Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Jiu Jitsu (Brazilian değil!)

RamsesII

Öne çıkan mesajlar

Shaolin rahiplerini kung fu becerilerinden değil self cultivation teknikleri ile ilgilendiğim için biliyorum. Shaolin rahiplerinin beden çalışmalarının temelini yi jin jing oluşturuyor. Kas ve tendon geliştirme çalışması çok basit pratik fakat enerji bedenini temizleyen chi nin vücutta kolayca akmasını sağlayan mükemmel bir çalışma. Bodhidharma tarafından tasarlanmış bir çalışma. Shaolin ile ilgilenen Bodhidharma nın kim oldugunu mutlaka araştırmalı.

Şuradan öğrenip her gün, günde 2 kere çalışmanız gerek en az 5 sene

http://www.youtube.com/watch?v=kR0Ju98Jv-0

Birde şehir hayatında shaolin rahibi gibi yaşamak zor bir çaba. Zaten çocuk yaşta başlıyorlar çalışmaya ve vücut o stresi alarak büyüyor ve başa çıkabiliyor. Budist oldukları için et yemiyorlar ve evet bir dönem günde düzenli olarak yarım kg et yiyen birisi olarak çok rahat konuşuyorum ki çok et yemek iyi değil hiç et yememek de iyi değil. insanın ihtiyacı olan bir oran var sadece onu tutturmak gerekli.

Savaş sanatları şu an için sadece konu ile ilgili bilgilenmek için ilgimi çekiyor. Shaolin ile ilgili daha çok ilgimi çeken enerji çalışmaları. Yi jin jing belki bir gün xi sui jing ve de diğer çigong çalışmaları.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

muay thai sakat ya, kaval kemiği gider ilk antremanda
box/kickbox üstü kravmaga cilalamak en mantıklısı

İlk antremanda gidip ağaca tekme atmıyorsun abi, fantezi kurmayın len neye başlarsanız başlayın ilk 6 ay püskevitsiniz, ilk 2 hafta falan ısınmadan sonra ayna karşısında oyun oynarsınız zaten. Vücudu toparlamaya form tutmaya yeterde artar o 6 ay gidin neye gidecekseniz, korkmayın hiç
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

Kİlolu da bir arkadaşım ama internetten okuduklarıma göre bunun aşılabileceği ve bu tip eğitimlerle güzel form tutulduğu yazıyor.

Jiu Jitsu (jujutsu da diyorlar) ya merak saldım, Brazilian olan değil ama.

İstanbul'da bana bu eğitimi verebilecek nereleri var? Baktığımda bir istanbul dojoyu gördüm ümraniye de, bir de sanırım Moda'da bir salon var.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

130 kiloydum başka "hiçbir şey" yapmadan sadece BJJ ile 5 ayda 15 kilo verdim. Diet falan hak getire...

Nerede oturuyorsun bilmiyorum ama direk BJJ'yi tavsiye ederim, çünkü bütün hareketleri dirençli çalışıyorsun bu sporda. Hantallığı da bitiriyor ne kadar şişman olursan ol.

Gel bir ders katıl bari. Ben de kilomda adam bulamıyorum roll/spar yapacak, iyi olur bana da (^_^)

BJJ öncesi 2.5 sene Krav Maga yapmışlığım da var, ama yer dövüşü eksiğini BJJ ile kapıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

pontipati said:

krav maga nasıl bişey anlatsana biraz panpa

Pratik teknikler var sürekli tekrarlarsanız, özellikle yakın mesafeden sopaya, bıçağa ve tabancaya (tabanca suicide drill tabi ayrı konu) karşı belli teknikler var. Tabi karşınızdaki escrima/kali bilmiyorsa... Sopa hadi neyse de bıçaklı kalici sıkıntı olur. Yine de nasıl sıkışırsanız mesafe koruyacağınızı gösteriyor. O bakımdan az da olsa bir deneyin derim.

Daha vur kaç temalı tabi KM, BJJ daha birebir dövüş için. BJJ'de de bitirici hareket çok, üstelik rakip direnirken de uygulanabiliyor.

İkisi bence güzel kombinasyon. Tabi ben bu saatten ve yaştan sonra çılgın gibi vuruş sporu çalışamayacağım için bünyeme göre BJJ tercih ettim, sonuçta genel bir doğru yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Mino said:

RamsesII said:

Kafam karıştı 130 kiloykan krav magayla kilo veremedin yahu?

O zaman da vermiştim 112'den 105 e inmiştim (6 ayda) daha gençtim tabi o zaman, BJJ daha tempolu, enerji yakımı daha fazla.

Abi BJJ güreş gibin değil mi ben mi yanlış düşünüyorum onu da biraz açıp aydınlatırsan sevinirim
Sosyal ağlarda paylaş

Vuruş yok evet, Judo'ya daha yakın, daha yer dövüşü odaklı. Ama karma dövüş sanatlarına (MMA) iyi temel oluşturuyor.

Bu arada vuruş da tutma da olsun diyorsan Sambo var. Kadir Mammadov veriyordu dersleri.

No-Gi antremanlarında kimono olmadığı için güreşe dönüyor ama tuş olunca bitmiyor bizde maçlar, pes ettirmen lazım :)

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...