Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

16 Devlet Bizim mi?Yoksa bazılarımı?

blackhavvk

Öne çıkan mesajlar

Feamer said:

DoGMeaT said:

said:
bunlara itiraz eden yok ki, ama bunları "cihan devleti" olmasına katkısı tartışılır.

kim tartışıyor o katkıyı?

valla ilber ortaylı,onun hocası halil inancık,bernard lewis,ve daha nice tarihçinin savundugu bir teoridir,osmanlının bizanstan aldığı ilhamlar.

ki bu utanılcak sıkılınıcak birşey değil,bizans küçümsenecek bir devlet değil,o zamanların en hakiki en testisli imparatorlugu.

adını unuttugun adam marian,ama romayı roma yapan sadece ordusu değil

kabul edersin heralde,kanunları,vatandaşlığa yaklaşımı,yani "sivil" yönetimi sayesinde roma , roma olmuştur.

o yüzden herifleri yıkan barbarlar,ilk iş adamların kurumlarını benimseyip üstlenmeye çalıştı,herifler yıkıldı gitti,500 yıll sonra avrupanın en güçlü adamı "ben roma imparatoruyum ahanda tacımı papa taktı" diye geziniyordu,sence roma ordusuna özendiği için mi yaptı bunu?

misal bi örnek verim,cincinatus,adamın ismi şu an amerikada cincinnati diye şehir ismi olmuş,adam general,ama isminin yaşama nedeni iyi bir general olmasından değil,savaşı kazanınca orduyla darbe yapmak yerine kanunlara uyup ordunun komutasını senatayo devretmesi ve işine gücüne geri dönmesi yüzünden efsane olmuş adam

iskenderi müthiç bir general,ve ordusu zamanının çok ötesinde,ama onu BÜYÜK yapan yaptığı fetihlerden çok,helenizm,kültür ve teknoloji transferi,daha önce despotlukla yönetilmiş mısır,iran gibi yerlere kanun götürmesidir.

yoksa ondan önce gelen pers impartorları az mı fetih yapmıs ? adamlar hindistan sınırından yunanistana kadar uzayan imparatorluk kurmuşlar,medeniyetler beşiği mezopotamya ve o dönem kadim yunan yurdu sayılabilcek anadoluyu fethetmiş,atinayı yakıp yıkmış,trakyaya kadar uzanan dev bir ülke kurmuş. İskenderin imparatorlugu ,ahamenişinkilerden cokta büyük değilki

misal timurun kırallıgı çok daha büyük,ama babur o krallıgın cok daha kucuk kısmını KALICI bir ülke halina getirebilmiş o yüzden timurdan görece olarak daha başarılı bir adam.

yani anlatmak istediğim,ülke sadece kılıcla okla kurulup yönetilmiyor,çok daha fazlası var,vergisi var,kanunu var,adaleti,dini,saray adabı var

sınır beyine fermanla bir emir verilecekse misal,bunun bir yolu yordamı var,o ferman yazılırken uyulan 1000 tane kural var

ben bunları takmam,önemli olan kalkan ve kılıc dersen, bizanslılar orta cagların en kapsamlı savaş kitaplarını yazmış adamlar,100 lerce var,ve okitapların türkçeye farscaya arapcaya çevrildiğini de biliyoruz "byzantine military manuals" diye arasan,biraz kurcalasan,ne kadar detaylı oldugunu görsen şaşarsın.

tarih tartısmayı cok severim her zaman konusalım öptüms bye

ilham almadı demiyorum ki

aldığı ilhamın ne faydası oldu?

-fatik istanbulu feth ederken, sezardan mı ilham aldı, Nikephoros tan mı?
-yıldırım haçlılar ile savaşırken sezarın galya savaşı taktiklerini mi incelemişti
-yavuz lejonerleri ile mi orta doğuyu feth etti

nedir bunlarda ki bizans ilhamı?

daha önce de vermiştim ama; https://www.youtube.com/watch?v=chqW3bhPMVg
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

DoGMeaT said:

said:
bunlara itiraz eden yok ki, ama bunları "cihan devleti" olmasına katkısı tartışılır.

valla ilber ortaylı,onun hocası halil inancık,bernard lewis,ve daha nice tarihçinin savundugu bir teoridir,osmanlının bizanstan aldığı ilhamlar.

ki bu utanılcak sıkılınıcak birşey değil,bizans küçümsenecek bir devlet değil,o zamanların en hakiki en testisli imparatorlugu.

kabul edersin heralde,kanunları,vatandaşlığa yaklaşımı,yani "sivil" yönetimi sayesinde roma , roma olmuştur.

o yüzden herifleri yıkan barbarlar,ilk iş adamların kurumlarını benimseyip üstlenmeye çalıştı,herifler yıkıldı gitti,500 yıll sonra avrupanın en güçlü adamı "ben roma imparatoruyum ahanda tacımı papa taktı" diye geziniyordu,sence roma ordusuna özendiği için mi yaptı bunu?

misal bi örnek verim,cincinatus,adamın ismi şu an amerikada cincinnati diye şehir ismi olmuş,adam general,ama isminin yaşama nedeni iyi bir general olmasından değil,savaşı kazanınca orduyla darbe yapmak yerine kanunlara uyup ordunun komutasını senatayo devretmesi ve işine gücüne geri dönmesi yüzünden efsane olmuş adam

iskenderi müthiç bir general,ve ordusu zamanının çok ötesinde,ama onu BÜYÜK yapan yaptığı fetihlerden çok,helenizm,kültür ve teknoloji transferi,daha önce despotlukla yönetilmiş mısır,iran gibi yerlere kanun götürmesidir.

yoksa ondan önce gelen pers impartorları az mı fetih yapmıs ? adamlar hindistan sınırından yunanistana kadar uzayan imparatorluk kurmuşlar,medeniyetler beşiği mezopotamya ve o dönem kadim yunan yurdu sayılabilcek anadoluyu fethetmiş,atinayı yakıp yıkmış,trakyaya kadar uzanan dev bir ülke kurmuş. İskenderin imparatorlugu ,ahamenişinkilerden cokta büyük değilki

misal timurun kırallıgı çok daha büyük,ama babur o krallıgın cok daha kucuk kısmını KALICI bir ülke halina getirebilmiş o yüzden timurdan görece olarak daha başarılı bir adam.

yani anlatmak istediğim,ülke sadece kılıcla okla kurulup yönetilmiyor,çok daha fazlası var,vergisi var,kanunu var,adaleti,dini,saray adabı var

sınır beyine fermanla bir emir verilecekse misal,bunun bir yolu yordamı var,o ferman yazılırken uyulan 1000 tane kural var

ben bunları takmam,önemli olan kalkan ve kılıc dersen, bizanslılar orta cagların en kapsamlı savaş kitaplarını yazmış adamlar,100 lerce var,ve okitapların türkçeye farscaya arapcaya çevrildiğini de biliyoruz "byzantine military manuals" diye arasan,biraz kurcalasan,ne kadar detaylı oldugunu görsen şaşarsın.

ilham almadı demiyorum ki

aldığı ilhamın ne faydası oldu?

-fatik istanbulu feth ederken, sezardan mı ilham aldı, Nikephoros tan mı?
-yıldırım haçlılar ile savaşırken sezarın galya savaşı taktiklerini mi incelemişti
-yavuz lejonerleri ile mi orta doğuyu feth etti

nedir bunlarda ki bizans ilhamı?

sevgili ostum sana uzuuun uzuuun ülkenin sadece savaştan fetihten ibaret olmadıgını anlattım .
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

işte buna ayar oluyorum, iskenderi anarken hiç kimse babasının yaptıklarını yazmıyor, pike phalaksı ve atlı lancerleri kuran, companionları oluşturan babası, iskenderi iskender yapan eğitimi verecek vizyonu koyan babası... iskenderin yaptığı bunları çok verimli şekilde kullanmak

"mısır ve irana medeniyet götürmek" en fanatik batılı bile kolay kolay iddia edemez, abartmayın :)

kıçı kırık krallık makedonya nereye medeniyet ve kanun götürüyor, iran... yapmayın bunu. şunu düşünün en yüksek binası sütünları olan bir medeniyet babile giriyor, pramikleri görüyor
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

konumuzun ana noktası bu zaten, baburler timurun akrabaları, hindistana girdiklerinde geldikleri kültürü unutup, ülkeyi feth etmeleri sağlayan adamları "siz şehilere gelmeyin ortalığı karıştıyorsunuz ya adam olun yada şurada durun" diye kıyıya köşeye mi atmışlar?

yapmışlarsa bilmem bilgim yok
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

said:

bunların dışında göcebelerin şehirleşmesi ve avrupaya yayılma konularında futtuvet ve dini önderlerin önemli rolleri var, yine burada bizans etkisi yok, abbasi etkisi var, selçukludan gelen

zaten "roma" etkileri, candarlı gibi adamların dışarı itilmesi ile birlikte fatih ile başlıyor, kanuni ile zirve yapıyor, sonuçları ortada
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

DoGMeaT said:

işte buna ayar oluyorum, iskenderi anarken hiç kimse babasının yaptıklarını yazmıyor, pike phalaksı ve atlı lancerleri kuran, companionları oluşturan babası, iskenderi iskender yapan eğitimi verecek vizyonu koyan babası... iskenderin yaptığı bunları çok verimli şekilde kullanmak

"mısır ve irana medeniyet götürmek" en fanatik batılı bile kolay kolay iddia edemez, abartmayın :)

kıçı kırık krallık makedonya nereye medeniyet ve kanun götürüyor, iran... yapmayın bunu. şunu düşünün en yüksek binası sütünları olan bir medeniyet babile giriyor, pramikleri görüyor

medeniyet demedim,kanun vs hükümdarın mutlak gücünden bahsediyorum

ha beğenmessin ama,yunan kültürü ve mısır-iran kültürünün tanışıp füzyona uğramaları ,hiç birinin değerini azatlmaz,aksine bugün helenizm helenizm diyip duruyoruz işte
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Pardon yazdığını anlamamışım. Horasan bölgesinde yaşayan Türkleri tabi ki tüm Türkler olarak saymıyorum, sadece müslümanlık 200 yıl sonra başlamadı onu anlatmak için demiştim.

"türkler" diye kapsayıcı bir tanım yapacak kadar geniş kitlelerin müslüman olması o zamanlara denk geliyor

zaten bu "din" özünde çok fark yoksa bir sorun teşkil etmiyor, o zamanlar devlet yönetimine tesir edecek kadar kurumları benimsemiş de değiller, müslüman oluyor geçiyor adam
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

Feamer said:

DoGMeaT said:

medeniyet demedim,kanun vs hükümdarın mutlak gücünden bahsediyorum

ha beğenmessin ama,yunan kültürü ve mısır-iran kültürünün tanışıp füzyona uğramaları ,hiç birinin değerini azatlmaz,aksine bugün helenizm helenizm diyip duruyoruz işte

füzyon tamamda, "kanun vs hükümdarın mutlak gücü" diyorsun, hamurabi gibi adamların, tanrı kralların yaşadığı bir coğrafya orası dikkatini çekerim
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

bunların dışında göcebelerin şehirleşmesi ve avrupaya yayılma konularında futtuvet ve dini önderlerin önemli rolleri var, yine burada bizans etkisi yok, abbasi etkisi var, selçukludan gelen

zaten "roma" etkileri, candarlı gibi adamların dışarı itilmesi ile birlikte fatih ile başlıyor, kanuni ile zirve yapıyor, sonuçları ortada

bold lu kısım senin iddaan ve düşüncen,saygı duyarım,ama gerçek değil kusura bakma,bu konuda dirsek eskitmiş,prof olmuş nice insan,hatta ordünaryüs olmuş(halil inancık) , insanlar daha farklı şeyler söylüyor

onlara inanmayı,sana inanmaya tercih ediyorum bende,eğer iddalarına o kadar güveniyorsan kitap yazıp tarih literatürümüze geçmeni öneririm :)
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

Roqq said:

Napolyonn said:

türkler islama isteyerek geçmemiştir.çinliler ile savaşırken yardıma gelen araplar taraf değiştirip türkleri vurup,hatunları öldürünce teslim olmak durumunda kalmıştır.uzun bir süre beyliği araplar yönetince bu duruma gelinmiş.

Çok büyük bir yalan bu.
Türkler kılıç zoruyla iş yapacak hatta din değiştirecek millet değildir. Her duyduğunuz iftiraya inanmayın.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=AP9hpw-Z2E4&t=2425

ister inan ister inanma ama o zamanki islam devletinin şimdiki ışid den bir farkı yoktu.türkler beyliklere bölündüğünden güç birliği yoktu.o ara çinliler de güçlenince araplar çindeki ganimetleri elde etmek için türk beyliklerine yardım edeceği talimatı vererek ordularıyla geldi ama çin i devirmenin mümkün olmadığını görünce kibac hatun a saldırarak kadınları köle yapıp satmış veya kullanmış,erkekleri kılıçtan geçirmiştir.ne kötü dün atalarımızı vahşice öldürenleri kutsal addediyoruz.

Sen kesin Biyik'sin ya, önceden Napolyon fetocuydu çünkü, şimdi bakıyorum aynı yanardöner kafa işte Biyikla, zaten Biyik gitti Napolyon geldi nasıl bir tesadüfse.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

füzyon tamamda, "kanun vs hükümdarın mutlak gücü" diyorsun, hamurabi gibi adamların, tanrı kralların yaşadığı bir coğrafya orası dikkatini çekerim

hamurabi babil kralı

hadi iranla babilin kesiştiği bölgeler var,güneydoğu fln

ama mısırla hamurabinin ne alakası var?

sanki yazdıklarımı göz ucuyla okuyup random argümanlar fırlatıyorsun gibi hissettim şimdi

ayrıca hamurabinin kanunları,o dönemde coktan unutulmus gitmiştir büyük ihtimal

http://en.wikipedia.org/wiki/Late_Bronze_Age_collapse
Sosyal ağlarda paylaş

imkansız, bunasa bile söylemez ki adam 90 küsür yaşında... 98 di galiba

ama ben orada ne demişim

said:
bunların dışında göcebelerin şehirleşmesi ve avrupaya yayılma konularında futtuvet ve dini önderlerin önemli rolleri var

yani, fütüvvet -ahilik- ve tarikat ve kanaat önderlerine gönderme yapıyorum

ahilik osmanlının kuruluşuna yardım etmiş ve son zamanlara kadar önemini korumuş bir kurumdur ve ortaya çıkması fütüvvet e dayanır ki oda abbasi çıkışlıdır..

"din" kısmını zaten anlatmaya gerek yok

bunlar devleti kuran, yardım eden, belli bir noktaya getiren ve batıda insanları kendi etrafına çeken kurumları osmanlının

roma etkisi nerede burada?
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

En büyük hata mı ? Ne demek o açar mısın biraz ? Türkleri göçebe hayattan yerleşik hayata geçiren etkenlerden biri İslamiyettir. Neden hata olsun ?

Öte yandan orta çağ Avrupa'sını cahillikte kimse geçemez. Sorun dinlerde değil, fakir kalmakta arkadaşlar.

İslamiyet kimseye yerleşik yaşamalarını öğütlemiyor, Türkler'in yerleşik hayata geçmeleri yüzyıllar sürmüş bir olaydır.

Türkler'in İslam ordularıyla savaştıkları, yenildikleri ve bunun karşılığında Arap sphere of influenceına girdikleri doğrudur. Araplar'a yamanmak için din değiştiren monarchlar sonrasında da monarchlardan tabana inmesi söz konusu.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ama ben orada ne demişim

said:
bunların dışında göcebelerin şehirleşmesi ve avrupaya yayılma konularında futtuvet ve dini önderlerin önemli rolleri var

abi,kafayı yicem ya,harbi metroda fln mısın yazdıklarımı okuma zorlugu cekiyorsun ?

dervişin yahut ahilerin fln fln etkisi yok demedim,haşa,ama bizansın etkisi yok argümanını tarihçiler farklı diyor dye eleştirdim

açık açık belirttim" boldlu kısım"

cidden daha fazla bana cevap yazacaksan lütfen once mesajlarımı oku,üçtür okumayı beceremediğinden anlaşamıyoruz

teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

Feamer said:

hamurabi babil kralı

hadi iranla babilin kesiştiği bölgeler var,güneydoğu fln

ama mısırla hamurabinin ne alakası var?

sanki yazdıklarımı göz ucuyla okuyup random argümanlar fırlatıyorsun gibi hissettim şimdi

ayrıca hamurabinin kanunları,o dönemde coktan unutulmus gitmiştir büyük ihtimal

http://en.wikipedia.org/wiki/Late_Bronze_Age_collapse

Ahameniş Hanedanı hanedanı yunan köylüleri ile denk sayılacak bir seviyede değil, gerek diyanet işleri, gerek devlet geleneği, gerek kültür, gerek bilim, gerek mimari, gerek sanat, gerek sanayi

zaten birçok tarihçi iskenderin azının açık kaldığından bahsediyor gördüklerinden

gerçekten her insana nasip olmayan bir iş yaptı yunanistan, o seviyede bir devleti gücünün doruğunda iken savunma ve saldırıda yenmek, gerçekten büyük bir iş, askeri olarak kafaları çalışmıyor zira bölge insanı akad-asur ve hitit dışında bu işlerden anlayan adamlar değil

zaten kendisi helenistik işlerinde devlet yapılarını oradan alıyor

mısır ise, kendisi mısıra gidip rahiplerle takıldıktan sonra kendisinin zeusun bilmen nesi olduğunu iddia ediyor, o aklı da oradan alıyor misal

zira zaten mısır helen kralları da mısır din adamları ile ortaklaşa işlerini yürütümüşler, yanı çokta devlet işleyişi değişmemiş, belki kütüphaneler ve özgür düşünce gelişmiş olabilir, oda görece refah ve dokunulmazlıktan
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

Feamer said:

ama ben orada ne demişim

said:

abi,kafayı yicem ya,harbi metroda fln mısın yazdıklarımı okuma zorlugu cekiyorsun ?

dervişin yahut ahilerin fln fln etkisi yok demedim,haşa,ama bizansın etkisi yok argümanını tarihçiler farklı diyor dye eleştirdim

açık açık belirttim" boldlu kısım"

cidden daha fazla bana cevap yazacaksan lütfen once mesajlarımı oku,üçtür okumayı beceremediğinden anlaşamıyoruz

teşekkürler

bende bizansın etkisi yok demiyorum ki, o saydıklarımın içinde yok diyorum

asıl sen dikkatli okuman lazım

yoksa çok var, merkeziyetçi dini emevi bile bizanstan almıştır, büyük tapınaklar ve develt dini, bunlar I. Jüstinyen tarafında o zamanlar ortaya çıkan işler, devşirme sistemi, iran selçuklularından abbasilerden ve bizanstan, fatih sonrası bir çok icraat keza öyle
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Roqq said:

En büyük hata mı ? Ne demek o açar mısın biraz ? Türkleri göçebe hayattan yerleşik hayata geçiren etkenlerden biri İslamiyettir. Neden hata olsun ?

Öte yandan orta çağ Avrupa'sını cahillikte kimse geçemez. Sorun dinlerde değil, fakir kalmakta arkadaşlar.

İslamiyet kimseye yerleşik yaşamalarını öğütlemiyor, Türkler'in yerleşik hayata geçmeleri yüzyıllar sürmüş bir olaydır.

Türkler'in İslam ordularıyla savaştıkları, yenildikleri ve bunun karşılığında Arap sphere of influenceına girdikleri doğrudur. Araplar'a yamanmak için din değiştiren monarchlar sonrasında da monarchlardan tabana inmesi söz konusu.

kim onlar hangi devletler? hangi tarih?
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

abi sanırım iskendere büyük değil,büyüğümsü yahut ortanca diye sıfat takıcaz senin dediklerini ciddeye alırsak

tamam hehe :D

yav ne alakası var, adamın yaptığını tw da falan yapınca "ya ne kolay oyun diye söyleniyorsun" adam öyle bir iş yapmış, makedonya dediğin yer, yunistanda bir bölge ve yunanistan adamların belki en küçük eyaletinden bile küçük bir yer, sen oradan kalk gel adamları feth et, bunu düşünmek, hayalini kurmak bile başlı başına bir olay bırak yapmasını

dediğim gibi bilgisayar oyunda görsen saldırmazsın perslere, çekinirsin
Sosyal ağlarda paylaş

Türgişler'le İkinci Göktürkler Araplar'a yenilen. Müslümanlar devletlerin Orta Asya'da gerek ticari gerek siyasi üstünlüklerini de perçinliyor bu. Sonrasında 100 falan güçlü bir Türk devleti yok, ondan sonra Karahanlılar geliyor ve bir süre takıldıktan sonra Karahan yöneticileri Müslüman olmaya başlıyor. İslam'ın güzelliklerinden ziyade siyasi avantajlarından etkilenmiş olmaları daha mantıklı, öncesindeki savaşlar olmasa İslam Orta Asya'da bu kadar penetrasyon sağlayamayacaktı bence. Halkta da monarchlardan sonra yayılmaya başlamış zaten.

İbn Fadlan seyahatnamelerine Müslüman olan Bulgar Kağanı'nın kendisine cami yaptırması için para gönderen halifeyi "şu kadar daha vermezsen Şii minaresi dikerim" diye tehdit ettiğini yazmış mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Türgişler'le İkinci Göktürkler Araplar'a yenilen. Müslümanlar devletlerin Orta Asya'da gerek ticari gerek siyasi üstünlüklerini de perçinliyor bu. Sonrasında 100 falan güçlü bir Türk devleti yok, ondan sonra Karahanlılar geliyor ve bir süre takıldıktan sonra Karahan yöneticileri Müslüman olmaya başlıyor. İslam'ın güzelliklerinden ziyade siyasi avantajlarından etkilenmiş olmaları daha mantıklı, öncesindeki savaşlar olmasa İslam Orta Asya'da bu kadar penetrasyon sağlayamayacaktı bence. Halkta da monarchlardan sonra yayılmaya başlamış zaten.

İbn Fadlan seyahatnamelerine Müslüman olan Bulgar Kağanı'nın kendisine cami yaptırması için para gönderen halifeyi "şu kadar daha vermezsen Şii minaresi dikerim" diye tehdit ettiğini yazmış mesela.

göktürk konusunda kaynak?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...