Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşten fena baydım

monoscope

Öne çıkan mesajlar

monoscope said:

senko said:

backend'e gec

abi backend daha kötü değil mi sabahın akşamın yok server patladı seni ararlar, site açılmadı seni ararlar gecenin 3ü 5i farketmez

Baya yanlis anlamissin sen olayi. Seni degil sys-admin'i ararlar sunucu/site patlarsa.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

avrupada da oyle bir kalem oynatiyorlar ki 8 saatten sonra, onlarda yok mu saniyorsun esnek calisma saati. yeri geldi amerikali kanadali demeden it gibi 20 saat durmadan calisiliyor.

adam deadline'i koyduysa, deadline'dan sonra cezaya geciyorsan sirket bakar mi zannediyorsun 8 saate.

Sözleşmeye göre değişir ama mutlaka o mesainin ücretini alıyorsun. Bizde esneklik olayı 8 saatten fazla çalıştırıyorum mesai ücretini de vermiyorum anlamına geliyor. Roche mesela kurumsal bir şirket, kuzenin keyif gıcır aylık 8 bin euro 8 saat çalışma,yemekler gıcır,iş çıkışı mesai arkadaşları ile içmeye gidiyorlar. Adam programcı,bu işten önce düşük ücretli işlerde de çalıştı ama öyle katır gibi çalışmadı yine 8 saat. Adama Türkiye şartlarını anlatırken zorlanıyorum nasıl lan diyor,anlamlandırmakta zorlanıyor. Bizde 8 bin euro maaşla çalışacağın bir işte patron kemiğini kaynatır suyunu şifa niyetine çorbaya ekler. Avrupalılarla çalıştığımız işlerde oldu mesela adamlar bize deli köleler gözüyle bakıyordu,bunlar 8 saatten sonra işi bitirip içmeye gidiyor biz hala ofiste arada bunlar geliyor goygoy yapıyor. Aynı klasmanda aynı işi yapıyoruz biz 5 saat her gün adamlardan fazla çalışıyoruz. Peki maaşlar eşit mi ? değil. Biz daha düşük alıyorduk. İsyan ettim elbette kazan kaldırdım. Tabii bu hıyarlığı bize dayatan kim yine bizle aynı dili konuşan soytarılar. Kapitalizme bileniyorum ama bizim gibi ülkelerde daha iğrenç bir sisteme dönüşüyor. Donanımhaber gibi yerlerde küçük şirketlerin patronlarının kafa yapısını rahatlıkla analiz edebilirsiniz. Orta ve Büyük ölçekli şirketlerde de durum pek iç açıcı değil. Bu sürdürülebilir bir sistem değil.
Sosyal ağlarda paylaş

dediklerinde haklısın
fazla mesai'siz çalışmayı ben de desteklemiyorum zaten, ne olursa olsun fazla mesai ücreti almalı çalışan.

türkiye'ye deli gibi çalışan köle gözüyle bakılması da normal, çünkü görece de olsa türkyiede verimli çalışılıyor, özellikle mühendislik anlamadında, hem de iş gücü çok çok ucuz.
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye'de verimli çalışılmıyor, türkiye'de ne adam gibi çalışan haklarını koruyacak sistem ne de sendikalar mevcut.

özellikle beyaz yakalı hakları = patronun insafı

ve çok fazla potansiyel iş gücü var ülkede. sen çıksan yerini doldurma potansiyeline sahip en az 7-8kişi çıkıyor. herhangi bir random iş pozisyonunda.

bunun da sebebi hem nüfus fazla, hemde ağır işçi - tarım işçiliği ve homojen dağılım yok.

her önüne gelen büyük şehirde grafiker olmaya kasıyor beyaz yaka olma derdine düşüyor falan. sonuç hüsran tabii

2 ay işsiz kalıp, onun aldığı paranın yarısına 2 katı iş yaparım abi moduna dönüp piyasayı daha aşağı çekme kültürü de apayrı bişey zaten. ticaret bilmeden ticarete atılıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır, verimli çalışılmıyordan kastım ancak insanlar g.t zoru yüzünden çalışmak "zorunda" hissetmesi

anında kapıya koyulma korkusu, aman işimi başkası kapmasın korkusu yüzünden patronun istediği şeyler yapılıyor ama bunu verimli çalışma olarak kabul ediyorsanız bişey diyemeyeceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

china üretim bandında iyi sanırım ama, mühendislik konusunda onlar da verimsiz. adam günde 16 saat çalışıyor benim 5 saatte çıkarttığım output ile aynı outputu sağlıyor
napiyorlar o kadar işyerinde hiç anlayamadım zaten.
bir de uyuma olayları var onların adam saat 12de kafayı bi koyuyo 3te uyanio, sonra mesai bittikten sonra 3 saat daha kaliyor.
öğlen yemek ye gel, git evinde uyu diyorsun ama ingilizce anlamıyorlar tabii sdfsdf
Sosyal ağlarda paylaş

On call calismak level 1-2 seviyesinde var, production da gece 2 de kalkip kamasmis software e bug fix veriliyorsa duzgun test edilmemis, daha da kotusu duzgun yazilmamis demektir.

Front end candir, en az magara hissiyati veren, elle tutulmasada goz ile gorulebilen, artistik degeri olan bir alandir.

Backend development yapilirken, frond end ile ugrasani da ayni kefeye koyup, takim ruhu gibi salakca kavramlara dayanarak mesai yaptirmak top yekun moronluktur. Ecnebilerin seperation of concerns prensibinden bu memlekette kimsenin haberinin olmamasi, bu gibi sacma sapan, kimi zaman mobbing e kadar varan hareketlere neden oluyor.

Hak ettigin degeri (Tekrar yaziyorum iyi front end developer candir) sirketin de goremiyorsan, sana saygi duymuyorlarsa acilen is degistir, takdir edildigin yeri bulana kadar degistirmeye devam et.

Yeri geliyor, dead line i gecirmesine ragmen istedigi kadar off almasina musade ediyorum ben. Adamin yaptigi is son kullanicinin onunde, ozenilmeden ve en tehlikesi istemeden/motive olmadan yaptigi her is yarar dan cok zarar.

Yazilim gorsel sanatlari hatta, oyle boyle degil, cok onemli Front End Developer.
Sosyal ağlarda paylaş

monoscope said:

Genel mantalite olarak yanlış geliyor. Yani yükselmek istiyorsam fedakarlık yapmalıyım geç çıkmalıyım çok çalışmalıyım falan filan. Çok çalışmakla akıllı çalışmak arasındaki farkı gören yok.

Yıllardır direktörüme anlatmaya çalıştığım şey.. Oysa nitelikli işten çok onun için gece geç çıkan çalışan kıymetli. 1500 tl taksi fişi verip film izleyenleri de biliyorez ofiste.. Ama anlamıyor adam napıcan..
Sosyal ağlarda paylaş

Gece 12 den sonra atilan mail leri 3 acidan degerlendiriyorum.

1. Yarin ise gitmiyeyim, gece calistim havasi yaratayim durumu. Genc arkadaslar da, cin olmadan adam carpma hevesi daha fazla oluyor. Bir olur iki olur, suistimal durumunda ilk gonderilecekler listesine girmeli.

2. Calisma durumu yok, gercekten o mail e cevap bekliyor, cok aci bir durum. Yonetici bunu atiyorsa ilk firsatta o yonetici den kacmali, ayrilmali. Calisan atiyorsa liste basi yapilip gonderilmeli. Is kolik adam kisa vadede yarar saglasada, ekip icin de insanlarin kolektif performans ini direk dusuruyor.

3. Calisilmis, status report atilmis, yarin ben yokum haberiniz olsun mesaji verilmis. Helal olsun denilmeli, eline saglik diye de reply edilmeli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...