Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rekabet Kurumundan Aral'a Soruşturma

Desqpio

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
erdalz said:

Steame bulaşmasınlarda vergi neyim düiye

Steam'in vergi mükellefi olması zaten Aral'ın batışı olur. Mesela google vergi mükellefi oldu. 35 milyon lira ödedi (Google için çıtır çerez parası) sorun halloldu. Steam ile direk anlaşma yoluna giderler,Steam vergi mükellefi olur aral batar. Büyük balıklarla öyle uğraşılmaz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Rewendor said:

Evet Vatan'ın %25 falan gibi fantastik indirimleri olurdu, o indirimleri yapamıyor, ama o indirimi engelleyememeleri gerekir normalde.

sen vatan'ın ne halt ettiğini biliyon mu ki :D

adamların hacmi o kadar yüksekti ki. distribütöre aynen şunu söylüyordu. hacı herkese 5000'e mi veriyorsun, bana 4800'e vermezsen ben senden almıyorum bu ürünü keyfin bilir. muadilini y distribütöründen ucuza alıp onu satarım sen bilirsin.

distribütör de vatan'a mal veremezse boku yiyeceği için gg wp çekip ucuza veriyordu, bunlar da o şekilde indirim yapıp her yerden %10-15 falan daha ucuza satabiliyordu malları.

Bunda kural dışı bir şey yok ki? Toplu alım tabii ki daha ucuz olacak, adam fiyat pazarlığı yapmış, onu da fiyatlarına yansıtmış.

Tam tersine firmalar anlaşıp "arkadaşlar 5000'in aşağısına satmıyoruz, hatta hep beraber 5500 yapalım" deseler rekabet hukukundan patlarlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sıfır distribütör karı ile aldığını sanmam, o zaman zaten ona göre hacmini küçültüp almazsan alma der karsız çalışacağına dstribütör de.

Herhangi bir tedarik piyasasında zaten büyüklüğünü kullanarak "bak ben senden diğerleri gibi 100 tane değil 10000 tane alacam ona göre fiyat ver" diyen sayısız firma var.

Elbet bişeylerden takılmışlar da, bakmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

sıfır kar diil tabii, bağış yapmıyor sonuçta distribütör. lafın gelişi sıfır yazdım. ama çok ufak kar ederek verebiliyordu vatan'a eskiden. büyüklüğü ile distribütörün bileğini bükmek yasak piyasada işte.

alıcının hakim durumunu piyasanın aleyhine kullanması ispatı çok zor bir durum. ancak yazışma, ses kaydı gibi somut şeyler olması lazım.

bir de son fiyatı aşağı çeken girişimler işin doğası gereği rekabet kurumunun çok konusuna girmiyor. "eskiden 100 liraya satılıyordu bu ürün, biz devreye girince son kullanıcı 90 liraya aldı" mesela çok güçlü bir savunma suçlanan perakendeci için. aradaki farkı direkt cebine indirmemişse çok korkacak birşey yok yani.

fiyatı yukarı çeken durumlar ama o bambaşka konu.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

sabonis said:

sıfır kar diil tabii, bağış yapmıyor sonuçta distribütör. lafın gelişi sıfır yazdım. ama çok ufak kar ederek verebiliyordu vatan'a eskiden. büyüklüğü ile distribütörün bileğini bükmek yasak piyasada işte.

bir de son fiyatı aşağı çeken girişimler işin doğası gereği rekabet kurumunun çok konusuna girmiyor. "eskiden 100 liraya satılıyordu bu ürün, biz devreye girince son kullanıcı 90 liraya aldı" mesela çok güçlü bir savunma suçlanan perakendeci için. aradaki farkı direkt cebine indirmemişse çok korkacak birşey yok yani.

distribütörün ağzına sıçmayı yönelik olaylarda da rekabet kurumu müdahale ediyor gayet yahu. nasıl etmiyor allah aşkına =)
Sosyal ağlarda paylaş

Darksun said:

ne meraklıymışsınız olm vatan indirimine :p Bindirip indiriyordu diyoruz mesela dolar 3 e dayandı indirimmmmm dediklerinde 3.2 yazıp fiyatları patlatıp sonra üzerinden indirim yapıyorlardı :D

Yoo, çoğunlukla gayet iyi indirim yapıyordu, piyasadaki diğer mağazalarla Teknosa'yla falan kıyasladığında da çok daha ucuza geliyordu.

Zamanında çok bilgisayar topladım, çok ürün aldım Vatan'dan, bindirip indirme anca tek tük üründe olmuştur. Çoğunda çok hesaplı geliyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Darksun said:

ne meraklıymışsınız olm vatan indirimine :p Bindirip indiriyordu diyoruz mesela dolar 3 e dayandı indirimmmmm dediklerinde 3.2 yazıp fiyatları patlatıp sonra üzerinden indirim yapıyorlardı :D

Yoo, çoğunlukla gayet iyi indirim yapıyordu, piyasadaki diğer mağazalarla Teknosa'yla falan kıyasladığında da çok daha ucuza geliyordu.

Zamanında çok bilgisayar topladım, çok ürün aldım Vatan'dan, bindirip indirme anca tek tük üründe olmuştur. Çoğunda çok hesaplı geliyordu.

Evet daha hesaplı oluyorduda söylediği gibi 20-30% gibi indirime gelmiyordu :) indirim bittiğinde normale dönen fiyat etiketlerinden anlayabiliyordunuz. Bende bayağı bir parça almıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Bugün rekabet kurumunu aradım. Fiyatların gittikçe yükseldiğini ve firmaların e-postalara cevap olarak distribütor yüzünden böyle bir uygulamaya geçtiğini anlattım.

Soruşturmayı yürüten kişilerden birisi ile konuştum ve oyun firmaları ile yazışmaların ekran görüntüsünü talep etti. 2K, Ubisoft ve diğer fiyatı yükselen oyunların firmaları ile yaptığınız yazışmaların ekran görüntülerini bana yollarsanız eğer halledebilirsek bugün, en geç haftaya toplu bir şekilde e-posta atabilirim.

Burada önemli olan nokta firmaların verdikleri cevabın, distribütor(aral) ile anlaşması olduğundan dolayı fiyat yükselttiğini belirtmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...