Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Helal Satranç Takimi

Xaero

Öne çıkan mesajlar

Şaka falan değil bacanakla oturduk bunlara uygun satranç takımı tasarlayıp devlet teşviki ile üretelim diyoruz. Helal falan diyince kesin destek vermek zorunda kalırlar. Bide cübbeliye biraz bağışta bulunup helal sertifikası aldık mı tamamdır. Taşlar falan nasıl olmalı acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

peygamberin şey hikayesi yok mu ya

bi adam varmış aşırı iyi satranç oynuyormuş. mekke'de herkesi yenmiş. hz muhammed demiş ki bi gün getir şu takımı da kozlarımızı paylaşalım. adam başta aman efendimiz olur mu falan diyor ama getiriyor sonra. herkes toplanıyor tabi, adam peygamberi yenebileceğini fark ediyor ama herkes izlediği için bilerek yenilmek istiyor. hz muhammed de bunu fark edip adamı kendisini yenmek zorunda bırakıyor yaptığı daha ustaca hamlelerle. sonra da işte diyor ki kimsenin önünde boyun eğmeyin, bu adam adil bi oyunda kendini yendirmeye çalıştı ama ben izin vermedim, hakkınızı yedirmeyin falan.

yanlış mı hatırlıyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

yok izleyenler anlamıyor, adam yendi zannediyorlar. sonra adamın boynu bükülüyor ezilip büzülüyor, hz muhammed de ayağa kalkıp ey ahali böyle böyle oldu diye anlatıp ders veriyordu.

şehirler arası otobüste mi trende mi bi dayı anlatmıştı da çok dikkatli dinlememiştim iyice muhabbete kitlemesin diye.
Sosyal ağlarda paylaş

S-H said:

büyük ihtimalle uydurmadır zaten çevresinde oyunu izleyenlerin hamleleri anlayabileceğini bile düşünemiyorum :D

bu hikayeyi bilmiyorum da o dönemde arap yarımadasında satrancın en önemli oyunlardan biri olduğunu ve herkesin aşırıya kaçıp oynadığını okumuştum. hatta bazıları bu iş abartıldığı için sonradan yasak getirildiğini filan söylüyordu.
haliyle bu olay doğruysa muhtemelen etraftakiler de biliyordur satrancı.

ama işin özünde islamda satranç yasak falan değildir götten uydurma şeylerle insanları kontrol altında tutabilme mevzuları bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

bi adam varmış aşırı iyi satranç oynuyormuş. mekke'de herkesi yenmiş. hz muhammed demiş ki bi gün getir şu takımı da kozlarımızı paylaşalım. adam başta aman efendimiz olur mu falan diyor ama getiriyor sonra. herkes toplanıyor tabi, adam peygamberi yenebileceğini fark ediyor ama herkes izlediği için bilerek yenilmek istiyor. hz muhammed de bunu fark edip adamı kendisini yenmek zorunda bırakıyor yaptığı daha ustaca hamlelerle. sonra da işte diyor ki kimsenin önünde boyun eğmeyin, bu adam adil bi oyunda kendini yendirmeye çalıştı ama ben izin vermedim, hakkınızı yedirmeyin falan.

yanlış mı hatırlıyorum?

kim daha usta ben anlamadim?
Sosyal ağlarda paylaş

ya gerçekte yenemeyecek olsa bile bişeyi gözden kaçırıp yanlış hesaplayıp "ula bunu bunu oynarsam 7 hamle sonra mat oluyor?" diye düşünmüştür ama aslında öyle değildir.

sormadım dayıya sdfds

ki zaten hz muhammed öyle bi şov yaptıysa hakkaten yenemeyecektir o adam dediğin gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

yanlış mı hatırlıyorum?

peygamber yaşarken satrancı bilmiyor o bölgedekiler. Hz. Ömer'in halifeliği döneminde iranın fethi sonrası tanışıyor müslümanlar satranç ile. Bu hikaye de cübbelinin hadisleri de uydurma o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

yanlış mı hatırlıyorum?

tavladır o
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...