Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

wishlist-follow-ignore'daki ignore'a "played on another platform" seçeneği gelmiş smiley24.gif öneriler için "taam bunu oynamış" diye not alıyor ama bi yandan da "DÜŞÜNÜR MÜYDÜNÜZ?" diye darlamıyor.

edit: steam'den bahsediyorum. gerçi niye yazdıysam, epikte olacak değil ya gfhksjd

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.eurogamer.net/articles/2019-09-19-french-court-rules-steam-users-have-right-to-resell-their-games

ne saçma şey ya, sıfırıyla hiç bir farkı olmayacak ikinci el dijital oyunu satabilmek sektörü bi 15 sene geriye atar heralde gelir anlamında.

If Valve refuses to abide by the ruling and post the French court's decision to Steam within a month, it will have to pay a fine of 3,000 Euros per day for up to six months.

ceza bişey değil de bu eu'ya yayılırsa ilginç olur

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

satmaya değer oyunların çoğu artık şirketlerin sistemlerine üyelik istiyor, en büyük mani o.

da esas şu olayı bütün şirketlere uyarlamaya kalkarlarsa çanına ot tıkar avrupa'nın abd. yorumlarda biri demiş:

"Does this court ruling mean that French consumers also get to re-sell their iTunes music and Kindle books?"

bütün sistem patlar ya da pahalanır herşey.

Sosyal ağlarda paylaş

işte fransız yargıç "tanımıyorum o eula'nızı" demiş, teoride haklı ama uygulamaya dökülünce sektörü ve kullanıcıyı olumsuz etkiler. bir yıllık oyunlar %90 değer kaybedebilirken ikinci elin esprisi pc pazarında pek yok. gitsinler nintendo e-shop'a yapsınlar mesela, 10 yıllık oyunlar hala launch fiyatından, 20 yıllık oyunun remake'i gene launch fiyatından. hani steam'de bunu yapmaya çalışmak bayağı şark kurnazlığı.

Sosyal ağlarda paylaş

Öyle bir şey gelirse bize bayağı fena girer ya. Ya DRM-Free olacak oyunlar, ya da dediğiniz gibi subscription based sisteme geçilecek.

DRM-Free demiyim yine DRM olacaktır korsana karşı, ama serbest bir şekilde trade edebilmen demek region lockın, dolayısıyla currency ratein kalkması demek. O da oyunlar bütün dünyada aynı fiyata olmak zorunda demek. Yoksa ucuz olan ülkeden alır herhangi bir kısıtlama olmadan istediğin gibi oynarsın. Kimse USA/Kanada/EU fiyatlarına almaz, Türkiye/Arjantin/Rusya fiyatlarına alır. GOG o yüzden Türkiye'de currency rate sabitleyemiyordu. Sırf belli başlı kazıkçı şirketlerin değil, bütün oyunları 60$ full price almak zorunda kalabiliriz yani.

Onun haricindeki alternatifi de Stadia, UPlay+ gibi subscription based sisteme geçilmesi, o da ayrı dert. İleride sistem çok iyi oturur hiç problemsiz bir hale gelir, üstüne bir de ülkelerin ekonomik şartlarına uygun fiyatlandırmaya geçerler filan o zaman fikrim değişebilir ama şu anki haliyle hiçbir güç bana Stadia kullandıramaz. Bir de piyasa exclusive modeline kayarsa iyice sıçtık, Netflix Amazon HBO Hulu Apple Disney+ gibi zibilyon tane servis çıkacak her exclusive için ayrı ayrı subscription ödeyeceksin, kabus gibi. Piyasa bu exclusive batağına saplanırsa Swiney bir tarafına kına yaksın artık.

Bir de geri satacağız ama kime satacağız? Nasıl satacağız? Steam herhalde kendi kendini baltalamaz steam marketplace içerisinde cd key trade sistemi kurarak. Steam dışında trade nasıl mümkün olur ondan da emin değilim, steam dışından anlaşsan bile nasıl cd keyi teslim edeceksin, nasıl paranı geri alacaksın?

Gerçi GabeN "Marketplace benim değil mi, 30% komisyonumu kesiyorum gerisine karışmıyorum istediğinizi alın satın" diyerek aradan sıyrılabilir rahatça (Ama böyle olursa publisherlara patlar bütün olay. GabeN 2. defa komisyonunu alıp yerine çekilir, hatta dediğim gibi steam marketplace üzerinden gerçekleşirse karlı da çıkabilir ama oyun tüketicinin malı olacaksa publisherların aynı oyunun zincirleme satılmasından pay alma imkanları yok, 1 oyun lisansı üzerinden 10 kişi oynarsa bayağı zarar ederler).

Olay özünde çok iyi bir gelişme aslında, oyunların tradeable olması bayağı pro-consumer bir konu ama işte aradaki farkı tüketiciye yansıtacakları kesin. Bir de drm/region lock/currency rate ilişkisi ve piyasanın subscription service yoluna sapması bayağı kötü sonuçlar doğurabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

ya pro-consumer kısmı tartışılır, vitrinde öyle arkaplanda senin dediğin gibi tüketici açısından kötü sonuçlara yolaçar. bir kere son derece zamansız bu dava için. 15 yıl önce steam ilk açıldığında yapsaydı başka mesele. şu anda dediğin gibi sadece oyunlar için değil, bütün entertainment ip'ler satma değil kiralamaya çevirmeye çalışıyor hem sinema/dizi hem de oyun sektörü. resmen hiçbir şekilde satın alınamayan oyunlar çıkmaya başlayacak.

bu gerizekalı fransız gominisi de yapacağı 5-10$'lık satışın derdinde. oğlum ne paraya satacaksan aramızda toplanıp verelim, suyu bulandırma. adamlar "madem öyle, satmıyoruz sadece subs var, hah şimdi napıyorsunuz" çekecek. umarım temyizden döner.

hep söylüyorum ben önce oyuncuyu düşünüyorum ama bu devlere kazık atarak oyuncuya o kazığı saplayacak bir hareket. gaben da ikinci elden komisyonunu alamaz, alsa da ikinci el satabilmek için daha ucuz olmak zorunda, komisyonu azalır. ama esas kazık devlere girer, onlar da sonra bize sokar. gamestop yıllarca devlere bu kazığı attı, şimdi dijitale kayma nedeniyle krize girdi şirket. devler bir daha o kazığı yemez. bize sokar.

bu aptal fransız da sattığı oyunlarıyla üç aylık subs alır ancak, hiçbirşeye de sahip olamaz bir daha.

Alıntı

level 1

doropenguin

66 points · 1 day ago

I work for a small indie game studio that started with 7 members. Our first game was very successful and we're half way to finishing our second game. We're now at 23 staffs and it's been working great.

We've had a brief, casual talk on this matter. Mind you this is not a final decision nor an official one. We just talked about this over a lunch, but the general conscious was to just avoid the market (not sell on France). If this eventually hits the entire Europe, it would be a more critical issue.

Most of the members have years of experience in AAA game studios. We all left because we were tired of where the AAA game industry was heading. This new ruling definitely kills indie games avoiding microtransactions. We would have to adjust to add MTX in, which we won't do because that's why we left our jobs in the first place, or to simply not sell on the market that enforces such law.

"Used" products usually contain wear and you need to make an effort to sell them. Digital licenses to download, keep and play games are mint-perfect and if the users were a few clicks away to buy & sell them at a cheaper price, no one will be paying us to get a "new" copy. Even if we get a small cut of it, the "new" copies that are identical will only be bought by uninformed consumers.

Selling your no longer unwanted games for a small profit is a very short-term benefit for the gamers. There's a way bigger impact that will seriously hurt the industry that I think even the consumers should be aware of. The industry is already heading to a bad direction of MTX and service-based models and this ruling will only accelerate that process.

devler beyinsiz değil, bize girecek bu. steam de cani kokran'ın hayaletini filan tutsun da temyizden döndürsün.

videoda avukat güzel anlatmış, bir de sonda dediği çıkarsa oh oh seyreyle cümbüşü. lootboxlardan çıkan şeylerin de satılabilmesi gerekecek, bu sefer de kumar kapsamına girecek lol.

gbf'de limited gacha charları alıp satarız artık lmao. resmen pandora'nın kutusunu açmış fransız yargıç. ama bu olay kesin macron'un abd ile dijital ortamlarda kafa tokuşturmasıyla alakalı. facebook'a vs'ye %3 vergi üstüne bunun gelmesi tesadüf olamaz.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hep gamerjektifim diyorum ama devler de ekmek yiyecek. "kullanılmış" olmadığı için dijital ürünler, gidip de sıfır almak için HİÇBİR NEDEN yok. abd'den gamestop'tan ikinci el oyun aldım, kutusu yok, kim bilir kaç kere takılmış çıkmış. ne koşullarda saklanmış belli değil. eskimiş birşeyi alıyorum yani. kitap alırken, araba alırken vs hep bu sözkonusu.

şirketler aptal değil, bütün oyunlarını stadia'ya, apple arcade'e, origin/ms game pass'e vs'ye taşıyacaklar. oynamak istediğimiz bir oyun orada, biri öbürü yerde olacak. netflix, hulu, disney+ vs gibi. ne halt edeceğiz o zaman? gerge'de üç ayrı anime stream aboneliği vardı, adam ona rağmen one ounch man izleyemedi, düşün artık. böyle mi olsun bütün oyun sektörü de?

bu kararı çok net göklerden gelen bir hüküm şeklinde macron yollamış "abd ile takışıyoruz dijital ortamda, ne gerekiyorsa yapın sıkıştırmak içn" şeklinde. facebook vs'ye %3 vergi geliyor, çat hemen ertesinde bu karar. biz de yedik, oldu macron. onun abd kavgası uğruna olan oyunculara olacak. bu karar temyizden dönmezse de bu mesaja dönüp ah çekersiniz. ?

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

54 dakika önce, LethE dedi ki:

bu karar tamamen tüketici dostu sam.

devler, publisherlar kendilerine giren kazığı çıkarıp sana bana sokunca suçlusu bu hüküm değil kazığı sokanlar olur.

benim 10$ gift cardı özelden yollarsın.

tüketici dostu mu ahah.

sıfırdan hiç bi farklı olmayan ikinci el dijital single player oyunu 8 saatte tüketip bi başkasına sattığında yapımcısı zarardan zarara koşup, sonra da satmıyor diye f2p mobil oyunlara giriştiğinde veya gidip de sonraki oyununa oyuncuları tutmak için zoraki multiplayer koyup single'dan yediğinde tüketici baya kazanacak.

ea'e ubisoft'a activision'a bişi olmaz. adamlar böyle bir zorunluluk olduğu gibi anında servise döndürürler. ki şimdi bile multisi olmayan oyun yapmıyorlar artık. hatta kutulu ikinci elleri bile engellemek için online pass'ler çıkartmışlardı zamanında, bari ikinci elcilerden de para alalım diye. 

valve'a da bişi olmaz, bugün dükkanı kapatsalar 50 senelik paraları vardır. 

olan indie yapımcıya olacak, özellikle de single player dediğim gibi. çünkü alıp anında tüketebiliyorsun, one night stand.

bi de pazar yeterince tüketici dostu değil sanki. oyun sektörünün hiç bi döneminde oyunlar bu kadar hızlı değersizleşmedi. bi oyun satılığa çıkıyor 3 ay sonra indirim de indirim. 6 ay sonra %75 sale. 1.5 sene sonra 10$'a alıyorsun. oynayamayacağın oyunları bile satın alıyorsun, daha nasıl tüketici dostu olsun. oyuncunun istediği tamamen bedava oynamak. (ki onu da yapıyorlar, 2 sene 3 sene önce çıkmış oyunları bedavaya dağıtıyorlar).

ikinci elde yaptım ben işte. god of war 3'ü çıktığı gün 90'a alıp ertesi gün bitirip 100'e sattım. hani 6 sene geliştirmişlerdi oyunu, nerede karşılığı.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...