Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

fiyatlandırma kısmını özgür bıraksalardı, heleki en facia yeri "modları paketlerip dlc ile satma hakkımız var" demeselerdi belki kıvırabilirlerdi ama tümüyle her noktası facia bi sistem ve kullanıcıyada modcuyada hak tanımıyan sekilde cıktılarki toparlama sansıları yoktu zaten.

modcu mod yapacak, populerler modları toplayıp yanında horse armor koyup paketleycekler sonra satıcaklar hemi?
bide bu paketin gelirinin ne kadarının modculara ait olduğunu ne kadarrının devlelopera ait olduğuna dev karar verecek?

daha ne kadar sıcıp sıvıyabilirlerdi bilmiyorum

bana bu anlattıgın cok kötü bi senaryo gibi gelmedi,paketledikleri modların düzgün calıstıgından ve optimize oldugundan eminlerse,kalite kontrolunu fln yaptılarsa,bide satılan paketlerden modderların emeğinin karşılığını verebilirlerse,yapsınlar böyle bence.

itap ettikleri gibi öyle zerre kalite kontrol yapmadan,24 saatlik bence oldukça yetersiz bir test süresi dışında hiç bir önlem almadan mod satma fikri bence devasa bir saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

fiyatlandırma kısmını özgür bıraksalardı, heleki en facia yeri "modları paketlerip dlc ile satma hakkımız var" demeselerdi belki kıvırabilirlerdi ama tümüyle her noktası facia bi sistem ve kullanıcıyada modcuyada hak tanımıyan sekilde cıktılarki toparlama sansıları yoktu zaten.

modcu mod yapacak, populerler modları toplayıp yanında horse armor koyup paketleycekler sonra satıcaklar hemi?
bide bu paketin gelirinin ne kadarının modculara ait olduğunu ne kadarrının devlelopera ait olduğuna dev karar verecek?

daha ne kadar sıcıp sıvıyabilirlerdi bilmiyorum

yanniz kimse eula falan okumadigi icin farkinda degil sanirim da, mod yapanlarin her hangi bir hakki falan yok... bethesda bu dediklerini steam'di valve'di olmadan su dakikada, modu yazanlara tek kurus falan vermeden yapabilir, isteyen sonra "ama ama eula gecersiz aslinda" falan diye mahkemelerde surunur, avukat ordusuna karsi artik kazanabilirsen ne ala...

Skyrim Creation Kit EULAsi:

said:
...You are only permitted to distribute the New Materials, without charge (i.e., on a strictly non-commercial basis) (except as set forth in Section 5 below), to other authorized users who have purchased the Product, solely for use with such users’ own authorized copies of such Product and in accordance with and subject to the terms and conditions of this Agreement and all applicable laws. If You distribute or otherwise make available New Materials, You automatically grant to Bethesda Softworks the irrevocable, perpetual, royalty free, sublicensable right and license under all applicable copyrights and intellectual property rights laws to use, reproduce, modify, adapt, perform, display, distribute and otherwise exploit and/or dispose of the New Materials (or any part of the New Materials) in any way Bethesda Softworks, or its respective designee(s), sees fit. You also waive and agree never to assert against Bethesda Softworks or its affiliates, distributors or licensors any moral rights or similar rights, however designated, that You may have in or to any of the New Materials...

bu da taaa 2012de cikmis bir haber konu hakkinda:

http://www.gamezone.com/news/bethesda-owns-the-rights-to-your-skyrim-creation-kit-mods
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

yeni oyunlarda daha bir felaket olur, en ufak official patchte update edilmedigi icin oynanamayan 100lece dlcmod euhh

O büyük bir sorun ama bir şekilde çözüm bulunabilir.

Her önüne gelenin küçük veya çalıntı modlarla satışa başlamaması için, Greenlight'da yaptıkları şekilde, 100 dolar gibi bir ücret vermeleri istenebilir mesela. 100 dolar çıkana kadar Steam kendi payını almaz.

Teknik olarak ne kadar mümkün bilmiyorum ama oyunların daha eski versiyonlarına kolayca dönülmesi de bir yöntem olarak düşünülebilir. Tabii tüketicilere aldıkları modun oyunun her versiyonunda çalışmasının garanti olmadığı satış sırasında net bir şekilde söylenmeli.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmiyorsunuz dedigin seyi biliyoruz. firmalar dedigini yapmıyor/yapamıyor cunku bir sonraki patchlerinde modları da patchlemekle ugrasmamak icin. Ama en bilinen ornegi valve in community tarafından begenilen mapleri paketleyip "operasyon" adı altında satması. ama bundan map yapanlara pay veriyor.

ornegin

said:
Operation Payback has paid out for Counter-Strike: GO's top mapmakers, who have earned a fantastic $150,000 between them . Payback, you'll remember , is Valve's attempt to 'pay back' the game's dedicated community by offering unlimited access to seven of its best user maps, and dedicated servers on which to play them, for a flat $5.99 fee. Considering the creators of those seven maps now have around $150,000 to share between them, I'd say it's proved rather successful.

Tabiki istese vermeyebilir ama 150k yaptıgı pr in yanında bir hic. ve sadece map tabiki. yoksa bunu skyrim gibi game mechaniclerine kadar degistirmeye varan modlara yapmaya calıscaklarını/yiyecegini hic sanmıyorum.

Ya da zaten dota cs gibi buyuk basarılı modları yapanlarla da beraber calısmayı tercih ediyorlar.

Bu arada operasyondan da insanlar cok memnun valve hayvan gibi kazanıp mapmaker(modder?) lara pay vermesinin yanında mapleri aldıktan sonra degisikleri kendi ustune alıyor. maplerin kırılması gibi durumlarda sorumluluk valvede artık. ben valve den problem cıktıgında duzeltmesini talep ediyorum. direk adamın kendisinden alsam bunu talep etmem sansıma baglı.

patch rollback mantıklı degil. patch dedigin basit goruntusel bugfix de olabilir ama dlc oncesi temel atma da olabilir. simdi ikincisi durumunda yuklememek nasıl olucak? Oyunun her state inde calısmayacak mod u onceden soyledik ama diye satmak ne kadar dogru?
Sosyal ağlarda paylaş

hayir cuce ilk iki paragrafta anlattiklari sanki bu yeni sistemle gelmis ve daha once varolmayan seylermis gibi yazdigi icin belirttim, "yani modlari toplariz yanina horse armor ekler satariz, istedigimize de istedigimiz payi veririz" yeni bir sey degil, haklari zaten mevcut, sadece bu shitstorm'un oncesinde monetize edilme hakki zaten olmadigindan modcunun yaptigi onunmus gibi bir iluzyon var. ha tabii ki dedigin gibi Bethesda tutup ugrasamayacagindan oyle modlari toplayip satayim moduna girecek degil.

yoksa valve'in csgo'da yaptiklarini anlatmana pek gerek yoktu
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Sistemin tamamen değişeceği doğru. Ama bu, değişimin kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Modcuların bugüne kadar hayrına çalışmalarının sebebi bu işten para kazanmalarının zor olması. Para kazanmaları için bir sistem konduğu zaman bir çoğu buna itiraz etmeyecektir. Bir insanın emek verdiği bir işten para kazanmaya hakkı var.

hacı niye hala bu yaptıkları iyi bir şey gibi savunuyorsun ki?
modçular için iyi bir şey olsaydı zaten modding sitelerinde bu kadar tartışma dönmezdi.
al mesela benim de sevinmem gerekirdi "yaşasın mod yaparak para kazancam" diye ama gelip burda kotülüyorum.

arcane gibi adamların bu sistemin modçulara yarıyacağını düşünüyor ve savunuyor olması komik.
bizzat mod yapan adamlar itiraz ediyor diyoruz, ama tüm açıklamarımızı "siz 5 dolara skyrim alan mezarcılarsınız" diye reddediliyor.

trolleyelim maksatla yapılıyor olsa peki diycem.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

doggy ambush crit vurmuş, benim yazacağımdan daha iyi yazmış. (tu)

altın devir evet vardı bone, bestseller multiplatform oyunların konsol tabanlı olması ve dlc çağının başlangıcının öncesiyle mod desteği üzerine kurulan shooter motorlarının piyasayı ele geçirmesi arasındaki dönem. 99-2006 mı denir artık tam yıllar tartışılır.

minecraft, mount & blade vs bu örnekler indie'likten, sıfır şirketlerden başlayıp geliyor, mod olayı olmasa zaten bugün isimleri öne bile çıkamazdı. esas trend'i belirlemek için moda ihtiyacı olmadan çat çut 50 milyon satanlara bakmak lazım. orada da bir modding varsa "şirkete rağmen" var, doggy anlatmış işte rockstar'ı filan. trilyar satmış gta4'e 5-6 yılda bir custom model ekleyememiş koskoca komünite. oyundaki modelleri kullanabiliyorlar ancak. bu mu moddable? mod çalıştırmak için exe değiştirilen xcom mu moddable? total conversion empire'dan beri yapılamayan total war'lar mı moddable?

vs vs uzuyor gidiyor liste, modculuk jedilik gibi soyu kurumak üzereyken "bakın obiwan var yoda var moddable" filan diyorsunuz ya lol. gabe güce dengeyi getirmeye çalışacak ama reddit'te "kötü giderse vazgeçeriz" de demiş. iwata'ya şu adama 2 günde denen 10 yılda denmedi ya. bir de steam'ciler en fanatik filan diyordu nintendrone'lar topkek.

yaaaau sam bırak bu ayakları.

hellhound hiç bişi dememiş, illa tek tek firmaları bulup bir liste halinde önüne servis etmemi arzulamış. o kadar zamanım yok kusura bakmasın kimse, üşenmeden yazdım bazı şeyleri ama onun dışında her şeyi armut piş ağzıma düş yapamam.

çoğu firma multiplatform aylık hit oyun olsun maksatla yapıyor oyunları. bu yüzden de çoğu oyunun mod desteği olmadan çıkması şaşırtıcı değil. önünüze sunduğumuz oyunları da incik cıncıktan dolayı gözardı ediyorsunuz.
Arma gibi oyunların popülerliğini büyük oranda mod desteğine bağlı olması ve mod topluluklarının da reklamıyla sürekli gündemde kalması gerçeği var.

ayrıca Sam ya yazdıklarımı zerre okumuyorsun ya da okuyup da anlamayı reddediyorsun. olm o kadar yazdığıma karşılık sadece bunları mı yazdın? lel.
çok sinirlendirdin beni. haftaya evine gelip zorla toradora izletçem.
tayga 4 life
Sosyal ağlarda paylaş

"listeyecek zamanım yok" -> "listeleyecek birşey yok"

arma filan popüler oyunlar değiller zaten, dayz olmasa military simulator hariç kimsenin ilgilenmediği bir seriydi. önceden popüler olup da mod desteği ekleyen/kaldırmayan şirket çok az işte bethesda filan ancak.

ya konu bitti gitti hala wot yazıyorsun, gaben size bedava birer oyun versin de susun bari. :p

gintama'ları bitirmeden gelirsen açmam kapıyı.
Sosyal ağlarda paylaş

arma kime göre popüler değil?,daha bi iki ay once dlc cıkardı ve deliler gibi sattı senin popüler değil dediğin oyun

paradox oyunları ve tw serisi bi hayli popüler,ve sapına kadar modlu,hatta paradox sadece modları kullanabilsin diye oyuna mekanik ekliyo

ya sam gerçekten haksızsın,ama onu kabul etmek yerine komik argümanlar sunup duruyorsun,ve sadece kendini ikna ediyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

mount&blade mesela,hayvan gibi popüler oyun,devasa bi hype var mb2 için,ve deli gibi modlanabilir,yahu yapmayın etmeyin,modculuk bitti gerçekten sacmayı bırak absürt bir iddaa

red orchestra,insurgency,dayz,bir sürü başarılı seri var mod olarak başlayıp standalone oyuna dönüşen
Sosyal ağlarda paylaş

steam parali mod olayini ileride daha gelismis bir sistem ile geri getirmek uzere kaldirdi. bence hic geri de getirmesin. cunku en adil sistemle bile bethesda oyunlarinin mod ortamina verecekleri zarar kacinilmaz.

bastan soyledim. parali moda karsi degilim. tabi ki tercihim son kullaniciya free, revenue sharing tabanli sistemler. ama direk satis yapilan mod piyasalarini da goz ardi etmiyorum. taaa sayfalarca onceki mesajlarimda da var.

Ama parali skyrim moduna siddetle karsiyim. skyrim in/bethesda oyunlarinin dinamikleri mod community nin su anda vardigi nokta nedeniyle bu ise uygun degil.

100 tane modder 4 er adamin resource unu kullaninca piyasada 5 adamlik takimlar yapmiscasina emek iceren 100 tane mod oluyor.

paralinin boyle bir sansi yok cunku kimse para kazandiran bir asseti paylasmaz. paylastiginda da parali kullanacak olana izin vermez. verdiginde de parasini ister ve bu da daha az resource paylasimina sebebiyet verir (ki steam bu tur bir paylasima da hazir degildi)

bethesda oyunlarinda su anda modding oyle komplike bir hale geldi ki, bir adamin tek basina cok yonlu bir mod hedefliyorsa birseyler basarmasi cok zor.

ortalama mod kalitesinin dusecek olmasi kacinilmazdi. bugun oyle skyrim modlari var ki, parali olsaydi en fazla 1 bilemedin 2 tane gorebilecektik.
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

arma kime göre popüler değil?,daha bi iki ay once dlc cıkardı ve deliler gibi sattı senin popüler değil dediğin oyun

paradox oyunları ve tw serisi bi hayli popüler,ve sapına kadar modlu,hatta paradox sadece modları kullanabilsin diye oyuna mekanik ekliyo

ya sam gerçekten haksızsın,ama onu kabul etmek yerine komik argümanlar sunup duruyorsun,ve sadece kendini ikna ediyorsun

DoGMeaT said:

bak killing floor 2 cıktı,ilk başta UT2004 moduydu,şimdi deli gibi satıyor,gerçi armaya popüler değil diyen adam KF'yi yerin dibine sokar

sen git COD oyna sam,en popüleri o :)

Sam said:

önceden popüler olup da mod desteği ekleyen/kaldırmayan şirket çok az işte bethesda filan ancak.

arma niche bir oyun, dayz çıkana kadar military shooter'ların hardcore simülatör subset'i altında kalmıştı sadece ki shooter'ların en niche grubu filan bu. seveni çok sever ama popüler mi? değil.

paradox gene niche oyunlar yapıyor, ck2 1,1m sattı rekorunu kırdı sen düşün artık. forumdaki en paradox'cu adamım ama popüler değil.

tw gene mod desteğini baltaladı empire ile başlayarak, yazdım yukarılarda. total conversion'lardan bu noktaya indi. tw serisi bu davada benim tanığım olur sizin değil.

killing floor'u neden örnek veriyorsun lol, modların paralı hale gelip başarılı olmasına örnek nasıl senin anlattığına yarıyor ki? (:P)

ya ben niye cevap veriyorum ki mesele kapanmış bitmiş. ben üzülmedim sevindim geri alınmasına zaten. alınmasaydı da kıyamet kopmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

http://i.imgur.com/b16rgVJ.jpg

killing floor'da gayet iyi örnek bu arada. tripwire'in bu aşamaya nasıl geldiğini linkten inceleyebilirsin sam

http://en.wikipedia.org/wiki/Make_Something_Unreal

kısacası parayı vermesi gereken pc gaming communitysi değil kodamanlar

http://i.imgur.com/Hlgd4ze.png

fable 3 geldi aklıma ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...