Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kombiciler buraya

monoscope

Öne çıkan mesajlar

serjuhan said:

Hazır kombicileri bulmuşken sorayım.

Duş alırken filan su iki dakika sonra soğuyor. İki dakika boşa akıtıyoruz tekrar ısınıyor tekrar soğuyor vs. Sorun nedir acaba?

aynı sorunu ben de yaşıyorum, kombi arada kapatıyo sanki sonra yeniden ateşliyo gibi..
su sıcaklığını arttırınca biraz düzeldi ama sanki
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Eski konuyu gündeme getiricem ama, hayat boyu merkezi sistem ısındıktan sonra yeni taşınacağımız ev kombili. Konuyla ilgili bilgim de sıfır. 140m2 3+1 ev, eski bir kombi varmış ama biz değiştirmek istedik, kiracı olacağız, ev sahibi değiştirelim dedi. Ama ne marka almalı, nasıl kullanmalı hiçbir bilgim yok. Kombici varsa bi el atsa da öğrensek nedir bu kombi meselesi, 2K bütçeli bişey alayım diyorum "yoğuşmalı" ama neden yoğuşmalı onu da bilmiyorum, yeni teknoloji midir nedir...
Sosyal ağlarda paylaş

yoğuşmalı kombiler yaklaşık bi %5 daha verimli normaline göre
eğer tuttugunuz evde 4-5 yıldan fazla(aile evi olacak ve çok yakacaksanız 2'de olabilir gerçi,kullanımınıza bağlı) oturacaksanız,yoğuşmalı almak mantıklı , kendi parasını çıkarıyor yani

AMA,yoğuşmalıdan iyi verim alabilmek için,peteklerin büyük ve çok olması lazım,petekler küçük,flnsa,yoğuşmalı amacını yitiriyor,çünkü o peteklerden verim alabilmek için hayvan gibi köklemen gerekecek gazı,oysa yoğuşmalının olayı,ortamda çok ısı kaybı olmayacak,düşük ısıda sürekli yanıcak,yeni binaysa,mantolaması yapıldıysa,petekler yeterliyse,yahut yerden ısıtma varsa mantıklı oluyor yoğuşmalı,yoksa çokta bi esprisi yok

yoğuşmalı sistemler her türlü daha pahalı olacağı için kombiciler bunları anlatmak istemez ama,kar marjları daha yüksek çünkü

neyse,dediğim gibi yoğuşmalı olup olmaması şartlara bağlı ve bence o kadar önemli değil

140m2 bi ev için en az 20.000 kcal/h kapasiteli bi HERMETİK kombi sizi mutlu eder

bacalı vs hermetik,yoğuşmalı olup olmamasından daha önemli

o ne demek dersen,bacalı kombiler monte edildikleri yerin havasını kullanıyorlar,hermetikler fanla dışarıya bağlı oluyor ve ortamın havasına etki etmiyolar

iyi ve sağlam bir baca sistemi gerektiriyor ikiside,ama hermetik olmayanlar hermetiklere göre daha fazla risk taşıyor bence

o "doğalgaz kazası,12 genç ölü,duş alcam diye öldü" fln haberleri hep hermetik olmayan kombilerden çıkıyor

diğer dikakt etmen,ve bence en önemli olan kısmı çift eşanjörlü olması çünkü aksi halde özellikle kışın duş alırken su bi soğuyor bi ısınıyor fln,çok sıkıntı bişi çift eşanjör olmaması

tldr: ev yeni ve petekler büyük değilse,yahut yerden ısıtma yoksa salla yoğuşmalı kombiyi,onun yerine daha iyi markanın hermetik çift eşanjörlüsünü al

bekonun,eca'nın yoğuşmalısını alacağına aynı paraya bosh'un çift eşanjarlü hermetiğini al,bana duacı ol

dürümünü bekliyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Kombiyi detaylı incelemedim, mutfağa koymuşlar, tüm binanın bacasına değil de mutfak balkonuna doğru bir baca yapmışlar. Hermetik Kombi alıp aynı şekilde baca bağlantısını yapabiliriz değil mi? Petekler sanırım çok büyük değil, bu akşam daha ayrıntılı bakıcam. Bosch 20.000 kcal hermetikler 1500tl civarında baya da uygun. Tavsiyeler için teşekkürler, akşam daha bilgili olacağım sanırım evle ilgili :).
Sosyal ağlarda paylaş

ben de kocaelinde öğrenci evinde en düşükte sadece 2 tane peteği akşamları açmamızı saymazsam ilk defa kombili evde oturuyorum inşallah kıçıma kaçmaz, geçen ay hiç açma ihtiyacı duymamıştım 24 lira geldiydi, bu ay accık açtık, sağolsun alt üst komşu cayır cayır yakıyolar bi de yalıtım çok iyi apartmanda, çok açmaya gerek kalmıyodu ama çok soğuk şu bi kaç gündür açtım 40 derece 5 tane petek açık bi de tuvalette o asma peteklerden var ufak. işe de gitmediğim için sabah 7 den akşam 11 e kadar falan açık hep bu şekilde bütün ay yansa ne kadar gelir acep. normalde kombi en düşükte 35 derecede peteğin soğuğu gidiyor sadece :D 40 derece yapınca gayet güzel şort tshirtle oturabiliyoruz da korkuyorum açmaya çok ilk yaktığım ay gelmesin 600 lira diye :(
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

abi ev kaç metrekare senin? Benim duyduğum (gece gündüz full yanma) 300 lira max. doğal gaz. Ev için tabi...

130m2 ev. gece gündüz yanıyor (öyle baya sıcak da değil yani üşümüyoruz işte), tek odanın petekleri kapalı sadece (salon). 360-380 civarı geliyor fatura. izmir
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

RamsesII said:

abi ev kaç metrekare senin? Benim duyduğum (gece gündüz full yanma) 300 lira max. doğal gaz. Ev için tabi...

130m2 ev. gece gündüz yanıyor (öyle baya sıcak da değil yani üşümüyoruz işte), tek odanın petekleri kapalı sadece (salon). 360-380 civarı geliyor fatura. izmir

120 m2 ev, eski mi eski, 2.5m tavan, 3 tarafi is yeriyle cevrili kimse kalorifer yakmiyor, 1'i kapali 2 balkon var, 2 cephe yogun cam var, maksimum 450 lira geldi sabah aksam yakarak. Bu esnada evin icin ne sicak ne soguk.

Yogusmali kombi falan iyi tasarruf yapiyor da yalitim ve komsular esas onemli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...