Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pic Thread #3

quixef

Öne çıkan mesajlar

Nigger_of_the_sand said:

Bahar diye birşey olmasa hangi ürünü depolayacak adam? Depolayacak kadar verimli bir hasat olmazsa ne olacak ya da? Hayvan yaz da yaşar kış da yaşar, hayvancılık yapan adamın her mevsimde yiyeceğe erişimi vardır, mevsimlere yerleşik adam kadar muhtaç olmadığı gibi sert bir kış, kurak bir yaz karşısında da yerleşik adam kadar eli kolu bağlı değildir. "Göçebe adam için kış nedir ki" diye birşey demedim ben, kışın yiyecek kaynakları tükenmiyor dedim. İklimden dolayı bir sıkıntı yaşarsa da ona katlanmak gibi bir zorunluluğu yok adamın, çeker yaşayabileceği biryere gider. Yüzlerce kilometre gitmesi gerekmiyor; su bulana kadar gider, otlak bulana kadar gider, hayvan bulana kadar gider. Ha bulamazsa yüzlerce kilometre de gider, binlerce kilometre de gider. İnsanlık tarihinden biliyoruz bunu. Yerleşik olmayan adam için hayatın kaynağı bahar mevsimi değil kısacası, bahar ve güneş kültlerinin de tarım toplumlarının hayatta kalabilmek için kodlaştırdığı bilgilerden olduklarını görmek için uygarlık tarihine bakmak yeterlidir. Zaten keşfedilmiş olan bilgileri sadece mantık yürüterek yıkamazsınız.

µh said:

Nevruz farsça evet ama zaten Türk dünyasında çoğu yerde nevruz adıyla da kutlanmamış.

Ne adıyla kutlanmış?

µh said:

Ek olarak Türklerde Nevruz kutlaması ergenekon destanıya da bağdaşıyor ve tarihi baya eskilere gidiyor. kutlanış şekli de yemeklerle ve oyunlarla. tarihi kaynaklara göre de m.ö.sine kadar dayanıyor

Nasıl bağdaşıyor? Ne şekilde görüyoruz izlerini?

Abi otur oku, sıfırdan sana buraya yazı mı kopyalayacağım. madem bu akdar bilmiyorsun niye böyle bilmiş yorum yapıyorsun cidden bu forumda yazılan bazı şeyleri aklım almıyor ya.

hayır bir de hâlâ güneş, bahar tarım toplumu için önemlidir falan yazıyorsun, cidden hayret.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...