Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hurricane Irma

manve

Öne çıkan mesajlar

yavaş hızlı göreceli ya ondandır

aslında biz hız hesabını yanlış yapıyoruz ya.
sonuçta "0" hızını hesaplayamayız. ama bi maksimum var, 300k km /s
o zaman, bütün hızlar 300k dan çıkarılmış gibi olmalı, o zaman mutlak hızı elde etmiş oluruz.

mesela 10km/s ile gidiyosa bi uçak aslında -299990 km/s ile gidio.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark kafan çok acayip çalışıyor, yine de ciddili cevap vereyim.

Enerji formülü üzerinden 0 dediğin hızı aslında hareketsizlik olarak hesaplayabilirsin. Hız devreye girince de enerji dönüşümü gerçekleşiyor işte. Yani hesaplayamayız diye bir olay yok.

edit: kinetik-potansiyel zart zurt yazmadım biliniyordur diye.
Sosyal ağlarda paylaş

boyunu kafandan ayağına kadar olan uzunluk ki onuda metreyle veriyoruz ki metrenin tanımıda ışığın hızıyla "sabit". Yine ışığın hızını kullanıyoruz yani.

Burdaki durum, kendi evrenimizde "0" ı hesaplamanın zor oluşu, halbuki max hız belli. Onu "0" yap ordan geriye sar.

Telaffuzu falan daha zorda daha mantıklı yani. Bütün o göreceli tatavayı kaldırıosun bi anda keh keh keh
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

atomik seviyede hareketsizlik mümkün değil ama.
o yüzden potansiyel enerji diye bir şey olmaması lazım. suarkın dediği benim aklıma yattı.

would calculate, 8/10.

Absolute zero'da atomik seviyede de hareketsizlik sağlanmıyor mu? Uygulamada mümkün değil sanırım -273 C ama teorik olarak buradan yürünebilir. Ben eşit ağırlıkçı (sayısalcıydım aslında ama kim takar lise fiziğini sdf) olduğum için bilgim discovery channel belgeselleriyle kısıtlı, meendiz arkadaşlar devam etsin, heyecanlı oluyor sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Max hız günümüz fiziğine göre belli, geleceği bilmiyoruz.

0'ı hesaplamak diye bir şey olamayacağı için böyle aratırsan bulamaman normal. Hızın sıfır olduğu durumda kinetik enerjinin tamamını potansiyele dönüşmüş olarak kabul ediliyor ve normalde enerjiyi etkileyen bir parameter olan hız, denklemin dışında kalıyor.

Basit fizik gerçekten açıkladığım. Basit fizik de bazı kabullere dayanıyor hatırlarsınız ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...