Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

Bence de koymasınlar ortaokullu projesi oyunlarını.

Şimdi de hangi parametrelerle bu değerlendirmeyi yapacağımızı konuşalım, hani bi 10 milyon oyun satsak sonra bi 10 milyon daha sonra bi 10 milyon daha hooop steam düştü diyen adamdan farkımız olsun.

Evet kanuni sence nasıl değerlendirilmeli oyunlar? Hangi kriterlerle?
Sosyal ağlarda paylaş

Ehere mehere.

De ben objektif parametreler koyup buna göre isabetli seçimler yapamayacağımı baştan belirtiyorum zaten, misal benim küratörlüğümde bethestard oyunları otomatik giremez steame (hadi morrowind hariç). E hani noldu bu oyunları sevenler? Alamasınlar mı steamden en sevdikleri fantazi/post apoc skinli hiking simlerini?

Madem build a wall ve MSGA* diyorsunuz, buyrun beyler sizin parametrelerinizi dinleyelim. Yalnız rica ederim (((ortaokullu oyunu))) gibi subjektif değerlendirmelerdense objektif ve ölçülebilir kriterler olsun ki hepimizin onaylayabileceği evrensel bir filtre oluşturulsun.

* = MAKE STEAM GREAT AGAIN
Sosyal ağlarda paylaş

Birinci parametre, indie olmayan hiçbir oyun filtrelenmeyecek.

Amaçladığımız şey Aliens: Colonial Marines gibi kötü oyunları elemek değil, gerçekten çöp seviyesindeki oyunları elemek.

İndie oyunlar arasından da içinde azıcık bile bir parıltı gördüğün oyunları elemeyeceksin.

Baktık düzgün oyunları da eliyorsun, o zaman senin yerine başka eleman çalıştırırız.
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de zaten muricada adamın birinin bizim yerimize sevip sevmeyeceğimize karar vermesi yerine bizim karar vermemiz için geldi greenlight sistemi. Yoksa steam için zor değil origin vs gibi kurak bir storea geri dönmek. Ama o zaman da şuradaki insanların oynadığı oyunlar da giremez gene storea. Demokrasinin sıkıntıları işte. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Rating sistemi güvenilir değil.

Özellikle büyük firmaların yaptıkları oyunlarda insanlar bir şeye kızıp hak etmediği düzeyde kötü rating yağdırabiliyorlar.

Küçük firmalarda ise tam tersine, az sayıda kişi oynadığı için ratingi kolayca etkileyip hak ettiğinden fazla göstermek kolay.

Mesela arkham knight oyun olarak iyiydi ama kimse pc portundan oynayamadı. Oyun düzgün oynanamadıktan sonra kalan şeylerinin iyi olması bir şey ifade etmiyor. Bu durumda rating kötü olması ne güzel işte. Adam filtre yememek için adam gibi optimizasyon kasacak.

Bu hali ile gitsin konsolda alsın iyi ratingi. pc de sürünsün. Bence herkesi kızdıracak şekilde saçmalık varsa kullanıcıyı önemsemiyorlar demektir ve hakederler kötü ratingi. Ki steam rating bi genel bir de son 1 ay a bakıyor. Yani adam düzelttiği anda eski ratinglerin önemi kalmayacak. Bu da developer ı support a teşvik edecek.

Küçük oyunlarda da bir çok site gibi belli kişi sayısına ulaşana kadar yeterli rating yok der geçer. İdeal olmasa çöplükten kurtarabilecek en hızlı yöntem bu. Yarım saatte eklenebilir yani sadece sorgu eklenecek :)

İdeal yöntemleri yapmaları aylarca sürer.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ehere mehere.

De ben objektif parametreler koyup buna göre isabetli seçimler yapamayacağımı baştan belirtiyorum zaten, misal benim küratörlüğümde bethestard oyunları otomatik giremez steame (hadi morrowind hariç). E hani noldu bu oyunları sevenler? Alamasınlar mı steamden en sevdikleri fantazi/post apoc skinli hiking simlerini?

Madem build a wall ve MSGA* diyorsunuz, buyrun beyler sizin parametrelerinizi dinleyelim. Yalnız rica ederim (((ortaokullu oyunu))) gibi subjektif değerlendirmelerdense objektif ve ölçülebilir kriterler olsun ki hepimizin onaylayabileceği evrensel bir filtre oluşturulsun.

* = MAKE STEAM GREAT AGAIN

bana uyar. Valve oyunları ve Planescape Torment, Bloodlines, KOTOR 2, Sanitarium gibi klasikleri çıkarıp atmadığın sürece her dediğine ok.

öte yandan benim dediğim şey ortaokullu oyunu değil, ortaokul ders ödevi idi.

"güzel oyun nedir nasıl olmalıdır" saatlerce tartışabiliriz.
ama asset fliplerin ve iki dakikada birleştirilen hedelerin "oyun" olarak Steam'de satışta olmaması gerektiğinde hemfikirizdir sanırım.

ortaokul ders ödevi derken şu tip şeyleri kastediyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=hEHpY5obSIY
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Birinci parametre, indie olmayan hiçbir oyun filtrelenmeyecek.

Amaçladığımız şey Aliens: Colonial Marines gibi kötü oyunları elemek değil, gerçekten çöp seviyesindeki oyunları elemek.

İndie oyunlar arasından da içinde azıcık bile bir parıltı gördüğün oyunları elemeyeceksin.

Baktık düzgün oyunları da eliyorsun, o zaman senin yerine başka eleman çalıştırırız.

bu dediğin şey yıllardır Steam'de olması istenen QA olayı.

adam Unity3D'yi açıyor, zemin üstüne taş koyuyor, screenshotını alıyor, Greenlight'a atıyor. herkes oylama spamı yapıyor ve Greenlit oluyor. ama oyunu bozuk yaptığı için oyunun kendisi açılmıyor bile.

böyle çöplerle dolmuş durumda Steam.
farkedilenler ve tepki çekenler "aa böyle bişi mi varmış" denilip Steam tarafından siliniyor.

ama işte taa başta bunların Steam'de satışının engellenmesi lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

İyi de zaten muricada adamın birinin bizim yerimize sevip sevmeyeceğimize karar vermesi yerine bizim karar vermemiz için geldi greenlight sistemi. Yoksa steam için zor değil origin vs gibi kurak bir storea geri dönmek. Ama o zaman da şuradaki insanların oynadığı oyunlar da giremez gene storea. Demokrasinin sıkıntıları işte. (:P)

Greenlight olayı publisher'a ihtiyaç duymadan Steam'e oyun ekleyebilme sistemiydi. normalde bir oyun publish ederken publisher'ın kendisi koyması gerekiyor, developerlar gidip koyamıyor.

Greenlight olayı da insanların sevip sevmeyeceğinin denenmesini sağlamıyor. belirli bir oy sayısına ulaşabilen otomatikman ekleniyor. eklenirken de kimse denetlemiyor "bu oyun nedir" diye.
böyle bi sistem mi olur yav.

flood yapan oyununu ekletiyor haliyle.
Sosyal ağlarda paylaş

yukarıda dediğin kadar kötü şeyleri satılırken görmüyorum ama greenlight altında oylaması var ki normal, zaten o baraj onun için. abuse edilince gereğini yapıyor demişsin zaten steam. big brotherların sizin yerinize ne alıp alamayacağınıza karar vermesi hoşunuza gidiyorsa o zaman apple ve nintendoyu tercih edin. ben aramada 30sn fazla harcamayı seçenekleri hiç görmemeye tercih ediyorum serbestliğe alışkın pc kullanıcısı olarak.

oy sayısını sallamayacaksa steam zaten avrasya tüneli isim anketinden farksız olur o iş.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

big brotherların sizin yerinize ne alıp alamayacağınıza karar vermesi hoşunuza gidiyorsa o zaman apple ve nintendoyu tercih edin.

alaka?

çerçöp, ciddi anlamda çerçöp oyunları koymamak bu kadar mı zor?
bir oyun steam'de satışa gireceği sırada, steam'den bir elemanın "hmm oyun çalışıyor mu bir bakalım" demesi "big brotherların sizin yerinize karar vermesi" mi oluyor sana göre?
Sosyal ağlarda paylaş

sen mesajında steamin gereğini yaptığını söylemişsin, ki ben o tarif ettiğin gibi oyunlara da rastlamadım nidhogg falandan bahsetmiyorsak. kaç tane var bu oyunlardan 2016da mesela, 4200 başlığın kaç tanesi ki siz arama yaparken bulamamanızı sağlıyor? 2100ü filan mı?

bayağı incir çekirdeğini doldurmayacak bir 'sorun' şu yani, aradığını bulması zor store isteyen nintendo eshopu filan açsın baksın. ha kaldı ki şurada oyuna para vermek için sadece ve sadece steamde arama yapan insan olduğuna da pek inanasım gelmedi, hemen herkesin önce internette değişik sitelerden tespit ediyor olması kuvvetle muhtemel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...