Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hasbro'nun mükemmel yılbaşı reklamı

Chastor

Öne çıkan mesajlar

Black-ice said:

feamer> reklamda tecavüz vardır ama tecavüz edileceğini, tecavüzü edenler önceden uyardığı için bu tecavüz sayılmaz.

zerre anlamıyorsun dimi yazılanları,

gerçi ben anlatamıyorum, belli bir seviye hitap etmek zor.

adam kafasına göre sözlük tanımı yazıyor, gerçek boş iş zaman kaybı

insanlar bu seviyede olmamalı gerçekten
Sosyal ağlarda paylaş

Shean said:

xunn daha önceki mesajlarda tecavüz anlamı çıkartılamaz dememiş miydi yav?

xunn dediği doğru ama bazı tiplerin algıladığı gibi bir algı yok, yaygın bir argo kullanış bu zaten

biraz daha açayım, çok ince bir çizgi var arada, bu kadar tantana olmasa zaten kimsenin dönüp bakmayacağı, ufak ayrıntılar
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm.

said:
asıl yüzeysel olan ticari alış verişte hak yenmesinin kafanıza "tecavüz" kavramı ile eşdeğerde olması, reklamda bunu kullanıyor.

çünkü ben de ticari alışverişte hak yenmesinin halkın kafasında tecavüz kavramıyla eşdeğer olduğunu ve reklamın da bunu kullandığını düşünüyorum.

ben zaten bunu kabul et diye tartıştım on saat. sonrasında yaptığın muhabbet o kadar alakasız ki konuyla. yok işte buna tecavüz denir mi denmez mi. banane?

insanların bu reklamı izleyip hala bilerek dolandırıcılığa uğramasının konumuzla en ufak bir alakası yok. çünkü burada sonrasında olabilecek durumları tartışmıyoruz feamer, biz burada -ya da daha doğrusu xunn ve esh mesela- bunu bir kamuya sunulmuş reklamda kullanıp kullanılamayacağının etiğini falan tartışıyoruz. hani bambaşka bir boyuttalar seninkini düşününce.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

hmmm.

said:
asıl yüzeysel olan ticari alış verişte hak yenmesinin kafanıza "tecavüz" kavramı ile eşdeğerde olması, reklamda bunu kullanıyor.

çünkü ben de ticari alışverişte hak yenmesinin halkın kafasında tecavüz kavramıyla eşdeğer olduğunu ve reklamın da bunu kullandığını düşünüyorum.

ben zaten bunu kabul et diye tartıştım on saat. sonrasında yaptığın muhabbet o kadar alakasız ki konuyla. yok işte buna tecavüz denir mi denmez mi. banane?

insanların bu reklamı izleyip hala bilerek dolandırıcılığa uğramasının konumuzla en ufak bir alakası yok. çünkü burada sonrasında olabilecek durumları tartışmıyoruz feamer, biz burada -ya da daha doğrusu xunn ve esh mesela- bunu bir kamuya sunulmuş reklamda kullanıp kullanılamayacağının etiğini falan tartışıyoruz. hani bambaşka bir boyuttalar seninkini düşününce.

oradan buraya sürükledin konuyu, ben gayet kullanılır buluyorum, iddia etiğiniz hiç bir sakıncaya da mahal vermeyeceğini düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

işin acıklı kısmı ne biliyor musunuz?

her şeyi ile bu kadar güzel ve muntazam bir işin, fuzuli kaygılar ile piç olup gitmesi, gerçek bir vandalizm...

oyun konusunda zararlılar derlerdi de kulak arkası ederdim, şimdi gördüm gerçekten zararlılar, iman ettim bir güç var...

Abi en çok ben oyun oynuyorum, vallahi muhakemetim yerinde. ;_;
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

abi onu bunu gectim de muhendisliklerde bilim etigi falan varken bu vcd lerde reklamcilik bolumlerinde de reklam etigi diye bi ders var mi? eger varsa sanirim bu case study olarak direk 10 yil anlatilir ya sdgfgsd

abi var midir sence boyle bir sey sdfg. eger varsa diye cumle kurman falan zahmet etmissin.
Sosyal ağlarda paylaş

hayir zaten etik kaygisi olmasa reklam hukuku diye bir kavram ortaya cikmazdi.

reklamin etigi sadece tuketiciye karsi sorumluluk degil, diger ureticilere karsi da haksiz rekabetin onune gecilmasi acisindan onemli. ama bu standartin her ulke acisindan degismesi de ayri.

yani pepsi reklaminda bebenin cocal colaya basip makineye para atmasi bizim ulkedeki reklam hukukuna gore yanlis amerikadakine gore sikinti yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Reklam hukukuyla etiği aynı şey değil.

Bahsettiğin şey reklamda verdigin örnekteki gibi rekabet sürecinde ne diyip diyemeyeceğini dikte ediyor.

Etik ve ahlakla alakası yok uzaktan. Reklam konsept olarak etikten çok uzak bir kavram. Kirli bir meslek yani, benim de iki işimden biri reklam ajansında çizim yapmak ama kirli hissediyorsun yani. Bütün meslegin birşeyi oldugundan daha güzel, alakasız, vazgeçilmez ve ihtiyaç gösterip tükettirmek. Kapitalizmin en büyük bastonlarından yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ayni sey demedim zaten. insan haklari ihlalini gordukten sonra insan haklari hukuku ortaya cikiyo. ya da kapiztalizmin kanli ellerini gordukten sonra emegin sendikalasmasi olusuyor.

neden sonuc iliskisi etik ile hukuk.

reklamin temel amaci tabi ki mali sattirmak. reklami yaparken tuketiciyi ne kadar manipule ettikleri ya da rakip firmaya karsi nasil bir tavir aldiklari onemli.

gerci noropsikoloji cagindayiz, herif topluklunun tabanini kirmiziya boyadi, marka degeri 3e katladi amk.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

varmis bu arada, ama mufredat zorunlu ders degil sanirim. her universtenin vcd sinde de yok zaten.

bizde yoktu. hukuk vardi ama. yalniz sen simdi hukuk olunca etik olur diyorsun. o pek oyle degil ahah. o ders telif falan icin. yine isindesin yani. olay o ulkede. isinde olmak. egitim kurumunda bile dert o.
Sosyal ağlarda paylaş

Hukuk yaslanırken arkasında etik oldugunu söylüyorsun farkındayım ama onun durdugu nokta kapitalizmin başladıgı nokta, o noktadan sonra etik falan kovalanmıyor. Ahlaki etiklerden bahsediyorum, mesleki etikten değil.

Bu reklamda eleştirilebilecek şey, ve bence tartışması ilginç olan şey ahlaki validitesi mevzunun.

"Tecavüzü yeren, çirkinliğini sergilerken ürününü sunan stilize reklam karakterlerinin iticiliği yüzünden çekilmesi ahlaksızca mıdır?" şu an benim ilgimi çeken şey topicte.

Hukuğun ulaştıgı bir sorudan ziyade daha felsefi/sosyolojik bir konu.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

"Tecavüzü yeren, çirkinliğini sergilerken ürününü sunan stilize reklam karakterlerinin iticiliği yüzünden çekilmesi ahlaksızca mıdır?" şu an benim ilgimi çeken şey topicte.

tecavuzu yerme noktasinda ayrisiyoruz zaten. o yuzden farkli yanitlar veriyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

Bana su saniyede, şu şekilde veya şu sekansta tecavüz negatif bir ısıkla yansıtılmıyor diye göstersen tartışma kök saldıgı yerden sökülecek de beklemedeyim işte.

Bagajet'e de sordum hala arazi.

Edit: Lol o imaj da ne tırt ne demogojik bir saçmalıkmış. Godwin's Law abi, argümanım bitti argümanı. İyi ki kaldırmışlar.
Sosyal ağlarda paylaş

tecavuz yansitiliyo abi, tecavuzu pozitif olarak yansitamazsin zaten. en fazla turk filmlerindeki gibi tecavuzcuye hak verdirme tabanli olarak bilincaltina isletirsin. ote yandan tecavuz sahnelerinde tecavuzculerin kullandiklari cumleler ile yansitiliyor. ama bunu yansitirken

1- eglenmeye cikmayin sikerler
2- cikiyosaniz da skecekler, zevk alin bari.

dayatmalari yapiliyor.

buinlari kacinci kere yazdim ben de bilmiuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Bana su saniyede, şu şekilde veya şu sekansta tecavüz negatif bir ısıkla yansıtılmıyor diye göstersen tartışma kök saldıgı yerden sökülecek de beklemedeyim işte.

Bagajet'e de sordum hala arazi.

daha önce tecavüz etmişler ve hala cezalarını almamışlar yeni kurbanlarını bekliyorlar
al sana istediğin negatif bi ışıkla yansıtılmayan kısım
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

tecavuz yansitiliyo abi, tecavuzu pozitif olarak yansitamazsin zaten. en fazla turk filmlerindeki gibi tecavuzcuye hak verdirme tabanli olarak bilincaltina isletirsin. ote yandan tecavuz sahnelerinde tecavuzculerin kullandiklari cumleler ile yansitiliyor. ama bunu yansitirken

dayatmalari yapiliyor.

buinlari kacinci kere yazdim ben de bilmiuyorum.

Abi ben de kacıncı defa söylicem bilmiyorum.

said:

dayatmalari yapiliyor.

1-Bunu senin yansıttıgın kadar brutal işlemiyor, stilize olmasının avantajı bu. Ve söyledigi şey dogru abi, adamı dogru söyledigi için ahlaksız ilan ediyorsun ne garip bir kafa anlayamıyorum. Yılbasında dısarda olanı esnaf düdüklüyor mu düdüklemiyor mu? Düdüklüyor. Tecavüzle paralel mi yapılan şey cüzdanına? Evet.

2- Yok böyle bir hiçbir yerinde reklamın, aksine adamlar böyle, çıkmayın dısarı, onlar yerine bize para kazandırın.

"Dayatma" dedigin zaman reklamın mesajına argümanı çürütmüş veya kirletmiş olmuyorsun sori.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...