyi koyduktan sonra basıyor musunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

@kertenkel

öyle içip içmediğini bilmiyorum ama mideyi sıkıntıya sokan pot değil çok fazla kahve içmek.

ya da belki suyu çok az koyup kahveyi sonuna kadar koyuyorsunuz, zift gibi oluyordur

ama alışacaksanız buna alışın abi. yani kahvenin kralını yapan italyanların hepsinin evinde bundan var. makine falan anca cafelerde oluyor, bir tane evde görmedim. amerikan alışkanlığı tamamen o evde kahve makinesi, çekirdek zart zurt.
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

Cokomantis said:

e o süzgecimsi şeyi diyorsan o çıkıyor zaten? onu çıkarıp basayım mı makinaya?

alt haznesinin içinde kurşun döktürmüşüm gibi garip desenli lekeler var çünkü, buharlaşan suyun içindeki mineraller mi yabıştı nolduysa

kireçtir abi birşey değil. bende de var. sadece süzgeçi yıkama sen. gerisini de yıka ama ıslak bırakma.

bu arada ulan ben nasıl yapıyorum diye kafam durdu, düşündüm de yanlış birşey söylememek için sana.

alt hazneyi yani su koyduğun kısmı ve süzgeci makinaya koyma. zaten alt hazende sadece birazcık nem kalır, onu bezle silersin, süzgeci de aynı şekilde bezle bir temizle, üst kısmı ise makinaya gönül rahatlığı ile atabilirsin veya elde deterjanla yıkayabilirsin. ona bir şey olmuyor.

ki asıl kirlenen kısım orası zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

üstteki kahve biriken kısımın da mı rengi atıyor? bende üst kısım yeni gibi duruyor şuan. acaba kullanılan malzemenin dandikliği ile falan mı alakalı yoksa bulaşık makinesinin kullandığı musluk suyunun kalitesizliğinden falan mı?

bazen o gök kuşağı desenini cam bardaklarda falan da yapıyor çünkü bulaşık makinesi.
Sosyal ağlarda paylaş

1- Moka pot alacaksanız çelik alın dertleriniz bitsin. Bialetti almanıza gerek yok. Ikea'dan şunu direkt alabilirsiniz. Yedek conta ve filtreyi Bialetti'den alabilirsiniz, uyumludur.
https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/sofralar/cay-ve-kahve-aksesuarlari/demlikler-ve-termoslar/30149839/radig-espresso-aleti.aspx
https://www.ikea.com/PIAimages/0461902_PE607794_S5.JPG

2- Çelik aldığınız için hazırlama ve temizlik dertleriniz bitmiş oluyor. Sıcak su ile yapınca zaten muhtemelen 2-3 dakika içinde kahve hazır olmuş oluyor ki bu french press ile demlediğiniz kahve ile aynı süreye denk geliyor. Temizlemek için sonrasında zamanınız varsa kendinden soğumaya bırakın, bir geldiğinizde mutfağa açıp kurumuş kahveyi döküp çeşmeye tutun ve bulaşıklıkta ters çevirin. Zamanınız yoksa çeşme de soğutup yukarıdaki işlemleri yapın. Burada kritik olan, lastik contanın çok fazla sıcak pot içinde sıkışık durumda kalmaması gerekiyor. O yüzden yaptıktan sonra fazla bekletmemek gerekiyor.

3- Ben soğuk/sıcak su olayını tamamen kişisel zevk olarak görüyorum. Ben genelde sıcak su ile yapıyorum. Kettle'a sıcak su koymakla, sıkma sırasında havlu ile moka pot'u tutmakla üşeniyorsanız soğuk su ile yapabilirsiniz. Soğuk su ile yapınca kahve sıcağa maruz kalacağından muhtemelen biraz daha acı bir tat yakalarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

-Bialetti brikka var bende de . Sıcak su ile yapınca daha iyi oluyor , soğuk su acı bir tat veriyor arkadaşlarında yazdığı gibi.
- Aeropress var , filtre kahve için , french press'ten iyi bence tavsiye ederim. ( Fitltre kısmını kapatırken dikkatli kapatın , yakmayın kendinizi , uyku sersemliği ile yaparken yakmışlığım var :) )
- Tchibo Cafissimo Classıc kapsül makinası vardı. Yerine Delonghi Ec685M Espresso makinası aldım gayet güzel memnunum. Sabahları termosa bir double shot espresso atıp iş yerinde americanoya çeviriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Narstil said:

- Tchibo Cafissimo Classıc kapsül makinası vardı. Yerine Delonghi Ec685M Espresso makinası aldım gayet güzel memnunum.

Çiboya göre artısı eksisi ne peki? Ben çibodan memnunum şimdilik, ileride değiştirmek istesem nelere dikkat etmek lazım? Bi işte sütü ısıtamadığı için onu mikrodalgada hallediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...