Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Drone / multicopter hobicileri

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Selam, aramızda quadlar ile ilgilenenler var mıdır? Ben bayadır hata affedebilen yazılımı olsun, ufak portatif olsun diye bi cihaz bekliyordum, mavic pro çıktı, geçen zorlu apple store da görünce alayım dedim lakin 14 günlük deneme süresi içerisinde iade etme şansım var ve acayip arada kaldım. Nerede uçursam ya veletler toplanır ya mahalleli, açık arazi bulunca da bu sefer arazinin güvenliği burası özel mülk diye geliyor, polisle başım belaya girecek diye korkuyorum. Var mı bu işe merak salanlar aranızda? Nerelerde uçuyorsunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

aga bi de ben cimri adamım tamam mı, bişi almadan önce kılı kırk yararım deli gibi araştırırım, en iyisini alırım. yine öyle yaptım tamam güzel hoş, tamam alet de rüzgara falan dayanıklı bi noktaya kadar da, uçup gittiği saçmaladığı anlar oluyormuş, öyle bişi yaşicam da aleti yere çakıcam diye anın tadını çıkaramıyorum. hayatıma ekstra bi stres eklendi resmen. bildiğin havada uçan bin dolar bu. şakası yok.

dün evde dedim sadece takeoff yapayım, alet kontrolden çıkar gibi olunca hiç düşünmeden elimi soktum tuttum cihazı. parmağım kopuyordu baya kanadı bildiğin. öyle diyeyim paragözlüğün boyutunu. kafayı yerim bu düşerse
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an uçma işi aşırı sıkıntılı. 500gr üstü bütün cihazlar kayıtlı olmalı. Kayıt işi kolay ama izin kısmı zor. SHGM'nin internet sitesi üzerinden uçuş izni isteme kısmı var ama daha izin alabilen bir elin parmaklarını geçmez. SHGM'den izin al, valilikten izin al, emniyetten izin al. Bu yüzden uçurma işi sıkıntı. Kaçak olarak uçurmanın cezası da 6bin TL. Aspet Manukyan sağolsun Atatürk Havalimanı üzerinde uçurunca olaylar boka sardı.

Bu aralar valiliklerin özel olarak şehirlerde uçuş yasaklaması moda. Hatta açıklama kısmında izinsiz uçurulan dronelar vurularak düşürülecek şeklinde ifadeler var.

Dağda bayırda uçuracaksın en iyisi. Kimsenin olmadığı yerde uçur gitsin. Köy yerlerinde falan uçurunca da "aha bizi çekiyırlağğ" diyerek ateş ediyorlar alete.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

doğrusu o değil mi abi zaten? şehir içinde ticari olmayan amaçlı uçmak yanlış değil mi? yani bu işin nereye gideceğini hepimiz biliyoruz.

Doğrusu o zaten ama hiç izin verilmemesi, görüldüğü yerde ateş edilerek düşürülecek ibareleri saçma. Şu an düzgünce izin isteyene de izin verilmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

şehrin içinde uçurmak için düzgünce izin istesen de verilmemesi gerekiyor abi zaten onu demek istiyorum. urban bölgelerde şahısların drone uçurması doğru değil. istemsizce bile olsa çok uygunsuz durumlara sebebiyet verir, kimse o baş ağrısını çekmek istemez.

eğer yeterince yaygınlaşırsa şehrin dışında parkurlar kurulur belediye tarafından, orada teşvik ederler. veya en güzel doğada yapmak bu işi veya terk edilmiş bölgelerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Hobiciler için parkurlar yapılsın uçulsun tamam ama ticari olarak ne olacak? Bir sürü fotoğrafçı bu şekilde para kazanmaya çalışıyor. Drone ile düğün fotoğrafı çeken bile var(safdssadfs). İnsanlar dağ bayır fotosu istemiyor ki. Düğünün videosunu yada otelin/iş yerinin reklamı için havadan çekim istiyorlar.

Edit: Tabi sadece video için bakmamak lazım. Drone'lar halihazır harita yapımı için müthiş kolaylık sağlıyor. Adam arazisinin ölçümlerini istediğinde yersel ölçümler ile 5 gün sürecek iş drone ile 2 saat sürüyor. Üstüne NIR(kızıl ötesi), SWIR veya termal kameralar ile tarım alanlarında müthiş şeyler yapılabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Todesengel said:

Hobiciler için parkurlar yapılsın uçulsun tamam ama ticari olarak ne olacak? Bir sürü fotoğrafçı bu şekilde para kazanmaya çalışıyor. Drone ile düğün fotoğrafı çeken bile var(safdssadfs). İnsanlar dağ bayır fotosu istemiyor ki. Düğünün videosunu yada otelin/iş yerinin reklamı için havadan çekim istiyorlar.

dronela da fotograf çekmeyiversinler
Sosyal ağlarda paylaş

çok eğlenceli bir hobi aslında.

hakim olduğum bir alan olmasa da çok güzel örneklerini görüyorum etrafta, ilgimi çekmiyor değil benim de. para kazanmaya başlayınca denemek istediğim alanlardan birisi. hem yazılım hem de donanım olarak geliştirilmeye müsait aletler var. pahalı da olsa uğraşmaya değer kesinlikle.

emin değilim ama kesin istanbulda bir communitysi vardır. parkur kurup yarış tipi de eğlenilebilir ama sayılı yerde yapmak mümkün tabii bunu.

maltepe sahil gibi böyle geniş açık alanlarda sıkıntı çıkaracağını da sanmıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

sadece fotoğraflardan bile 3d harita çıkarabiliyorlar artık. bina, alan, tarihi eser vb taramak için aşırı hızlı ve etkili gerçekten.

ama kötü niyetle yapılabilcekleri düşününce ucu bucağı yok. piyasadakiler legal sebeplerden ötürü bir çok limite sahip zaten
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

aga bi de ben cimri adamım tamam mı, bişi almadan önce kılı kırk yararım deli gibi araştırırım, en iyisini alırım. yine öyle yaptım tamam güzel hoş, tamam alet de rüzgara falan dayanıklı bi noktaya kadar da, uçup gittiği saçmaladığı anlar oluyormuş, öyle bişi yaşicam da aleti yere çakıcam diye anın tadını çıkaramıyorum. hayatıma ekstra bi stres eklendi resmen. bildiğin havada uçan bin dolar bu. şakası yok.

dün evde dedim sadece takeoff yapayım, alet kontrolden çıkar gibi olunca hiç düşünmeden elimi soktum tuttum cihazı. parmağım kopuyordu baya kanadı bildiğin. öyle diyeyim paragözlüğün boyutunu. kafayı yerim bu düşerse

hahahahahah:D
geri ver o zaman olm :D
kickstarterda vardı böle düşse bile bişi olmucak modeller, onları takip etmek gerek. onlarla öğrenip, sonradan hassas aletlere geçmek gerekli
Sosyal ağlarda paylaş

telefonlarin kameralarindan sikayetciyim aga ben.

nerden bilecegim gomlek cebine koydugu ya da elinde tuttugu kamera ile beni cekmedigini!

MANYAK COK!

REINA'YI KANA BULAYAN TERORIST BILE CEP TELEFONU KAMERASI ILE ETRAFINI KONTROL EDIYORDU!

SMARTFON YASAKLANMALI KARDESIM!

olm ulkede wikipedi bile yasaklanabiliyor. milletin kafasindaki ilk salterin yasaklama olmasina sasirmiyorum hani.

ha gerizekalica mi? evet. asiri gerzekce. ama normal mi? ulkede normal.
Sosyal ağlarda paylaş

Todesengel said:

Edit: Tabi sadece video için bakmamak lazım. Drone'lar halihazır harita yapımı için müthiş kolaylık sağlıyor. Adam arazisinin ölçümlerini istediğinde yersel ölçümler ile 5 gün sürecek iş drone ile 2 saat sürüyor. Üstüne NIR(kızıl ötesi), SWIR veya termal kameralar ile tarım alanlarında müthiş şeyler yapılabiliyor.

şahısların dedim abi özellikle.

eğer cihaz şirkete kayıtlı ise başka bir şekilde işleme alırsın. para cezasını köklersin 60-70 binlere. uygunsuz kullananın ciğerini sökersin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...