Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pristine realm

ozii_x

Öne çıkan mesajlar

ya ben senin dediğini çok iyi anlıyorum ama işte ana akım güdüyor geliştirmeyi, onu demek istiyorum.

eğer ana akım senin istediğin featleri istiyor olsaydı tepki koyardı ve o yönde geliştirme gerilerdi ve eski yöne doğru geri dönerdi - öyle olmadı. bunu vurgulamak istiyorum.

genel adına konuşamam belki sadece benim ipneliğimdir ama ben flying mountlar geldiğinded KULLANMAK ZORUNDA kalana kadar kullanmadım. amacım sen mi büyüksün ben mi büyük deyip blizzard ile kapışmak değildi gerçekten oyun deneyimini kötüleştirdiğini hissettiğim için kullanmak istemedim. level kasarken de bu arada dungeonda kasmıyorum. gidip zonelarda dolaşıyorum. bugün aktif versiyonunda da yani. evet, dungeonda kasmak daha hızlı ve efektif. evet, flying mount ile uçmak daha hızlı. evet, bazı şeyleri farklı yaparsan daha avantajlı oluyorsun. FAKAT, önemli olan senin şahsi olarak yaşadığın deneyim.

wow gibi bir oyunda min-max hesabı bana mythic raid seviyesine gelene kadar çok saçma geliyor. sen kendin nasıl oynarken iyi hissediyorsan, o şekilde oynamak bana göre doğrusu. benim gibi düşünen ve değişime karşı olan bir kesim olsaydı bunun istatistiğini developerlar topluyor. akımı görür ona göre yön değiştirirlerdi. ondan ülkede nasıl akp zihniyetini kabul ediyorsak, oyunun gidişatını da bu şekilde kabul etmek lazım. ana akım lead ettiği için, ana akım ne isterse o oluyor. eskiden 12m'du şimdi 5m demek ki bazı şeyler yanlış demek doğru değil, oyun 12 yıllık yıpranma yaşadı. 12 YIL. mmo sektörü literally öldü. yani adamlar ne yaparsa yapsınlar, zamanla değişen pazar dinamiklerini değiştiremezler.

çok hataları falan oldu ama eklenen ek featurelar bence blizz'ın suçu değil. adamlar oyuncular ne istediyse onu verdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

insanlar kızıyor, haklılar da. ama işte eskiden zaman çoktu uğraşıyorduk oluıyordu. şu anki günlük ortalama sürem 1-2 saat maximum. ben tbc zamanı kıçı kırık dungeon için 30-40 dakika grup toplamakla uğraşıyordum. şu an 4-5 dg yapabiliyorum rahat rahat. eski sistemle 1 kere yapardım en fazla. benim gibi adam için iyi oldu.
ha denildiği gibi artık dg ye girince kimse konuşmuyor, buff atın denmiyor vb. aldığım keyfin de yarısını alıyorum. insanların tercih yapması gerekiyor işte, keyif mi bol oyun mu diye. brd yaptığım zamanlar vardı vanilla dönemi, 6-7 saat sürüyordu bazen full clear. gidip yemek arası falan verdiğimiz oluyordu. şu an o kadar zamanım yok kafam almaz, bir karakteri gearlamam bir expansion sürer zaten. eski sistemde sürekli online olan adam kazanıyordu, hala öyle, ama eskiden daha acımasızdı. şu an bir şekilde kendimi biryerlere getirebiliyorum az zaman kullanarak. biraz bok oldu oyun tabi o ayrı. warlock ve mageleri başımızın üstüne koyardık, paladinler anlaşıp bufflarlardı falan. grind falan kalktı onlarla ilgili sıkıntım yok da, oyunun epey keyfi gitti tabi. ama community böyle istedi. en azından çoğu.

burda da söyle şeyler devreye giriyor.
şuan full set epic dizdiğinde aldığın zevk eskiden 1 parça epic itemin olduğunda aldığın zevke yaklaşabiliyor mu ?

5 kişinin sürekli konuşarak, yardımlaşarak, mobları tek tek cc kullanıp pullayarak, chestler madenler için roll atark yaptığın 1 tane dungeon şuan hiç konuşmadan, planlamadan yolo rush aoe ez kill şeklinde bitirdiğin 5 tane dungeonun toplam verdiği zevkten kaç kat zevk veriyor ?

hangi karşılaştırmada oyunun sana yaşattığı ''bir şeyler başarma'' hissi daha fazla.

evet hiç birimizin eskisi kadar boş zamanı yok belki, ama oyunun bu kadar oyuncu kaybetmesinin sebebi ''bir şeyler başarma'' hissini kaybetmiş olması. sana özel olduğunu hissettiren bir şey olmaması.
günlerce taktik çalıştığın bossları adamların 1 kelime konusmadan boşa skill sallayarak RF'de kesip senden 2 str düşük aynı itemi alıyor olması.
Sosyal ağlarda paylaş

ya aynen onu diyorum ben de işte. zg den ilk epic imi aldığımda 3 gün boyunca konuşmuştum herhalde. hele mc den gelen hunter questindeki bowla polearm mı ne vardı. epey koşuşturmacalı bir questti. apayrı birşey yani. şimdi garrisondan item düşüyor şaka gibi. vanilla dönemine dönüş yaparlarsa ben cancel ederim, cidden günde 1dg için aylık para veremem oyuna. raid yapamyacağım, pvp yapamayacağım olmaz yani. keşke işim gücüm olmasa üniversite günlerinde olsam. benden mutlusu olmazdı heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi anlamıyosunuz sanırım vanilla günlerine falan dönmeyecek oyun. adamlra ayrı bir realm açabilir orası vanilla olur sen yine burda legion oynarsın isteyende orada oynar. Olay bu

bide şöyle bişey var vallahi ben legion'da 3 günde level 110 olup oyunun geri kalanında günde iki saat ah nin önünde zıplamaktansa günde 2 saat level kasarak bir vanilla ortamında 5 ayda level 60 olmayı tercih ederim.

Sizin anlamadığınız bir olay daha var vanilla isteyen insanlar o ortamı özledikleri için istiyor. Kimse ben endgame oynicam vanilla günlerimde kraldım yine kral olucam demiyor. O günler güzeldi keşke yine öle bi azeroth olsada oynasak diyor. Vanillacı adamların yarısı zaten oyuna doymuş ama özlemi olan kesim bir diğer kesimde oyunu o dönemler çok merak ediyorum oynama fırsatım olmadı diyenler.
Sosyal ağlarda paylaş

Unoffical vanilla serverlarda sıradan geçilmiyor, insanlar aylarca oynayıp keyif alıp imza kampanyası falan düzenliyor ama hala oynanmaz vs diyen var.

İmam sen oynamazsın tamam da başka insanlar oynuyor panpa. Seviyorlar yani, gayet subjektif bi kavram. Offical olursa ben de oynarım.
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal said:

bide şöyle bişey var vallahi ben legion'da 3 günde level 110 olup oyunun geri kalanında günde iki saat ah nin önünde zıplamaktansa günde 2 saat level kasarak bir vanilla ortamında 5 ayda level 60 olmayı tercih ederim.

Direkt şu bence de, oyundan zevk alarak, her yeri keşfederek mount almak bile bir başarıymış hissiyle oynamak güzel olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ya abi şuan paticikteki kullanıcıların yarısı ( eski tayfa artık çok aktif olmadıgı için ) knight online'cı sanırım sdfs .. adam hala item kasmanın zorlugunu unuttunuz sanırım diyo fddg item , karakter falan hiçbi vanillacının umrunda olmaz şuan.
abi içinizden kaç kişi Onyxia Pre-Quest'in hikayesini, olaylarını dizi izler,kitap okur gibi oynadı. Ben o zamanlar resmen online oyun içinde single bir senaryo oynadım o quest'i yaparken ve müthişte bir keyif almıştım. Bunun gibi tonla olay var vanilla'da özlenen.

3 gündür anlatıyorum hala karakter kasmak zor diyenler var.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

kronosta çektiğim resimleri atıcam da .tga formatında çıkıyor uğraşmak zor geldi sdsafa

xroads kalabalığı, quest mobları başında sıra olan insanlar falan sdfs

frost shock ile warrior ve rogueları sonsuza kadar cc'leyebiliyor muyuz? önemli olan o.

sonsuza kadar fearda tutabiliyor muyum oyuncuları? fearla dünyadan aşağı atabiliyor muyum?

bunlarla gel bana!

eski kasanın power tuşunu frost shock slowunda diminish olmamasından STV'de kırmıştım bak şimdi yine sinirlendim
Sosyal ağlarda paylaş

neyi zevkli ?

liseliysen evet zevkli ama işten geldiğinde lvl mi kasacaksın, guild mi arayacaksın raid mi yapacaksın, 40 kişilik raid'lerde wipe fest mi üstüne raid e girmek icin mat mi kasacaksın yoksa para mı, item düştüğünde dkp'ne göre onu almaya calısacaksın her hafta düşecek diye bir durumda yok..

tamam zevkliydi ama aşırı boş vaktimiz varken öyleydi, o yüzden zaten wow evrimleşip casual oyuncuları tutma olayına girişti yoksa oyuncu kalmazdı oyunda.

+ olarak, sen casual casual takılayım 1 yıl da olsa çiçek çimen koklayıp lvl kasarım np diyeceksin millet nax itemlerini fulleyecek pvp item olamadıgı için wsg'lerde tek atıp içinden geçecek ondan sonra nerfleyin naxx i biz de item alalim qq lar havada ucuşacak yine casual'a doğru gidecek, o eski zevki 1 kere aldiniz bence tekrar almanız imkansız :)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bu direk komüniti olayı.

Açıkçası WoW'un şu halini takip etmekte ben daha çok zorlanıyorum. Zibilyon tane item var, üstüne xMog'u vs derken kimin ne olduğu belli değil. Eskiden karşında Bloodfang hood, shoulder ve elinde perdition blade rogue gördün mü 'KAÇKAÇKAÇ' moduna girerdin.

WoW'un şu anki hali tüketim toplumu çılgınlığı. Oyuncular aynen LCWaikiki'den 12,99'a tişört 24,99'a pantul alıp 2 ay giyip toz bezi yapan yurdum insanı gibi oyunu tüketim çılgınlığına kapılmış. Oysa ben açarım Vanilla sunucuda karakterimi 4-5 ay sonunda karakterime dropladığım Barmen Shanker ile hemen backstab denemesi yapar, ambuş+cb evis kombosu ile peypır meyc patlatmaya çalışırım Arathi Basin'de.

Daha önce de yazdım işte. Mediocre gearlı bi Rogue ile akşam 2 saat boyunca Blackrock kamplasam dünyanın en büyük keyfi benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ilk karakterimi 60 lvl yaptığımda 42 gün played time'ı vardı sşdlfkjsg, 3 ayda mı ne kasmıştım sanırım. Öte yandan 2008'den beri oynadığım priestimde 116 gün mü ne var. 8 sene geçti sdf.

İlk defa 40 level olduğumda mount alacak gold'um yoktu, GM vermişti parasını. 60 level olduğumda da aylarca %60 mounta bindiydim lel.

O değil, weapon skill diye bir şey vardı oyunda anasını satayım. Oturup weapon skill, poison skill, pick pocket skill kasıyorduk. Hatta yanlış hatırlamıyorsam ilk %100 mountu da EPL'de Scarlet Crusade moblarında pick pocket skilli kasarken biriken goldla almıştım LOL.
Sosyal ağlarda paylaş

Zikko said:
tamam zevkliydi ama aşırı boş vaktimiz varken öyleydi, o yüzden zaten wow evrimleşip casual oyuncuları tutma olayına girişti yoksa oyuncu kalmazdı oyunda.

Postun geneli false assumption ve fallacylerden geçilmese de en çok dikkatimi çeken şu oldu. Blizz casual yoluna gitti çünkü daha çok oyuncuyu hedeflediler. Oyuncu tabii ki kalırdı ama 12m subs değil atıyorum 3m görürlerdi en fazla. Yani wowun genelinde casualition mantıklı bi hamle, ama eski "hardcore" günleri özleyen bu kadar oyuncu varsa ahım şahım ek maliyet olmadan onlara catering de mantıklı. Bunları birbirinden ayrı ve karşıt öğeler olarak değerlendirmeye gerek yok, standart serverları kapatmıyorlar değiştirmiyorlar.

CC diminishing gibi mantıklı mekanikler kalır mesela, oyunun içine eden şeyleri kaldırıp etmeyenleri tutmak da zor değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...