Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Attila

Komutan

Öne çıkan mesajlar

Kendi adıma Anadolu Selçuklularını ve Osmanlıları sahipleniyorum.

Elbette onlardan öncekilerle de bağlantımız var, ama belli bir noktadan sonra her bağlantımız olan adamı "bizden" olarak görmek saçma bir yaklaşım. Bir noktada çizgi çekmek lazım.

Aksi takdirde Ademle Havva'ya veya Afrika'daki ilk Homo Sapienslere kadar gidebiliriz ki, bu durumda da bütün dünya Türk olur.
Sosyal ağlarda paylaş

osmanlıyı sahiplenmeye lafım yok, yakmak yıkmak haricinde birşeyler yapılmış nihayetinde. timur, atilla, cengiz filan icraat hanesinde "harita boyadı, bir vurdu on sayıldı, taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmadı, total war oynar gibi ülke yönetti" filan olan kişiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Geriye kültür namına hiçbirşey bırakmamış, başka kaynaklardaki gaddarlığına dair izler dışında hiçbir izi olmayn bir kişi ya da topluluğun aslında yanlış tanınmış olabileceğine dair hiçbir grain of saltum yok açıkçası. İki taşı üst üste koymuş, takdiri hakedecek tipler olsalar kendi bıraktıkları eserlerden öğrenirdik tarihlerini.
Sosyal ağlarda paylaş

çok çok rus peasant'ı tier olurdunuz, aradan üç beş taneniz oligarkların gaz şirketinde çalışır biraz para biriktirirdi, gerisi de votka sigara

şimdi sağdan soldan vergi kaçırıp kaçakçılık yapıp vergi vermeyip kural kanun tanımadan ev dikip satıp milleti soyup zengin olabiliyorsunuz
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

osmanlıyı sahiplenmeye lafım yok, yakmak yıkmak haricinde birşeyler yapılmış nihayetinde. timur, atilla, cengiz filan icraat hanesinde "harita boyadı, bir vurdu on sayıldı, taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmadı, total war oynar gibi ülke yönetti" filan olan kişiler.

roma propagandasına kanmayın...

ona bakarsan kartaca bebek katiline varacak kadar sapıklıkların yaşandığı bir yer ama modern araştırmalara bakıyoruz, medebiyet olarak romanın çok ilerisinde bir topluluk olduğu ortaya çıkıyor,

zira timur için de osmanlı, cengiz içinde arap kaynakları benzer şeyler yazıyor

atilla için batı roma ayrı, doğru roma ayrı, germenler ayrı yazıyor. ama bir gerçek olarak atilla hakimiyetinde ki bölgede görece refah, gelişen ticaret var, bunu batı roma kaynakları da yazıyor

atlanmaması gerek de bu adamların konfederasyon olarak örgütlenerek devlet kurmuş olmaları ki, bunun için belli standartları sağlamak lazım

öte taraftan, attilla roma kapılarına geldiği zaman bizzat papa gidip karşılamış ve yerlere kadar eğilip af dilemiş.

şimdi burada enteresan bir durum var, kavimler göçü sonrasında roma birçok kere kuşatma altına alınmasına rağmen papanın bizzat gidip gotlarla, germenlerle konuştuğunu tarih yazdığını görmedim ve bence bu şu manaya gelir ki, demek ki bütün kara propaganda ya rağmen attilla uzlaşılabilecek bir insan olarak görülmüş oluş olabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

birde bazı arkadaşlar "türk" sempatizanlığını, osmancıkçılık seviyesizliğine indirerek ve ırkçılık çamuru atarak yargılama eğliminde olması biraz üzücü zira,

basit marabanın osmanlının ötesinde bir genel kültür bilgisine sahip olduğunu var saymak yanlış, ayrıca bu adamların bakış açısı için tarih zaten osmanlı ile başlayıp biter...

selçuklu bilgisi bile bu ülke insanı ortalaması için başlı başına bir genel kültür sayılır ki zaten internette bile düzgün türkçe kaynak bulmak zor, genel kitle için selçuklu demek, malazgirt ve alp aslanın giydiği kefenden ibarettir ki...

hal böyle olunca turan halkları ve eski türk devletleri bilgisi baya baya bir genel kültür ve dünya görüşü gerektiren bir alandır tc vatandaşı kitle için, taktir edeceğiniz gibi...

yani özetle demek istediğim, bu konular hakkın da konuşan birilerini her hangi bir yerde görürseniz, emin olun en az sizin kadar bilgilidirler, siz ne kadar konudan uzak olsanız dahi
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

Benzer şekilde Vikingler de öyle değil mi zaten ?

Gaddar, savaşçı vs. olarak biliniyorlar. Ama tam olarak öyle değilmiş.

aslında vikingler, romalı olmayan ve belki keltler hariç -ama o adamlara biraz sempatim var ondan böyle yazıyorum- avrupa halkları içinde en düzgün adamlardır
Sosyal ağlarda paylaş

roma propagandalık bir durum yok, kartaca'nın yaptıkları dünyaca bilinen şeyler. ki kimse sahiplenmiyor onları ona rağmen.

timur için de cengiz için de herkes yazıyor yedikleri haltları moğol ve sahiplenen 1-2 türki ülke hariç, nasıl olmuşsa bütün dünyanın bu üçüne garezi var herhalde ki ağızbirliği etmişler gaddar resmetmek için. :)

hayır bizim tarihimizde tonla sahiplenecek insan var yani bunlara kalmamıza gerek yok. hadi moğolları anlarım yani adamların başka olayları yok. macarlar da gene benzer. herkes tutunacak bir köken ister, bunda aşağılanacak veya horgörülecek birşey yok kesinlikle.

atilla'da böyle büyük fatih, nasıl dövdü denecek birşey de ben şahsen bilmiyorum pek. chalons'da yeniliyor zaten kalıcı bir istilası olmuyor, yağmalayıp geri dönmek üzerine bütün seferleri.

neyse yani tarih bölümünün işi aslında o kadar derin girmeme hacet yoktu, küçümsemiyorum atilla'yı da pek etkilememiştir beni tarihi kişilik olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca konuya meraklı olanlar hazır oyunda geliyorken ve kitapta türkçeye çevrilmişken:

http://static.ideefixe.com/images/369/369724_2.jpg

http://www.idefix.com/kitap/attilla-ve-gocer-kavimler-david-nicolle/tanim.asp?sid=YNHS3PZ30G4G48T0HSEF

hep söylediğim gibi güzel kaynak kitaplardır.
Sosyal ağlarda paylaş

chalons tam anlamıyla yenilgi olmuyor, kadeş savaşını mısırlılar ne kadar kazanmış, romalılar da o kadar kazanıyor, o seferin en önemli yanı, attillanın desteklediği frank soylusunun romanın desteklediği ile dövüş yapması ve romanın desteklerdiğin kazanması üzerine roma yanlısı bir frank devleti kurulması

ben böyle hatırlıyorum hata olabilir.

zaten roma kazanmış olsa, sonra ki tarihte gerçekleşecek olaylar olmaz ve o ordu ile alıp yürürdü
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

öte taraftan, attilla roma kapılarına geldiği zaman bizzat papa gidip karşılamış ve yerlere kadar eğilip af dilemiş.

şimdi burada enteresan bir durum var, kavimler göçü sonrasında roma birçok kere kuşatma altına alınmasına rağmen papanın bizzat gidip gotlarla, germenlerle konuştuğunu tarih yazdığını görmedim ve bence bu şu manaya gelir ki, demek ki bütün kara propaganda ya rağmen attilla uzlaşılabilecek bir insan olarak görülmüş oluş olabilir...

Attila hiçbir zaman Roma'ya gitmiyor, papa Leo ile olan görüşmesi Mantova'da gerçekleşmiş bir olay. Arada 500kmye yakın mesafe var.

Attila ile Leo arasındaki görüşmenin 1. ağızdan bir aktarımı yokken papa af dilemiş, yalvarmış gibi efsaneler Baltacı ile Katerina efsanesi gibi boşluk doldurma efsaneleri. Attila zamanındaki papa figürü bize göre "OHA LAN KOSKOCA PAPA" olan figür gibi değil ve eurocentrizmin algılarda galip olmadığı bir çağda ne Avrupalı ne de Hristiyan olan Attila'nın, sanki 100.000 atlıyı bunun için yürütmüş gibi, Avrupalı bir ruhban ayaklarına kapandı diye tatmin olup dönmesi beklenemez.

Attila zamanında 40 yıl önce Gothlar tarafından talan edilmiş Roma'nın çok bir kızıl elmalığı kalmamıştı muhtemelen ve halihazırda kıtlık geçiren İtalya'da besleyemeyeceği ordusunu kazancı olmayacak bir sefere göndermek yerine vergi almayı tercih etmiş olması bana göre daha gerçekçi.
Sosyal ağlarda paylaş

konu ile ilgili yeni okuma yapmadığım için bir şey diyemeyeceğim ama öyle yada böyle, yine adama atfedilen olumsuz özeliklerin hatalı olduğu sonucu çıkartıyorum her halükarda

ayrıca, 5 çayı için oturup konuşmadıkları da ortada, zira benzer bir durum moğollar ile bağdat arasında da vuku buldu ama klasik arap kendi beğenmişliği sonucu şehir yağmalandı, yazık oldu

ayrıca 40 yıl, bir ömür, sanki çok kısa bir süreymiş gibi anlatıyorsun da 455 yılında vandallar niye romayı yağmalıyor?

viki said:

It is accepted that Genseric looted great amounts of treasure from the city, damaging objects of cultural significance such as the Temple of Jupiter Optimus Maximus by stripping away the gilt bronze roof tiles (hence the modern term vandalism[3] ), and also took Licinia Eudoxia and her daughters hostage.[4] Eudocia later married Huneric. There is, however, some debate over the severity of the Vandal sack. The sack of 455 is generally seen as being more thorough than the Visigothic sack of 410,[5] because the Vandals plundered Rome for fourteen days whereas the Visigoths spent only three days in the city.
Sosyal ağlarda paylaş

Kartaca hakkında bilinen olumsuz anlamında demedim, tam tersine olumlu. Roma propagandası tek başına kafi değil kısacası. Medeni, tüccar, roma'ya tam anşamıyla rakip bir devlet. Sırf roma ile savaştı diye hunlar gibi görülmez yani. Hatta kartaca algısı genelde daha olumludur ki kimsenin bunu yapmak için nedeni yok politik ajanda olarak.

ne bileyim tunus, lübnan filan fenike ile yakın hisseden biri çıkıp sahiplenebilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

iyide işte modern araştırmalar sonucu böyle olduğunu biliyoruz, yoksa roma kaynaklarından başka ne bilgi vardı kartaca hakkında?

diğer taraftan attila ve adamlarının "tanrının kırbacı" yakıştırması yapan kıyamet telaları olsun, bir çok "barbar" halkı kendi etrafında toplayıp onlarla batı ve doğu roma ütüne bir çok sefer yapan bir adamının ideolojisinden korkan roma devlet adamları olsun kendi çıkarları bunları böyle yazdılar, aynı kartacada olduğu gibi

hatta neo. bir belgeseli bile vardı veya diğer kanalda, roma böyle yazdı, ama aslı bu diye anlatıyordu

dediğin gibi kartaca yok olduğu için bir önemi kalmadı ama hunlar daha sonra türkler ve osmanlı/müslüman olarak tecelli etiği için eski mitlerin üstüne yenileri ekledi ve kartacada olduğu ile modern araştırmalar ve objektif tarih okumaları ya yapılmadı yada görmezden gelindi, daha doğrusu burada görüldüğü gibi itibar edilmedi...

ce, rome2 de tarihi bilgileri oldukça gerçekçi olarak oyuna yansıtmıştı bakalım bu seferde aynı başarıyı gösterecekler mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...