Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tekken 7

Cokomantis

Öne çıkan mesajlar

sanssizsansli said:

gülmek sana yakışıyor istediğin yerinle istediğin gibi kahkaha atabilirsin.
ne daha iyi peki ?
sayayım bir kaç tane
king of fighters serisi
street fighter ex plus serisi ve sonrası(ilk jenerasyonları saymıyorum adu oryu kombosu bile yeter )
MK serisi(bunun hızına hala yetişen olmadı)
super smash serisi( hala deliler gibi oynanıyor)

ara oyunlara girince liste uzuyor.
tekken serisinin muadili virtua fighter var. pek bi farkı yok yani.

tekken serisi arcade salon oyunu olarak kalacak aklımızda. hiç bir zaman comptetive amacı olmayan kendi içerisinde sikimsonik sf/mk karışımı hikaye miti oluşturulmaya çalışılan sınıflandırmaya korktuğum basit bi franchise.

bana tekkenin diğer fighting oyunlarından artı yönünü açıkla da önünde saygıyla eğileyim.
geçmişten kalan bir katarsisin vardır, seni yakalayan bir kaç anı...
bu tekkeni en iyi yapmıyor.
ha en kötü mü diye eleştirirsin de ona bişey diyemem benim nazarımda derim ki bu da kişisel zevke girer.
ama teknik anlamda diğerlerinin yanında şu oyunu tartışmaya değmez.

kahkaha attım ben de :)

hmmm bir bakalım.

öncelikle hemen hemen bütün karakterlerin kendine has benimsedikleri dövüş sanatları var. ve tamamen o tarza sadıklar. kick box, taekwondo, box, aikido, wrestling, jeet kune do, capoeira. ve bu karakterler için yazılan onlarca kombo var. gerçekten low, mid, high hissini sonuna kadar veriyor. saniyede 50 tane tepikli yumruklu shoryuken'li ultra fast combo'lar yok, çünkü gerçekçi olması ön planda. jack, yoshimutsu, devil jin gibi adamları exclude ediyorum, ki onların bile birçok hareketi son derece gerçekçi. keşke gözden lazer atma vs. de olmasa ama 130 kombo'dan 5 10 tanesi öyleyse bir şey demem.

yani en basitinden, sf vb. oyunlarda bir adamı yere düşürdüğünde crouch + kick combo'ları yapılabilecek hemen hemen yegane hareket iken, tekken'de üstüne çıkmalar, armbar'lar, legbar'lar havada uçar. hatta belli karakterler ile eğer teoride ve pratikte çok iyi ezberlediysen, yere indirdiğin bir adamın orasını burasını kıra kıra yarı can / yarı candan fazla götürürsün.

ve bu gerçek hayatta da rastlayacağın bir durumdur. yeterince mma maçı izliyorum bunun farkında olmak için. sen istediğin kadar dövüş sanatı bil, jiu jitsu bilen bir adam seni kilitledi mi gg'sin.

belli move'larda, mesela low'dan arka arkaya isabet ettirdiğinde rakip bacağını tutar, seker bir süre. kaç dövüş oyununda bu gerçekçilik var?

grapple'ları sadece üstüne koş tut mantığı ile değildir, seni grap'lemeye kalkan birini doğru yerde grap'lersen adamı o tuşa bastığına pişman edersin.

her ne kadar yeni combo anlamında çok çığır açmasa da, hala individual combo sayısının en fazla olduğu dövüş oyunlarından biri tekken. doğaçlamayı bir kenara bırakıyorum burda. tek başına king'in movelist'i yeter herhalde.

2d olmadığı için üzerine gelen hareketleri dodge'layabilirsin, yine irl olabileceği üzere. üzerine koşan birine, uçan tekme atan birine, high dive yapan birine basit bir sağa sola kaçma çekebilirsin. bu çok basit bir şey gibi gözükse de, efektif kullanıldığında ne babayiğitleri harcıyor.

yani en basitinden şu iki videoyu izleyip de, SF DAHA HİSSETTİRİYOR ABİ deniliyorsa bu tamamen zevk meselesidir. kalkıp da HOCAM TEKNİK OLARAK SF DAHA İYİ İŞTE, ŞU VARIETY'E BAK dersen orda gülerim kusura bakma.

http://www.youtube.com/watch?v=sl5-2Y4uPOc

http://www.youtube.com/watch?v=H2Y39KAngYo

ha, street fighter, kof gibi oyunlara sonsuz saygım var. dövüş oyunlarının bel kemiğini oluşturan oyunlar, bir şey demiyorum. ama bir noktada bu bana, sırf vakti zamanında iyi bir telefondu diye iphone varken 3310 kullanmak gibi geliyor. tekken sf, kof gibi oyunları alıp üzerine 5-10 kat çıktı yani.

zevk meselesi, ona bir şey diyemem. hala arcade-joystick modunda oynasam sf, kof tercih ederim. ama özellikle ps devri ile benim için açık ara tekken başı çekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

karşılaştırdım işte diğer oyunlarla, yukarı zıpla aşağı eğil'lik bir durum yok. diğer dövüş oyunlarına göre daha iyi olduğu yönleri sıraladım.

en iyi oyun tekken'lik bir tezim de yok, benim en keyif aldığım dövüş oyunu naruto ultimate ninja storm serileri mesela.

ama adam gibi gerçekçi dövüş oyunu oynayacaksam tekken'dir benim için. başkası için sf, kof, mortal kombat ise de bir şey diyemem, ama tekken boktan yiaaa denilirse de tezim hazır.
Sosyal ağlarda paylaş

bence facepalm yapması gereken benim, en iyi oyun ile en iyi dövüş oyununun ayrımını yapamıyorsanız.

sanssizsansli said:

deno öyle bir anlatmışsın ki tekkende yukarı itince zıplıyor aşağı çekince eğiliyor diyeceksin sandım bi yerde.
vay anasını futurelara bak inanamadım.
süpermiş o zaman en iyi oyun tekken.

-Deno- said:

şu oyundan daha iyi dövüş oyunu asla olmicak ya. street fighter'cılar ağlasın köşede.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...