Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Bir çoğumuz için çok önemli bir ayda , ve bence çok mantıklı sorulmuş bir soruda , sırf kendinizi tatmin etme amacıyla gelip , allah yok olm sdsdf , karar merci kim olm asdasd , huriler var ama olm ahhahaha , mantık olarak açıklayamazsın olm aweokasd , gibi artık duymaktan sıkıldığımız şeyleri buraya yazmanız ; ve daha sonrada milletin 17 saat oruç tuttuğu bu günlerde , sanki başka yerde su içilemezmiş gibi , otobüste insanların gözünün içine bakarak su içtikten sonra laf yemeniz gerçekten size garip mi geliyor?
Sosyal ağlarda paylaş

İyide subzero zaten olayın özü başkaları su içerken senin orada bulunup o iradeyi göstermen.
Yani ben mantığı anlamıyorum saygıymış vesaire. Ya zaten maksat millet önümde yiyecek ki benim de canım isteyecek, açlığın ne olduğunu anlayacağım, idrak edeceğim. Ne mantığı var abi temelde o zaman oruç tutmanın.
Bilakis önümde yemek ye, suç iç.
Sen sokakta herhangi bir zamanda elinde suyla, yemekle geçerken belki yanda fakir oturuyor sen farketmiyorsun mesela. Dur bir saniye içmemeliyim mi diyorsun. Oruçtaki mantık işte bunu farkedebilmen değil mi...
Ha benim için olayın özü önemli değildir, sadece din böyle diyor diye tutuyorum dersen onu bilmem. Ama orucun nefis, idrak vs gibi manevi değerleri için tutuyorsan, benim fikrimce birilerinin senin önünde yemek yiyip su içmesi seni rahatsız etmemeli...
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

KehKeh said:

Nereden biliyorsunuz yatarak tuttuklarını yatarken kontrol mü ettiniz?

Genelleme yapmayalım, yatarak tutanlarda tutsunlar kimseyi ilgilendirmez.

GERGE said:

dinle mantigi birlestirmeye calisinca genelde basarisiz oluyorum.

birleştirmezsen başarısız da olmazsın.

iddia ettiğin yatarak tutanları nerede ve nasıl tespit ettiğini de çok merak ettim, mantık yoluyla mı bulmaya çalıştın.

Abi bu nasıl bir savunma mekanizmasıdır? Yeter ki dindar insanlar olsun doğru yanlış hemen onları savunmaya geçiliyor. Bu ne arkadaş hesap soruyor resmen.

Osman kılıcımı çalmasa palayla girişicektim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

İyide subzero zaten olayın özü başkaları su içerken senin orada bulunup o iradeyi göstermen.
Yani ben mantığı anlamıyorum saygıymış vesaire. Ya zaten maksat millet önümde yiyecek ki benim de canım isteyecek, açlığın ne olduğunu anlayacağım, idrak edeceğim. Ne mantığı var abi temelde o zaman oruç tutmanın.
Bilakis önümde yemek ye, suç iç.
Sen sokakta herhangi bir zamanda elinde suyla, yemekle geçerken belki yanda fakir oturuyor sen farketmiyorsun mesela. Dur bir saniye içmemeliyim mi diyorsun. Oruçtaki mantık işte bunu farkedebilmen değil mi...
Ha benim için olayın özü önemli değildir, sadece din böyle diyor diye tutuyorum dersen onu bilmem. Ama orucun nefis, idrak vs gibi manevi değerleri için tutuyorsan, benim fikrimce birilerinin senin önünde yemek yiyip su içmesi seni rahatsız etmemeli...

abi dediğin doğru da işte herkes senin dediğin gibi tutmuyor orucunu ; bide abi gerçekten çok zor , tamam karşına geçsin nefisini terbiye et filan ama bir süre sonra insanın dayanma gücü kalmıyor gerçekten.. Sabah 7.30 dan beri ayaktayım , şuan fena değil durumum ama mesela akşam 7.30 da o otobüste eve dönerken birini su içerken görsem çok kötü olurum.. tamam ben belki bişey demem adama ama herkes aynı karakter ve eğitim seviyesinde değil ki? Bazıları ramazandan da özellikle yapıyor abi bu işi bi de..
Sosyal ağlarda paylaş

Niye olayı ekstremleştiriyorsunuz ki. Tahrik göreceli bir kavram. Sokakta gidiyorum suyumu içiyorum, otobüsteyim elimdeki şişeden içiyorum. Tahrik mi oldu şimdi bu. Sen normal zamanda dikkat ediyor musun etrafında o suyu, yemeği yiyebilen var mı yok mu diye. O zaman ben oruç tutmuyorsam ona dikkat etme zorunluluğum yok, sen tutuyorsan eğer, bilakis o duyguyu anlamak için tutuyorsun...
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

O mantıktaki sıkıntı şu:

Veya müslüman olmayan, oruç tutmayan herkes cehenneme mi gidecek.

lan sırf şunun yüzünden ortaokulda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden kaldım ben ahahah.

hoca önce : kişi ile allah arasına girilmez kimse bilemez kim münafık, kim kafir, kim inançlı kimin cennete cehenneme gideceğine allah karar verir, büyük günahtır demeyin vs. vs. aforizmalar döktürdü.

başka bir dersteyken, tam da bu konudan müslüman olmayan kafirler!!111!! yanacaklar!!11 şeklinde atar yaptı.

hatırlattım bunu, he hu yaptı eveledi geveledi sene sonu sınıfta bıraktı.
Sosyal ağlarda paylaş

şu tarz konulara çok gereksiz giriyorsunuz ya, sürekli olarak tartışmıyor muyuz insanlar birbirlerinin hayatına müdahale etmesin diye, sana ne ne türde ne şekilde oruç tutarsa tutsun, o tutan ile inandığı diety arasında. şekli, şemali, notlandırması bize kalmaz. ne demişler; "herkesin tuttuğu kendine"

GERGE'ye yakıştıramadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kışın harbi problem olmuyor bu dediğin benim hoşuma bile gidiyordu mesela yaptığım şeyi inanarak yaptığım için çok mutlu oluyordum başkası su içerken görünce.. ama yazın artık olay başka bir boyut alıyor abi , harbiden işkence şekline geçiyor artık..

bi de eskiden yolda yürürken filan yemek vs. yenmezmiş kesinlikle , sırf bu dediğinden dolayı. birçok lokantanın camında perde asılı olurmuş filan.. sırf ramazanda değil , herzaman.. fakat zamanla değişmiş olaylar , kimine göre dejenere kimine göre modern olmuşuz.
Sosyal ağlarda paylaş

İşin zor olduğu kısım doğru da, ben karşıdakinden öyle birşey beklemiyorum yani.
Karşıdaki adam nezaket gösterirse, bu onunla ilgili bir durum, ama dediğim gibi bu göreceli bir kavram, onu yapmak zorunda değil, veya ben onu bu konuda eleştirmem. Ben oruç tutuyorsam, bunu göze alarak tutuyorum zaten.
Din konusundaki genel sorun zaten hep bu saygı vs durumu olmuştur. Dinle ilgili ibadette karşıdakinden de çok fazla şey beklediğiniz sürece böyle sıkıntılar olması normal.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte senin mantığın hatalı olan. Adamın su içmesinin ateistlikle bir ilgisi yok, sen belli bir şeye inanıyorsun o konuda kendini test ediyorsun.
Karşıdakinden niye birşey bekliyorsun ki öncelikle. Adam sana zarar vermiyor, senin hakkını engellemiyor, senin oruç tutmanı da engellemiyor.
O kendi özgürlüğünü yaşıyor sana zarar vermeden, sen kendi terchin doğrultusunda kendininkini..
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto demeye geldiğim şeyi soylemiş.
benim günlük yaşamımda özellikle dikkat ettiğim şeyler vadır. mesela sokakta yürürken elimde bir yiyecekle yürümemeye özen gösteririm, ve asla facebooka yediğim yemeğin fotograflarını koymamam, çok görgüsüzce gelir.
en basitinden sokakta mendil satan kücük bir cocuk gorunce mutlaka 1 tane alırım, harçlık yapsın diye.

Gözlemlediğim kadarıyla oruç tutanların yüksek kesimi boyle düzgün davranışlara sahip olmayan insanlardan oluşuyor.
inananlar, kendilerini kandırıyorlar.

"Belki durumu yoktur, alamaz" ya da "Lan canı çeker insanların" diye ramazan dışında da otobuste su içmiyorsan o zaman belki cümle kurabilirsin, değilse lütfen gelip burada "kötü olurum ben" gibi "eee banane" diye cevap vereceğim cümleler kurmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya abi adam oruç tutuyosa etrafının onun hayatına göre hareket etmesini beklemesi nedir? "Dünyayı mı kurtarıyosun, ne bok yiyosun?" derler adama. Oruç tutuyosa bildiğim kadarıyla kendine hakim olmak için tutuyor, aç olanın halini anlamak için tutuyor. (arada böbreklerin de eline veriyor) Bana neden bunun sorumluluğu yüklenmeye çalışılıyo ya? İbadetini yapıyosan yap, beni niye ilgilendirecek bu?

Atıyorum spor yapıyorum 5-10 km koşmuşum bu sıcakta, su içmicek miyim sırf ramazan, etrafımda oruçlular var diye? Ya bi git...
Sosyal ağlarda paylaş

@Lara

o da ayrı :D

@lemur

yanlışsın abicim (ya da eksik yazmışsın), saygı beklenecek bir hareket bu; kendi ibadetini yapıyor kendince de bana sorumluluğunu yüklemeye kalktığı anda haddini aşar. Oruç tutuyorsa saygı duyarım ama bu saygı ihtiyacım olmasına rağmen su içmeyip yemek yememek şeklinde olacak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

abi şu hoş değil ya.. o zaman karşında ki adam da derki "su içerse dalarım kafa göz , hiç hassas olacak halim yok bir ateist için"

Bunu yazdığıma inanamıyorum ama yazıcam yine de ahahah.

Su içmem sana zarar vermiyor, kafamı kırarsan bana zarar veriyor. İkisi aynı şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...