Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Koşu Thread

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

su barefoot'lar ilgimi cekti ya, yururken, kosarken dizlere binen yuku azaltiyor denmis, ilk topugu vurmadigin icin yere. Gerci yururken topugu koyuyorsun ilk ama adimlarin kisa oldugu icin binen yukte azaliyor muhtemelen.

@Drall merrell'midir en rahat ulasabilecegimiz ve ok denebilecek barefoot ayakkabi. Bir de corapla giyilebiliyor mu bunlar? malum alamanya havasi ekim kasim da usutmeylim ayagi sdf

Duzenli yuruyen biri olarak bir deneyeyim diyorum, mantiken insanligin evrimine bakinca ayakkabi, hele bu destekli pad'li olanlar cok kisa zamandir var hayatimizda, bu ayakkabilar icin evrilmedigi net ayaklarimizin ahah

Sosyal ağlarda paylaş

Bu uzun yuruslerde (2+ saat) sag dizimde bi zorlanma / agri olusmaya basladigini farkettim, belki barefoot'lar bir nebze azaltir. Belki de dizi coktan elimize almisizdir, gorucez ?

Bir de dusununce mantikli, ayakta bir suru kas var, ayakkabi olunca bircogunu kullanmiyorsun. barefootlar nike adidas gibi inanilmaz pahali degiller, havalar iyice soguyana kadar denerim yurumeyi, baktim olmuyor spor salonunda fln giyerim.

Sosyal ağlarda paylaş

@senko, geçen kış barefoot bot aldım. Çok memnun değilim benim bottan, markası feelgrounds, bükülmesi çok iyi değil ama genişliği güzel o açıdan sorun yok. merrellarla yürürken ederken kışın ayaklarım çok üşüdü, hele böyle geçen temmuzdan aralığa kadar full haftada 15-20 saat dışarıda spor yaptım, kışa doğru bazı günler eve geldiğimde ayaklarımı hissetmiyodum böyle bi süre parmaklarımın soğuk suyla buzunu çözüp sonra gittikçe ılıştırıyodum skdfjhg

instagramda anyasreviews diye bi sayfa var, oradan barefoot ayakkabı incelemelerine falan bakabilirsin. Kadın baya her çıkan barefoot ayakkabıyı deniyor, oradan beğendiğin model falan bulabilirsin. ben biraz daha elindekini kullanmacı adamım, dört sene önce dolar daha 6yı görmemişken aldığım 3 çift merrell vapor glove'dan birinin bir tekinin kenarları ve topuğu yırtıldı, diğer iki çift sapasağlam. onlar da parçalanasıya devam ederim, sonra başka markalardan iki üç çift alır onları parçalayana kadar giyerim. bu bir topuğu parçalayıştan edindiğim dersleri uygulamaya koyabilirsem bu iki çifti daha uzun süre götürmeyi planlıyorum bakalım

belenka diye bi barefoot ayakkap mağazası var burada, belki orada da vardır bi bak. Merrell bükülme açısından çok iyi, buzda fena kayabiliyo, yeterince geniş değil bence baş parmak tarafı. ben de bir dahakine biraz daha geniş ayakkabı bakıcam, o yüzden merrell al muhakkak diyemiyorum, hazır almanyadasın biraz bakınıp ucuz ve güzel al dene hangisi hoşuna giderse

@deadwoll şimdi aga şöyle ki, bi önceki sayfada bi video paylaştım onu bi izlesene sana zahmet ya, valla yazmaya üşendim bak gece gece skjdfgh

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, senko dedi ki:

Bu uzun yuruslerde (2+ saat) sag dizimde bi zorlanma / agri olusmaya basladigini farkettim, belki barefoot'lar bir nebze azaltir. Belki de dizi coktan elimize almisizdir, gorucez ?

Bir de dusununce mantikli, ayakta bir suru kas var, ayakkabi olunca bircogunu kullanmiyorsun. barefootlar nike adidas gibi inanilmaz pahali degiller, havalar iyice soguyana kadar denerim yurumeyi, baktim olmuyor spor salonunda fln giyerim.

ha bu arada yürüyüşte dizi korumak için yapabileceğin en güzel şeylerden birisi barefoot ayakkabıysa diğeri nordic walking'e geçiş yapmaktır. batonlar net olarak dize binen yükü %20-25 azaltır. görüntü itibariyle biraz şekil kaybedersin elbet, ama yürüyüşle postür düzeltmekten sırt kasları geliştirmeye, kardiyak çalışmayı arttırmaktan dizleri korumaya bir çok artısından faydalanırsın. Yürüyüşte hayatının aşkıyla da belki böyle tanışırsın, düşünsene taş gibi bi hatun seninle dalga geçiyo yaşlı gibi batonla yürüyosun diye, sonra sen de nerdlük yapıp nordic walking'in ne olduğundan mantığından falan bahsediyosun. Öyle bi etkileniyo ki, hemen oracıkta batonunun birini versene ben de deniyim diyo, beraber yürümeye başlıyosunuz...

Sosyal ağlarda paylaş

@senkoayakkabıdan bi hayır bekleme öyle bi durumda, koşu şeklin bozuk büyük ihtimalle, benim de sağ dizimde oluyordu, farkettim ki koşarken sağ dizime çöküyorum resmen, sonra zamanla düzeltmeye çalıştım, diz kaslarını kuvvetlendiren hareketler falan yaptım, ayakkabıya bel bağlama, yalınayak koşsan bi bi yerin ağrımaması lazım

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, senko dedi ki:

bir de sen normal spor ayakkabi da kac numara giyiyorsun, bu barefootlarka kac numara giyiyorsun degisiyor mu?

4 yıldır falan normal spor ayakkabı giymediğimden bilemeyeceğim. İlk alırken şey yapmıştım onu hatırlıyorum, gidip bi merrell spor ayakkabı denemiştim, sonra o numarada barefoot sipariş etmiştim. bir sonrakini yarım numara büyük sipariş etmiştim ki kışın yün çorapla giyebileyim sdfg

Sosyal ağlarda paylaş

bam bam topuğu çakarak koşarsan dizini de kalçanı da eline alırsın. geceden sabaha değişmiyor maalesef. yürümeyi tekrar öğrenmek gerekiyor. Başlangıçta ben de "yea bişe olmaz yeaaa" diyerek aynı tempomda (hatta süre olarak da mesafe olarak da daha fazla) koşmaya devam ettim, bir süre sonra bir ayağım inanılmaz ağrımaya başladı. Bi süre sonra yürüyemez oldum ağrıdan (düztabandım btw), sonra bir gün ayak kavsi geliştirme egzersizi yaparken ÇAT diye bi ses geldi ayak kemiklerimden, ağrı bir saniye içinde geçti. o günden sonra sağ ayağımda baş parmağımı daha rahat açabilir oldum ve üstüne ayak iç kavsi egzersizi yapmazken de belirgin olmaya başladı. ayakiçi kasları kendi kendine karyoprakti yaptı yani sanırım sdjkdfhg

ama siz böyle yapmayın, yavaş yavaş geçiş yapın barefoot ayakkabıya da yalınayak yürümeye de. Aynı zamanda yancı ayak egzersizleriyle destekleyin. misal şurada çok güzel ayak egzersizi örnekleri var , bunları tabi her gün yirmi dakka yapmanızı beklemiyorum ama her egzersizi en azından yapabilir hale gelip ayaklara dair farkındalığı arttırmak mühim. yürüyüş/koşu öncesi bedeni ısıtır gibi ayakları ısıtmak da mühim. 

edit: ha bu arada zaten topuğu çakarak istesen de koşamıyorsun, çünkü artık normal ayakkabılarla engellediğin bir uyarana vücudun alert hale geliyor: ses! Topukları yere çaktığında kemiklerden kulağa kadar öyle bir ses iletiliyor ki, farkında olmaman imkansız. Hatta bu kapı açıldığında çok güzel şeyler oluyor, evde bile ses çıkarmadan yürümenin yollarını aramaya başlıyorsun bir süre sonra. lezzetli bir oyun, tavsiye ederim

edit 2: barefoot ayakkabı kullanmayacaksanız da en azından topuk desteği olmayan ayakkaplar tavsiye ederim. Barefootun en büyük avantajı ayak başparmağına yer açması, bu sayede hallux valgus gibi dandik dandik şeyler yaşamamanız. ama onun harici ikinci bir artısı da yürüyüş esnasında ayağın pronasyonuna ve supinasyonuna izin vermesi, yani esnek ve desteksiz olması. en azından bunu sağlayabilen başka ayakkabılar da mevcut, tiger onitsuka, nikeın çoook eski tabanı nerdeyse olmayan benzeri modelleri falan. Bunlar hiç yoktan iyidir. En en olmadı Feiyue var, çin kungfu ayakkabısı, onlar bile iyidir. koşu için değil pek ama yürüyüşte, özellikle de sporda tam bir fiyat/performans ayakkabısı.

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

@Drall Biraz okudum izledim bakindim da, bu is kisin 0 dan girilcek gibi durmuyor ya, herkes merell veya benzerleri icin ayagim dondu kisin demis. Yun corap fln da bi yere kadar sanirim.

En mantiklisi belki kisin dedigin gibi topuk destegi olmayan bisiler alip, ilkbahara dogru da direk barefoot'lara gecis yapmak. Sen ne diyorsun?

@Fistan kosarken bir yone yuklendigimi, egildigimi hissetmedim ama belki yapiyorumdur farketmeden, dedigin gibi diz kaslarini guclendiren exercise'lara bakayim.

Sosyal ağlarda paylaş

kışın ayak parmaklarımın morardığını bilirim. Barefoot bot aldım geçen kış, o gündelik hayatta hayat kalitemi değiştirdi. Uzun bir yürüyüşün ardından yayvan ayakkabıya alışmış ayaklarımda sıkışmışlık ağrısı çekmeden hayatıma devam edebildim. Lakin spor için bir çözüm bulamadım, iki kat yün çorap falan devam edicem bu kış da muhtemelen. Zaten merrell'ın biri parçalandı, biri de açılmaya başlıyo. Artık yeni bir şeyler alma vakti geldi, bi ara araştırmaya girişirim. Eğer böyle kışlık spor versiyonu bişelere denk gelirsem marka model atarım. 

Lakin ayakların üşümesine de alışılıyo bir noktada. Tüm günü dışarıda geçiriceksen zor da, iki üç saat sporunu yürüyüşünü yapıp döneceksen eve gelince ısınıyosun yine, çok komuyo. Hani tabi bir yandan da yapı meselesi, 10 derece civarında belgrad ormanında yalınayak koştuğum da oldu istanbuldayken, bilekle iletişimi geliştirince çok zorlamıyo soğuk zemin, ayaklar bir şekilde ısınıyo

Sosyal ağlarda paylaş

Merrel Trail Glovelarda kışın ayağınız donar , herhangi bir soğuk koruyuculuğu yok , çorapta kurtarmaz. 1 tane eskittim. Şimdi 2. yi kullanıyorum ama 3. geçiş yapamıyoruz Türkiyede Olgarlar ( spx) o modelden getirmiyor , belki karaköy yada bostancı tarafında yerel satıcılarda bulunabilir. Türkiye dis. getirmiyor nedense.

Berlinde olan varsa Vivobarefoot ın Berlinde mağzası var. Biraz pahalı ama deneyip alabilirsiniz. Genel kullanıcı deneyim puanları iyi oluyor.  ( Hediye olarak kabul edilir ? )

Amazon.uk üzerinden SAGUARO marka aldım bu sene içinde , gelen bir tanıdığımla getirttim.  Merrel Glovelara göre topukları yataklı yürürken çok rahat ama koşuda merreldan sonra alışamadım. Salon ayakkabısı olarak kullanıyorum. Yavaş yavaş koşu bandında da rahat ettim. İlginç şekilde motorsuz koşu bandında daha rahat koştum bu ayakkabı ile.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Narstil dedi ki:

Berlinde olan varsa Vivobarefoot ın Berlinde mağzası var. Biraz pahalı ama deneyip alabilirsiniz. Genel kullanıcı deneyim puanları iyi oluyor.  ( Hediye olarak kabul edilir ? )

manita vivo kullaniyo, begenmedim acikcasi pek. ayakkabinin dili cok sert geldi bana. Belenka var burada, onun magazasina bi gidecem elime para gecince. Orada da sexy secenekler var baya 

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...