Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hasbro'nun mükemmel yılbaşı reklamı

Chastor

Öne çıkan mesajlar

feamer mesajları bende engelli, ne olduğunu bilmiyorum da.

benim demek istediğim şu, açık bir şekilde tecavüz iması yok. var olan ima context içerisinde bakıldığında yılbaşı gecesi kişilerin düzenin mağduru olması üzerine. ki istanbulda yaşayan adam için direkt jeton düşüyor şu reklamı izlediğinde. bu mağduriyet çaresiz oluşun ve fırsattan istifade eden bir kesimin sana kerkinmesinden ibaret.

reklamı parçalarına ayırmadığın sürece direkt olarak fiziksel tecavüze çağırışım yapamazsın. bu tarz imaları bulabilirsin fakat fiziksel tecavüz anlamında veya çağrışımında yer almadığını basit bir şekilde savuşturabilirsin.

eğer reklamı izleyip de fiziksel tecavüzü düşündürttü diyorsa biri ya ön yargılı bir şekilde izlemiştir bu başlığı okumak gibi ya da gerçekten bir trauma mağdurudur. onun dışında direkt böyle bir bağlantı kurmak kurulan kurgu içerisinde mümkün değil.

ha, diğer tarafı İSTENİRSE bu bağlantı kurulur mu? tabii ki kurulur. zamanında başkanlık konuşmalarından bile illuminati çıkarımları yapmak kadar kolay ve solid bir şekilde de yapılır. amaca hizmet ediyor mu? ediyor. tartışma içinde dokunulmaz bir konuma koyuyor mu? koyuyor. kimse tecavüz gibi ülkenin kanayan yarası olan gerçek bir konuda karşıt duruş sergilemek istemez.

insanların gerçekten reklamda rahatsız oldukları çıkartılabilen ima mı yoksa ülkenin gerçekleri mi diye sorarsan, ben ikincisi olduğunu söylerim.
Sosyal ağlarda paylaş

abi valla ne diyim anlaşamıcaz kasmayalım.

2 sayfadır aynı yerdeyiz zaten. ben de 3 kere söyledim tekrar söyliyim sen de aynısını yazma bitirelim istersen. farklı bişey yazmadığım için cevap hakkı doğmaz bence.

senin dediğine karşılık bütün diğer şeyleri geçtim tecavüzcü coşkunun havayı humpladığı bir reklamda birşeyleri tecavüze bağlamak için çok çaba sarfetmeye gerek olmadığını düşünüyorum. bundan da ötesi yok benim için.

tecavüz iması iyidir, kötüdür, kullanılır, kullanılmaz. orasıyla ilgilenmiyorum. ama ima açıkça var. bunun için deconstuctiona fln gerek olduğunu düşünmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

TDK:

TDK said:

tecavüz
isim (teca:vüz) Arapça tecāvuz
isim Saldırı
"Çekler bir Alman tecavüzü karşısında mutlaka silaha sarılacaklardır." - Y. K. Karaosmanoğlu
2. Namusuna saldırma, sarkıntılık
3. Başkasının hakkına el uzatma
4. Aşma, ötesine geçme

tecavüz etmek
1) saldırmak, hücum etmek: “Bu adam, canımı sıkacak bazı şeyler söyledi; sonra eliyle tecavüz etti.” -R. N. Güntekin. 2) başkasının hakkına el uzatmak; 3) namusa sataşmak: “Burada kadınlar erkeğe tecavüz ediyorlar.” -A. Gündüz. 4) aşmak, geçmek.

tecavüz Ar. tec¥vuz
a. (teca:vüz) 1. Saldırı: “Çekler bir Alman tecavüzü karşısında mutlaka silaha sarılacaklardır.” -Y. K. Karaosmanoğlu. 2. Namusuna saldırma, sarkıntılık. 3. Başkasının hakkına el uzatma. 4. esk. Aşma, ötesine geçme.

Güncel Türkçe Sözlük
tecavüz
Haylaz, yaramaz

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
tecâvüz
taşkınlık, saldırı. ~ ün (müdâhalenin) men'i da ‘vâsi: taşkınlığın, elatmanın giderilmesi arancı, dilemi.

BSTS / Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü 1966

bu sözlük anlamları dahilinde, reklam ile bağlantı kurunuz.

aslında sınav sorusu formatı buldum :)
Sosyal ağlarda paylaş

Peregrin said:

yok saka amacli yazmadim da, konuyu acacap wotlayacak dermanim yok ellerimde.

taksicinin, restoranin vs herkesin yilbasi gecesi millete ekonomik olarak tecavuz etmesini, "NABICAN O KADAR GIYINMISSIN" diye utanma pazarina getirmesi, bu sektorun yilbasi gunu 3 aylik vurgun yapmasini dile getirmeleri ne kadar nahos olsa da GERCEKLERI gostermis.

ha comar adam bunu gorup EHEHEHE NASIL DA SAPLIYORUM YILBASINDA MUSTERIYE der, comar yani ne diyelim

kavram kargaşası yaratmayın, tecavüz denmez o yapılanlara, seni zorla taksinin içine sokmuyorsa, keza şartlarını önceden konuşup anlaşa bilirsin, taksi metre vb. ha hal böyle iken, senden silah zoru ile fazla para alırsa, o zaman buna tecavüze yakıştırması yapılabilir ki, bu da yok
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Esh said:

linc edilmekten korkuyosan neden boyle bi reklami onayladin abi? yani kim nasil konustu da cekmeye karar verdiler. ortak bi akil tutulmasi yasanmis. muhtemelen ceo falan izleyince "evladim siz salak misiniz" diyip fisini kesmis iste.

ama ajansi bulamadim ben, terminal mi degil mi ceken kim bilmiyoruz.
Reklamı çeken ajans Muhabbet.

arcane buldu evet.

adamlarin islerine bakiyosun iksv, kadinlar gunu ozel cekimleri vs.

sonra boyle bi is.

abi onu bunu gectim de muhendisliklerde bilim etigi falan varken bu vcd lerde reklamcilik bolumlerinde de reklam etigi diye bi ders var mi? eger varsa sanirim bu case study olarak direk 10 yil anlatilir ya sdgfgsd
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

anlamadım feamer ne yapıyorsun?
kendi kendini haksız çıkarmaya mı çalışıyorsun?

said:
3. Başkasının hakkına el uzatma

yazıyor attığın tdk'da. ben bile bunu sana sunmadım argüman olarak aşırı kolay, neredeyse hile yapmak gibi olur diye lol

eee tamam işte, reklamda nerede böyle bir gönderme var, ona örnek verin

not: başkasının hakkına zorla sahip olmaktan bahsediyoruz burada
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

feamer sen "kitap varsa o zaman allah da var " diyen adam degil miydin ya, ben mi yanlis hatirliyorum? hani daha once de yuzeysellikte cif banyo berrakligi yakalamistin sanki. ama sen olmayabilirsin de bilemedim.

tabi ki böyle bir şey demedim,

reklamın analizini de böyle yapıyorsan zaten konu kapansın diyecek bir şey yok...

olan, reklamı yazan, çeken, oynayan, montajlayan emekçilere oldu, mutlumusunuz ha, mutlumusunuz, bu kadar insanın hayalleri ile oynamaktan :(

işte bu bir "tecavüzdür" :)
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

bu kadar laf salatası yapacaksan ben de yapayım. feamer seviyesi madem.

aldığım hizmetin gerçek karşılığını ödeme HAKKIMA el uzatılıyor.
tdk'ya göre tecavüz.

nasıl?

bu bağlamda cevap vermiştim ama sonra sildim, vaktim yok bir ara belki yazarım ama öyle bir hak yok, müşteri olarak senin sorumluluğun, eğer dolandırcılık yapılmıyorsa, yine reklamda öyle bir gönderme yok, baştan peşin peşin adamlar verecekleri hizmetleri sözlü ve mimik ve jestlerle anlatıyorlar

ya bazı kavramlardan bir haber seniz gerçekten zorlamanın bir manası yok.

hepimiz en az. bir üni. mezun adamlarız, biraz konuştuğumuz kavramları boşaltmayalım
Sosyal ağlarda paylaş

konuyu TDK'daki anlamına indirgeyecek kadar sığlaştırdın.

senin seviyene inip aynı sığlıkta cevabı ağzına oturttum.

şimdi tekrar üste çıkmak için yasalar hak ve hukuk çerçevesi boyutuna geri dönmeye çalışıyorsun ama yok öyle yağma.

o kadar sığ bir insansın ki, bir insan şunu utanmadan nasıl savunur algılayamıyorum:

"adamlar baştan sikeceklerini söylüyorlar reklamda, bunu bilerek içeri girenler suçludur o yüzden reklamda tecavüz iması yoktur."

yeter abi. senin beyin yapınla ben daha fazla muhattap olamam. arap şeyhlerinin hikayelerini dinleyip mest olmaya devam et sen.
Sosyal ağlarda paylaş

kavramları kafanıza göre yorumlayıp, kelime anlamları üzerine oynama yapmamakta ve bu çıkarımlar ile insanlar hakaret etmek ayrıca bir tecavüz...

çok saçma oldu ama bu :)

ticari "kazıklama" eylemine tecavüz diyorsunuz, tdk koyunca yüzeysel oluyorum, gerçekten güzel kafalar bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

arcane buldu evet.

adamlarin islerine bakiyosun iksv, kadinlar gunu ozel cekimleri vs.

sonra boyle bi is.

abi onu bunu gectim de muhendisliklerde bilim etigi falan varken bu vcd lerde reklamcilik bolumlerinde de reklam etigi diye bi ders var mi? eger varsa sanirim bu case study olarak direk 10 yil anlatilir ya sdgfgsd

>Reklam
>Ahlak

SDGDFGDFGHfgdfgjsdı

Suark said:

ya aslında xunn haklı demek istiyorumda
abi bu ülkede pokemon izleyen çocuk camdan aşşa atladı uçacam diye.
kurtlar vadisini gerçek sanıo falna insanlar.

yani breaking bad yayınlansa ve geniş kesimlerce izlense, üretime girecek bisürü insan var tr de.
bunuda düşünmek lazım

Abi bireylerin hayatının sorumlulugu bireydedir, reşit değilse ailesindedir.

Bir noktadan sonra da natürel seleksiyon.

Bu arada sayfalardır tecavüz undertone'u olmadıgını nasıl savundunuz bilmiyorum, mannerismler, diyaloglar şüpheye yer bırakmıyor da, karsı aisle'ın kaçırdıgı nokta çok stilize edilmiş, ham olmayan bi narrative'e yedirme durumu var.

Cinsiyetçilik yok, tamamen agendered bir şekilde becerilme var. Zaten bütün becerilme cüzdanının becerilmesi, kesinlikle fiziksel bi vurgu yok reklamda. Hani bütün karakterler esnaf ve solo bir kere, yılbası tecavüz olaylarıyla bir paraleli yok, ama tacizle var. Hani karakterlerin "Ne yapıcan, sen de zevk almaya bakıcan, ne yapıcan eve mi gidicen yılbasında?" tecavüz metaforundaki çaresizlik zaten. O tercihin senden alınması.

Asıl savunulması gereken şey reklamda taciz undertone'larının bulunmasında ahlaki bir sıkıntı yok, çünkü artistic freedom bunu dememe gerek olmaması lazım. 18+ yaparsın cocukların uyudugu saatte yaynlatırsın gg.
Sosyal ağlarda paylaş

bak şimdi mesela bingildak diyo ki reklamın içeriğini parçalara ayırırsan tecavüz iması bulursun ama bu içerikten çıkaracağın anlamı bulma yolunda yaptığın bir zorlamaya girer. bu da aşırı hassasiyet ve sjw'lik gerektirir falan.

bir de senin dediğine bakalım; adam ekrana dil atarak seni sikeceğini önceden belirtiyor. içeri girersen tecavüze uğramazsın, bile bile silkilmiş olursun. bu durumda da herhangi bir hakkın yenmez. bu yüzden bu tecavüz iması değildir.

şimdi gerçekten biri bana sığ olmak nedir tanımlar mısın diye sorsa açıp rahatça bunu gösterebilirim ve o da çok iyi anlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

kavramları kafanıza göre yorumlayıp, kelime anlamları üzerine oynama yapmamakta ve bu çıkarımlar ile insanlar hakaret etmek ayrıca bir tecavüz...

çok saçma oldu ama bu :)

ticari "kazıklama" eylemine tecavüz diyorsunuz, tdk koyunca yüzeysel oluyorum, gerçekten güzel kafalar bunlar

ticari kazıklamaya tecavüz demiyorum.

ticari kazıklama olgusunu, dil atarak, senin de hoşuna gidecek diyerek, tecavüzcü coşkuna havaya hump attırarak göstermenin bunu tecavüzle somutlaştırmak ve de bağdaştırmak olduğunu söylüyorum. yüzeyselliğin de bunu anlamamak işte. bak gelmişsin hala kazıklamak tecavüz mü ya diyorsun. tdk koyuyorsun. ne alakası var tdk ile? hayır tdk ile geldin yine haksız çıkardım seni. o da ayrı.

bunu tam 4 kere falan yazdım. ama anlamamakta ısrar etmeye devam edeceksen 10'a tamamlamaya hazırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Tecavüz allusion'ı eger çok anahtar birkaç line olmasa olmazdı, ama sen de zevk almaya bakıcan, ve coskun devenin belini kırıyor.

Ama benim savundugum zaten bastıra bastıra tecavüz connotationlı reklam yapabilmeleri insanların. Gerektigi zaman çirkinleşebilmesi lazım görsel medyanın, full grimdark olsun demiyorum da, public linçe maruz bırakılmamalılar gerçekten olan şeyleri sergiledikleri için.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:
Bu arada sayfalardır tecavüz undertone'u olmadıgını nasıl savundunuz bilmiyorum, mannerismler, diyaloglar şüpheye yer bırakmıyor da, karsı aisle'ın kaçırdıgı nokta çok stilize edilmiş, ham olmayan bi narrative'e yedirme durumu var.

xunn said:

Asıl savunulması gereken şey reklamda taciz undertone'larının bulunmasında ahlaki bir sıkıntı yok, çünkü artistic freedom bunu dememe gerek olmaması lazım. 18+ yaparsın cocukların uyudugu saatte yaynlatırsın gg.

lan oh be sonunda algıları açık bir insan.
yemin ederim ilaç gibi geldin.
Sosyal ağlarda paylaş

topicteki görüşleri gruplara ayırdım. sonuçlar kahredici.

grup a> reklamda tecavüz vardır. olmalı mı olmamalı mı.

grup b> reklamda tecavüz iması yoktur. bunu görmek zorlama mıdır değil midir.

feamer> reklamda tecavüz vardır ama tecavüz edileceğini, tecavüzü edenler önceden uyardığı için bu tecavüz sayılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

bak şimdi mesela bingildak diyo ki reklamın içeriğini parçalara ayırırsan tecavüz iması bulursun ama bu içerikten çıkaracağın anlamı bulma yolunda yaptığın bir zorlamaya girer. bu da aşırı hassasiyet ve sjw'lik gerektirir falan.

bir de senin dediğine bakalım; adam ekrana dil atarak seni sikeceğini önceden belirtiyor. içeri girersen tecavüze uğramazsın, bile bile silkilmiş olursun. bu durumda da herhangi bir hakkın yenmez. bu yüzden bu tecavüz iması değildir.

şimdi gerçekten biri bana sığ olmak nedir tanımlar mısın diye sorsa açıp rahatça bunu gösterebilirim ve o da çok iyi anlar.

hangi vakalara tecavüz dendiği konusunda hem fikir miyiz?

asıl yüzeysel olan ticari alış verişte hak yenmesinin kafanıza "tecavüz" kavramı ile eşdeğerde olması, reklamda bunu kullanıyor.

ilk konuya yazdığım yazıda dedim, toplumuzda bir hastalıklı yapılarından biri bu,

ticari alış verişte "hak yenmesi" bile başlı başına hastalıklı bir kavram ama onu es geçelim.

vatandaş olarak, insan olarak hakların bellidir, misal istiklal caddesinde özgürce, can ve mal kaygısı gütmeden yürümek ve istediğin mekanı aynı şekilde kullanmak. eğer bu hakların elinden alınıyorsa buna tecavüz denir.

mekanlar eğer tekel oluşturarak, senin bu hakkını elinde almışlarsa buna argo olarak tecavüz denebilir, aslında gidip gitmemek hür iraden dahilinde olduğu için veya gidip gitmemen yaşamsal bir önemde olmadığı için denmez ama olsun diyelim.

diğer taraftan, girme cüzdanını boşaltırım diye özel mülkiyetinin kapısına adeta tabela asmış, bir mekana, planlı ve isteyerek gidersen, buna dünyanın hiç bir, kanunda veya ahlak felsefesinde "tecavüz" kavramı ile yan yana kullanılmaz

bak denmez demiyorum, yan yana kullanılmaz diyorum.

ve aslı sığlık ne biliyor musunuz, yılbaşı eğlencesi gibi özel bir durumda ticari kazıklama filini -ki etik olarak ayrı tartışmak lazım- kamusal alanda vb. durumda kişiyi zorla hürriyetinden mahrum bırakarak su istimal etme filine bağlamanız
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...