Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bitcoin #2

cempostaci

Öne çıkan mesajlar

Meanwhile at BDDK;

BDDK Basın Açıklaması

Son dönemde bazı basın yayın kuruluşlarında ve internette “Bitcoin” hakkında çeşitli haberlerin çıktığı
görülmektedir.
Bilindiği üzere, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve
Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” (Kanun) 27.06.2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi
Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun Geçici 1 inci maddesine göre bu Kanunda
öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde hazırlanarak yürürlüğe
konulacaktır. Kanunun Geçici 2 nci maddesine göre ise Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile
ödeme hizmetleri sunan ya da elektronik para ihraç eden ve bu Kanun kapsamında ihdas edilen ödeme
veya elektronik para kuruluşu kategorisine dahil edilebilecek olan kuruluşlar Kurumumuzca
çıkarılacak ilgili yönetmeliklerin yayımı tarihinden başlayarak bir yıl içinde Kurumumuza başvurarak
gerekli izinleri almak ve uygulamalarını bu düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun hale getirmek
zorundadır.
Herhangi bir resmi ya da özel kuruluştarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen
bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında
elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim
ve denetimi mümkün görülmemektedir.
Diğer taraftan, Bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin
bilinmemesi, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam
yaratmaktadır. Ayrıca Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların
çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi
risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya
da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklırisklere de açıktır.
Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu
çerçevede Bitcoin ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklerin kamuoyuna
hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/12574bitcoin_hk_basin_aciklamasi.pdf
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

1 yıl herhangi bir yaptırım yok yani aracı kuruluşlara?

btc'yi falan zaten dışarda tutmuşlar kanundan. bir de sanal para için aracı kuruluşun tc'de olması gerekmiyor ki, öyle bir durum da var.

kullanıcıya yaptırım uygulaması lazım, o da ancak geliri vergilendirilmesi şeklinde olabilir. takibini yapamazlar.

ha bi de online bankalar, wallet'lar falan olduğu sürece vergilendirmesi de sıkıntılı olabilir.

ben online bi yerden çıkardığım banka kartıyla yemeksepetinden sipariş verebilirim örn.
Sosyal ağlarda paylaş

ben yandex money -> alfacashier üzerinden gittim, 15000 rub aldım 918 tl gibi birşeye. 418$ olarak aktardı BTC-e'e. yapı kredi visa kart var. bitcointalk'ta komisyon yok yeaa diye yazmışlar. saf exchange ekranında farketmemiş herhalde. bende yandexe para attıktan sonra almak zorunda kaldım. totalde 5 dk'da karttan btc-e'e geçti para ama yandex rub'ı exchange ederken alfacashier 1200 rub kesti işte kazık mı yedim anlamadım. öteki yöntemlerde durum nasıl? btcturk'e oranla daha iyi tabi

umarım 22'den falan LTC alabilirim sonra buy and forget :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...