Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Re: BBL 2015-2016

sefacaNBA

Öne çıkan mesajlar

Mithat said:

Ohhh , 2016 yılının en cahil postuda geldiğine göre rahat edebiliriz.

AMERİKAN FUTBOLU diye bir olay var orada bir senede 10 yıllık futbol harcamamız çıkıyor.

futbol yok deyince adam amerikan futbolu var dedi ya şaka gibi sdfsdsdfsf.malmısın birader?

ozaman senin anlayabileceğin seviyede anlatıyım.futbol avrupada dominant spor dimi? okadar dominantki diğer sporlar amatör seviyede kalıyor neredeyse bütçe,yayın gelirleri,transfer bütçeleri ve marka değeri olarak.

amerikada böyle bir dominantlık yok ama popüler spor dalları arasında.beyzbol seveni var amerikan futbolu seveni var basketbol seveni var vs.ama bunların popüleritesi birbirlerine oldukça yakın.ve hepsininde gelirleri ona göre dengeli.draft sistemide güzel işliyor, takımlar arasında rekabeti canlı tutuyor.seyirci sayısında azalma veya şehirde basketbolun populeritesi düşükse takım direk şehir değiştiriyor zaten.

avrupa veya bizdeki gibi futbol ve diğerleri durumu yok kısacası.futbol yok demekten kastım bu.

anladın?
Sosyal ağlarda paylaş

Benim dışımda da yazan olmuş o zaman bizde anladığın dilden anlatalım.

Orada amerikan futboluna , basketbola , hokeye , beyzbola vs hepsine yetecek kadar para kazanılıyor , bu takımlar bok gibi gelir elde ediyor.

Bizde futbol takımlarının borçları meşhur. Yetmezmiş gibi NBA takımlarının 1/5i masrafı yapan takım bile parasını çıkaramıyor basketbolda. Zaten diğerleri pek yok bizde.

Yani anlayacağın , adamlarda her bi bok var ve hepsi beraber kazanıyor , bizde 2 tane adam akıllı becerdiğimiz spor var , onlarda hep borç batak içinde fair play vs olaylarına takılmış durumda. Yani insan merak ediyor amerikalılar napıyor maaşın yarısını spora mı yatırıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

adamların stadları ile bizdeki stadları boy,kalite ve doluluk oranı olarak kıyaslarsan anlaşılıyor zaten durum.şaşılacak bi durum yok.

ayrıca amerika ile türkiyeyi kıyaslıyorsun.gerçekçi bi karşılaştırmamı sence bu iki ülkenin ortalama gelir düzeyini ve finansal gücünü göz önüne aldığında?

ingilteredeki futbol ile amerikadaki basketbolu kıyaslasan belki daha düzgün bi karşılaştırma olur.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında adamlarda futbol da var.

lig maçlarında falan sağlam seyirciye oynuyorlar. tipik amerikan insanı işte eğlence sektörü olunca direk akın ediyor.

yaptıkları yıldız transferleri lige ilgiyi arttırdı, son dünya kupasında herkesin takdir ettiği bir oyun oynadılar.

cok değil 4-5 seneye futbolda da bizi geçerler, sonra ''amerikanlar iyi de futboldan anlamıyor garip bişey oynuyorlar'' argumanı bile kalmaz insanların elinde.
Sosyal ağlarda paylaş

orda futbol ile basketbolun farkından dolayı ingiltere hersene şampiyonmu oluyor demek saçma.bikere premier ligde ingilizden çok yabancı var.ikincisi basketbolda güçlü olan takım karşısında zayıf takımın şansı neredeyse hiç yok futbolun aksine.ayrıca amerika işte.adamların bütçesi,altyapısı falan avrupa ile kıyaslanmayacak seviyede dünyanın herhangi biyeriyle.insanlarada güzel satıyolar bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

link bozuk olduğu için göremiyorum da sponsorluk falan dahil değil benim dediğim. maaş olarak sadece.

ha sponsorluk diyorsan lebron 1 milyar dolarlık anlaşma yapmış diyorlar nike ile.

wiki linkide attim. fark etmiyor en iyi nba oyuncusu lebron 6., messi ve ronaldo 2-3 mu ne. fark etmiyor hem sallary hem sponsor daha fazlalar.

listeye bakilirsa nba oyuncularindan daha fazla kazaniyor futbol starlari.

nba starlari zaten bir elin parmagi kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

cok ilginc o listede en cok para kazananlarda en fazla dala sahip olan baseball :)

[u]usa de en populer 3. spor[/u] hatta soccerdan sonra 4 e de geriler yakinda. ama kazanimda 1.

ooppss

What is the most popular sport in the US?
In 2014, 35 percent of fans call the NFL their favorite sport, followed by Major League Baseball (14 percent), college football (11 percent), auto racing (7 percent), the NBA (6 percent), the NHL (5 percent) and college basketball (3 percent).
Sosyal ağlarda paylaş

abicim cok basit.

usa de 100 lira kazaniyorsa takim 95 liralik harciyor.

turkiyede 100 lira kazaniyorsa 130 lira harciyor.

bu kadar basit. adamlarin kazanclari daha fazla ve ilgi duyduklari sporda basketbol olunca altyapisi universitesi boku pusuru cok daha iyi tabii yetisen oyuncularda cok iyi falan.

ha yuz lira kazaniyor dedim ama o bir oran.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...