Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pic Thread #3

quixef

Öne çıkan mesajlar

µh said:

Anelor said:

Yılbaşı kutlaması diye adamların dini bayram geleneklerinin aynısını yapıyoruz lan çok garip. Yılbaşında heryer süsleniyor çam ağacları, insanlar birbirlerine hediye alıyor toplanıp yılbaşı yemeği yeniyor

Ağaç olayı Türklerin en eski inanışlarından biri, ayrıca Türkler zaten yıldönümü gününü binlerce yıldır kutluyor bknz: mart ayı ve nevruz. öZel günlerde aile büyükleriyle toplanmak zaten gene Türklerin en eski geleneklerinden biri.

şu cahil cühela takımı neyse de böyle şeyleri nasıl bilmezsiniz aklım ermiyor. Yılbaşı dünyanın heryerinde kutlanıyor, istersen hıristiyanları örnek al istersen çinlileri örnek al.

abi ben türküm 22 sene türkiye'de yaşadım yılbaşının noel ağacı dışında başka ağaç kullanarak kutlanan bir kutlama hatırlamıyorum. hristiyan bir ülkede noel geçirseniz ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız diye düşünüyorum çünkü adamların noel için dini bayramları için olan bütün geleneklerini aynen alıp yılbaşı kutlaması diye yerleştirmişiz. İnsanlara yılbaşı için böyle şeyler yapıyoruz diye anlattığımda mindfuck yaşıyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

Anelor said:

[
Adamlar haklı yanlız. Yılbaşı kutlaması diye adamların dini bayram geleneklerinin aynısını yapıyoruz lan çok garip. Yılbaşında heryer süsleniyor çam ağacları, insanlar birbirlerine hediye alıyor toplanıp yılbaşı yemeği yeniyor .

It is frequently traced to the symbolism of trees in pre-Christian winter rites, in particular through the story of Donar's Oak and the popularized story of Saint Boniface and the conversion of the German pagans, in which Saint Boniface cuts down an oak tree that the German pagans worshipped, and replaces it with an evergreen tree, telling them about how its triangular shape reminds humanity of the Trinity and how it points to heaven

bu arada madem cok meraklisilar baska inanclarin adetlerini yapmamanin once yatirdir bilmem ne babadir o islere cul caput baglamayi biraktirsinlar.islamiyet onceki kabede puta tapinmaktan bir farki yok su anda neymis 3 defa turbenin etrafinda donup pirinc okuyup blablabla....yada bilmem ne dergahinda seyh sih larin..en basitinden tesbih cekmek bile hristiyanlik ve oncesinde budizm den gelme birsey.

abi yukardan anladığıma göre çam ağacı direk olarak hristiyanlıkla bağlantılı oluyor? Saint Boniface gelmiş çamı dikmiş işte.

Seru said:

orthodoxlar yılda iki kere doğum günü kutluyor, onlar ne olacak gizli?

olm ne kafalarla yaşıyosunuz siz hakkaten.

sadece orthodox'larda yok bu her katolik ülkesinde olamasa da bir kısmında da var. Kişinin doğduğu günü ve name day diye şeklinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

abi ben türküm 22 sene türkiye'de yaşadım yılbaşının noel ağacı dışında başka ağaç kullanarak kutlanan bir kutlama hatırlamıyorum. hristiyan bir ülkede noel geçirseniz ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız diye düşünüyorum çünkü adamların noel için dini bayramları için olan bütün geleneklerini aynen alıp yılbaşı kutlaması diye yerleştirmişiz. İnsanlara yılbaşı için böyle şeyler yapıyoruz diye anlattığımda mindfuck yaşıyolar.

Başka ağaç kullanılarak yapılan bir kutlama yok çünkü çoğu şey yüzyıllar boyunca unutulmuş, şuan hâlâ ağaçlara gidip kumaş parçası bağlama olayı var ama dilek için.

Demeye calıstıgım sey yılbasını Türkler de kutlar
Kutlanış şeklinde avrupa-amerikaya benzerlikler olabilir ama insanların biraraya gelmesini falan bile batı özentisi olarak alman büyük bir yanlış, nevruzda nasıl insanlar toplanıyor yemekler yeniyor şuanki yılbaşının ondan tek farkı çam ağacı ve hindi herhalde ki zaten kendi evimde veya ailemin evinde bugüne kadar çam ağacı olmadı yılbaşlarında yemekte de oturup köfte yedik.
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

Bence sırf buradaki tartışma değil. Bu ülkede yapılan bütün tartışmaların hepsinde tartışmanın hiçbir önemi yok. İnsanlar sadece konuşarak efor ve zaman sarfediyorlar.

Sonuçta herkes bildiğini yapacak.

O zaman tartışmaya ne gerek var? Bir çözüme varacak mı? Hayır.

biz zaten insanlar bildiğini yapsınlar diyoruz, sorun baskasının yaptığına karışanlar
Sosyal ağlarda paylaş

Bu da hayvansal bir içgüdü. Kendi neslinin ortamda baskın olmasını istiyorlar. Sen kendi kültürünü yayarsan yeni nesiller de senin bıraktığın mirası alıp devam edecekler.

Sen ister baskın ister resesif ol, ortamına damga vurma içgüdün var. Kim daha güçlü olursa zaten o hükmediyor ve doğal seleksiyon gerçekleşiyor. Bunlar da farklılıklardan bu yüzden rahatsız oluyorlar. Hayvani bir rekabet güdüsü. İnsan olmayı başarabilenler, farklılıklardan rahatsız olmazlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Wishmaster said:

Bu da hayvansal bir içgüdü. Kendi neslinin ortamda baskın olmasını istiyorlar. Sen kendi kültürünü yayarsan yeni nesiller de senin bıraktığın mirası alıp devam edecekler.

Sen ister baskın ister resesif ol, ortamına damga vurma içgüdün var. Kim daha güçlü olursa zaten o hükmediyor ve doğal seleksiyon gerçekleşiyor. Bunlar da farklılıklardan bu yüzden rahatsız oluyorlar. Hayvani bir rekabet güdüsü. İnsan olmayı başarabilenler, farklılıklardan rahatsız olmazlar.

Aynen katılıyorum. Az gelişmiş toplumlarda bu çok yaygın bir olgu. Bunun bir adım ötesi güçlünün güçsüz olmadan ya da bir şeyin zıttı olmadan var olamayacağının kavranması. Ve bir arada uyumlu bir şekilde yaşamak. Henüz bu mertebeye erişemedik. Uzun bir süre de erişebileceğimizi sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

lan yılbaşı ayağına arkadaşlarınla veya ailenle oturup vakit geçiriyorsun işte, neyi bu kadar büyütülüyor ki? hani kimsenin "2015 NE GÜZEL LAAAAAN" diye kendinden geçtiğini sanmıyorum.

ha 10'dan geri sayma muhabbetinde hep gülesim gelmiştir o ayrı. uzaya fırlayacaz sanki anasını satim.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...