Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hasbro'nun mükemmel yılbaşı reklamı

Chastor

Öne çıkan mesajlar

abi zorlama bu kadar gözünü seveyim ya.

birazcık bile mi tecavüz iması yok şu reklamda ya. incecik bile mi?
ben iki tarafa da hak veriyordum ama şu nedir lan?

tecavüzcü coşkunun oynadığı reklamda,
sürekli sizi ayakta skeriz iması verildiği,
garsonun dil attığı
ve en önemlisi taksicinin miydi ne "SENİN DE HOŞUNA GİDECEK GÖRECEKSİN" tecavüz konseptinin en ana laflarından birini sarfettiği reklama TECAVÜZ İMASI yok demek akıl tutulmasından başka birşey değil arkadaşlar.

ya da sadece esh haksız çıksın diye kasıyorsunuz.
aklıma başka birşey gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben reklamı beğendim. sadece türkiye gibi 60 milyon oksijen ziyanı çomarın yaşadığı ülkeye bu reklamın fazla oldugunu düşünüyorum. ben bu heriflerle 6 ay yaşadım, bu adamların bu reklamı izleyip neler söyleyeceklerini neler hissedeceklerini kafamda yüksek oranda tahmin edebiliyorum. ve onlara ulaşmasını istemiyorum. benim derdim bu.
Sosyal ağlarda paylaş

bulmak istersen süt dilimi reklamında pedofili kalıntıları bile bulabilirsin. deconstruct etmenin sonu yok. senin son sahnedeki adamın diğer filmlerdeki title'ından yola çıkarak, önceki filmlerindeki rolünün context dışında değerlendirdiğin gibi. orada silkmek iması var, o da kazıklamak temasında kullanılıyor. bugüne kadar hesap üzerinden yapılan herhangi bir muhabbette fiziksel penetrasyon veya tecavüz aklına gelmiyorken burada bu kadar rahatsız oluyorsan deconstruct etme çabandan ötürü. YA HİÇ Mİ ANLAM ÇIKARTMIYORSUNUZ GERÇEKTEN dediğinde her şeyden istediğinde anlam çıkartabileceğin gerçeğini göz ardı etmen var sadece.

9 yaşında değilseniz ikisinin arasındaki farkı seçici algı sayesinde görebiliyor olmanız gerekiyor.

reklama tepki de tecavüz mesajı vardan değil, gerçeklerin çıkartıp filtre edilmeden blunt bir şekilde surata vurulmuş olması ve en acısı gerçek olmasından ötürü.

başarılı reklam.

medeni toplum için rahatsız edici bir mesaj yok, medeni olmayan toplumlar için kekremsi tadın öfkesi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

konu s.kilmek değil mi reklamda? hani laf olarak sen kendin de demişsin. biri ekstra parayı geçirince s.kilmek demiyor muyuz buna zaten? kendi isteğimizle mi skiliyoruz bu mekanlarda bunun tecavüzden başka bir ismi var mı?

kafanızda nasıl bir tecavüz algısı var? hıyar örneğini tekrar vermek istemiyorum.

evet kendi isteğinle s*kiliyorsun, buna kullanılmak veya kandırmak deniyor,

ne yani, evlilik vaadi veya benzeri bir şey ile aklı çelinmiş bir kadın "bana tecavüz etti" diye karakola koşsun, veya ilişki sonrası anlaşamayan taraf benzer ithamlarda bulunsun -hoş yapanlar var zaten-

bir aralar tecavüzün tanımı değişti?

istiklalde yürürken, iki kişi koluna girer, seni zorla bir mekana götürür, masaya oturtur, falan filan hesabı kitler, buna tecavüz denir.

ama sen eğlenmek için kendi hür iraden ile evden çıkıp, mekanları gezip, birine girince, ve gecenin sonunda hesap kitlenince buna tecavüz denmez, en fazla dolandırıcılık denir, kadın erkek ilişkisi olsa, nasıl deniyordu, "maktulun en saf kadınlık duygularını kullanarak ondan faydalanmıştır..."

ha ilk iş günü, bu anını anlatıklarında arkadaşların, "oooo ayak üstü s*kmışler ehiehiehi" veya biraz daha ileri gidip "içkine ilaç mı atılar olm oyle yerlere gidilir mi" diye dalgada geçebilir.

ama işte o zaman onlara dönüp, "sizi pis cinsiyetçi sapıklar, tecavüzü böyle normalleştiremezsiniz!!!" diye biliyor musunuz, veya hiç dediniz mi?

öyleyse candan erçetinen gelsin: denmez saçma...
Sosyal ağlarda paylaş

Peregrin said:

degerli kardeslerim;

tecavuz sadec cinsel yolla olmuyor.

abi şaka amaçlı mı yazdın bilmiyorum ama bunu anlatmaya çalışıyorum. tabi ki de sokakta gece saldırıya uğrayan kadından bahsedildiğini savunmuyorum. parasal yollu tecavüzü cinsel görüntüde dil atmak gibi somutlaştırıp SENİN DE HOŞUNA GİDECEK şeklinde anlatmak bir tür tecavüz imasıdır nolursa olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

yok saka amacli yazmadim da, konuyu acacap wotlayacak dermanim yok ellerimde.

taksicinin, restoranin vs herkesin yilbasi gecesi millete ekonomik olarak tecavuz etmesini, "NABICAN O KADAR GIYINMISSIN" diye utanma pazarina getirmesi, bu sektorun yilbasi gunu 3 aylik vurgun yapmasini dile getirmeleri ne kadar nahos olsa da GERCEKLERI gostermis.

ha comar adam bunu gorup EHEHEHE NASIL DA SAPLIYORUM YILBASINDA MUSTERIYE der, comar yani ne diyelim
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Black-ice said:

konu s.kilmek değil mi reklamda? hani laf olarak sen kendin de demişsin. biri ekstra parayı geçirince s.kilmek demiyor muyuz buna zaten? kendi isteğimizle mi skiliyoruz bu mekanlarda bunun tecavüzden başka bir ismi var mı?

kafanızda nasıl bir tecavüz algısı var? hıyar örneğini tekrar vermek istemiyorum.

evet kendi isteğinle s*kiliyorsun, buna kullanılmak veya kandırmak deniyor,

ne yani, evlilik vaadi veya benzeri bir şey ile aklı çelinmiş bir kadın "bana tecavüz etti" diye karakola koşsun, veya ilişki sonrası anlaşamayan taraf benzer ithamlarda bulunsun -hoş yapanlar var zaten-

bir aralar tecavüzün tanımı değişti?

istiklalde yürürken, iki kişi koluna girer, seni zorla bir mekana götürür, masaya oturtur, falan filan hesabı kitler, buna tecavüz denir.

ama sen eğlenmek için kendi hür iraden ile evden çıkıp, mekanları gezip, birine girince, ve gecenin sonunda hesap kitlenince buna tecavüz denmez, en fazla dolandırıcılık denir, kadın erkek ilişkisi olsa, nasıl deniyordu, "maktulun en saf kadınlık duygularını kullanarak ondan faydalanmıştır..."

ha ilk iş günü, bu anını anlatıklarında arkadaşların, "oooo ayak üstü s*kmışler ehiehiehi" veya biraz daha ileri gidip "içkine ilaç mı atılar olm oyle yerlere gidilir mi" diye dalgada geçebilir.

ama işte o zaman onlara dönüp, "sizi pis cinsiyetçi sapıklar, tecavüzü böyle normalleştiremezsiniz!!!" diye biliyor musunuz, veya hiç dediniz mi?

öyleyse candan erçetinen gelsin: denmez saçma...

ya abi senin sorunun bu işte. algıların kapalı.
evet içkine ilaç attılar diye dalga geçilir. tecavüze mi uğradın iması değil mi işte bu? reklamda da bu var? ben zaten bunu diyorum.
buna tepki gösterilmesine karşı ya da destek çıkmıyorum. sadece VAR diyorum. bunun varlığını yokluğunu konuşuyoruz zaten.

tabi ki buna DOLANDIRICILIK denir. buna karşı gelen yok. ama bunlar dolandırıcılığı TECAVÜZ iması (bkz: TECAVÜZCÜ COŞKUN) üzerinden anlatmış. bundan başka birşey demiyorum ki? sen neyin tartışmasını yapıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

SENİN DE HOŞUNA GİDECEK şeklinde anlatmak bir tür tecavüz imasıdır nolursa olsun.

ima yılbaşı gecesi elin mecbur kucağa oturacaksın'a yönelik

literal tecavüz değil

yapmaya çalıştığın tecavüz iması da hesabın kaktırılması anlamında, literal tecavüz değil

bazı parçalarını söküp, contextten çıkartıp anlam çıkarımı yapma çabası deconstruct oluyor - yaptığın şey.

bunu neye uygularsan uygula her şeyi karalayacak bir şey bulursun. amaç karalamak mı yoksa gerçekten varlığı mı konusu tamamen ayrı bir konu. burada amaç karalamak çünkü önceden yazdığım şeyler. insanların durumdan hissettiği rahatsızlığın suratlarına çok görsel bir şekilde vurulması ve konunun kaçınılmaz gerçekliği.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ya aslında xunn haklı demek istiyorumda
abi bu ülkede pokemon izleyen çocuk camdan aşşa atladı uçacam diye.
kurtlar vadisini gerçek sanıo falna insanlar.

yani breaking bad yayınlansa ve geniş kesimlerce izlense, üretime girecek bisürü insan var tr de.
bunuda düşünmek lazım

hayir. bunu dusunmek lazim degil. black-ice da demis comarlar bunu nasil algilayacak diye.

senin pokemon ornegi gibi, cocuk gerizekali veya anasi babasi cizgi filmle gercek hayatin farkli oldugu gercegini verememisse pokemon cizgi filmini yasaklamak mi normal olan?
Sosyal ağlarda paylaş

tamam o zaman sokmak, geçirmek, tecavüz gibi kelimeleri kullanırken dikkatli olmamız gerekiyor mu çünkü gerçekten bu konularda mağdur olmuş kişiler olabilir. gerçek anlamında.

mesela geçen sayfalarda örnek vardı.

kol, bacak kopması üzerinden mizah.

sence bunları yasaklamalı mıyız? bize komik gelebilir ama gerçekten kolu kazada kopmuş bir adam -kolu kopana- gülünmesinden rahatsız olmaz mı?

gibi gibi gibi

uzar gider.

cinsel tecavüz iması yok ama tecavüz kullanımı (açık bir şekilde farklı bir anlamda) var diye bazı şeyleri yanlış veya yasak kabul etmeye başlayacaksak bu işin ucu uzarrrr gider. dizilerdeki kekeme karakterlerden, fazla kilosu olanlara kadar sonu gelmez bir sarmala girer.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

bajazet said:

saçım beyazladı ama bir kere daha deniyeceğim.

dur dur daha basitten girelim madem.

reklamdan "özellikle kadınlar için yılbaşı gecesi dışarıda fiziksel/manevî/sözlü olarak taciz edilirsiniz" anlamı çıkarıyor musunuz çıkarmıyor musunuz?

Hayır ne alaka

heh ben mesela bundan bunu çıkardım.

yılbaşı gecesi bütün esnaf hareketleri okay, cebimize yönelik, sonunda coşkun beyin hareketlerini de dışarıda yaşanan tatsızlıklara yönelik gönderme olarak aldım.

askinde zaten reklam sountracki anlatıyordu esnafın halvetini. beynim sonunda coşkun beyi görünce hmm demek ki yılbaşında güzel giyinen kız arkadaşımıza(hatta kız kıza çıkılan gruplara) yapılan hareketlere tavırlara vs gönderme var "tatsızlığa ne gerek var, evde kal" mesajı algıladı.

taciz edilirsin, evde kal. mesajına triggerlandım. resmen sindik lan artık bu mudur yani dedim.

bu yüzden de çomarın daha fazla "evet abi niye çıkıyor kadınlar diyeceğini" düşündüm.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

tamam o zaman sokmak, geçirmek, tecavüz gibi kelimeleri kullanırken dikkatli olmamız gerekiyor mu çünkü gerçekten bu konularda mağdur olmuş kişiler olabilir. gerçek anlamında.

mesela geçen sayfalarda örnek vardı.

kol, bacak kopması üzerinden mizah.

sence bunları yasaklamalı mıyız? bize komik gelebilir ama gerçekten kolu kazada kopmuş bir adam -kolu kopana- gülünmesinden rahatsız olmaz mı?

gibi gibi gibi

uzar gider.

cinsel tecavüz iması yok ama tecavüz kullanımı (açık bir şekilde farklı bir anlamda) var diye bazı şeyleri yanlış veya yasak kabul etmeye başlayacaksak bu işin ucu uzarrrr gider. dizilerdeki kekeme karakterlerden, fazla kilosu olanlara kadar sonu gelmez bir sarmala girer.

abi ben zaten o kısmı için birşey demediğimi söyledim dikkat ettiysen. sadece burada tecavüz iması var mı var.
gerisini tartışmıyorum.

o dediğin konuda da sana hak veriyorum. bu işin sonu yoktur. zaten bu yüzden de tartışasım gelmiyor.

bir gün bir sjwyi sinir etmek için ay gülmekten öldüm dedikten sonra benim dedem de öldü. sen benim acımı nasıl eğlencen için kullanabilirsin diye taşak geçmiştim. bu bağlamda bundan ne farkı vardı bu abartılı örneğimin. yok.

bunun sınırlarını tartışmak o yüzden bana biraz zor geldiğinden uzak duruyorum. sadece feamer orada töcövöz yok herkes kendi isteğiyle sikiliyor dediği için 3 sayfadır rage'deyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...